Samomor z avtom

yahel

Fizikalc
23. jan 2013
3.539
61
48
imaš kak podatek koliko jih je do sedaj umrlo zaradi napačnega ustavljanja?

in koliko jih je umrlo zaradi neukrepanja očividcev, ki so raje peljali 20kmh mimo kraja nesreče kakor pa pomagali?


Kadar je bila omejitev v tunelu 60kmh se spomnim da so ljudje vedno vozili še počasneje ker so vedeli da je nekaj narobe. Torej neko ustavljanje v "mejah zdravega razuma" se sigurno da izvesti" če si kolikor toliko vesten človek in znaš razmišljat vsaj 3sekunde v naprej.

Seveda je pa lažje špilat zijala in imaš oprane roke.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Citat:
Uporabnik yahel pravi:
Kadar je bila omejitev v tunelu 60kmh se spomnim da so ljudje vedno vozili še počasneje ker so vedeli da je nekaj narobe.

Aja? Si sploh že kdaj bil na naših cestah? Ker ob utripanju NIKOLI ne vozijo 60, še ko je rdeča vozijo not, imaš posnetkov na internetu kolko hočeš.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.856
10.560
113
kod Džej-Zija
Citat:
Uporabnik yahel pravi:
imaš kak podatek koliko jih je do sedaj umrlo zaradi napačnega ustavljanja?

in koliko jih je umrlo zaradi neukrepanja očividcev, ki so raje peljali 20kmh mimo kraja nesreče kakor pa pomagali?


Kadar je bila omejitev v tunelu 60kmh se spomnim da so ljudje vedno vozili še počasneje ker so vedeli da je nekaj narobe. Torej neko ustavljanje v "mejah zdravega razuma" se sigurno da izvesti" če si kolikor toliko vesten človek in znaš razmišljat vsaj 3sekunde v naprej.

Seveda je pa lažje špilat zijala in imaš oprane roke.

Pa koji si ti k***c, da boš človeku očital, kaj da mora delat?
stupid-1.gif
Če je promet zgoščen, NE GREŠ ustavljat sredi tunela sredi voznega pasu, razen če bi rad fasal avto v rit. Štekaš, butelj zateženi? Edino, kar bi potencialno lahko naredil, je, da bi ustavil na začetku niše za avtom. Ampak bi moral opaziti, da je nekaj narobe, preden bi sploh avto videl, kar je praktično nemogoče, razen s tvojimi supermanskimi sposobnostmi. Zadnja stvar, ki je še opcija: ustavil bi zunaj za tunelom v niši in tekel peš noter. Pa še tu je verjetnost, da bojo gasilci prej na mestu, večja, ker imajo ETA od obvestila dobrih 5 minut.

Če bi se po tvojih idiotskih priporočilih ustavil, bi tvegal resno verižno trčenje, za nameček pa še resen požar in še več smrtnih žrtev kot posledica. Ampak važno, da ti vzvišeni pezdetek veš, kaj bi bilo treba narediti, čeprav po lastnih besedah še nisi bil v tej situaciji.
13.gif


Komentar o še enem od tvojih idiotskih predvidevanj: precej sem na AC, pa sem s tempomatom na 70 km/h praktično pojpočasnejši v tunelu, ko je omejitev 60 km/h. Zdaj boš pa ti nekaj pameten, da vsi vejo, da se je nekaj zgodilo in da vozijo počasneje. No, SE NE.
bonk.gif
 

yahel

Fizikalc
23. jan 2013
3.539
61
48
Citat:
Uporabnik mosseero pravi:
Pa koji si ti k***c , da boš človeku očital, kaj da mora delat?
stupid-1.gif
Če je promet zgoščen, NE GREŠ ustavljat sredi tunela sredi voznega pasu, razen če bi rad fasal avto v rit. Štekaš, butelj zateženi ? Edino, kar bi potencialno lahko naredil, je, da bi ustavil na začetku niše za avtom. Ampak bi moral opaziti, da je nekaj narobe, preden bi sploh avto videl, kar je praktično nemogoče, razen s tvojimi supermanskimi sposobnostmi. Zadnja stvar, ki je še opcija: ustavil bi zunaj za tunelom v niši in tekel peš noter. Pa še tu je verjetnost, da bojo gasilci prej na mestu, večja, ker imajo ETA od obvestila dobrih 5 minut.

Če bi se po tvojih idiotskih priporočilih ustavil, bi tvegal resno verižno trčenje, za nameček pa še resen požar in še več smrtnih žrtev kot posledica. Ampak važno, da ti vzvišeni pezdetek veš, kaj bi bilo treba narediti, čeprav po lastnih besedah še nisi bil v tej situaciji.
13.gif


Komentar o še enem od tvojih idiotskih predvidevanj : precej sem na AC, pa sem s tempomatom na 70 km/h praktično pojpočasnejši v tunelu, ko je omejitev 60 km/h. Zdaj boš pa ti nekaj pameten, da vsi vejo, da se je nekaj zgodilo in da vozijo počasneje. No, SE NE.
bonk.gif


kot prvo, malo umiri svoj ton nad mano. Zaradi mene se lahko nad svojo mamico dereš kakor hočeš, z mano se boš lepo kultivirano pogovarjal.


Kot drugo, kje sem napisal da se ustaviš v zgoščenem prometu? Napisal sem, če razmere to v zdravih mejah dopuščajo. Pejt nazaj v šolo, branje si prešprical.

Pa še ena logična: ob 10-11h ni več zgoščen promet.
 

Tenforest

Guru
3. sep 2007
5.750
540
113
42
povsod malo
Ja eni pa res imate ideje o ustavljanju sredi tunela
bonk.gif
ajd dobr bi varno ustavil ob naslednji odstavni niški, ki so na koliko 100m ali več.
Da vzame gasilni aparat težak 7-10 kg teče tja po ozkem pločniku...oblečen v zimska oblačila...pod adrenalinom..ni gasilec...pojma nima kaj bo čakalo ko pride tja...ko pride tja...gori avto...avti vozijo nasproti...dim...
 

yahel

Fizikalc
23. jan 2013
3.539
61
48
v Šentviškem tunelu vozijo zelo lepo vsakič ko pride do utripanja vseh luči, celo počasneje vozijo od omejitve.

to smo že orenk offtopic
 

yahel

Fizikalc
23. jan 2013
3.539
61
48
a veš kaj.... najbolje da drugič res kar zamižite ko se bo kaj takega zgodilo. Bo lažje. Zakaj pa bi riskiral življenje za koga drugega, kaj šele otroka. Upam da se ne bo drugič to zgodilo ko bo tvoj otrok, tvoja žena, sestra, brat ali starši v taki situaciji. Mogoče se boš nad njihovim grobom spraševal zakaj jim nihče ni poskušal pomagati (še enkrat, v zdravih mejah kar se tiče varnosti ).


Odstopam od te debate... stvari prehajajo na osebno raven, če se še kdo hoče pogovarjati v mossererovem stilu mi sporočite na PM, se z veseljem pomenimo v takem tonu kje drugje...
 

sdpa

Fizikalc
29. mar 2012
1.377
0
36
London
Obišči stran
Jst se tudi strinjam z yahelom.. Nevem, neumno je obsojat ljudi po dogodku, ampak lahko bi pa razmislili da se je oa le mogoce vredno ustavit in tudi tvegat zivljenje za morebitno resitev drugega zivljenja.. Jst bi verjetno probal zapeljat na stran, ce se pa ne da, pa pac cimbolj ob zid in sel pomagat.. Mogoce sm nor, ampak tako kot je bilo receno, predstavljaj si, da je v avtu bila tvoja zena, brat, sestra..
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.897
5.616
113
Jst bi pa rad yahla vidu v real time taki situaciji....kako bi ozgane nezavestne/mrlice vn vleku iz avta...ki bi gorel po moznosti...

Sem bil sam prica podobni situaciji...clo sam sem dal pobudo za "akcijo" in ssva sla s kolegom lavfat na krizisce minuto po poku sva bla tm...

No men je blo dost ko je kolega zacel ozivljat...pa ga je obrnu pa je cez srajco pogledala kost vn iz roke...na drugi strani sm vidu pa asfalt (cesto)...

Nisem bil tud trikotnika na cesto vec sposoben postavt...pol sm bil tam samoo se administrativna pomoc

hvala bogu za kolegovo sposobnost in hiter prihod resilcev...pa ceprav zastonj

Upam da bom naslednjic bolj pripravljen
 

elo

Dr. Rodilnik
4. sep 2007
1.630
4
38
malo tukaj malo tam
Citat:
Uporabnik sdpa pravi:
Jst se tudi strinjam z yahelom.. Nevem, neumno je obsojat ljudi po dogodku, ampak lahko bi pa razmislili da se je oa le mogoce vredno ustavit in tudi tvegat zivljenje za morebitno resitev drugega zivljenja.. Jst bi verjetno probal zapeljat na stran, ce se pa ne da, pa pac cimbolj ob zid in sel pomagat.. Mogoce sm nor, ampak tako kot je bilo receno, predstavljaj si, da je v avtu bila tvoja zena, brat, sestra..

seveda, za (ljubljeno) ženo, brata, sestro in otroke bi šel marsikdo tvegati življenje in zdravje.
za zahtevno in tvegano reševanje vsakega in popolnega neznanca pač ne...

ljudje smo si različni, zato tudi različne reakcije in različni odzivi v danem trenutku... nekatere žene adrenalin, druge samoohranitveni nagon. splošnega pravila tu ni...

vonj s krvjo prepojenih sedežev, smrtno bledi obrazi, brezumno kričanje žrtev ali še huje, vonj po ožganem človeškem mesu,...
to so stvari, ki te zaznamujejo za celo življenje...
da bi o tem lahko pisal in se morebiti kasneje opredeljeval glede tega je to treba doživeti iz prve roke.
moje mnenje je da nekateri to jemljete preveč enostavno, po filmsko ter da po tem obsojate vam nevšečne reakcije soforumašev.

sam smrkca nikakor ne obsojam...

da zaključim; se mi pa kot očetu dveh otrok srce para ob tej tragediji... ubogo sorodstvo... si ne predstavljam trpljenja...
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.897
5.616
113
Ja vonja cloveskih tekocin na vrocem asfaltu ne pozabis kar tako....vonja smrti
 

sdpa

Fizikalc
29. mar 2012
1.377
0
36
London
Obišči stran
Da se razumemo, jaz nisem in ne obsojam nikogar, pac razlicni ljudje, razlicne reakcije. Sicer pa kako bos pa vedel, ce je kdo od poznanih v gorecem avtu?

Lahko se je sestra vracala z zura, lahkovje tvoj najboljsi kolega, ma sto enih ljudi je lahko, zaradi katerih se bos potem spraseval, ce bi jih lahko resil v dolocenem trenutku.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.856
10.560
113
kod Džej-Zija
Citat:
Uporabnik yahel pravi:
Citat:
Uporabnik mosseero pravi:
Pa koji si ti k***c , da boš človeku očital, kaj da mora delat?
stupid-1.gif
Če je promet zgoščen, NE GREŠ ustavljat sredi tunela sredi voznega pasu, razen če bi rad fasal avto v rit. Štekaš, butelj zateženi ? Edino, kar bi potencialno lahko naredil, je, da bi ustavil na začetku niše za avtom. Ampak bi moral opaziti, da je nekaj narobe, preden bi sploh avto videl, kar je praktično nemogoče, razen s tvojimi supermanskimi sposobnostmi. Zadnja stvar, ki je še opcija: ustavil bi zunaj za tunelom v niši in tekel peš noter. Pa še tu je verjetnost, da bojo gasilci prej na mestu, večja, ker imajo ETA od obvestila dobrih 5 minut.

Če bi se po tvojih idiotskih priporočilih ustavil, bi tvegal resno verižno trčenje, za nameček pa še resen požar in še več smrtnih žrtev kot posledica. Ampak važno, da ti vzvišeni pezdetek veš, kaj bi bilo treba narediti, čeprav po lastnih besedah še nisi bil v tej situaciji.
13.gif


Komentar o še enem od tvojih idiotskih predvidevanj : precej sem na AC, pa sem s tempomatom na 70 km/h praktično pojpočasnejši v tunelu, ko je omejitev 60 km/h. Zdaj boš pa ti nekaj pameten, da vsi vejo, da se je nekaj zgodilo in da vozijo počasneje. No, SE NE.
bonk.gif


kot prvo, malo umiri svoj ton nad mano. Zaradi mene se lahko nad svojo mamico dereš kakor hočeš, z mano se boš lepo kultivirano pogovarjal.


Kot drugo, kje sem napisal da se ustaviš v zgoščenem prometu? Napisal sem, če razmere to v zdravih mejah dopuščajo. Pejt nazaj v šolo, branje si prešprical.

Pa še ena logična: ob 10-11h ni več zgoščen promet.

Miško, jemlješ si pravico, da obsojaš Smrkca, pa te sploh ni bilo zraven. Potem po filmsko pametuješ, kako bi reševal, hkrati pa dodaš, da se v taki situaciji še nisi znašel. Potem pametuješ, kako bi bilo najbolju staviti ob robu tunela, a bi s tem tvegal svoje in življenje tistih, ki vozijo za tabo. BTW, Smrkec ti je lepo napisal, da je vozil v koloni, torej ni bil sam in ni mogel ustaviti, kadar in kjer bi se mu zahotelo.

Potem pa ti meni pametuješ o branju, ker ti Bruce Willis v malem bi to seveda z lahkoto zmogel.

P.s. Napizdil sem te pa zato, KER NIMAŠ NOBENE PRAVICE NEKOGA TAKOLE OBSOJATI. Ja, kričim, da boš lažje prebral, ker prvič ti ni šlo najbolje.
stupid-1.gif
 

yahel

Fizikalc
23. jan 2013
3.539
61
48
Prosim te da mi za vsak spodnji stavek pokažeš kje sem to napisal v tem forumu?

Citat:
Uporabnik mosseero pravi:
Potem po filmsko pametuješ, kako bi reševal, hkrati pa dodaš, da se v taki situaciji še nisi znašel.

Kje sem to napisal da se še nisem znašel v taki situaciji? že nekajkrat sem tekal ob AC gor in dol in pomagal ponesrečencem. Na srečo ni bilo treba oživljati nikogar.
Ponesrečencem takrat neverjetno veliko pomeni, da je nekdo zraven njih in jih pomirja, vedo da niso sami. Enkrat sem celo klical njene starše samo zato ker jih je hotela slišat, da se je pomirila in ni bila panična. Ob takih momentih ko vidiš to v živo se ti zasolzijo oči.


Citat:
Uporabnik mosseero pravi:
Potem pametuješ, kako bi bilo najbolju staviti ob robu tunela, a bi s tem tvegal svoje in življenje tistih, ki vozijo za tabo.

Kje sem pa to zgoraj napisal? Prosim če me kar citiraš, ker to tudi niso moje besede... pa ko boš citiral vključi tudi tisti del kjer sem napisal, da se bi ustavil v niši za vozilom.


Citat:
Uporabnik mosseero pravi:
jemlješ si pravico, da obsojaš Smrkca

Smrkcu osebno sem tisto napisal samo na začetku dokler ni podal svoje obrazložitve čemu ni ustavil. Vsa ostala namigovanja se nanašajo na vse ostale na forumu, ki so rekli, da se v tem primeru ne bi ustavili in ste očitno v večini. Ob tem me je pa zmrazilo.


Glede na to da je nekdo napisal, da bi reševal zoglenela trupla...hja, a tukaj res nihče ne bere kaj ljudje napišejo?? Smrkec je napisal, da je bil na začetku požar zelo majhen, komaj opazen. Torej če 2minuti za tem začneš gasiti potem tak požar še zdaleč ni prišel preko požarne stene v kabino. Pa tudi če bi, treba je pomagat, ker ne veš ali je oseba mrtva ali ne.
Izgovori, da so gasilni aparati pretežki za nosit 100m stran so pa enostavno katastrofalni.

Ne trdim, da bi morali vsi kategorično pomagat v takih primerih. Me je pa groza, ko je takih ljudi kar velika večina. Vsaj tukaj na alterju.
 
Nazadnje urejeno:

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.292
23
38
Murska republika
Prekopiral sem svoje razmišljanje in nekaj kar piše o pravilih, obsojati smrkca se mi zdi bedasto.

BERI.

Registriran od: 18.12.2011
Sporočil: 2246
Lokacija: Prek Mure
Predstavi.Se:

Re: Samomor z avtom [Re: yahel]
#1931279 - 12.01.2014 20:58 (2 prenosov) Kopiraj v odložiše
Uredi sporočilo Uredi Odgovori na to sporočilo Odgovori Odgovori na to sporočilo S citatom Hitri odgovor Hitri odgovor

So zapisana pravila ki veljajo ob takih in podobnih nezgodah ki se dogajajo v predorih--ta pravila so zapisana tu


http://www.dars.si/Dokumenti/4_publikacije_druge_zgibanke/Varno_skozi_predor_08.pdf

izvleček---

Prometna nesreča
• Vklopite varnostne utripalke!
• Vozilo umaknite v odstavno nišo, če to ni možno, pa ob skrajni
desni rob vozišča!
• Ugasnite motor - ključ pustite v ključavnici za vžig!
• Zapustite vozilo, pri tem pazite na promet - oblecite
opozorilni jopiæ!
• Informirajte reševalce! »če je mogoče, za to uporabite SOS
telefon - klic v sili in ne mobilnega telefona.
• Nudite prvo pomoč poškodovanim!
Ob prometni nesreči v predoru vozilo zapustite v smeri
najbližjega izhoda in medtem ostale udeležence opozarjajte
na nastalo nevarnost. Na vozilu ne ugašajte luči, če delujejo.
Kraj prometne nesreče označite pred predorom, na dobro
vidnem mestu in o prometni nesreči čimprej obvestite policijo


kaj bi lahko storil naš očividec nesreče in ni storil, ja morda se ni zavedal tega položaja da bi lahko in moral pomagati, ne vem kaj bi storil jaz sigurno bi me pozneje vse skupaj preveč mučilo če ne bi storil prav.
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.292
23
38
Murska republika
Torej kaj bi lahko storil ...

odpeljal do naslednje odstavne niše in se vrnil do kraja nesreče in poiskusil pomagati reševati kar se je dalo, seveda bi najprej moral avto začeti gasiti in reševati ponesrečence, kako to storiti laiku je v danem trenutko zelo teško razmišljati ker je vse odvisno od osebe ki se s tem sooča torej njegove usposobljenosti in same situacije nesreče,
NI LAHKO in če si nezbran in poln adrenalina je situacija lahko samo še slabša, in ta cela situacija z to nesrečo je bila zelo slaba, požar in verjetnost explozije avta , neznano stanje ponesrečenca-cev , torej bo treba z tem živeti, tudi sam živim z prizorom nesreče na hrvaški avtocest leta 1980 ko je kontejnerski šleper zdrobil skoraj cel avtobus turških državljanov in tile mrtvi ljudje njihovi deli in kri s katero je bil pokrit lep del avtoceste okrog nesreče ti ostanejo v spominu še posebej zato ker si ob določeni situaciji nemočen, s tem je potrebno živeti.!!
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.474
1.847
113
na temni strani lune
Ma kako ustavljanje v tunelu oz. tek od ene odstavne niše do druge
bonk.gif


Zakaj operater "zaklene" tunel takoj ko zazna nesrečo, če bi lahko mimoidoči "enostavno" pomagali.
Po moje pa zato da se čimprej sprazni in pusti reševalce in drugo usposobljeno ter primerno opemljeno osebje v ta tunel.

Človeški čut nam pravi pomagaj, zdrava pamet pa v tem primeru pravi čimprej zapusti tunel.
Koneckoncev, tunel je en velik dimnik ter ko pride do pizdarije, je lahko manj kot v minuti zadimljeno, tako da se boš zadušil.
Ustavljanje v tunelu je en velik NO GO, pogojno bi šlo skozi ustavljanje v naslednji niši za nesrečo. Ampak ko pride do teka po tunelu, v katerem gori avto
confused-1.gif


JBG, življenje je kruto in v določenih situacijah na žalost ne moreš pomagati, ne da bi resno ogrozil sebe in še koga zraven.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.576
1.443
113
Citat:
Uporabnik yahel pravi:
jst bi se požrl če bi tako brezvestno peljal mimo takega avta, tunel gor ali dol... omejitev je bila itak 60 v tunelu torej so vsi vozili zelo počasi (glede na to da so ljudje sposobni tudi zaustaviti na avtocesti samo zato da si ogledajo prometno nesrečo) , če ni res hude gužve bi se mogoče dalo normalno zapeljat na stran in hitro pomagat vsaj otroku. Tako je pa verjetno nezavesten zgorel. Upam da se motim in da je bil na mestu mrtev.

Brezvestnost ljudi se kaže že po tem, koliko ljudi dejansko obišče BREZPLAČNE delavnice temeljne prve pomoči in oživljanja. Skoraj nič nas ni bilo tam. Zgleda je 95% slovenceljnov brezvestnih in vidijo samo do svojega nosu, dlje pa ne. Sebičneži. No sej, pa eno stanje prikazujejo že tudi nekateri odgovori na alterju.

/pissed mode off

roza.gif

Serješ na kvadrat, nobene pravice nimaš tukaj podajati svojih vrednostnih sodb, predvsem pa nimaš nobenega pojma o tem, kako gašenje in reševanje ponesrečencev izgleda v predoru, kar je najbolj zaje6ana gasilska intervencija. (Brezveze da to pišem še 2x, ker že niti prvič nisi prebral in ne razmislil o napisanem.)

Stroka jasno pove, da je gašenje gorečega vozila v tunelu brez GVCja absolutno neuspešno, reševanje brez IDA pa smrtno nevarno.

Sicer pa, ker vidim, da imaš kompleks reševanja (primerljivega s tistim, kakršnega se je oprijel Harry Potter), se vpiši v lokalni PGD. Za najzahtevnejše specialnosti vedno manjka kandidatov. Če boš dovolj trdo delal, se tipkamo spet čez nekaj let, ko boš bolje oborožen z znanjem in konkretnejšimi izkušnjami iz poligonov. Do takrat pa: srečno in upam, da se boš potem še kdaj zapeljal do Cannesa ob sredozemski obali z mirnim srcem (na poti v eno smer je 100+ predorov). Poznam gasilca, ki jih ne prenese več.
smirk-1.gif