samostrel

pinKING

Pripravnik
1. sep 2007
522
8
18
ORANGEland
www.trenutkiveselja.si
Mas prav glede samostrela, samo jaz sem spraseval onega ko je govoril o compoundu, tam pa vem, da je mozno.
aplauz.gif
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
4
36
40
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Citat:
Uporabnik pinKING pravi:
Mas prav glede samostrela, samo jaz sem spraseval onega ko je govoril o compoundu, tam pa vem, da je mozno.
aplauz.gif

Mah, nevem če ti lahko dam prav.

Če sta zgornji in spodnji limb na riserju res res dobra, da so kabli zares profesionalno prižno na camsih da je pol string res kot žiletka,
ampak... Nevem. Na 25m mogoče, na 100 sigurno ne. Ok, da maš vse od Hoyt, pa da je res nareto za en samcat master shot, ker
po prvem je že razmetana s vsemi nastavitvami ki so bile narete.

Nevem... Bi pa definitivno probal. Tako na 50m enega muflona v čelinko da se mi sesede
smile-1.gif

Slabo uro pa so že okoli
cool-1.gif
 

pinKING

Pripravnik
1. sep 2007
522
8
18
ORANGEland
www.trenutkiveselja.si
Ola, malcom zdaj pa dost

glej sicer ne lovim z lokom
evil.gif
, ampak saltaj YT pa si malo poglej kaj delajo rednecki.
Lovi se naceloma do 30-40 m. Funtaža je taka da ti oke lahko ven stopijo, ko vleces. Potem si predstavljaj kaj naredi to na tkivo - z lahkoto gre skoz.
grims-1.gif
Pa zadeve zdrzijo malo vec kot en shot po tvoje. zdrzi marsikaj.
Pa v celinko se ne strelja
priden.gif

cheer.gif
BO?
 

Drago

gps navigator
20. jul 2007
2.833
10
38
Stara Bučka
S sestavljenim lokom, moči med 60 in 70 funti, ne boš dobil puščice iz drevesa. Razen če narediš trske. Puščica ima precej večjo prebojno moč, kot puška. Samostrel ima lažjo in krajšo puščico, zato nima takšne moči, kot dobro naštelan compound. Uradno se lahko uporabljajo loki do 70 in samostreli do 150 funtov. Vsaj včasih je bilo tako. Zdaj že kar nekaj časa nisem več v tem.

Evo nekaj čistih strelov:

 

Zetor5011

Fizikalc
14. dec 2010
639
28
28
Citat:
Uporabnik Drago pravi:
Puščica ima precej večjo prebojno moč, kot puška. Samostrel ima lažjo in krajšo puščico, zato nima takšne moči, kot dobro naštelan compound. Uradno se lahko uporabljajo loki do 70 in samostreli do 150 funtov. Vsaj včasih je bilo tako. Zdaj že kar nekaj časa nisem več v tem.

Evo nekaj čistih strelov:

Krneki. Največji problem je, ker včasih ne gre samo za tipkanje na forumih, ampak kak cepec to poskusi tudi v RL.
Pa sej se ne gre za prebojno moč! Gre se za to, kolk kinetične energije odda krogla na žival, ki jo zadane... sej zato pa je cela znanost v kroglah...

Ona tanajcenejša, ki jo uporabljam (v kalibru za mauzerja, ima izhodne okrog 800 m/s in 2600 J na 300 metrih... puščica (ok, a ma kdo kaj za primerjavo) se v najboljšem primeru v srni obnaša kot FMJ (oplaščena) krogla in gre skozi - to je res. Ampak prav zaradi tega je prepovedano uporabljat FMJ kroglo pri lovu - ker gre skozi. Če nisi čist defekten, potem verjetno streljaš na žival zato da jo ubiješ, ne da ****** in se matra (vsaj jaz s to tko predstavljam).

Drugi problem je, da se nobenmu ne da vsaj preverit, kdaj so lovne dobe. Recimo tuki: LZS .
Predvsem zato, da nimaš pol 3v1 ali pa da mladiči šetajo okrog bajte in iščejo mamo...

Prit srni na 20 m je umetnost, ki jo obvlada vsak tepec, ki je pripravljen vstat malo bolj zgodaj. Če ma kdorkoli kake kr´etenske popadke, naj gre v bližnjo gostilno in si najde kakega jagra, ki bo pripravljen sodelovat pri takih projektih - jih je kar dosti med nami. Vsaj toliko, da bo srno počil potem ko bo tekla s puščico v riti nekam proti grmovju... pa da približno pove, kater kos je smiselno pokončat. Sej pol pri trenčiranju onih črev in dreka potem večino mine veselje do tega...

aja, zdej sem se mal umiril. se vnaprej opravičujem vsem vpletenim in grem raje na JuPi (= jutranje pivo).
 

Drago

gps navigator
20. jul 2007
2.833
10
38
Stara Bučka
Si ti še mal včerajšen?

Čar lova z lokom je v zalezovanju živali, saj se ji je potrebno približati na strelno razdaljo. Ta mora biti čimkrajša. Na tekmah je to 45m za velike živali (medved). Puškarji pa si privoščijo pobijanje živali s fotelja iz dnevne sobe.

Tistemu, ki z lokom zastreli žival, bi mu jaz v enaki meri vrnil. Pa naj občuti, kaj se pravi, ko ti pocar spusti puščico v rit. Pravi lovec z lokom bo sprožil samo stoprocenten strel in tudi zadel tako kot je treba. Da to dosežeš ni dovolj, da znaš streljati. V mojem primeru se po desetih letih treniranja in tekmovanja nebi upal trditi, da se upam sprožiti proti živali. In da se razumemo: sem absolutno proti vsakršnemu pobijanju živali iz zabave in užitka.

Citat:
Uporabnik pinKING pravi:
Vem jaz to, MX-u razlozi.
evil.gif


60funtov na tekmovanjih. Za lovce pa no limit.

kaj si pa strelal? Recurve, compound?

MXu je bilo to namenjeno, ja. V glavnem sem bil na compoundu, za zabavo pa še longbow.
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Citat:
Uporabnik Drago pravi:
Puščica ima precej večjo prebojno moč, kot puška.

sicer ne vem, kaj je zate 'prebojna moč', ampak ne seri...še kakšna arkebuza povsem owna orožja s tetivo...
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Točno tako, še en pametnjakovič...prebije tvoj compound recimo 40 centi debelo steno iz polne opeke? Ali pa slona? A ti sploh veš, kako debelo jekleno ploščo je sposobno prebiti orožje s tetivo in kakšno krogla iz puške? ajde, dragec, argumente na plano...seveda je pa povsem možno, da še nisi osvojil pojma penetracija, tako kot slovenet...
 

Zetor5011

Fizikalc
14. dec 2010
639
28
28
Citat:
Uporabnik Drago pravi:
S sestavljenim lokom, moči med 60 in 70 funti, ne boš dobil puščice iz drevesa. Razen če narediš trske. Puščica ima precej večjo prebojno moč, kot puška. Samostrel ima lažjo in krajšo puščico, zato nima takšne moči, kot dobro naštelan compound. Uradno se lahko uporabljajo loki do 70 in samostreli do 150 funtov. Vsaj včasih je bilo tako. Zdaj že kar nekaj časa nisem več v tem.

uf. prespal nedeljo... kje se je končalo?

Myth: A crossbow shoots much faster and farther than compound bows.
Fact: Under controlled conditions, a series of velocity and kinetic energy tests were performed on two compound bows with 70# peak draw weights (248 and 205 feet per second) and 2 crossbows with 150# peak draw weights (228 and 242 feet per second). The bottom line was that both the compound bows and crossbows produced similar ballistic results. That is, the crossbows did not shoot farther or faster than the compound bows. If anything, the crossbow begins to lose velocity and energy slightly faster than the compound bow after 30 yards because it shoots a lighter/shorter arrow. However, that difference, while measurable, is slight and insignificant considering the typical whitetail deer shot is less than 30 yards.

Myth: Crossbows have the knockdown power of a firearm.
Fact: Comparison tests have proven that there is a negligible ballistic difference between compound bows and crossbows. These tests disprove the groundless claims that crossbows perform like firearms. In other words a crossbow has no ballistic similarities to a firearm.

Myth: Crossbows shoot as flat as black powder rifles.
Fact: Again, through comparison tests it has been shown that crossbows do not perform the same as firearms. Crossbows typically start loosing velocity and energy at 30 yards compared to a black powder rifle which begins to lose velocity and energy at 100 yards or more.

Kje mam že ono knjigo? Mah, ko pridem domov, se mi tako al tako ne bo dal skenirat...
No, vglavnem, živali se ne pobija s prebojno močjo, reči na tetivo niso podobne onim na strelivo... kaj pa sploh primerjamo? Titan TL-4 in flobert? Al ono reč od mehkega in kaliber ´50?

Dej postavi robne pogoje, pol pa lahko še naprej pametujemo/š...
 

Drago

gps navigator
20. jul 2007
2.833
10
38
Stara Bučka
A ni škoda nedelje?
cool-1.gif


Citat:
kaj pa sploh primerjamo?

Dobro vprašanje. Ne vem kaj jagri pri nas uporabljajo? Če imaš možnost napolni vrečo peska in vanjo sproži strel iz svoje puške, potem pa v to isto vrečo ustreli še s sestavljenim lovskim lokom. Rezultat bo viden takoj. pa še štibru ga sporoči.

Crossbow slabo poznam.

Ampak res, škoda nedelje
cool-1.gif

pa še temo smo zasmetil
 

Zetor5011

Fizikalc
14. dec 2010
639
28
28
Citat:
Uporabnik Drago pravi:
A ni škoda nedelje?
cool-1.gif

ni ni, moram bit v tujini in nimam kej delat, pa še tko vroče ni kot očitno doma...

Am... iščem - oni del zakona, kjer so predpisane minimalne energije in kalibri... eh, ne najdem. Uglavnem, minimalno za srnjad je predpisan tale NATO 5,56... v tejle številki lovca: dolpoteg so opisane mislim da najpogostejše. Meni osebno se pač zdi 8×57 čist vredu. pa še poceni.

aaa, sej res, edini test, ki sem ga naredil: pri ličarju sem vzel 6 avtomobilskih vrat in ene zadnje od kombija. Municija 8×57 mauser, firme Prvi Partizan Užice, letnik 54, enkrat v 80ih povrtana špica...

No, gre čez vsa vrata, čeprav bi se mogla krogla razletet. Je pa res, da so bila bolj vrata od kliotov in podobnih (če komu to kaj pomeni). Krogla je šla pol naprej v en štor, na katerga so bila vrata naslonjena.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Citat:
Uporabnik Egonislaw pravi:
Citat:
Uporabnik softi pravi:
a si smotan al kaj

neprilagojena hitrost seveda


Ti pa si fukjen ni kaj
zmaga.gif

jaz še nisem videl zapisnika nesreče, pa da not ni bila neprilagojena hitrost. še prjatu, k se je polimil an ledu, je policaj reku..gospodič..če ne bi tako hiteli bi videli led na pločniku