Predčasno delno poplačilo stanovanjskega kredita

melov

Pripravnik
19. jun 2011
34
0
6
zanimivo nikoli se nisem prej poglabljal v take kreditne zadeve. Se bom fizično oglasil in preveril omejitve plačila in kakšne stroške lahko pričakujem
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.458
9.153
113
Namig: VČASIH je delovalo, v kolikor so ti hoteli nabiti neke stroške za predčasno poplačilo kredita, da si enostavno nakazal na kredit par EUR več, kot je bilo stanje na tisti dan in si dobil potem pismo, da so ti zaključili kredit brez stroškov :).
Če pa še vedno deluje, pa ne vem.

PS: Naslednjič se poglabljaj v take zadeve PREDEN podpišeš ;). Takrat se lahko še kaj izpogajaš, ko enkrat podpišeš, si prepuščen banki.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.917
3.736
113
Ljubljana
hmpg.net
ZPS o tem pravi takole:

"Zakon o potrošniških kreditih v prvem odstavku 22. člena kreditojemalcu daje pravico, da kadar koli v celoti ali delno odplača svoje obveznosti. V tem primeru je upravičen do zmanjšanja skupnih stroškov kredita, če so bili ti že obračunani in zajeti v plačila. "

"Višina nadomestil, ki vam jih kreditodajalec sme zaračunati za predčasno odplačilo kredita, je zakonsko omejena. Pri kreditih s spremenljivo obrestno mero je predčasno odplačilo kredita za kreditojemalca brezplačno, pri kreditih s fiksno obrestno mero pa vam lahko dajalec kredita zaračuna nadomestilo. Zakon določa, da slednje ne sme biti večje od enega (1) odstotka vrednosti predčasno odplačane glavnice, če je do načrtovanega odplačila kredita ostalo še več kot eno leto (npr. če je vrednost glavnice, ki ste jo odplačali 10.000 evrov, nadomestilo ne sme presegati 100 evrov) oz. ne več kot 0,5 odstotka, če je do odplačila ostalo leto ali manj.
Dajalec kredita vam mora obračun predčasnega odplačila kredita zagotoviti v pisni in razumljivi obliki."
 

Alan_Bastard

Pripravnik
12. dec 2007
168
1
18
Ljubljana
Ne vem, če je pravo mesta, ampak a ima mogoče kdo dostop do spodnjih člankov in bi jih lahko prilepil? Hvala


 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Zastavi vprasanje, mas kar nekaj forumasev ki dosti delajo z bankami in ti zna kdo odgovorit na vprasanje - in pa nekaj jih dela za banke
 

pleXwriter

Majstr
3. avg 2009
3.352
297
83
Grafi ne delajo, je pa članek...
 

Priponke

  • Kako se pogajati za nižjo obrestno mero stanovanjskega kredita - mojefinance.si.pdf
    288,5 KB · Ogledi: 159
  • Fiksna obrestna mera za stanovanjska posojila že pod 2%_.pdf
    871,6 KB · Ogledi: 147

tgrzan

Majstr
21. feb 2009
3.766
261
83
Največja slovenska vas
Pozdravljeni,

pri predčasnem poplačilu kredita, imam pogodbeno 1% strošek od glavnice. Ali je kdo podal reklamacijo na ta strošek oziroma se mu je uspelo dogovoriti z banko, da so mu ga odpisali? Na kakšen način ste postopali oziroma podali reklamacijo? Lahko tudi primer reklamacijskega dopisa na ZS.
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.279
5.200
113
Če zaprosiš za predčasno poplačilo, zakomplicirajo in zaračunajo. Če kar nakažeš preostali znesek, se poknjiži in dobiš samo še za plačilo zadnjega obroka. NLB.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Apollo8 in bertoncl
19. jul 2007
2.755
1.476
113
Če zaprosiš za predčasno poplačilo, zakomplicirajo in zaračunajo. Če kar nakažeš preostali znesek, se poknjiži in dobiš samo še za plačilo zadnjega obroka. NLB.
Enkrat ko sem spraševal, so mi na sami banki povedali, da je to standarden postopek predčasnega poplačila kredita. Vplača se skoraj celo glavnico, pusti se nekaj malega neodplačanega (manj kot je en obrok kredita), z zadnjim mesecem ti zaključijo kredit in to je to.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Enkrat ko sem spraševal, so mi na sami banki povedali, da je to standarden postopek predčasnega poplačila kredita. Vplača se skoraj celo glavnico, pusti se nekaj malega neodplačanega (manj kot je en obrok kredita), z zadnjim mesecem ti zaključijo kredit in to je to.
Ni treba čakati na zadnji mesec, lahko kar takoj zaključijo in ti zaračunajo 1% od preostale glavnice, ki pa je takrat že poplačana.

Ta strošek 1% od glavnice je zato, ker folk vzame drug kredit, da se dodatno zadolži in poplača stare kredite. V tem primeru si seveda na hitro uspejo vzeti še ta 1% glavnice.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Pozdravljeni,

pri predčasnem poplačilu kredita, imam pogodbeno 1% strošek od glavnice. Ali je kdo podal reklamacijo na ta strošek oziroma se mu je uspelo dogovoriti z banko, da so mu ga odpisali? Na kakšen način ste postopali oziroma podali reklamacijo? Lahko tudi primer reklamacijskega dopisa na ZS.
Pri fizičnih osebah načeloma ne smejo zaračunati druga kot 1/2 stroškov odobritve kredita. Tale je malo čudna v pogodbi. Sicer pa naredit kot ti je predlagal Johan odplačaj večino kredita (delno odplačilo kredita), v pogodbi zagotovo nimajo za to predvidenega stroška in to je to. Res pa je, da se ene banke ven vlečejo in rečejo, da to ni mogoče in knjižijo tvoje plačilo na prejete avanse. V tem primeru pomaga kak mail, da se jih spomni na zakonske in pogodbene obveznosti. Summit, ki je sedaj del NKBM je npr. imel zgoraj opisane finte.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
Dejte locit kredite s spremenljivo in kredite s fix obrestno mero. Pri slednjih je kar lepo penal 1% za vsako predplačilo nad 10k€ na leto
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
Ne, razen v dogovoru z banko... Recimo meni so to ponudili, ko niso hoteli reprogramirati, pa da mi potem ne računajo penalov, če vzamem nov kredit pri njih.