Slovenija smo ljudje

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik Abraham pravi:
ksz
Pizdamaterna, same rovte limate.
bonk.gif

Dobr, da je vsaj Ynos nalimal mal več kraj, sam kaj, ko je še tam cerku.
rolleyes-1.gif

Pol sem se pa jaz iz muslijev v KSA norca delal, ker imajo na vsake 200m minaret. Sploh nisem porajtal, da smo mi še slabši.
crazy1.gif
Imaš tri variante: rovte s parimi zgradbami ali celo brez, mesto s templji (takšnimi ali drugačni) ali pa totalno betonsko džunglo. To velja za cel svet. Kar se nas tiče, razna komunistična blokovska naselja ne spadajo pod stvari, s čimer bi se lahko pohvalil in bi bile vredne ogleda.
 

erikson

Guru
25. avg 2007
22.365
6.151
113
KSZ


In its predictions for 2020, the safest countries to travel to are concentrated more heavily in the northern hemisphere.
They are Denmark, Finland, Greenland, Iceland, Norway, Slovenia, Luxembourg and Switzerland.
 

erikson

Guru
25. avg 2007
22.365
6.151
113
Zanimivo je brati komentarje na tujih straneh, kako so presenečeni nad uvrstitvijo Slovenije.
 

endvatri

Guru
Izključen uporabnik
2. mar 2018
18.547
2.934
113
Tole je kr neki...če so dodali še Iran iz katerega množično bežijo da jih ne obglavijo.
Zajeta slika.PNG
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.364
3.428
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Članek je zaklenjen, zato v celoti...

Srcozlom, delozlom in domozlom na instagramu: Brez ljubezni, brez službe in brez stanovanja

Na družbenem omrežju instagram so se pojavili trije profili, ki skozi cinične objave govorijo o aktualni slovenski družbeni problematiki na treh področjih: ljubezen, služba in stanovanje.

Staša Jovanović
4. december 2019 4. december 2019 0:00
Predviden čas branja: 6 min

Trije temeljni stebri, ki podpirajo sodobno civilizacijo, se nevzdržno lomijo. Govorimo o treh kategorijah, ki so kot ključen element v človeških življenjih že od samega nastanka človeštva. Govorimo o ljubezni, delu in domu ali drugače povedano, o srcozlomu, delozlomu in domozlomu. Te novoskovanke so se rodile iz nuje in obenem spontano, zaživele pa so v zadnjih mesecih – kot profili na instagramu. Srcozlom, profil na katerem se objavljajo zgodbe in kolaži, sestavljeni iz fotografij in besed, dnevno objavlja vsebine s področja ljubezenskih tegob. Na delozlomu najdemo posnetke zaslonov oziroma printscreene, ki ironizirajo klavrno stanje na trgu dela in odnos največkrat dobro izobraženih delavcev do skopuških lastnikov podjetij, na domozlomu pa se srečujemo z zapisi o oderuškosti najemniškega stanovanjskega trga.
O podrobnostih treh profilov smo se pogovarjali z osebama, ki zanje skrbita. Ker se nista želela izpostavljati, smo ju poimenovali kar prekarka in prekarec.

Virtualni zlomi o realnih polomijah
»Srcozlom je nastal letošnjega marca, potem ko se je eni izmed mojih prijateljic zgodil srcozlom, beseda, ki sem jo začela uporabljati iz šale. Ta prijateljica je o svojih čustvih pisala na zelo poetičen način, zato sem ji predlagala, naj naredi nekaj iz tega. Njene izjave sem začela vstavljati v svoje fotografije, nato sem se odločila narediti profil zanjo, ker sva imeli kar veliko besedil in fotografij. Ugotovila sem, da imam med svojimi klepeti tudi sama zanimive pogovore, zato sem začela ustvarjati kolaže. Nekaj časa je bila to stvar manjše skupine prijateljev. Profil je začel počasi rasti, nato mu je v neki naključni noči začelo slediti več kot sto ljudi. O srcozlomu se je začelo govoriti tudi zunaj virtualnih krogov, ljudje so na profil začeli pošiljati svoja sporočila, pogovore, misli o srčnih težavah in fotografije. Ko so osebe z instagram profili z več sledilci začele srcozlom deliti, je zadeva eksplodirala,« razlaga urednica profila, ki je v nekaj tednih dosegla točko, ko zaradi števila poslanih sporočil vseh ne more več objaviti. Mimogrede, največ sporočil dobiva ob nedeljah, na dan, ko imajo številni moralnega mačka. Sogovornica ugotavlja, da je največ objav poleti, ko je bilo v enem večeru po Sloveniji več festivalov in večjih zabav. »V naslednjih dveh, treh dneh se je na srcozlom usulo nešteto sporočil.«

Srcozlom ne služi samo temu, da delimo občutke o tem, kako je nas nekdo čustveno prizadel, ampak tudi obratno: na srcozlomu se kdaj pojavi tudi vprašanje o potezah sledilcev, na katere sami niso najbolj ponosni. Tudi te se marsikdo čuti pozvan deliti. Moderatorka profila ugotavlja, da je nepričakovano veliko primerov nezvestobe in zavajanja v takšnih ali drugačnih intimnih zvezah. Če sklepamo po objavah, največ strtih src še vedno povzročajo odnosi, v katerih nekdo nekoga začne ignorirati ali pa nekdo preprosto izgine.

Nasploh pa v objavah prevladuje samoironija, kar ustanovitelj domozloma vidi kot nekaj, kar je zelo značilno za generacijo milenijcev. V samoironiji kolektivno iščejo uteho. Ker se znamo sami sebi smejati, se da veliko zlomov na vseh področjih lažje preživeti. »Menim, da smo milenijci pri teh treh temah odpornejši kot prejšnje generacije. Če bi bile starejše generacije vržene v to brezno, v katerem smo danes tisti, ki smo stari okrog 30 let, tega stresa ne bi preživeli. Generacija naših staršev je vajena stabilnejših služb, zvez in stanovanjskih situacij.« Ob tem je gonilna sila srcozloma poudarila, da so danes nekatere težave mladih tudi razredno pogojene: »Svobodne ali netradicionalne izbire partnerskih zvez so po eni strani privilegij, ker v takšnih odnosih nisi stanovanjsko ali finančno odvisen od nekoga.« Ob tem je pristavila še: »Srčne težave se ne pojavijo, kadar imaš neke hude preživetvene težave, kot je na primer pomanjkanje pitne vode.«

Neprijetna selitev v fizični svet
Kadar je nekaj kolektivno, ko v trpljenju nismo osamljeni, je breme lažje prenašati. Trije zlomi ta kolektivizem omogočajo, zraven pa nas tudi nasmejijo. Delozlom se je pojavil pred dobrima dvema tednoma in od takrat imamo instagram platformo, ki nam omogoča, kot pravi prekarka, da vidimo, da nismo nujno sami krivi za vsak neuspeh, ampak gre večkrat za posledico sistema, v katerem moramo živeti. Dodala je še, da »so težave, vezane na delovne razmere, prihajale na srcozlom, ker so teme med seboj prepletene, naši osebni odnosi so odraz širše politično-ekonomske slike«. Delozlom je med tremi zlomi rekorder med pridobivanjem sledilcev: v enem dnevu jih je dobil tisoč. V nasprotju s srcozlomom objave na delozlomu nimajo posebne vizualne estetike. »Objave so v obliki screenshotov, ker želim, da učinkujejo čim bolj realno, brez olepšav,« je to utemeljila sogovornica.

Domozlom je nastal tik za delozlomom, pravzaprav je bil logično nadaljevanje zgodbe. »S kolegico, s katero urejava profil, sva imela v preteklosti konkretno dozo stanovanjskih tragedij,« je povedal prekarec. »V zadnjih letih je na podnajemniškem trgu ogromno nepravilnosti. Že samo dejstvo, da je Ljubljana v nekaj letih izgubila 2000 stanovanj zaradi Airbnbja, je absurdno, da ne omenjamo, da je lani občina o razpisu glede podelitve občinskih stanovanj na koncu odločala z žrebom.« Tako kot pri prvih dveh »zlomih« je bila tudi ideja tretjega, da se ustvari polje za komunikacijo, kjer bi se ljudje enostavno razbremenili.
Zlomi pa že preraščajo meje računalniško posredovane komunikacije. Do zdaj sta bili v ljubljanskem parku Tivoli organizirani že dve srečanji, poimenovani »sad meet«, ki ju je vodila klinična psihologinja Simona Gorjan. Srečanji so sledilci srcozloma predlagali sami, da bi si ponudili oporo. Naslednji »sad meet« srcozlm načrtuje za valentinovo v klubu Gromka v AKC Metelkova mesto, prostovoljcev z zlomljenim srcem pri organizacijo dogodka pa ne zmanjkuje. Kaj pa delozlom ali domozlom? Verjetno si ne država ne posamezne občine ne želijo, da bi ti, za zdaj umirjeni in cinični mladi sledilci, ki nimajo ne rednih služb ne dostojnih stanovanj, prišli v realnost, na cesto. Konec koncev, ali se ni marsikatera moderna pomlad narodov začela ravno na omrežjih, podobnih srcozlomu, delozlomu in domozlomu?

 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.523
1.109
113
Po nalepkah v avtu sodeč, bi rekel, da se ga je pač šofer napil... Kaj pa je počel, je pa vprašanje...