Prihaja inflacija

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik #9334
  • Začetni datum
I

Izbrisan uporabnik #9334

Kakor mi razlagajo, je šlo precej železarn v maloro, sploh pa predelava. Torej polizdelki kot so specialna jekla,profili, cevi in pločevine. Razlagajo da zaradi covida lansko leto in posledično upada potrošnje. Sedaj so pa kapacitete vnaprej tako zakupljene, da npr. pocinkano pločevino lahko pričakujemo šele konec poletja :obesise:. Posli pridobljeni in dogovorjeni - sedaj pa materiala ne bo, pa še vsaj pol dražji !

Kaj mislite, kdo bo to požrl? Trgovec? Trgovec nikakor, saj dnevno spreminja cene in ga boli kjuratz, če imam jaz že sprejet posel. Moj naročnik? Le kako? Če mu prinesem pod nos aneks zaradi povišanja nabavnih cen repromateriala ... spomnite se, kakšen hudič nastane ko naši vrli gradbinci počnejo točno to.

Itd. Trg je zaradi korone konkretno zanihal. Državna malha je pa že prazna. Tako da se nam bolj švoh piše. Inflacija je logična posledica nestabilnosti v gospodarstvu in tele podražitve so točno to. Toda - ali ni "inflacija" samo posledica prepočasi odzivnega trga?
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.703
2.345
113
Pomurje
Nestabilnosti v gospodarstvu ni. Je samo razpad zaradi korone, ki je gospodarstvo dobila na levi nogi.
Jaz sem lani povečeval zaloge in prav sem storil. Na srečo sem imel dovolj denarja. Pa tudi banke so ga metale v hrbet.
Na žalost teh zalog več ni, prav tako pa ni možnosti po nakupu novih zalog. Lani so bile, letos jih ni
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Saj! Isto pri meni.

Spomnim se sranja v obdobju 2002 - 2004 (tam nekje), ko je bil moment ko sem plačeval NR celo po 8,50 Eja/kg :obesise: . So se izgovarjali na legirne dodatke itd ... vemo ja, da imajo rusi 80% svetovne proizvodnje niklja. V resnici je pa trg zanihal zaradi prehoda evrope na evro in nemcev, ki so nam na suho porinili prst v rit, ko so enostavno zgolj prepisali valuto iz marke na evro, cifre so pa ostale iste. Mi pa bolj sveti od svetnikov pa po uradnem kurzu, torej dve marki za en evro :nigladek:. Trgovci pa izkoristili priložnost, kot ponavadi. Tudi danes smrdi na isto.
 
Nazadnje uredil moderator:

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.703
2.345
113
Pomurje
Jaz delam z naravnimi materiali in pomanjkanje ni posledica korone, prezadolženosti, plač itd.
Pomanjkanje je zaradi nenormalno velikeg povpraševanja po pohištvu in stavbem pohištvu. Da se ne menimo o gradbenem lesu.

In to vse je posledica obnov v času zaprtja turizma. Če ne zdaj kdaj imaš čas zapret hotel in ga obnovit. Pa še dnar dobiš za to.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.295
824
113
Janezovo maslo. Kot vedno vse zajebe ko je pri koritu.
Ni čudno, da je tudi sam revež

No, bodi realen. Stevilo zaposlenih v javnem sektorju raste od 1991 naprej, pa ni bil,vedno Janez na oblasti. Enako je glede dodadkov. Gre za spostovanje kolektivne pogodbe in ne Jamezovo malos. Je pa dejsto, da se vse vlade bojijo Struklja in sindikatov.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.958
3.754
113
Ljubljana
hmpg.net
Avto industrija stoji takole pravijo_
"Worldwide, the sector has experienced a collapse in demand for new vehicles of something in the order of 30 percent as a result of the crisis. The exact reduction varies by region, with China apparently experiencing a decline of about 23 percent and Europe suffering a decline closer to 40 percent, with variations within regions. However, the overall effect is probably the worst decline in car sales since the Second World War, and this will magnify the impact of pre-existing trends. In December 2019, IHS Markit predicted a 20 million decline in the number of vehicles produced globally. This figure excluded the effect of the latest surge in the pandemic in late 2020 and early 2021, and it is anticipated that the IHS prediction on the decline in vehicle production will be exceeded."

Zakaj je inflacija malo verjetna:
"Stephanie Schmitt Grohé, profesorica na Columbia University, plastično pojasnjuje, da če so obrestne mere nizke in stopnje varčevanja visoke, se gospodarstva zataknejo v likvidnostno past, kot jo je ponazoril Keynes leta 1936 in ki je temelj IS-LM instrumentarija. Če obrestne mere ne morejo več padati, centralna banka nima orodja za spodbujanje gospodarstva. Monetarna politika postane neučinkovita. »V likvidnostni pasti je denarna politika omejena. Ni več prostora za politiko, «pojasnjuje Schmitt-Grohé. “Inflacija je pod ciljno vrednostjo, pričakovana inflacija po petih ali desetih letih pa je tudi pod ciljno.” Schmitt-Grohé pravi, da inflacijska pričakovanja “niso zasidrana“. Ljudje ne verjamejo, da bo centralna banka lahko kmalu dosegla inflacijski cilj in menijo, da je “nova normalnost” svet z inflacijo nižjo od inflacijskega cilja (želje) centralnih bank.
Japonska je že tri desetletja v tej “novi normalnosti”, ostale zahodne države pa šele eno desetletje, vendar brez izgledov, da kmalu izidejo iz tega stanja."
" Če ne bi bilo tega varčevanja, bi morala biti inflacija večja, saj bi zgolj višje cene lahko uskladile proizvodnjo, zmanjšano zaradi pandemije, in v veliki meri ohranjene dohodke, zaradi podpor, financiranih iz zadolževanja države v tujini. Smo kot berač, ki je vse življenje živel od pomoči na ulici, po smrti pa so odkrili, da je imel v nekih skritih škatlah velike prihranke.
Ob tem je treba opozoriti tudi na napoved novinarjev londonskega The Economist (9. marec 2021). Takšno, kot je zdaj, je bilo stanje tudi po drugi svetovni vojni v ZDA. Proizvodnje za civilne potrebe ni bilo, ljudje so služili in varčevali denar, po koncu vojne pa se je ves ta denar v hipu sprostil in povzročil hiter gospodarski razcvet. Tudi v Sloveniji bi morali biti prihranki podjetij in gospodinjstev na bankah dovolj za zagon gospodarstva po pandemiji, v njih pa so že pomoči države ob pandemiji. Ker so zmogljivosti v gospodarstvu neizkoriščene, sprostitev efektivnega povpraševanja tudi ne bi smela voditi do silnih inflacij. "
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.339
9.073
113
v marcu prodanih 7000 novih avtov ...če je to kriza naj traja a ne.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Spomladi se vedno avti bolj prodajajo. Še jaz bom menda šel po enega, je zadnjič sosed pripeljal neko mrcino domov itd :norec: .
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.339
9.073
113
vseeno. človek bi pričakoval, da bomo vsi pocrkali, da ni za kruh.... tak vsaj mediji...

sicer mene tudi nekaj mika nov S90 v rangu 37k€, vsaj zgledaš ko gospod, če je že avto oskubljen. :evil:
 
  • Všeč mi je
Reactions: BornSkeptic

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.339
9.073
113
ko gledaš da se cca 50000 avtov na leto proda pri povprečju 25 kilo €, je to do 5000€ izgub ena leto 1. to folk pihne 250mio...v enmu letu komulativa, nikome ništa... :D