požari na krasu...

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.420
4.943
113
Narava dela preventivo pred požari v naslednjih letih, ki je pač ni človek. Ali pa jo je, ker je kakega od požarov verjetno kdo zakuril. Če ne drugače, z iskro od zavirajočega vlaka.
Vsekakor pa sta dve možni rešitvi tega problema. Ali požar na neki zaraščeni površini na nekaj let (počnemo sedaj) ali pa čiščenje podrasti na nek staromoden način. Najbolje s pašo drobnice.
 

mr_

Guru
20. sep 2007
9.281
2.671
113
Ali pa zasadit novo rastje dreves, ki so nekoč bila?
Cerje so pogozdovali po zadnjem požaru. Ne vem pa s katerimi sortami.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.420
4.943
113
Ali pa zasadit novo rastje dreves, ki so nekoč bila?
Cerje so pogozdovali po zadnjem požaru. Ne vem pa s katerimi sortami.
Podrast je pri novi nasaditvi vseeno treba kar kakih 10 let odstranjevati, da zasaditev res da od sebe, kar lahko in začne drevje senčit tla.
Razen tega so bili pred 50+ leti marsikje, kjer je danes zaraščen kvazi "gozd", pašniki in travniki. To so bila malo večja območja, ki bi bila v takih sušnih razmerah praktično brez trave, ker bi lačne živali prej vse popasle. Takih območij ogenj ne bi tako zlahka preskočil. Videl sem denimo fotografijo hriba pod mirenskim gradom iz leta 1970 ali kako leto še zraven, ko je hrib pašnik z redkimi drevesi. Travnik. Danes je prepreden gozd.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Ja ampak razni instituti bodo rekl erozijain to nikul...saj je kazalo na posnetku da je en dedimprisel pogledat nasad oljk. Drgač pa medonosna drevesa in še čebele.

Tu bi bila ideana akacija ampak ker je na seznamu tonikul.
 

mr_

Guru
20. sep 2007
9.281
2.671
113
Se zastopimo. Problem je, ker je to borov gozd.
Domnevam da 300 let nazaj, je bil gozd listavcev vlaznejsi? Sedaj pa suh, smola, in gre ogenj ko hudič naprej. Ali je sploh možnost spremeniti v naslednjih desetletjih krajino v kaj drugega kot puščavo? Verjetno nas je odgovora kar strah.
 
  • Všeč mi je
Reactions: krimec in Pepe

sad

Guru
24. avg 2007
20.883
9.548
113
Mene pa ne nekaj zanima. A YT in FB doktorji so že naredili doktorate iz požarov?
Nisem namreč še prebral, da bi kdo zanikal, da požar sploh obstaja in da je to le fikcija MSM.
Tak da, jaz se sprašujem, če ni to le fopanje ljudi, da bi se jih lažje držalo na vrvici, sedaj ko Covid ni več tak aktualen. Tak da, ko bo septembra spet Covid aktualen, sem ziher, da bodo požari kar izginili. :evil:
 
Nazadnje urejeno:

Vadim

Guru
2. jul 2020
4.738
6.168
113
Mene pa ne nekaj zanima. A YT in FB doktorji so že naredili doktorate iz požarov?
Nisem namreč še prebral, da bi kdo zanikal, da požar sploh obstaja in da je to le fikcija MSM.
Tak da, jaz se sprašujem, če ni to le fopanje ljudi, da bi se jih lažje držalo na vrvici, sedaj ko Covid ni več tak aktualen. Tak da, ko bo septembra spet Covid aktualen, sem ziher, da bodo požari kar izginili. :evil:

Kot se bere po social media, požar menda obstaja, so ga pa zanetili NATO z HARFO. Pa prasci nočejo pomagati gasiti, čeprav imajo leteče tankarje za kerozin v bazi v Avianu.



Pa ravno te dni sem se spraševal, kako je pogosto vodni top v prvem kadru na poročilih. Mimo hiše pa non-stop vozili gailci z vso mogočo mehanizacijo. Isto vojska s cisternami za vodo in gorivo. Tudi koordinacija letal in helikopterjev / logistike je bila popolnoma spregledana. Samo posnetki vodnega topa in prispevkov flaširane vode in kolačkov domačinov. 1500 ljudi je vseeno moralo nekje jesti. Ker to je ogromno sendvičev in plastenk vode...
 
Nazadnje urejeno:

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Vse fotosopajo sam vodni top je original. To je zihr kraška vstaja. Pa kaksen je to požar k poka kot da je ww2.:bonk:
 
Nazadnje urejeno:

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
777
195
43
Spartan ime možnost modula za vodo. Zagotovo to niso tiste škatle.
Točno tako. Moduli za gašenje pri Spartanu niso tiste škatle z vodo. To pridejo rezervoarji (montirajo se v dobri uri) 9 ali 10 kubikov in scodev naprava za zajem vode med letom 30m nad vodno površino. Zajem naj bi trajal nekoliko dlje kot zajema kanader, pa še vedno zelo hitro 60-90 sekund mislim da. Če so pa naši tale modul naročili skupaj z letalom pa nevem. Mislim celo da ga niso, ali je pa predviden v preihodnosti.
 

Vadim

Guru
2. jul 2020
4.738
6.168
113
Če so pa naši tale modul naročili skupaj z letalom pa nevem. Mislim celo da ga niso, ali je pa predviden v preihodnosti.

Naj bi naročili modul za gašenje in modul za ambulantni prevoz ranjencev/okuženih/kontaminiranih. Dobre 11 miljončkov doplačila na osnovno ceno za oboje.
 
22. jul 2007
13.269
1.574
113
124
Točno tako. Moduli za gašenje pri Spartanu niso tiste škatle z vodo. To pridejo rezervoarji (montirajo se v dobri uri) 9 ali 10 kubikov in scodev naprava za zajem vode med letom 30m nad vodno površino. Zajem naj bi trajal nekoliko dlje kot zajema kanader, pa še vedno zelo hitro 60-90 sekund mislim da. Če so pa naši tale modul naročili skupaj z letalom pa nevem. Mislim celo da ga niso, ali je pa predviden v preihodnosti.
Za 90 sekund polnjenja nam že zmanjka površine našega morja;)
 
Nazadnje urejeno:

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
33.396
15.357
113
Pa kaksen je to požar k poka kot da je ww2.
Ko sem ravno tole prebral pa pred dnevi nekje eno izjavo kako leti šrapneli naokoli - je kje kdo kaj realno opisal stanje glede teh ubojnih sredstev iz časa 1. sv.vojne v smislu koliko tega je zdaj dejansko popokalo? Je prišlo do kakšne poškodbe na ta račun?
 
27. jan 2022
5.783
2.271
113
Tri dni nazaj deminerci: 70+ zadev s skupno težo čez 700 kg. So pa menda rekli včeraj, da je to nevarno par metrov okoli, do par 10 m.

Znanca - prostovoljna gasilca sta s ceste "branila" linijo in je počilo - sta se usrala in rekla, da se ne gresta več tega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.011
113
Kočevska
e287ade526267178dcb0.jpeg
Pa vroča punca! :zmaga:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N in kajpace

Podobne teme