Prom. znaki po slovensko

leni

gps navigator
17. avg 2007
1.549
0
36
S46.2296732 V14.5190865
www.sajko.com
Hanzi a si se ti v mengeš preselu al kako
wink-1.gif
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
901
52
28
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Puščica je v križišču in pred križiščem na semaforju (pred katerim sicer čakaš, tam je mogoče zelena ne vem z glave sedajle))
Puščica se prižge potem ko rdeča luč gori nekaj sekund (naj bi se ustavil kajne?) in gori kakšnih 15 skeund. torej ni namenjena praznenju križišča, ampak večji pretočnosti tistih vozil ki zavvijajo levo.

Namenjena večji pretočnosti vozil v levo ... Ti torej zdaj trdiš, da lahko kljub rdečemu semaforju prevoziš križišče, če na drugi strani vidiš rumeno puščico ?
confused-1.gif
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.339
2.423
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik zajbel pravi:

"Moj" gospod dejansko trdi, da če je pred znakom ime naselja znak za omejitev hitrosti 70km/h, potem velja omejitev 70 km/h do prvega križišča ali pa do preklica omejitve (bel znak s prečrtano 70 ali pa samo prazen bel prečrtan znak). Drugi znaki omejitve ne prekličejo. In tega gospoda ljudje cenijo kot velikega strokovnjaka za promet.

Omejitev hitrosti pa ne določajo samo pravila ampak lahko tudi znaki. Kaj pa več velja si se pa verjetno naučil v avtošoli in upam, da tega še nisi pozabil.

svašta - tole pa potem policaju razloži

kolikor god ga cenili in on imel naziv se v tem primeru moti - od table naziv naselja naprej velja pravilo omejitve 50 km/h (hitrost v naselju) - ampak brez veze debato naprej vleči
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.765
6.361
113
@zajbel kar pises je tezka buca. Namrec ce bi to kar si napisal drzalo: predstavljajmo si idealno cesto ki pelje skozi 5 vasi. Nikjer v nobeni vasi ni krizisca. Na zacetku ceste je znak 90. Po tvoji logiki bi skozi vasi potem lahko peljal 90 stalno. Ampak to ni res. Prav tako so izvedenci s podrocja prometa namenjeni ugotavljanju stanja pred trkom na podlagi zbranih sledi in ne razlaganju zakonov. Clovek se moti in nekega dne bo naletel na radar. In se osmesil s tole svojo razlago.
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.110
752
113
ni nujno, zadevo bi se dalo interpretirati tudi takole:
tabla za začetek naselja ne pomeni avtomatično omejitve 50 km/h, ampak pomeni točko, od katere naprej moraš voziti v skladu s pravili vožnje v naselju. ta je v splošnem 50 km/h, razen če to ni drugače določeno s prometnim znakom (vendar max. 70 km/h). ni mi uspelo najti točnega člena, v katerem bi bili našteti vsi znaki, ki razveljavijo znak za omejitev hitrosti, ampak če recimo znaka za naselje ni med njimi, potem dejansko takšna omejitev velja tudi v naselju. torej če je pred naseljem tabla z omejitvijo 70 km/h ali manj, potem je tabla za začetek naselja ne bi razveljavila in bi ta omejitev veljala do prvega križišča, prenehanja omejitve ali nove omejitve
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.765
6.361
113
ja to kar si ti napisal trdi zajbel. Ampak tabla zacetek naselja z crno obrobo ima enako funkcijo kot ce bi bil tam znak 50. V primerih ko je dejansko dovoljeno vec kot 50 je takoj za tablo naselje nov znak 70 ki dovoli voznjo z visjo hitrostjo
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.110
752
113
ni res, znak za naselje nima enake funkcije kot tabla za omejitev 50. ima namreč precej širši pomen, ki lahko, v kombinaciji z drugimi tablami, pomeni tudi omejitve do 70km/h.

Citat:
14) znak "ime naselja" (III-14), ki označuje ime naselja, v katero pelje cesta, in mejo, kjer se začne naselje in od katere morajo vozniki ravnati v skladu s pravili vožnje v naselju;

(1) Največja dovoljena hitrost vozila je omejena:
– 50 km/h – na cestah v naselju;

(2) Na posameznih cestah v naselju ali njihovih delih je največja dovoljena hitrost za vozila lahko največ 70 km/h, če varnost prometa in predpisani prometnotehnični elementi to omogočajo in je to določeno s predpisanim prometnim znakom.
torej ker zakon dopušča v naseljih hitrosti do 70km/h, je ključno vprašanje, ali znak za začetek naselja razveljavi omejitev hitrosti (do 70 km/h)
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.765
6.361
113
glej, hitrosti doloca zakon. Izven naselja do 90 v naselju 50 razen ce je z znakom doloceno drugace.

Torej izven naselja je 90 in z znakom omejijo na 70. Potem pa pride tabla naselje in zacnejo veljat omejitve ki so predpisane v naselju. Ce hoces omejitev dvignit na 70 moras to narest z znakom za tablo ki oznacuje naselje. Ravno tisti crn rob na tej tabli pomeni da veljajo omejitve za naselje.
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.110
752
113
ne vidiš poante. zakon piše, da je lahko hitrost v naselju omejena na 70 km/h, če je to nekje označeno s primernim znakom. nič pa ne piše, ali mora biti ta znak znotraj naselja, ali je lahko tudi zunaj naselja.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.411
5.910
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik Mis pravi:
Citat:
Uporabnik cat pravi:
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Isto za zavijanje levo.
Imaš namen iti levo, imaš zeleno. prideš pred semafor, se ti prižge rumena> rdeča. Ustaviš. KO se ustaviš (po 5 sekundah) se ti prižge rumena puščica za zavijanje v levo.
Je to slučajno najnovejši ukrep za zmanjševanje izpustov co 2 v prometu in ukrep k večji pretočnosti prometa? (nepotrebno zaviranje in speljevanje)

Tista rumena puščica za levo je samo signal za vozila, ki so ŽE V KRIŽIŠČU in čakajo na zavijanje v levo, le-to varno izpraznijo. Vozila na nasprotni strani imajo rdeč semafor. Nikakor pa ne more pomeniti da lahko ostala vozila kljub rdeči speljejo v križišče.

Točno tako, ampak pri nas to malce zlorabljajo vozniki, saj me še moja včasih vpraša zakaj nisem peljal, "sej maš rumeno puščico", na semaforju pa rdeča....

Je pa iz Žal levo na Šmartinko res rumena, ki gori dlje časa, s Šmartinek proti Žalam pa gori zelena puščica desno ta cajt.

No vidiš, ampak pri žalah se puščica prižge takoj ko se na "glavnem" semaforju prižge rumena/rdeča kajne. Zakaj se v mengšu, naizvozu ac v domžalah prižge puščica potem ko nekaj sekund gori rdeča? A to nobenega policaja ali odgovorne osebe ne moti. Ne mi rečt da se ti ljudje ne vozijo po teh križiščih.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.411
5.910
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik cat pravi:
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Puščica je v križišču in pred križiščem na semaforju (pred katerim sicer čakaš, tam je mogoče zelena ne vem z glave sedajle))
Puščica se prižge potem ko rdeča luč gori nekaj sekund (naj bi se ustavil kajne?) in gori kakšnih 15 skeund. torej ni namenjena praznenju križišča, ampak večji pretočnosti tistih vozil ki zavvijajo levo.

Namenjena večji pretočnosti vozil v levo ... Ti torej zdaj trdiš, da lahko kljub rdečemu semaforju prevoziš križišče, če na drugi strani vidiš rumeno puščico ?
confused-1.gif
DA, zato ker ti to dovoljujeta rumena puščica na nasprotni strni križišča in običajno tudi zelena puščica na tvoji strani križišča. Seveda pa to pomeni, da moraš biti "pozoren" na vozila ki ti prihajajo nasproti (če bislučajno kakšno vžgalo v rdečo, ker običajno imajo ob puščicah nasproti vozeča rdečo luč za vožnjo naravnost)
Ista zadeva je pri zavijanju desno, smo da imaš tam samo puščico na tvojem semaforju. Se pravi da tudi pri tej puščici ne smeš zavijat desno (po tvoje?)
Ali bo treba res video narediti da bo ljudem jasno kaj pišem? Ali jaz ne pišem dovolj jasno, ali pa nekateri berejo preveč površno.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.339
2.423
113
še v SLO - ampak komaj
ksz

@apollo8 - se ne splača truditi - poknite ob priliki radar na takem mestu - napišete par plačilcev - upam, da bo kateri tako brihten in podal ugovor (ozr. zahtevo po sodnem varstvu) - pa mu bo potem sodnik(ca) lepo razložila, da gluposti po forumu kvasi (mogoč bo pa tisto bolj sedlo - saj pravijo, da stvar katero plačaš bolj ceniš
evil.gif
)
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.110
752
113
ej, skuliraj se. tudi meni je bolj logično, da od znaka za naselje naprej velja omejitev 50. ampak na sodišču je pomembno tisto, kar piše v zakonu, in ne tisto, kar je logično.
poglej ta hipotetičen primer: ob cesti se izvajajo gradbena dela, ki se začnejo 100m pred tablo za naselje in končajo 100m za tablo (v naselju). delavci na na začetku gradbišča postavijo tablo za omejitev 30 km/h in na koncu gradbišča tablo za konec omejitve. do kam velja ta omejitev 30km/h?
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.339
2.423
113
še v SLO - ampak komaj
pravilno bi bilo (in v večini primerov to tudi vidiš), da se za tablo "ime kraja" postavi ponovno tablo 30 km/h (in delo na cesti)

in še enkrat si upam trditi - v zakonu jasno piše - v naselju (ki je označeno z tablo z črnim robom) je omejitev 50 km/h - šele nato gredo "izjeme", ki se jih označuje z znakom

ampak saj je vseeno - debata ne vodi nikamor (jaz pa tudi nimam sedaj kompetentnega vira pri roki, da bi še z "drugim" mnenjem "dokazal" - ko ga uhvatim se javim
cool-1.gif
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.765
6.361
113
za gradbisce ne bom nic trdil ampak dejstvo je, da je v naselju res lahko tudi 70 vendar mora biti to izrecno dovoljeno z znakom. To pa pomeni, da mora biti za tablo naselje. Ker ce je 70 pred tem znakom je to omejitev na cesti izven naselja, tabla naselje pa pomeni avtomatsko 50.

Za gradbisce bi bilo se najlazje dat ali 30 takoj za tablo ali pa tablo pokrit in na koncu gradbisca tablo 50. Bom se kakega prometnika ob priliki vprasal
 

zajbel

Pripravnik
17. dec 2008
859
1
18
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
pravilno bi bilo (in v večini primerov to tudi vidiš), da se za tablo "ime kraja" postavi ponovno tablo 30 km/h (in delo na cesti)

in še enkrat si upam trditi - v zakonu jasno piše - v naselju (ki je označeno z tablo z črnim robom) je omejitev 50 km/h - šele nato gredo "izjeme", ki se jih označuje z znakom

ampak saj je vseeno - debata ne vodi nikamor (jaz pa tudi nimam sedaj kompetentnega vira pri roki, da bi še z "drugim" mnenjem "dokazal" - ko ga uhvatim se javim
cool-1.gif

Saj ni treba nobenega žalit, ki slučajno drugače misli kot ti. Tako kot si napisal, v pravilih zelo jasno piše, da je splošna omejitev v naselju 50 km/h. Ampak tudi zelo jasno piše, da se ne ravnamo po pravilih takrat, ko znaki določajo drugače kot pravila.
Zdaj pa napiši katero pravilo pravi, da znak za začetek naselja pomeni preklic znaka za omejitev hitrosti.
Pa lahko še napišeš kaj upoštevaš kadar imaš na voljo oboje: pravilo 50km/h v naselju ali znak za omejitev 70km/h?

Glede na to, da si ljubitelj logike, pa še en konkreten primer, pa boš povedal a je bolj logična tvoja ali moja razlaga:
Če si se že kdaj peljal na avtocesto v Ljubljani iz Trnovega proti Primorski, tam imaš najprej znak omejitev 40km/h, potem pa čez 10 m znak za avtocesto, potem pa začne cesta bolj ostro zavijat proti avtocesti.
Po tvoji razlagi je najprej takoj za križiščem 90km/h, potem 10m 40km/h, ko pa začne bolj zavijat pa 130.
Po moji je pa najprej 90(ampak se itak ne da toliko peljat), potem 40 do začetka pospeševalnega pasu potem pa 130.
Zdaj pa povej, kaj ej bolj logično.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.339
2.423
113
še v SLO - ampak komaj
takole - po vrsti - če sem koga užalil sem mu vljudno opravičujem - ni bil namen žaliti

odgovor na prvo vprašanje - našel sem namreč "kompetentnega" svetovalca - glej tule (zagovarja mojo "logiko"
cheer.gif
)

glede drugega vprašanja - uf . je prezgodaj za kaj takega
wink-1.gif
vendar kljub temu:
1. a ja kakšna dodatna tabla pod znakom AC? (predvidevam, da je spodaj bela tabla z npr. 1500 m => pomeni, da znak velja šele čez označeno razdaljo)
2. tako da ostane v veljavi 40 km/h
3. 130 km/h je dovoljeno šele NA avtocesti (roko na srce - nisem pa do sedaj bil pozoren kako znaki na uvozih dejansko stojijo - bom danes bolj pozorno pogledal)
4. kako si pa prišel do 90 km/h - a je tam kje vmes tabla "konec naselja" (III-15)?
5. gleda na vse skupaj - 40 km/h od znaka naprej - na pospeševalnem na AC pa gasa kolker gre

(samo da bom ziher da smo na isti cesti - a to misliš od križišča s Cesto dveh cesarjev naprej proti AC? - grem namreč v živo pogledat (če ne bom pozen za v službo danes))
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.854
96
48
štajerska
točno tako kot si napisal
pri nas pa se dogaja to, kar sem že napisal nekje
sicer na AC ali HC tega še nisem zasledil ( čeprav je kje na izhodu kak znak malo nerodno postavljen )
drugače pa postavlčjajo marsikje znake tam kje jim je najlžje luknjo v zemlko skopati, ali pa kjer že kakšen drog obstaja
marsikje pa so postavljeni znaki čisto po nepotrebnem ( cesta v naselju omejitev 70. križišče. 30 metrov za križiščem znak 50 )
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
901
52
28
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
DA, zato ker ti to dovoljujeta rumena puščica na nasprotni strni križišča in običajno tudi zelena puščica na tvoji strani križišča. Seveda pa to pomeni, da moraš biti "pozoren" na vozila ki ti prihajajo nasproti (če bislučajno kakšno vžgalo v rdečo, ker običajno imajo ob puščicah nasproti vozeča rdečo luč za vožnjo naravnost)
Ista zadeva je pri zavijanju desno, smo da imaš tam samo puščico na tvojem semaforju. Se pravi da tudi pri tej puščici ne smeš zavijat desno (po tvoje?)
Ali bo treba res video narediti da bo ljudem jasno kaj pišem? Ali jaz ne pišem dovolj jasno, ali pa nekateri berejo preveč površno.

Od kod si zdaj ti privlekel zeleno puščico... govorim izključno o zavijanju v levo. In še vedno vztrajam na tem, kar sem napisal. Rumena puščica ZA LEVO na DRUGI STRANI KRIŽIŠČA ne more pomeniti več kot rdeča na semaforju PRED KRIŽIŠČEM.

Ti še naj narišem ?
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.339
2.423
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik zajbel pravi:

Glede na to, da si ljubitelj logike, pa še en konkreten primer, pa boš povedal a je bolj logična tvoja ali moja razlaga:
Če si se že kdaj peljal na avtocesto v Ljubljani iz Trnovega proti Primorski, tam imaš najprej znak omejitev 40km/h, potem pa čez 10 m znak za avtocesto, potem pa začne cesta bolj ostro zavijat proti avtocesti.
Po tvoji razlagi je najprej takoj za križiščem 90km/h, potem 10m 40km/h, ko pa začne bolj zavijat pa 130.
Po moji je pa najprej 90(ampak se itak ne da toliko peljat), potem 40 do začetka pospeševalnega pasu potem pa 130.
Zdaj pa povej, kaj ej bolj logično.

sem se uspel mimogrede zapeljati
popoln opis situacije (da ne bo nobenih dvomov):
1. takoj za križiščem Barjanske s Cesto dveh cesarjev je tabla 60 km/h => omejitev 60 km/h
2. po ca. 500 m - tabla konec naselja => od tu naprej 90 km/h
3. križišče - v bistvu odcep na dovoz na AC
4. na dovozu na AC tabla 40 km/h => omejitev 40 km/h
5. po 50 m za tablo 40 km/h - znak AC (dodano samo dopolnilna tabla "vinjete")
17758-icon_confused.gif

in tu mi sedaj zmanjka - strogo po črki zakona velja od table AC naprej pravilo dovoljene hitrosti 130 km/h, kar bi pomenilo, da je znak 40 km/h "brezpredmeten" in bi po tistem doooolgem levem ovinku lahko peljal 130 km/h (sicer ne dolgo, ker bi prej ven letel
uf-1.gif
- fizika pač)

nisem pa nikjer našel (no tudi poglobljeno iskal nisem) ali je 130 km/h dovoljeno NA avtocesti - ozr. kam se šteje uvoz ozr. izvoz iz AC - ko bom(o) to razrešil(i) bo tudi popolnoma jasno katera omejitev velja

skratka - v tem konkretnem primeru sama postavitev znakov pošteno zmede (kar v naši deželici žal ni osamljen primer)


mimogrede - uvoz na AC v Dramljah (Šentjur pri Celju) - ko zapelješ levo (prihajajoč iz Šentjurja) na priključek je takoj tabla AC (z dopolnilno "vinjete") - nato se uvoz "razcepi" - desno smer MB, naravnost naprej za LJ - na vsakem kraku je po razcepitvi znak 40 km/h - ki seveda velja le do pospeševalnega in same vključitve na AC (to se namreč da definirati kot "križišče" - se pravi prekliče omejitev 40 km/h)
no - tako moja "logika" - mnenja drugih dobrodošla