Prom. znaki po slovensko

zajbel

Pripravnik
17. dec 2008
859
1
18
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
Citat:
Uporabnik zajbel pravi:
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
PS: to da se pa "tepe" z znakom za oznako kraja (torej avtomatično omejitev na 50 km/h) je po mojem zaradi tega, da še DRSC več ne ve kje kaki znaki stojijo (krivo pa to, da lahko danes že skoraj vsak, ki ima 5 minut časa "upravlja" ceste in postavlja znake kot se mu zdi (namigujem na državne in občinske ceste - in komunikacijo med temi upravljalci)


Znak za naselje ne pomeni avtomatično 50 km/h. Če od prej velja še kakšen drug znak za omejitev hitrosti, potem tista omejitev velja še naprej do križišča ali pa do preklica omejitve. Znak za naselje pa ni preklic omejitve.

si prepričan? to pravilo pa namreč ni zapisano v zakonu

(če pa slučajno je pa prosim za člen in odstavek
wink-1.gif
)


II. PRAVILA CESTNEGA PROMETA

24. člen

(1) Udeleženci cestnega prometa se morajo ravnati po prometnih pravilih, razen:

– če je drugače določeno s prometnim znakom;
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.404
113
še v SLO - ampak komaj
saj - pelješ se po "odprti cesti" - omejitev 90 km/h - približuješ se ovinku - znak 70 km/h - takoj za ovinkom tabla naselje (in sicer taka z črnim robom) - in sedaj vprašanje - koliko se smem peljati od te table naprej?

a) 70 km/h
b) 90 km/h
c) 50 km/h

PS: "smem peljati" pomeni, da če mi izmerijo hitrost ne plačam
grin1.gif
 

zajbel

Pripravnik
17. dec 2008
859
1
18
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
saj - pelješ se po "odprti cesti" - omejitev 90 km/h - približuješ se ovinku - znak 70 km/h - takoj za ovinkom tabla naselje (in sicer taka z črnim robom) - in sedaj vprašanje - koliko se smem peljati od te table naprej?

a) 70 km/h
b) 90 km/h
c) 50 km/h

PS: "smem peljati" pomeni, da če mi izmerijo hitrost ne plačam
grin1.gif

a.) 70 km/h
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.394
1.356
113
c, samo c in nič drugega kot c.

Dajte no že nehati kupovati izpite pri vratarjih, pekih in frizerjih in se potrudite do kakšne avtošole...
hysterical-1.gif
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.404
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik zajbel pravi:
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
saj - pelješ se po "odprti cesti" - omejitev 90 km/h - približuješ se ovinku - znak 70 km/h - takoj za ovinkom tabla naselje (in sicer taka z črnim robom) - in sedaj vprašanje - koliko se smem peljati od te table naprej?

a) 70 km/h
b) 90 km/h
c) 50 km/h

PS: "smem peljati" pomeni, da če mi izmerijo hitrost ne plačam
grin1.gif

a.) 70 km/h

ehm - kdaj pa kje si ti delal izpit?? ker bi namreč moralo biti "žal - padli ste"
priden.gif


tabla naselje s črnim robom ima funkcijo prometnega znaka - in določa meje poodročja naselja - in od tam naprej velja 50 km/h
(tole se sklada tudi z tvojim citiranim 24. členom ZVCPja

prometni znak "ime naselja" pa je opisan tule - znak III-14 (se splača tudi pogledati III-14.1)

velja še dodati - v primeru, da je na znak "ime naselja" dodatno nameščena tabla z omejitvijo hitrosti (npor. 40 km/h ali pa tudi 70 km/h), potem ta omejitev velja na celotnem področju naselja (razen, če je z katerim drugim znakom določeno drugače)
 

zajbel

Pripravnik
17. dec 2008
859
1
18
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
Citat:
Uporabnik zajbel pravi:
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
saj - pelješ se po "odprti cesti" - omejitev 90 km/h - približuješ se ovinku - znak 70 km/h - takoj za ovinkom tabla naselje (in sicer taka z črnim robom) - in sedaj vprašanje - koliko se smem peljati od te table naprej?

a) 70 km/h
b) 90 km/h
c) 50 km/h

PS: "smem peljati" pomeni, da če mi izmerijo hitrost ne plačam
grin1.gif

a.) 70 km/h

ehm - kdaj pa kje si ti delal izpit?? ker bi namreč moralo biti "žal - padli ste"
priden.gif


tabla naselje s črnim robom ima funkcijo prometnega znaka - in določa meje poodročja naselja - in od tam naprej velja 50 km/h
(tole se sklada tudi z tvojim citiranim 24. členom ZVCPja

prometni znak "ime naselja" pa je opisan tule - znak III-14 (se splača tudi pogledati III-14.1)

velja še dodati - v primeru, da je na znak "ime naselja" dodatno nameščena tabla z omejitvijo hitrosti (npor. 40 km/h ali pa tudi 70 km/h), potem ta omejitev velja na celotnem področju naselja (razen, če je z katerim drugim znakom določeno drugače)

Sej maš vse prav, samo še enkrat preberi vse to pa razmisli, kaj pomeni, da mora voznik voziti v skladu s pravili vožnje v naselju. Pa še o tistem členu, ki sem ga prej gor napisal.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik zajbel pravi:
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
saj - pelješ se po "odprti cesti" - omejitev 90 km/h - približuješ se ovinku - znak 70 km/h - takoj za ovinkom tabla naselje (in sicer taka z črnim robom) - in sedaj vprašanje - koliko se smem peljati od te table naprej?

a) 70 km/h
b) 90 km/h
c) 50 km/h

PS: "smem peljati" pomeni, da če mi izmerijo hitrost ne plačam
grin1.gif

a.) 70 km/h

ojej, a nisi ti eden tistih, ki nikoli ne krši nobenega zakona?

čisto mimogrede za ostale - če je situacija podobna ampak obratna, da je znak omejitev 70 za njim pa tabla KONEC naselja, je omejitev še vedno 70 in ne devedeset, ker znak konec naselja ne razveljavi prejšnje omejitve, tabla začetek naslja pa kajpak da...
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.404
113
še v SLO - ampak komaj
kako si pa na to idejo prišel??

sem eden tistih, ki (misli da
grin1.gif
) - drugač sem pa čisto običajen voznik - pa tudi moje pikice imam

edino kaj pa res sovražim in obsojam je alko za volanom

ups - šele zdaj vidu, da je odgovor "killa" bil namenjen zajblu
redface-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Fe3

Thinc
13. avg 2007
1.054
16
38
55
Vzhodna Gorenjska
Očitno si eden od članov "kluba 70". Ti namreč povsod vozijo 70 in se ne ozirajo na karkoli drugega, v slabših razmerah pa vozijo okoli 40. V nobenem primeru se ti pri takšni hitrosti ne more nič zgoditi, niti nisi česarkoli kriv.

grims-1.gif

bonk.gif
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.736
6.345
113
Torej, tabla naselje pomeni 50 km/h in nic vec in nic manj. In ja je nov prometni znak in ce je do tam bilo 30, je potem 50. Zakaj puscica ugasne in potem zelena? Ker ko imas puscico pomeni da imas prosto pot in ti zaboga ni treba desno gledat (ceprav ne skodi) ker imas prosto pot. Ker nikoli ne bo puscica desno in zelena za pesce. Ko imas pa zeleno luc pa pot desno ni prosta ampak imajo pesci in kolesarji na prehodu prednost. Pa saj je to en razlozil ce sem dobro bral.
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.949
1.260
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
andrej: da, prečkaš, pri moji zeleni puščici ima kolesar običajno rdečo, ko imam generalno zeleno ima tudi kolesar zeleno.

Tebe v avtošoli niso učili, da pri zavijanju desno pogledaš bočno kolesarje pešce itd???? Mene so, in so mi rekli da imajo prednost ker jim sekam pot.

Mene so učili da če imam zeleno puščico da ne rabim gledat (ampak iz navade pogledam), ker imam prednost. Če pa je samo zelena pa imajo zeleno tudi pešci in kolesarji in se zato moram ustavit. Si zamišljaš primer da bi šel čez zeleno puščico, trenutek zatem pa bi dobili zeleno tudi pešci. In bi prišlo do prometne, oba bi se pa držala cpp... In ravno to je razlog zakaj ne sme iz zelene puščice takoj skočit na zeleno, ampak mora biti vmes kratek premor.
Malo osvežitve cpp nebi škodilo
smile-1.gif
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
901
52
28
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Isto za zavijanje levo.
Imaš namen iti levo, imaš zeleno. prideš pred semafor, se ti prižge rumena> rdeča. Ustaviš. KO se ustaviš (po 5 sekundah) se ti prižge rumena puščica za zavijanje v levo.
Je to slučajno najnovejši ukrep za zmanjševanje izpustov co 2 v prometu in ukrep k večji pretočnosti prometa? (nepotrebno zaviranje in speljevanje)

Tista rumena puščica za levo je samo signal za vozila, ki so ŽE V KRIŽIŠČU in čakajo na zavijanje v levo, le-to varno izpraznijo. Vozila na nasprotni strani imajo rdeč semafor. Nikakor pa ne more pomeniti da lahko ostala vozila kljub rdeči speljejo v križišče.
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
901
52
28
Citat:
Uporabnik AndrejD pravi:
Mene so učili da če imam zeleno puščico da ne rabim gledat (ampak iz navade pogledam), ker imam prednost.

Meni pa so pred kratkim vbijali v glavo (delal sem za A), da če se v tem primeru s pogledom na levo ne prepričam, da je križišče zares prosto (kar sicer pri nas vedno je), to pomeni padec na izpitu.

in btw. zelena puščica niti približno ne pomeni, da imaš prednost.
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.949
1.260
113
Citat:
Uporabnik cat pravi:
Citat:
Uporabnik AndrejD pravi:
Mene so učili da če imam zeleno puščico da ne rabim gledat (ampak iz navade pogledam), ker imam prednost.

Meni pa so pred kratkim vbijali v glavo (delal sem za A), da če se v tem primeru s pogledom na levo ne prepričam, da je križišče zares prosto (kar sicer pri nas vedno je), to pomeni padec na izpitu.

in btw. zelena puščica niti približno ne pomeni, da imaš prednost.

V bistvu se gre za zavijanje desno, puščica je samo dodana običajnemu semaforju. Bom preveril če so se zakoni kaj spremenili
smile-1.gif
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
901
52
28
Saj govoriva o isti stvari.

Ampak poudarek je na tem, da ni nujno, da avti iz leve tudi nimajo zelene (čeprav tega pri nas ne boš doživel) in da ti zelena puščica ne daje avtomatsko prednosti.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Če se jaz pravn spomnem, so nam razložili nekako tako, da pri nas načeloma v primeru, da gori zelena puščica, lahko greš (se pravi imajo drugi rdečo), vendar drugod po svetu ni nujno tako.
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
901
52
28
Eggzaktli. Hebat ga, saj zdaj ko sem sam še enkrat prebral ugotavljam, da sem res malo šmesno napisal...
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik AndrejD pravi:
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
andrej: da, prečkaš, pri moji zeleni puščici ima kolesar običajno rdečo, ko imam generalno zeleno ima tudi kolesar zeleno.

Tebe v avtošoli niso učili, da pri zavijanju desno pogledaš bočno kolesarje pešce itd???? Mene so, in so mi rekli da imajo prednost ker jim sekam pot.

Mene so učili da če imam zeleno puščico da ne rabim gledat (ampak iz navade pogledam), ker imam prednost. Če pa je samo zelena pa imajo zeleno tudi pešci in kolesarji in se zato moram ustavit. Si zamišljaš primer da bi šel čez zeleno puščico, trenutek zatem pa bi dobili zeleno tudi pešci. In bi prišlo do prometne, oba bi se pa držala cpp... In ravno to je razlog zakaj ne sme iz zelene puščice takoj skočit na zeleno, ampak mora biti vmes kratek premor.
Malo osvežitve cpp nebi škodilo
smile-1.gif

ne vem, zakaj se vsi tako v pešce vtikujete...

kot da se ne more za pešce semafor čez 3 sekunde prižgat? a ni bolj ekološko, da 5 pešcev počaka, kot da mora 10 avtov obstat in ponovno speljat...
 

zajbel

Pripravnik
17. dec 2008
859
1
18
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
Citat:
Uporabnik zajbel pravi:
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
saj - pelješ se po "odprti cesti" - omejitev 90 km/h - približuješ se ovinku - znak 70 km/h - takoj za ovinkom tabla naselje (in sicer taka z črnim robom) - in sedaj vprašanje - koliko se smem peljati od te table naprej?

a) 70 km/h
b) 90 km/h
c) 50 km/h

PS: "smem peljati" pomeni, da če mi izmerijo hitrost ne plačam
grin1.gif

a.) 70 km/h

ojej, a nisi ti eden tistih, ki nikoli ne krši nobenega zakona?

čisto mimogrede za ostale - če je situacija podobna ampak obratna, da je znak omejitev 70 za njim pa tabla KONEC naselja, je omejitev še vedno 70 in ne devedeset, ker znak konec naselja ne razveljavi prejšnje omejitve, tabla začetek naslja pa kajpak da...

Zakaj pa znak za konec naselja ne prekliče omejitve hitrosti?
Katerio znaki vse pa omejitev prekličejo?