sončna elektrarna

semnov

Pripravnik
19. feb 2009
188
22
18
Verjetno bodo v nekaj letih ze vsi ponujali tole...btw, SNC je zrasel 100%+ v zadnjih dneh..
Sedaj se na veliko vplačujejo garancije novih. Sicer pa to nekateri verjetno uporabljajo tudi za trgovanje, ker je bila sedaj nizka cena, zadaj pa je velika vrednost. Pravkar se širijo tudi v druge države, malo pred novim letom so dobili soglasje v Litvi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco

ury

Pripravnik
20. apr 2010
167
19
18
Evo ravno danes je prišel eden od elektra in popisal števec. Ne vem pa zakaj tega ne naredijo na daljavo:oops1:
 

semnov

Pripravnik
19. feb 2009
188
22
18
Evo ravno danes je prišel eden od elektra in popisal števec. Ne vem pa zakaj tega ne naredijo na daljavo:oops1:
Ker še nimate vsi daljinskega odčitavanja. Sam sem moral pred 3 leti kupit nov števec z modulom, ki do novembra lani ni deloval. Sedaj so montirali števec z "mobitelovim modulom in deluje. Je viden tudi na aplikaciji moj elektro.
Še to v lanskem letu je bil izvršen popis 12 januarja. Nič ni nemogoče.
 

ury

Pripravnik
20. apr 2010
167
19
18
Ker še nimate vsi daljinskega odčitavanja. Sam sem moral pred 3 leti kupit nov števec z modulom, ki do novembra lani ni deloval. Sedaj so montirali števec z "mobitelovim modulom in deluje. Je viden tudi na aplikaciji moj elektro.

No ja saj če 1x na leto pride pogledat mene ne moti... očitno različno montirajo te nove števce...
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Tisti ki imate daljinsko odčitavnje si poglejte tole: https://mojelektro.si/login
Ne vem pa če deluje za ostale...

Imaš pregled porabe za merlino mesto na 15min natančno... Vidiš tudi oddano energijo (če imaš SE)

1609920735693.png

1609920796754.png
 

kajote

Fizikalc
11. dec 2007
368
162
43
zdaj šele čez tole točno vidim da sem se močno predimenzioniral pri moči varovalk...
kaj mislite, a je možno zmanjšanje moči varovalk, tudi če si to moč uporabil za pridobitev dovoljenja glede moči sončne elektrarne? Npr. jaz sem sedaj na moči 22kW, sončna bo 15,84kW - a bom lahko kasneje znižal priključno moč?
 

semnov

Pripravnik
19. feb 2009
188
22
18
Priključna moč se da znižati, seveda nekaj stane, menjava varovalk in sprememba na števcu. zavedati se morate, da ti števci so bolj "natančni kot varovalke. Zelo hitro odreagirajo, če prekoračite nastavljeno moč.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.754
113
pri taščici
Ja, imam odklopnik, pa mi je z nekajkrat vzel elektriko kljub temu da sem sodeč po mojelrektro grafu bil komaj na polovici odjemne moči.
Upravljalci omrežja pa ni vredno odgovoriti na moje vprašanje po emailu.
 

kajote

Fizikalc
11. dec 2007
368
162
43
Hanzi
gospodinjski odjem

a se pri zakonodaji kaj pripravlja glede proizvedenih viškov? Ali bo to v nedogled v brezplačno oddajo dostavljalcu elektrike?
Hm, bom moral elektro avto nabavit če bodo viški...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.754
113
pri taščici
Kot vem lahko postaviš večjo elektrarno, samo jo moraš omejiti na 80 %. Prodajalci elektrarn imajo rešitve za to.
Poleg tega se tvoja poraba v času proizvodnje ne šteje v oddano moč.
Zmanjšaj varovalke na 3x25(17kw), na to lahko oddas 13.6kw
Kako močno boš pa ti postavil, se pa pogovori s prodajalcem elektrarne.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

semnov

Pripravnik
19. feb 2009
188
22
18
Hanzi
gospodinjski odjem

a se pri zakonodaji kaj pripravlja glede proizvedenih viškov? Ali bo to v nedogled v brezplačno oddajo dostavljalcu elektrike?
Hm, bom moral elektro avto nabavit če bodo viški...
Sedaj še ni videti, da bo kaj drugače glede tega. Vsako leto se nekaj spreminja, saj je velik pritisk Evrope in seveda zelenih, da bo čim več SE.
Trenutno je samo opcija prestop k SC in potem tam to reševati.
V kolikor bomo tudi sami želeli kaj narediti za naš planet, bomo morali varčevati tudi mi ki imamo SE in "brezplačno elektriko". Z vsem je pametno varčevati, torej tudi z električno energijo. :)