Prom. znaki po slovensko

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
ker je tako zapisano v zakonu...

omejitev prekliče - križišče ali znak za prehenanje omejitve (prečrtana prazna tabla, prečrtana tabla 30,40,50,...) ali pa če je pri omejitvi podana razdalja, za katero velja

znak konec naselja prekliče splošno omejitev hitrosti v naselju, ki znaša 50 km/h ne prekliče pa predhodno postavljenih omejitev, to je tako, kot da bi rekel, da znak konec cone 30 pomeni, da lahko pelješ 90, pa ne, ker imaš še (v 99% primerih) drug veljaven znak, ki je ponavadi znak za naselje
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.404
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik zajbel pravi:
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
Citat:
Uporabnik zajbel pravi:
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
saj - pelješ se po "odprti cesti" - omejitev 90 km/h - približuješ se ovinku - znak 70 km/h - takoj za ovinkom tabla naselje (in sicer taka z črnim robom) - in sedaj vprašanje - koliko se smem peljati od te table naprej?

a) 70 km/h
b) 90 km/h
c) 50 km/h

PS: "smem peljati" pomeni, da če mi izmerijo hitrost ne plačam
grin1.gif

a.) 70 km/h

ojej, a nisi ti eden tistih, ki nikoli ne krši nobenega zakona?

čisto mimogrede za ostale - če je situacija podobna ampak obratna, da je znak omejitev 70 za njim pa tabla KONEC naselja, je omejitev še vedno 70 in ne devedeset, ker znak konec naselja ne razveljavi prejšnje omejitve, tabla začetek naslja pa kajpak da...

Zakaj pa znak za konec naselja ne prekliče omejitve hitrosti?
Katerio znaki vse pa omejitev prekličejo?

a ti nas malo zaj.b.vaš? ali res ne veš??
bonk.gif


omejitev hitrosti "prekliče":

1. drugi znak z omejitvijo hitrosti (tukaj pozor - to so tudi znaki "ime naselja", "avtocesta" itd - vsekar pač določa dovoljeno hitrost
2. znak "prenehanje omejitve" - bel okrogel s prečrtano številko - ali pa znak "prenehanje vseh omejitev - bel okrogel prečrtan
3. naslednje križišče - in sicer samo omejitve, ki so označene z znaki (torej ne velja za "ime naselja")
tukaj izjema, če je znaku za omejitev dodana dopolnilna tabla, ki označuje dolžino trajanja omejitver (mala pravoktna bela z številko (v m ali km) in dvema črnima puščicama ob strani)

no - in ker tabla za konec naselja nima funkcije določanja ozr. omejevanja hitrosti ne prekliče znaka o omejitvi pred njo - simpl (sam logiko je treba imeti na ON)
 

zajbel

Pripravnik
17. dec 2008
859
1
18
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:

a ti nas malo zaj.b.vaš? ali res ne veš??
bonk.gif


omejitev hitrosti "prekliče":

1. drugi znak z omejitvijo hitrosti (tukaj pozor - to so tudi znaki "ime naselja", "avtocesta" itd - vsekar pač določa dovoljeno hitrost
2. znak "prenehanje omejitve" - bel okrogel s prečrtano številko - ali pa znak "prenehanje vseh omejitev - bel okrogel prečrtan
3. naslednje križišče - in sicer samo omejitve, ki so označene z znaki (torej ne velja za "ime naselja")
tukaj izjema, če je znaku za omejitev dodana dopolnilna tabla, ki označuje dolžino trajanja omejitver (mala pravoktna bela z številko (v m ali km) in dvema črnima puščicama ob strani)

no - in ker tabla za konec naselja nima funkcije določanja ozr. omejevanja hitrosti ne prekliče znaka o omejitvi pred njo - simpl (sam logiko je treba imeti na ON)


Znaki za avtocesto, hitro cesto, začetek in konec naselja določajo samo meje teh območij in ne določajo hitrosti. Omejitev hitrosti v naselju je določena s pravili in ne z znaki. Zakaj potem znak za avtocesto ali pa za naselje ne sodi med znake za omejitve?
Tako da tisto pod 1. točko v oklepaju velja samo pogojno, če prej ni bil postavljen znak za onejitev hitrosti. Če pa je bil prej postavljen znak za omejitev hitrosti, pa vleja tisti znak še do križišča ali pa do preklica.


In zakaj tabla za konec naselja nima funkcije omejevanja ali določanja hitrosti za začetek naselja pa jo ima?
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.404
113
še v SLO - ampak komaj
ksz

Citat:
Uporabnik zajbel pravi:
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:

a ti nas malo zaj.b.vaš? ali res ne veš??
bonk.gif


omejitev hitrosti "prekliče":

1. drugi znak z omejitvijo hitrosti (tukaj pozor - to so tudi znaki "ime naselja", "avtocesta" itd - vsekar pač določa dovoljeno hitrost
2. znak "prenehanje omejitve" - bel okrogel s prečrtano številko - ali pa znak "prenehanje vseh omejitev - bel okrogel prečrtan
3. naslednje križišče - in sicer samo omejitve, ki so označene z znaki (torej ne velja za "ime naselja")
tukaj izjema, če je znaku za omejitev dodana dopolnilna tabla, ki označuje dolžino trajanja omejitver (mala pravoktna bela z številko (v m ali km) in dvema črnima puščicama ob strani)

no - in ker tabla za konec naselja nima funkcije določanja ozr. omejevanja hitrosti ne prekliče znaka o omejitvi pred njo - simpl (sam logiko je treba imeti na ON)


Znaki za avtocesto, hitro cesto, začetek in konec naselja določajo samo meje teh območij in ne določajo hitrosti. Omejitev hitrosti v naselju je določena s pravili in ne z znaki. Zakaj potem znak za avtocesto ali pa za naselje ne sodi med znake za omejitve?
Tako da tisto pod 1. točko v oklepaju velja samo pogojno, če prej ni bil postavljen znak za onejitev hitrosti. Če pa je bil prej postavljen znak za omejitev hitrosti, pa vleja tisti znak še do križišča ali pa do preklica.


In zakaj tabla za konec naselja nima funkcije omejevanja ali določanja hitrosti za začetek naselja pa jo ima?

cry12bpy.gif
spet poskus "obratne logike"

a mu lahko kdo drug razloži - meni je zmanjkalo idej in "logike"
uf-1.gif
 

zajbel

Pripravnik
17. dec 2008
859
1
18
Ni noben poskus obratne logike, samo napisal sem, kar sem slišal od gospoda, ki je sodni izvedenec za promet in prometne nesreče.

Če ti pa zmanjka idej in logike, je pa to ponavadi takrat, ko nimaš prav.
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
obstajajao različne skupine znakov... med njimi so znaki za obvestila
sem spada znak za cesto rezervirano za motorna vozila in znak za avtocesto
ti znaki iznačujejo začetek in če je prečtan konec ceste določene kategorije
in v sloveniji je določeno, da se na avtocesti vozi z max 130 in cesti rez. za mot vozila 100
na cestah izven naselja 90 in v naseljih, ki jij označuje tabla s črno obrobo 50 km/h
v naseljeih , ki so označena s tablo brez čne obrobe pa velja enaka omejitev, kot je na cesti ob kateri stoji ta tabla

razumljivo ali ti je potrebno narisati
 
Nazadnje urejeno:

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
verjetno še nimaš izpita za vožnjo motornega vozila in ti predpisi niso najbolj jasni
kar nekaj avtošol ima na svojih straneh razložene CPP in prometne znake, tako da si jih oglej in preštudiraj pravila pa bo vse jasno
 

ahmed

Fizikalc
23. sep 2007
2.414
98
48
V slovenijji je 90% znakov za konec naselja kjer naprej ni znaka za omejitev hitrosti. Ker se ne spomnis, koliko je bila omejitev pred naseljem (oz. ce jih je bilo 10 eden za drugim), bi potemtakem rabil imeti zvezek s sabo da si to zapisujes ? Kot je meni jasno, znak
za konec naselja pove, da je konec omejitev v naselju (50km/h) in naprej vozis s hitrostjo, ki jo doloca cestna kategorija (npr 90 izven naselja).
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
in kaj tebi sedaj ni jasno ?
saj si si sam odgovoril , ko je konec naselja je omejitev 90, če ni drugače označeno s prometnim znakom
 

ahmed

Fizikalc
23. sep 2007
2.414
98
48
Men je jasno, odgovoril sem tistemu ki je rekel da znak konca naselja pomeni, da prejsnja hitrost velja pred naseljem.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.404
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik zajbel pravi:
Ni noben poskus obratne logike, samo napisal sem, kar sem slišal od gospoda, ki je sodni izvedenec za promet in prometne nesreče.

Če ti pa zmanjka idej in logike, je pa to ponavadi takrat, ko nimaš prav.

čaki - o čem ti zdaj - o

1. da tabla "konec naselja" pomeni tudi preklic vseh prejšnih omejitev

ali

2. če je pred tablo začetek naselje npr. znak 70 km/h, da potem teh 70 km/h velja skozi naselje?

glede 1. točke sem pripravljen debatirati in tudi mnenje spremeniti (če mi ga kdo dokaže z logični in argumentirano izjavo),
glede 2. točke pa ga ni asa na svetu, ki bi me v kaj drugega prepričal (je pa tako jasno napisano v zakonih, da ni dileme)
 

zajbel

Pripravnik
17. dec 2008
859
1
18
Citat:
Uporabnik ceedevita pravi:
obstajajao različne skupine znakov... med njimi so znaki za obvestila
sem spada znak za cesto rezervirano za motorna vozila in znak za avtocesto
ti znaki iznačujejo začetek in če je prečtan konec ceste določene kategorije
in v sloveniji je določeno, da se na avtocesti vozi z max 130 in cesti rez. za mot vozila 100
na cestah izven naselja 50 in v naseljih, ki jij označuje tabla s črno obrobo 50 km/h
v naseljeih , ki so označena s tablo brez čne obrobe pa velja enaka omejitev, kot je na cesti ob kateri stoji ta tabla

razumljivo ali ti je potrebno narisati

Vse je zelo razumljivo, samo ni to smsel te debate.
Vprašanje je a znak za začetek naselja prekliče znak za omejitev hitrosti ali ne?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.430
9.171
113
ne vprašaj kako zgleda to pred tepanjem, na vsakih 20 metrov (ne pretiravam) jambo prometni znak ki nekaj označuje... ni šans da zmoreš to vse pregledat recimo 300 m pred cestninsko..po mojem jih je ene 20 znakov :S se že prekrivajo... only in SLO
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.404
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik zajbel pravi:
Citat:
Uporabnik ceedevita pravi:
obstajajao različne skupine znakov... med njimi so znaki za obvestila
sem spada znak za cesto rezervirano za motorna vozila in znak za avtocesto
ti znaki iznačujejo začetek in če je prečtan konec ceste določene kategorije
in v sloveniji je določeno, da se na avtocesti vozi z max 130 in cesti rez. za mot vozila 100
na cestah izven naselja 50 in v naseljih, ki jij označuje tabla s črno obrobo 50 km/h
v naseljeih , ki so označena s tablo brez čne obrobe pa velja enaka omejitev, kot je na cesti ob kateri stoji ta tabla

razumljivo ali ti je potrebno narisati

Vse je zelo razumljivo, samo ni to smsel te debate.
Vprašanje je a znak za začetek naselja prekliče znak za omejitev hitrosti ali ne?

češ ti zdaj povedati, da ti je gospod sodni izvedenc za promet rekel, da znak "pričetek naselja" ne "prekliče" znaka 70 km/h PRED njim (pozor ne NA NJEMU)??

ker če je to res - bogi tisti, kateri bodo padli v sodne mline!!
uf-1.gif
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Pravilnik iz leta 2006

Novosti pri znakih za naselje



Na novo je opredeljen prometni znak za naselje, kar je zlasti pomembno zaradi določb o merjenju hitrosti. Pravilnik pravi, da je znak naselje, ki označuje naselje, v katero vodi cesta, in mesto na cesti, od katerega morajo vozniki ravnati v skladu s pravili vožnje v naselju. To ne pomeni nič drugega, kot da je treba od znaka naselje voziti z največ 50 km/h in da policisti lahko merijo hitrost takoj za znakom naselje.



Doslej smo imeli dva znaka za naselje: enega s črno obrobo in drugega brez obrobe. Sedaj so ta drugi znak preimenovali v znak bližina naseljenega območja, ki označuje naseljeno območje, po obrobju katerega vodi cesta. Na delu ceste, označenem s tem znakom, se ne uporabljajo pravila vožnje v naselju. To pomeni, da za temi znaki hitrost ni omejena na 50 km/h, temveč veljajo druge splošne ali posebne omejitve.

Podobno veja tudi za območje umirjenega prometa, ki označuje mesto v naselju, od koder se začenja območje, v katerem imajo pešci prednost pred vozili in v katerem je dovoljena igra otrok, vozniki pa morajo voziti posebno previdno in s hitrostjo največ 10 km/h.
 

zajbel

Pripravnik
17. dec 2008
859
1
18
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
Citat:
Uporabnik zajbel pravi:
Ni noben poskus obratne logike, samo napisal sem, kar sem slišal od gospoda, ki je sodni izvedenec za promet in prometne nesreče.

Če ti pa zmanjka idej in logike, je pa to ponavadi takrat, ko nimaš prav.

čaki - o čem ti zdaj - o

1. da tabla "konec naselja" pomeni tudi preklic vseh prejšnih omejitev

ali

2. če je pred tablo začetek naselje npr. znak 70 km/h, da potem teh 70 km/h velja skozi naselje?

glede 1. točke sem pripravljen debatirati in tudi mnenje spremeniti (če mi ga kdo dokaže z logični in argumentirano izjavo),
glede 2. točke pa ga ni asa na svetu, ki bi me v kaj drugega prepričal (je pa tako jasno napisano v zakonih, da ni dileme)


glede 1. točke: Tabla za konec naselja ne pomeni samo novo splošno omejitev hitrosti in druge omejitve, ki veljajo izven naselja, če ni z znaki drugače določeno.

glede 2. točke je pa res zelo jasno napisano, kaj pomeni znak za ime naselja. In je tudi zelo jasno napisano v zakonu, kdaj upoštevamo znake in kdaj pravila.

Še eno vprašanje zate glede hitrosti v naseju: a to hitrost določajo znaki ali pravila?
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.404
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik zajbel pravi:
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
Citat:
Uporabnik zajbel pravi:
Ni noben poskus obratne logike, samo napisal sem, kar sem slišal od gospoda, ki je sodni izvedenec za promet in prometne nesreče.

Če ti pa zmanjka idej in logike, je pa to ponavadi takrat, ko nimaš prav.

čaki - o čem ti zdaj - o

1. da tabla "konec naselja" pomeni tudi preklic vseh prejšnih omejitev

ali

2. če je pred tablo začetek naselje npr. znak 70 km/h, da potem teh 70 km/h velja skozi naselje?

glede 1. točke sem pripravljen debatirati in tudi mnenje spremeniti (če mi ga kdo dokaže z logični in argumentirano izjavo),
glede 2. točke pa ga ni asa na svetu, ki bi me v kaj drugega prepričal (je pa tako jasno napisano v zakonih, da ni dileme)


glede 1. točke: Tabla za konec naselja ne pomeni samo novo splošno omejitev hitrosti in druge omejitve, ki veljajo izven naselja, če ni z znaki drugače določeno.

glede 2. točke je pa res zelo jasno napisano, kaj pomeni znak za ime naselja. In je tudi zelo jasno napisano v zakonu, kdaj upoštevamo znake in kdaj pravila.

Še eno vprašanje zate glede hitrosti v naseju: a to hitrost določajo znaki ali pravila?

daj ti prvo jasno odgovori na moje vprašanje - ali tvoj "gospod" dejansko trdi, da znak začetka naselja ne pomeni 50 km/h, če pred njim stoji že kakšen znak za omejitev (to je namreč bil začetek debate - in ti si trdil, da čle stoji pred znakom naselje znak 70 km/h potem se skozi naselje lahko pelješ 70 km/h)

glede tega kaj določa omejitev hitrosti - pravzaprav samo PRAVILA - znaki (taki in drugačni) ti pa povedo od kod naprej velja katero pravilo (mimgrede - ta pravila so dokaj jasno zapisana v ZVCPju)
 

zajbel

Pripravnik
17. dec 2008
859
1
18
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
Citat:
Uporabnik zajbel pravi:
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
Citat:
Uporabnik zajbel pravi:
Ni noben poskus obratne logike, samo napisal sem, kar sem slišal od gospoda, ki je sodni izvedenec za promet in prometne nesreče.

Če ti pa zmanjka idej in logike, je pa to ponavadi takrat, ko nimaš prav.

čaki - o čem ti zdaj - o

1. da tabla "konec naselja" pomeni tudi preklic vseh prejšnih omejitev

ali

2. če je pred tablo začetek naselje npr. znak 70 km/h, da potem teh 70 km/h velja skozi naselje?

glede 1. točke sem pripravljen debatirati in tudi mnenje spremeniti (če mi ga kdo dokaže z logični in argumentirano izjavo),
glede 2. točke pa ga ni asa na svetu, ki bi me v kaj drugega prepričal (je pa tako jasno napisano v zakonih, da ni dileme)


glede 1. točke: Tabla za konec naselja ne pomeni samo novo splošno omejitev hitrosti in druge omejitve, ki veljajo izven naselja, če ni z znaki drugače določeno.

glede 2. točke je pa res zelo jasno napisano, kaj pomeni znak za ime naselja. In je tudi zelo jasno napisano v zakonu, kdaj upoštevamo znake in kdaj pravila.

Še eno vprašanje zate glede hitrosti v naseju: a to hitrost določajo znaki ali pravila?

daj ti prvo jasno odgovori na moje vprašanje - ali tvoj "gospod" dejansko trdi, da znak začetka naselja ne pomeni 50 km/h, če pred njim stoji že kakšen znak za omejitev (to je namreč bil začetek debate - in ti si trdil, da čle stoji pred znakom naselje znak 70 km/h potem se skozi naselje lahko pelješ 70 km/h)

glede tega kaj določa omejitev hitrosti - pravzaprav samo PRAVILA - znaki (taki in drugačni) ti pa povedo od kod naprej velja katero pravilo (mimgrede - ta pravila so dokaj jasno zapisana v ZVCPju)

"Moj" gospod dejansko trdi, da če je pred znakom ime naselja znak za omejitev hitrosti 70km/h, potem velja omejitev 70 km/h do prvega križišča ali pa do preklica omejitve (bel znak s prečrtano 70 ali pa samo prazen bel prečrtan znak). Drugi znaki omejitve ne prekličejo. In tega gospoda ljudje cenijo kot velikega strokovnjaka za promet.

Omejitev hitrosti pa ne določajo samo pravila ampak lahko tudi znaki. Kaj pa več velja si se pa verjetno naučil v avtošoli in upam, da tega še nisi pozabil.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.376
5.891
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik cat pravi:
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Isto za zavijanje levo.
Imaš namen iti levo, imaš zeleno. prideš pred semafor, se ti prižge rumena> rdeča. Ustaviš. KO se ustaviš (po 5 sekundah) se ti prižge rumena puščica za zavijanje v levo.
Je to slučajno najnovejši ukrep za zmanjševanje izpustov co 2 v prometu in ukrep k večji pretočnosti prometa? (nepotrebno zaviranje in speljevanje)

Tista rumena puščica za levo je samo signal za vozila, ki so ŽE V KRIŽIŠČU in čakajo na zavijanje v levo, le-to varno izpraznijo. Vozila na nasprotni strani imajo rdeč semafor. Nikakor pa ne more pomeniti da lahko ostala vozila kljub rdeči speljejo v križišče.

Puščica je v križišču in pred križiščem na semaforju (pred katerim sicer čakaš, tam je mogoče zelena ne vem z glave sedajle))
Puščica se prižge potem ko rdeča luč gori nekaj sekund (naj bi se ustavil kajne?) in gori kakšnih 15 skeund. torej ni namenjena praznenju križišča, ampak večji pretočnosti tistih vozil ki zavvijajo levo.
 

Mis

Fizikalc
1. sep 2007
2.627
0
36
Citat:
Uporabnik cat pravi:
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Isto za zavijanje levo.
Imaš namen iti levo, imaš zeleno. prideš pred semafor, se ti prižge rumena> rdeča. Ustaviš. KO se ustaviš (po 5 sekundah) se ti prižge rumena puščica za zavijanje v levo.
Je to slučajno najnovejši ukrep za zmanjševanje izpustov co 2 v prometu in ukrep k večji pretočnosti prometa? (nepotrebno zaviranje in speljevanje)

Tista rumena puščica za levo je samo signal za vozila, ki so ŽE V KRIŽIŠČU in čakajo na zavijanje v levo, le-to varno izpraznijo. Vozila na nasprotni strani imajo rdeč semafor. Nikakor pa ne more pomeniti da lahko ostala vozila kljub rdeči speljejo v križišče.

Točno tako, ampak pri nas to malce zlorabljajo vozniki, saj me še moja včasih vpraša zakaj nisem peljal, "sej maš rumeno puščico", na semaforju pa rdeča....

Je pa iz Žal levo na Šmartinko res rumena, ki gori dlje časa, s Šmartinek proti Žalam pa gori zelena puščica desno ta cajt.