Predčasno delno poplačilo stanovanjskega kredita

FireMan

Fizikalc
19. sep 2007
276
43
28
Nekaj let nazaj sem na SKB vzel 20 letni stanovanjski kredit s fiksno OM 2,75%. Zavarovan je hipotekarno. Berem, da so sedaj OM nizke in bi se morebiti splačalo reprogramirati kredit.
Kako se to naredi? Kaj naj grem na SKB in njim zatežim, da naj mi dajo boljše pogoje ali kar direktno k konkurenci? Nimam pojma kako to gre v praksi. Kakšni so povprečni stroški odprtja novega kredita?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
Prvič ko sem to naredila na unicredit, so bili pripravljeni samo spustiti obrestno mero in pri tem računati aneks 100€. To gre brez notarja, ker je samo ena sprememba ki je očitno v korist kreditojemalca (šibke stranke). V obratni smeri, če bi recimo hoteli dvigniti OM, bi bil notar nujen. Torej kredit je ostal enak, pogodba osnovna z dodanim aneksom.

Zdaj v drugo pa tega niso več hoteli in so zahtevali, da se prvi kredit poplača skupaj s penali in potem lahko vzamem novega. Takrat seveda vse enako kot če prvič jemlješ kredo. Cenilec, stroški odobritve, notar, penali na kredit, ker je bil s fix OM. Je pa tudi možnost, če matična banka ne konkurira z OM, da se odpove penalom deloma ali v celoti. Če so pripravljeni...

Drugače pa klasika kot v prvo, vsak nekaj ponudi, ti pa izbereš kar je celokupno ugodneje zate.
 
Nazadnje urejeno:
19. jul 2007
2.755
1.476
113
Prvič ko sem to naredila na unicredit, so bili pripravljeni samo spustiti obrestno mero in pri tem računati aneks 100€. To gre brez notarja, ker je samo ena sprememba ki je očitno v korist kreditojemalca (šibke stranke). V obratni smeri, če bi recimo hoteli dvigniti OM, bi bil notar nujen. Torej kredit je ostal enak, pogodba osnovna z dodanim aneksom.

Zdaj v drugo pa tega niso več hoteli in so zahtevali, da se prvi kredit poplača skupaj s penali in potem lahko vzamem novega. Takrat seveda vse enako kot če prvič jemlješ kredo. Cenilec, stroški odobritve, notar, penali na kredit, ker je bil s fix OM. Je pa tudi možnost, če matična banka ne konkurira z OM, da se odpove penalom deloma ali v celoti. Če so pripravljeni...
Če prav razumem si šla sedaj v drugo čez celoten postopek? A si šla potem na drugo banko.

PS: me osebno zanima, trenutno hipotekarni pri NLB, pa bi preveril kaj se da narediti, bi pa dvignil obrok in skrajšal čas odplačevanja.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
no, da povem, kaj na koncu podpisala. spremenljivo 1,35%+3m euribor, kjer se euribor odšteva. na 12 let. edini pogoj prejemati plačo na nek osnovni TRR za 2€/mesec. če bi vzela na 10 let, bi bil pribitek 1,15%. fix je ostala potem na 1,85%, ker se nismo kaj več dosti menili o njej potem več.

a se da boljš ali ne, ne vem, ampak za občutek je.

Tole je moj post s prejšnje strani. Ponudba je bila podpisana z obeh strani, samo še k notarju bi bilo treba iti in takrat me iz banke kličejo, da te krede ne dajo. Brez razloga, brez pojasnila. Valda, Euribor bo šel preden gre gor raje se malo dol. Vleklo se je kot čreva, bančnik na dopust vmes, ampak nič hudega, bomo zrihtali, ko prišel nazaj pa kar naenkrat nič ni več tako, kot je bilo govorjeno. Potem so mi vsiljevali fixno, pa da mi penale odbijejo, pa ne vem kaj še vse, tako da te stvari so ocitno vse možne. Ampak težko recem, ker jih nismo sprovedli, dogovorov z njimi se pa ne grem vec. Zdaj sem na isti točki z drugo banko, pa ne upam sploh nič reči. Upam, da je to dvomljiva praksa zgolj unicredita in ne modus operandi vseh bank.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.382
957
113
Obišči stran
PS: me osebno zanima, trenutno hipotekarni pri NLB, pa bi preveril kaj se da narediti, bi pa dvignil obrok in skrajšal čas odplačevanja.

No go. Edino drugi kredit pa poplačilo obstoječega. Za NLB govorim. Raje sproti na stran, pa 1x letno poplačaš še kak znesek. Naredijo aneks, kjer ali znižajo obrok ali skrajšajo dobo, plačaš par € in je to to.
 
19. jul 2007
2.755
1.476
113
Zakaj bi to naredil? Z viškom poplacas direktno glavnico. Anuiteta sicer ostane enaka, čas se pa hitreje krajša.
- ker imam v pogodbi da je doba odplačevanja fiksa, da se pa anuiteta preračunava (ko se spremeni Euribor, se anuita spremeni): to pa vključujeje tudi, če pride delno poplačilo, da se ustrezno spremeni anuiteta ne pa čas odplačevanja, imam tudi opcijo sprembe časa odplačevanja, kar pa po moji pogodbi potegne en kup stvari, tudi notrarja in sprememba ZK zaznamka (plombe), da plomba ustreza dejanskemu stanju (tudi v primeru če skrajšam čas odplacevanja, in bi bila plomba potem predolga, mene to načeloma ne boli, ampak bi moral tudi to spremenit)
- niti nimam kaj veliko na zalogi, bi si pa lahko privoščil malo višji mesečni obrok, vem da bi lahko šparal in enkrat letno vrgel na banko, ampak mislim da bi bilo bolj efektivno, če bi mi kar vzeli in se mi ne bi bilo potrebno ukvarjati s varčevanjem :)
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
Nič te ne stane, če vprašaš. Četudi nimaš v pogodbi, da anuiteta ostane in doba krajša zna biti, da ne bodo kaj dosti komplicirali. To je najceneje.

Drugo najceneje je pa vseeno najbrž, če doba ostane, ti pa nižaš anuiteto (če to lahko delaš zastonj), pri tem si pa toliko discipliniran, da vsak mesec daješ na stran toliko več. In potem poplačaš toliko več glavnice naslednje leto. Anuiteta gre še malo dol, ti ponoviš vajo spet naslednje leto npr... Enkrat pa potem poplacas celoten kredit kako leto, dve, tri prej. Pri drugi kredi pa bo plačeval ne samo gpavnice, ampak tudi obresti, ki jih pri predčasnih placilih ne.
 
Nazadnje urejeno:

melov

Pripravnik
19. jun 2011
34
0
6
pred leti sem vzel stanovanjski kredit na sparkasse z fiksno obrestno mero. V prvi polovici odplačevanja kredita se baje splača nekaj denarja več položit na kredit ker se naloži direkt na glavnico. Kako potem vplivam naprej s tem, višina kredita oz. doba odplačevanja? Imam pri tem kakšne stroške?
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.153
113
Vse odgovore dobiš v pogodbi o kreditu ;). Nihče od nas namreč ne ve, kakšne pogoje si sprejel s podpisom pogodbe.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.836
5.081
113
Načeloma doba odplačevanja ostane enaka, se pa znižuje obrok (1x na leto se preračuna se mi zdi). Razen če se drugače dogovoriš.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.153
113
To načeloma je vredno točno 0. Pogodbo naj si prebere, je noter vse napisano, vključno s potencialnimi stroški.
 

melov

Pripravnik
19. jun 2011
34
0
6
Kaj pomeni ta odstavek?

IMG_20201108_180928.jpg
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.153
113
Če jaz prav razumem te usekajo za tisti %, če predčasno odplačaš kredit, ne piše pa nič, če kredita ne odplačaš, temveč le polagaš gor glavnico.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Če bodo tvoja dodatna plačila znašala v 12 mesecih več kot 10.000 EUR ti bodo računali 100 EUR stroškov, razen če boš to naredil v zadnjem letu trajanja kredita ko ti bodo računali 50 EUr stroškov. Če boš pa v 12 meseceih dodatno odplačal 9.999 EUR pa ti ne smejo zaračunati stroškov.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.153
113
A pa mu po tej dikciji lahko zaračunajo te stroške, tudi če NE odplača kredita predčasno?
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Po moje ja, ker ravno zato piše, da vsota vseh plačil v 12 mesecih ne sme presegati 10.000 EUR za brezplačno odplačilo. Delno predčasno odplačilo ali pa delno vračilo je glede na zakon po moje tudi tu noter pokrito.
Je pa bilo včasih pri kreditih določeno tudi, da mora banka vsako prepračilo obroka (če recimo nakazuješ redni obrok in še enega zraven na mesec), vsak mesec upoštevati in knjižiti, ne pa samo 1x ali 2x na leto.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
Če jaz prav razumem te usekajo za tisti %, če predčasno odplačaš kredit, ne piše pa nič, če kredita ne odplačaš, temveč le polagaš gor glavnico.

tle je hakeljc... to so penali na predčasno poplačilo krede. nič ni omenjeno, kaki so njihovi "administrativni in pravniški" stroški, ker to ni direktno kreda. imaš 2 varianti:
1) da doba ostane enaka se pa anuiteta zniža
2) da anuiteta ostane enaka pa se doba skrajša

nič od tega ni nujno brezplačno, stroški so cca 100€ za pravnika da neki en esej sestavi. ponavadi pa je prva varianta brezplačna, druga pa plačljiva, je pa to stvar dogovora. Moram reči, da pri drugem kreditu nisem bila toliko pozorna na to, pa sem imela v pogodbi samo 1. varianto kot brezplačno, ampak mi potem, ko sem pač vprašala prej, tudi pri drugi niso nič računali, čeprav bi lahko. Torej pogodba je kaka je, nič te ne stane vprašati in se probati zmeniti, če ti to v pogodbi manjka.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.153
113
Po moje ja, ker ravno zato piše, da vsota vseh plačil v 12 mesecih ne sme presegati 10.000 EUR za brezplačno odplačilo. Delno predčasno odplačilo ali pa delno vračilo je glede na zakon po moje tudi tu noter pokrito.
Je pa bilo včasih pri kreditih določeno tudi, da mora banka vsako prepračilo obroka (če recimo nakazuješ redni obrok in še enega zraven na mesec), vsak mesec upoštevati in knjižiti, ne pa samo 1x ali 2x na leto.
Ampak tam piše v kolikor PREDČASNO poplača kredit ;). Torej naj bi bil to pogoj. No, mu bodo že na banki prav razložili :).
tle je hakeljc... to so penali na predčasno poplačilo krede. nič ni omenjeno, kaki so njihovi "administrativni in pravniški" stroški, ker to ni direktno kreda. imaš 2 varianti:
1) da doba ostane enaka se pa anuiteta zniža
2) da anuiteta ostane enaka pa se doba skrajša

nič od tega ni nujno brezplačno, stroški so cca 100€ za pravnika da neki en esej sestavi. ponavadi pa je prva varianta brezplačna, druga pa plačljiva, je pa to stvar dogovora. Moram reči, da pri drugem kreditu nisem bila toliko pozorna na to, pa sem imela v pogodbi samo 1. varianto kot brezplačno, ampak mi potem, ko sem pač vprašala prej, tudi pri drugi niso nič računali, čeprav bi lahko. Torej pogodba je kaka je, nič te ne stane vprašati in se probati zmeniti, če ti to v pogodbi manjka.
Tudi ti stroški morajo biti v pogodbi zapisani, če jaz kaj prav vem. Vsaj pri meni so bili jasno določeni za obe varijanti. Prva popolnoma brezplačna, druga pa x EUR.
Razen, če so jih skrili v splošne pogoje kredita... ;) Je treba tudi to brat pred podpisom.