Šiptarsko izkoriščevanje Slovenije

Vadim

Guru
2. jul 2020
4.223
5.525
113
Janša govori proti migracijam, pa ograje na meje, pa izgoni, pa blokade HR v šenge,... pol gre pa v Bruselj pa podrpe Merklovo migracijsko politiko odprtih mej brez preverjanja ali so to politični ali ekonomski migranti in proti vračanju. PA dobr SDS, nismo tok neumni, da bi vas volili.

Pol je pa že bolš da voliš drugos stran, ki je vsaj iskrena pri svoji agendi, torej vemo, da so doprti za migracije.

Ahmedi so še najmanjši problem. Če bi jim odprli vrata, bi vsi romali na sever ali zahod. Mi nismo obljubljena dežela.

Za začetek bi morali spremeniti zakonodajo glede pridobivanja socialne podpore za priseljence. Na srečo so vsaj začeli naslove bivališč preverjati, da nimamo po 30 ljudi na istem naslovu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey in B81

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.220
694
113
Kaj je vsebina obljub je vseeno, dokler se jih držijo programa - levi ali desni. Tujci so za moje pojme dobrodošli pri nas, ampak glede na potrebe, ki jih imamo. Če DE rabi delavce za tovarne, naj jih uvozi. Če SI rabi zdravsteno osebje, naj jih uvozi. Če SWE rabi trgovce, naj si jih uvozi. Če IT rabi pobiralce sadja in zelenjave, naj si jih uvozi. Migracije v osnovni nis nič slabega, če niso tako kot so sedaj oz so bile. Takrat so horde tisočih premraženih hodile če dvorišča, da bi prišli v obljubjeno deželo.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.279
4.788
113
Ti uvozi delavcev so skoraj vedno potrebni samo zato, ker je plačilo prenizko glede na delovne pogoje ali ustvarjanje preveč delovnih mest tam, kjer pač ni dovolj ljudi. V vsakem primeru znak za resen alarm. Najprej so tudi priseljenci ljudje in ne neki supermeni. Na koncu bodo zaradi preslabega plačila in/ali slabih delovnih pogojev, reveži. Preselili so se tja, kjer je delovno mesto, čeprav bi mogoče bilo prav, da je to nastalo v njihovi državi. Če ostanejo dalj časa v državi, bodo izdatno potrebovali socialo in zdravstvo.
Bolje je siliti delodajalce, da se uredijo stvari na delovnem mestu in odpirajo delovan mesta tam, kjer je kader. To sicer za sabo potegne veliko stvari, tudi boleče stvari za denarnice potrošnikov.
 
  • Haha
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77 in MrDaco
27. jan 2022
5.164
1.918
113
Ne pozabi, da ima cela EU problem s pomanjkanjem mlade delovne sile iz "lastne proizvodnje". Da sploh ne omenjam želje po delu teh istih "sončkov".

Ni druge kot delavce uvažat, kako to naredit vzdržno za vse je pa druga in dolga zgodba. Za primer poglejte jugoslovanski in turški gastrbajterski val v Nemčijo - še danes ni vse OK, pa so gori 50+ let nekateri.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.768
3.624
113
Evo to je razmisljanje skrajneza. Kot je rekla ena na twitteru, normalni levicarji in normalni desnicarji se velikokrat strinjamo.
Potem pa ne jamraj ampak nadaljuj ponavljanje istih korakov in se še naprej čudi istim rezultatom. Do bridkega konca.

Kot je rekla ena za blagajno (po bolgarsko), lepo da se strinjate.

Glede skrajnežev, obe ideji, tako tista o šenčurskem puntu kot druga o osemenjevalskih pohodih kozjanskega bika za 3 mio slovencev sta ukradeni. Z zelnika prejšnje vlade.
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.220
694
113
Točno to, problem so domači sončki, ki jim je delo pod častjo, saj so v mama hotelu , furajo vse mogoče socialne transferje oz čakajo da ata/mama krepne da deduje. Zdej če nočeš dviga cen, je potreben uvoz delovne sile. Se pa strinjam, da dolgoročno to rešitev ni. Rešitve so lahko dvig plač za deficitarne poklice (kar povleče tudi podražitve), subvencije za deficitarne poklice podjetjem, da plačajo delavca, uvoz delavcev (delavcev, ki imajo kvalifikacijo, ne nekih migrantzov brez vsega), zmanjšanje socilanih transferjev (tako bo več ljudi pripiravljenih delat), selitev proizvodnje v regije, kjer te delavci so.,... kompleksna stvar. EU pa rešuje to tako, da reče uvozili bomo 1M ljudi vprašljive kakovosti in znanj in jih še nato vprašali kaj sploh znajo, ali jih sploh zanima delo,... na koncu pride migrat v EU in postopa o ulici, ker itak dela za njega ni oz ga ne zanima. Edina prednost je, da sedaj jih noben ne matretira kot mogoče v matični domovini. Ampak živimo ga pa davkoplačevalci.
 
  • Všeč mi je
Reactions: zakon

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.279
4.788
113
Ne pozabi, da ima cela EU problem s pomanjkanjem mlade delovne sile iz "lastne proizvodnje".
Mogoče je treba stvari najprej na grdo popucati lokalno. Podražiti državne storitve za starejše, ki v aktivnem življenju niso imeli otrok. Denimo domove za ostarele in zdravstvo. Ali pa bolj blago in uvesti vsaj "popuste" za tiste, ki so imeli več otrok.
Za poduk trenutnim generacijam, sicer bo čez desetletja še slabše.

Jaz sicer mislim, da tako strašno veliko delavcev spet ne primanjkuje. Danes zna EU generirati delovna mesta v javnem (ali kvazi javnem) sektorju, ki jih včasih ni bilo, sedaj pa so, ker jih enostavno zmoremo plačevati iz davkov. Mogoče se je ta proces začel prehitro in prehiteva avtomatizacijo v realnem sektorju.
 

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.379
723
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Nimam nič proti tujcem, ki želijo delat in pošteno služit denar pri nas ampak iskreno priznam, da me v gostilni ali restavraciji (oz kjerkoli, kjer imam pač verbalni stik - razen pri dohtarju, kjer je to itak že bolj pravilo kot izjema) kar konkretno zmoti, ko me postreže nekdo s polomljeno slovenščino in mu moram s prstom po meniju kazat kaj bom jedel in pil. Ok pri kebabčiju ob 2. zjutraj imam seveda povsem drug nivo tolerance..dvoličnež pač.. :evil:
 

B81

22. jul 2007
35.054
9.321
113
Točno to, problem so domači sončki, ki jim je delo pod častjo, saj so v mama hotelu , furajo vse mogoče socialne transferje oz čakajo da ata/mama krepne da deduje. Zdej če nočeš dviga cen, je potreben uvoz delovne sile. Se pa strinjam, da dolgoročno to rešitev ni. Rešitve so lahko dvig plač za deficitarne poklice (kar povleče tudi podražitve), subvencije za deficitarne poklice podjetjem, da plačajo delavca, uvoz delavcev (delavcev, ki imajo kvalifikacijo, ne nekih migrantzov brez vsega), zmanjšanje socilanih transferjev (tako bo več ljudi pripiravljenih delat), selitev proizvodnje v regije, kjer te delavci so.,... kompleksna stvar. EU pa rešuje to tako, da reče uvozili bomo 1M ljudi vprašljive kakovosti in znanj in jih še nato vprašali kaj sploh znajo, ali jih sploh zanima delo,... na koncu pride migrat v EU in postopa o ulici, ker itak dela za njega ni oz ga ne zanima. Edina prednost je, da sedaj jih noben ne matretira kot mogoče v matični domovini. Ampak živimo ga pa davkoplačevalci.
Ali pa, da malarija za bajto stane 25000, ne 12000. Ali pa marlesova kuhinja 12000, ne 4800.
Ljudje hocemo vse napol zastonj in menjavat na par let, in ker nimamo dnara, iscemo cim cenejso varianto. Sami smo krivi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Apollo8 in Pepe

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.927
-829
113
Za zacetek bi lahko sli na volitve in izbrali stranko, ki vsaj malo brani meje in otezuje prihode in kontrolira naslove.
Ampak ne, mi volimo kontra :bonk:
Koga bi pa morali volit?
Prejšnja vlada je dovoljenja za bivanje tujcem veselo podeljevala, kakobo s to vlado bomo pa še prešteli ob koncu leta.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.279
4.788
113
Meni se zdi povsem razumljivo, da se večina priseljencev težko nauči dobro slovenskega jezika. V OŠ in srednji šoli so bili moji sošolci sami Slovenci, pa tudi vsi nismo bili eksperti pri tujih jezikih. Sploh pa ne taki, da ne bi avtohtoni govorec takoj vedel, da nimamo pojma. Spomnite se Milana Kučana, kako slab naglas je imel kot govorec v Beogradu. Pa je bil tako rekoč na delu v BG. Ali Vike Potočnik ...
Nimam nič proti tujcem, ki želijo delat in pošteno služit denar pri nas ampak iskreno priznam, da me v gostilni ali restavraciji (oz kjerkoli, kjer imam pač verbalni stik - razen pri dohtarju, kjer je to itak že bolj pravilo kot izjema) kar konkretno zmoti, ko me postreže nekdo s polomljeno slovenščino in mu moram s prstom po meniju kazat kaj bom jedel in pil. Ok pri kebabčiju ob 2. zjutraj imam seveda povsem drug nivo tolerance..dvoličnež pač.. :evil:
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.768
3.624
113
Ali pa, da malarija za bajto stane 25000, ne 12000. Ali pa marlesova kuhinja 12000, ne 4800.
Ljudje hocemo vse napol zastonj in menjavat na par let, in ker nimamo dnara, iscemo cim cenejso varianto. Sami smo krivi.
In brancina za 3,99. Tega ti pač ne bo spucal, zamrznil, odmrznil, 6x prepakiral in dostavil domači sonček, še manj bosanec, niti bolgar ne več, ampak indijec. Ki spi na poscanem jogiju, za pol minimalca oddela 4 izmene in 200 neplačanih nadur. Dober tek. Vzemite si ga sabo, ko nas boste šli branit.
 

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.379
723
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Meni se zdi povsem razumljivo, da se večina priseljencev težko nauči dobro slovenskega jezika. V OŠ in srednji šoli so bili moji sošolci sami Slovenci, pa tudi vsi nismo bili eksperti pri tujih jezikih. Sploh pa ne taki, da ne bi avtohtoni govorec takoj vedel, da nimamo pojma. Spomnite se Milana Kučana, kako slab naglas je imel kot govorec v Beogradu. Pa je bil tako rekoč na delu v BG. Ali Vike Potočnik ...

Problem je, da se večina NOČE naučiti slovensko. Imam kolega, ki dela v OŠ in ima čez mularijo v podaljšanjem bivanju..kaj vse slišim. In to, da vidim v garderobi telovadnice na vratah napopan list papirja na katerem v albanščini piše kako se vzdržuje red, ta pa itak zmaga.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.279
4.788
113
Otroci se sicer ponavadi zelo dobro naučijo, ampak med sabo komunicirajo v svojem jeziku, ker ima to številne prednosti. Od tega naprej, da jih niti učitelj ne razume.
Po drugi strani se spomnim moje tete, ki je v Nemčiji vso delovno dobo in tam tudi uživa pokojnino. Vsaj pol stoletja. Ko se pogovarja z Nemcem, zaznam med njima razliko v naglasu. Kaj šele Nemec.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.060
5.361
113
Na manjšanje števila priseljencev lahko več kot skozi politiko, naredimo potrošniki skozi vsakdanje obnašanje in denarnico. Ko zidaš hišo, poišči slovenskega izvajalca s pretežno domačimi delavci. Še obstajajo. .
Ko smo začeli prenovo bajte sem rekel šiptarja ne bo. Zaradi tega sem skoraj leto čakal na škarpo in pol leta na štenge. Oboje verjetno tudi plačal več kot bi šiptarju. Če bi delali šiptarji bi bil že spomladi v prenovljeni mansardi. Tak pa mi šele zaj skelet postavljajo.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.835
14.649
113
Ja, kaj lahko traja dlje kot bi sicer pa lahko je tudi dražje, ni pa nujno. Sam sem speljal prenovo cca.polovice hiše ter delno novogradnjo s pomočjo Slovencev popolnoma brez težav, pri pridobivanju ponudb pa sem se obrnil tudi k južnim saj sem tako lahko dobil malo boljši občutek "kje sem". Rezultat? Časovno je trajalo malenkost dlje, finančno me je prišlo praktično enako. Ja, budget je bil konkretno prekoračen ampak to v glavnem zaradi dviga cen materiala. Aja pa kakšno stvar sem tudi sam naredil, recimo betoniranje z vstavitvijo armature v eno luknjo v plati (bivši vhod v mansardo preko dvižnih stopnic) - predračun nekega balkanca 400€, vsi stroški komplet za delo v lastni režiji - 72€. LoL.