požari na krasu...

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Je pa uporaben tudi za kaj drugega glede na slike zgoraj. Glede na posnetek nižje opravi svoje delo .
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.342
764
113
Glede spartana
Tole gasenje s kontejnerji se mi zdi v tako obseznem gozdnem pozaru sizifovo delo.
Zakaj
Zato ker dvomim da bo vec kot 1x na uro odvrgel kontejnerje, canadair pa najbrz lahko 10*/h
Torej posljemo vse domov, z gasilci vred, in zadrzimo na delu samo canadair.... Ker kva pa lohk en gasilec pri tako obseznem požaru ...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey in sandra

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Ko
Ja, uporaben za pogasitev enega jedra pozara omejenega obsega.
Ko pa imas vec jeder oziroma ognjeno crto, pa bo razmak med njegovimi prihodi tako dolg da se bo vse nazaj vzgalo oziroma gorelo ze kak km naprej.
Potem predlagaš da se jih kupi več? 2 morbit 3 ? 4
Bodimo srečni da ni kaksne žrtve ali od ognj ali pa kar tam poka.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

ngc2392

Guru
4. okt 2007
2.167
509
113
kranj
hanzi, ne moreš kar nabaviti kanadarja samo zaradi tega, ker je (zelo) uspešen pri ENI sami stvari. to ni optimalno in racionalno, čeprav iz zadnjih dogodkov vsekakor potrebno.
glede spartana sem malo skeptičen na podlagi posnetka, kako sta odvrgla tisto vodo...ali so posadke še neizkušene ali ne poznajo našega terena, ampak, s take višine odmetavat vodo...ki izhlapi še preden pride do tal. ne vem, nekaj mi ne špila...
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.011
113
Kočevska
hanzi, ne moreš kar nabaviti kanadarja samo zaradi tega, ker je (zelo) uspešen pri ENI sami stvari. to ni optimalno in racionalno, čeprav iz zadnjih dogodkov vsekakor potrebno.
glede spartana sem malo skeptičen na podlagi posnetka, kako sta odvrgla tisto vodo...ali so posadke še neizkušene ali ne poznajo našega terena, ampak, s take višine odmetavat vodo...ki izhlapi še preden pride do tal. ne vem, nekaj mi ne špila...
Pa, kolikor sem bral, da ne sme biti v radiu 500m nobenih ljudi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.740
431
83
Goriška
www.avtopro.si
Nekaj pa nas je vseeno. Upajmo na najboljse, ceprav bi najvec pomagal dez.

Mislim, da se lahko preštejemo na prste. Pa moja "kritika" je mišljena tudi izven Alterja; smo medijsko zelo slabo podprti. Dogodki iz naših koncev le redko pridejo v novice, če se ravno ne zgodi kakšna taka katastrofa. Eden izmed zanimivih pokazateljev je skoraj popolno neznanje kar se tiče naglaševanja imen krajev tukaj okoli. Krivci seveda predvsem leni novinarji (nikoli ne bom razumel, zakaj je težko vprašati prvega lokalca, kako se izgovori ime njihovega kraja), žal pa se to potem preko medijev prenese na slehernika. Pa bom dal kar par konkretnih primerov, namesto fonetičnega zapisa bom samo pobarval poudarke:

NAPAČNO: Trstelj // PRAVILNO: Trstelj
NAPAČNO: Štanjel // PRAVILNO: Štanjel
NAPAČNO: Temnica // PRAVILNO: Temnica
NAPAČNO: Vojščica // PRAVILNO: Vojščica
 

mr_

Guru
20. sep 2007
9.279
2.668
113

Tisto pršenje z vodo 300 metrov nad terenom je itak bedarija.
V članku pišejo na koncu o preizkušanju zajema vode po cevi za letalom. Naj bi bilo zadosti za 30 metrov vode.
Rekel bi, da bi se dalo s tako opremljenim Spartanom zelo dobro gasit.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.740
431
83
Goriška
www.avtopro.si
Pa da ne bom popolnoma off-topic ... bil sem na dopustu in sem se v SLO vrnil šele včeraj, tako da sem informacije dobival z zamikom.

Včeraj sem prevozil relacijo Lokvica - Opatje Selo - Kostanjevica na Krasu - Novelo - Temnica - Lipa - Škrbina - Komen. Razsežnost določenih pogorelih območij je grozljiva (kar je sploh videti s ceste, seveda ... iz zraka je zagotovo še slabše). Vsa čast gasilcem, včeraj so bili praktično na celotni cesti med Opatjim selom in Kostanjevico na Krasu v pripravljenosti, razporejeni na nekaj metrov, pripravljeni na akcijo. Brez takšnega števila prostovoljcev iz celotne SLO bi se zadeva skoraj sigurno bistveno slabše odvila.
 

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
Mislim, da se lahko preštejemo na prste. Pa moja "kritika" je mišljena tudi izven Alterja; smo medijsko zelo slabo podprti. Dogodki iz naših koncev le redko pridejo v novice, če se ravno ne zgodi kakšna taka katastrofa. Eden izmed zanimivih pokazateljev je skoraj popolno neznanje kar se tiče naglaševanja imen krajev tukaj okoli. Krivci seveda predvsem leni novinarji (nikoli ne bom razumel, zakaj je težko vprašati prvega lokalca, kako se izgovori ime njihovega kraja), žal pa se to potem preko medijev prenese na slehernika. Pa bom dal kar par konkretnih primerov, namesto fonetičnega zapisa bom samo pobarval poudarke:

NAPAČNO: Trstelj // PRAVILNO: Trstelj
NAPAČNO: Štanjel // PRAVILNO: Štanjel
NAPAČNO: Temnica // PRAVILNO: Temnica
NAPAČNO: Vojščica // PRAVILNO: Vojščica

no teh krajev na zemljevidu običajnega slovenca ni... tko kot še marsičesa ni... sej za jezersko na primer tud ne slišiš kej dost, razen tega da tam ni fajn bit ovca...

tko pač je... kle pač ni nič... še oštarij ni... ok, je ena v opatjem selu, odprta samo čez vikende... včas je bla ena v hudem logu tud samo čez vikende odprta, pa je že par let ni več... sm moral jest prijavit na gugl maps da so jo izbrisali... baje je tud ena v temnici pa ne vem če sem že kdaj kakšen avto videl tam parkiran

v selih baje gradijo en avtokamp... če ga, ker letos okol prvega maja ko sem bil en teden tam ni blo videt kakšne hude aktivnosti...
 

Podobne teme