Pletnarji proti župnikovi konkurenci

I

Izbrisan uporabnik #9334

Citat:
Uporabnik jest5 pravi:

Prav tako ne moreš štartati z biznisom, če nimaš ne dovoljenja za čoln na jezeru, ne dovoljenja za prevoz potnikov in ne priveza

Hja, to je zame koncesija, ki je prav tako škodljiva trgu, kot kartel. To je "potuha, ajnšpritz direkt v žilo" izvoljenim.
rolleyes-1.gif


Jaz sem za stvar, - pod pogojem, da bi država še meni dala koncesijo, da bi vsak državljan Slo enkrat na leto moral pod neizogibno priti k meni v delavnico zapravit 3 Eje. Bi imel čisto dovolj
cheer.gif
, pa še vsak bi nekaj domov nesel.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.754
-8.627
113
Župnik se je sam zaklal, ker je tako hitel. Na občini mu rihtajo dovoljenja(o blejski politiki ni za govoriti, ker to so žive butale
hysterical-1.gif
), a ni mogel počakati na sprejetje novega plovnega režima itd...
Jebat ga. Če bi počakal, bi imeli pletnarji težje delo. Tako pa imajo dosti šans, da ga odstranijo.

btw, župnik se je nameraval tega lotiti velikopotezno s 7 ladicami
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.243
6.460
113
pri taščici
To je naslednji korak. Niti plavati, niti drsati ne bos smel na njega.
Sicer pa bo o tem govoril tuei Slak cez dobro uro na foptv
 
Nazadnje urejeno:
13. jul 2011
2.677
625
113
1. Meni se 19 EUR na osebo za prevoz, ogled in kos potice ne zdi ravno dumping. Al se za te denarje na Gorenjskem še pes ne poščije?
2. A to na Gorenjskem veljajo kakšni posebni predpisi, da lahko kar pletnarji sami izvlečejo plovilo, ki je po njihovem mnenju nelegalno? Inšpekcije pod alpskimi vršaci nimajo?
3. Sem videl, da protestirajo z napisom, da sta jezero in otok Slovenska. Kdaj to lahko jaz pridem malo s svojim čolnom veslat po svojem,OK našem, jezeru? Če se bo obneslo bom pa registriral dejavnost in še malo turiste vozil po našem jezeru. Saj menda lahko?
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Aja, dumping.

To je pa prekleto nihanje na trgu, ko mladi lahkomiselno mislijo, da so bolj pametni kot tisoč let stara praksa
rolleyes-1.gif
. Ne moreš ga izkoreniniti na tem svetu, že zato ne, ker imamo različno premožne dežele.

Ravno v izogib dumpinga so bila nekoč cehovska združenja - in eno tako cehovsko združenje so tudi tile blejski pletnarji. Pa v Bohinju je tudi nekaj takšnega. Lej - Ok, če se jim iznese. Ampak sem prepričan, da se jim bi še mnogo bolj izšlo z malce manj gorenjsko miselnostjo.

- To je ono ... gorenjec je kot tisti kramp, samo še 10 cm stumpane špice ima, ampak je še kar dober
wink-1.gif
....
 

Tenforest

Guru
3. sep 2007
5.746
540
113
42
povsod malo
Osnovnošolska matematika
Župnik 19€ elektropletna ?€ + bus Ljubljana glavna-Bled Milno v eno smer 6,30€ v obe 13,60€ + potica ?€
Domačini 14€ pletna kako do tja prideš ni njihov problem 0 potice.

Zame je župnik lepo zapakiral v en paket in to ima tuji turist rad ne pa da išče bus/vlak do Bleda pojma nima kje mora potem iti dol... v tem dumpingh primeru se pa lepo vsede na bus ga pripelje do pomola, s pletno na otok in nazaj in z busom nazaj v Lj. Simpl ko pasulj.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.861
5.626
113
Če gre z vlakom....ma etak potem še najman 30-45min do Prve pletne peš
bonk.gif
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Tako je.
Če pogledaš www strani pletnarjev in župnijskega podjetja je takoj jasno, da je župnik (ali pa tisti, ki za župnijo to dela) kralj trženja v primerjavi s pletnarji.
In to je, kot kaže, bistvo problema. Pletnarji so zlobirali občinske odloke tako, da imajo monopol in jim za €€€ ni bilo treba pretirano migati (vsaj ne v smislu trženja), če se je pojavil kdo, ki jih je ogrožal, so ga na brute force način izrinili. Sedaj pa se je pojavil nekdo, ki jih je pri trženju ujel na napačni nogi in je takoj cel halo.
Karta iz LJ je torej 19 EUR + bus, torej 32,60 EUR, kar niti ni tako malo za poldnevni izlet. Je pa končno nekdo ponudil storitev kot je treba in kot ima gost rad - ne bo se gost na dopustu še ukvarjal z organiziranjem lastnega prevoza, da se bo non stop s taksijem vozil okrog pa lahko pričakujejo samo gorenjski zlatokopi.
V bistvu je nekdo naredil atraktiven produkt za izlet iz LJ na Bled - če bodo znali od teh izletnikov na Bledu še kaj iztisniti in jih zadržati še kakšnih par ur dlje, je pa od njih odvisno. Na tak način, kot so se tega lotili pletnarji, ne bo šlo.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.421
4.945
113
Citat:
Uporabnik Demz pravi:Ravno v izogib dumpinga so bila nekoč cehovska združenja - in eno tako cehovsko združenje so tudi tile blejski pletnarji.
Ne vem zakaj so preganjali gradbenike, kjer so jih ujeli, da so za eno naročilo naredili tak ceh in se zmenili za cene
confused-1.gif
. Če pa je to ja dobra praksa v turizmu, da obereš prišleka z vseh strani enako. Zakaj ne bi bila tudi v gradbeništvu?
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ja saj
smile-1.gif


Saj sem že zgoraj objavil, da sem tudi jaz za stvar:

Citat:
Jaz sem za stvar, - pod pogojem, da bi država še meni dala koncesijo, da bi vsak državljan Slo enkrat na leto moral pod neizogibno priti k meni v delavnico zapravit 3 Eje. Bi imel čisto dovolj , pa še vsak bi nekaj domov nesel.

grin1.gif


Še celo država bi imela ddv direkt v malho, to je ajnšpritz direkt v žilo, ali ni to nekaj dobrega?
cheer.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.754
-8.627
113
Citat:
Uporabnik pinkobalinko pravi:
Pletnarji so zlobirali občinske odloke tako, da imajo monopol
V bistvu ne. Le trudili so se, da so jim ostale že davno pridobljene pravice. Kar je menda razumljivo, nihče ne bo tako glup, da bi si pluval v lastno skledo.
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Citat:
Uporabnik pinkobalinko pravi:
Pletnarji so zlobirali občinske odloke tako, da imajo monopol
V bistvu ne. Le trudili so se, da so jim ostale že davno pridobljene pravice. Kar je menda razumljivo, nihče ne bo tako glup, da bi si pluval v lastno skledo.

Čaki malo - ko sem bil jaz majhen je za "Jugoslovane" vozila motorna barčica, pletne so bile pa za inozemce. Torej neka podlaga za prevoz z motornimi barkami je takrat morala biti in so jo kasneje odpravili. Si kar mislim na posredovanje koga.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.754
-8.627
113
Citat:
Uporabnik pinkobalinko pravi:
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Citat:
Uporabnik pinkobalinko pravi:
Pletnarji so zlobirali občinske odloke tako, da imajo monopol
V bistvu ne. Le trudili so se, da so jim ostale že davno pridobljene pravice. Kar je menda razumljivo, nihče ne bo tako glup, da bi si pluval v lastno skledo.

Čaki malo - ko sem bil jaz majhen je za "Jugoslovane" vozila motorna barčica, pletne so bile pa za inozemce. Torej neka podlaga za prevoz z motornimi barkami je takrat morala biti in so jo kasneje odpravili. Si kar mislim na posredovanje koga.
Misliš narobe
wink-1.gif

Posredovali so ekologi. Jezero je bilo takrat živa greznica, ki so jo popravljali z več ukrepi. Prepoved motornega prometa je eden izmed njih.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.754
-8.627
113
hysterical-1.gif

Jp, pa teorija zarote je bila tudi vmes
grin1.gif
Fleki od olja in goriva po jezeru nimajo nobene veze.
 

hooger

Fizikalc
5. sep 2007
1.981
15
38
Bled
vir: Gorenjski glas 28. april 2007

Čolnarjenje v kalnih vodah

Izraz pletnar je prevzet iz avstrijsko­nemške besede pletten in pomeni čoln s ploskim dnom, s katerim
so v preteklih stoletjih po Donavi prevažali pošto. V slovenski javnosti se je ukoreninilo prepričanje,
da so dobili blejski pletnarji, ki so na Otok prevažali romarje, v času Marije Terezije za to svojo
dejavnost posebne pravice; najprej naj bi jih dobili kmetje v vasi Mlino, pozneje pa tudi drugi in sicer
kot nadomestilo za manjvredno zemljišče. Gre za tako imenovane servitutne (služnostne) pravice, ki
so bile praviloma vezane na gozd, podeljeval pa jih je zemljiški gospod.
Drži sicer, da je cesarica Marija Terezija čolnarjem na Ljubljanici in na Savi podelila koncesijo za
opravljanje dejavnosti (patente hrani Arhiv RS), vendar je šlo v teh primerih za gospodarski interes.
Nobenega pisnega dokaza pa ni, da so imeli v tem času tudi blejski čolnarji za prevoz romarjev in
drugih potnikov na Otok neke posebne pravice. Najstarejši znani zgodovinski vir, ki zadeva pravice
blejskih pletnarjev, nosi datum 22. november 1911, ko je bila v zemljiško knjigo na eno od blejskih
kmetij vpisana služnostna pravica na Blejsko jezero. Po slovenski osamosvojitvi so nekateri od
blejskih pletnarjev na radovljiški upravni enoti vložili zahtevek za vrnitev nekdanje pravice, a so bili
vsi zahtevki zavrženi, saj zakon o denacionalizaciji vračilo nepremoženja, v tem primeru služnostne
pravice, ni predvidel.

Ne glede na to, da so (po razpoložljivih podatkih) blejski čolnarji koncesijo na Blejsko jezero pridobili
šele leta 1911, je pletnarstvo na Bledu družinska tradicija in se prenaša iz roda v rod. Z dejavnostjo se
ukvarja devetnajst samostojnih podjetnikov in pravna oseba, registriranih pleten pa je trideset.

Sodeč po tem, da so želeli pletnarji na temelju zakona o denacionalizaciji pridobiti nazaj služnostno
pravico na Blejsko jezero, z ureditvijo svoje dejavnosti niso zadovoljni. Nenazadnje to priznava tudi
Marjan Žvegel, pletnar in predsednik čolnarske sekcije pri blejskem turističnem društvu, ko zatrjuje,
da si pletnarji že dlje časa prizadevajo za ureditev razmer. Za kakšno rešitev oziroma za kaj se eden
najmočnejših cehov v državi zavzema, je pa drugo vprašanje.
Dejavnost blejskih čolnarjev je tako rekoč šolski primer nedelovanja pravne države ter lokalne
samouprave in izogibanja veljavnih predpisov. Seznam odgovornih je dolg, na njem pa so: Občina
Bled, Upravna enota Radovljica, Ministrstvo za okolje in prostor, Ministrstvo za finance oziroma
davčni inšpektor, Ministrstvo za gospodarstvo oziroma tržni inšpektor, Ministrstvo za promet in zveze
oziroma inšpektor za promet po celinskih vodah pri Luški kapitaniji v Kopru. In, kajpada, pletnarji
sami.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
18.427
9.367
113
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Malo težko, ker primanjkuje osebja.
Idealna priložnost za forumske sanjače. Čez poletje namreč prav pride pomoč(btw, pleten je več kot pletnarjev-kako to, če je pa to sanjski biznis?) in lahko za vesla poprime skoraj kdorkoli. Zgrabite priložnost, saj je to kao ultra fajn biznis
tongue-1.gif

(Pravljice, da lahko vozijo samo člani familije, so že dolgo samo pravljice za turiste. Sicer za stalni biznis se zna zakomplicirati, za pomoč čez poletje pa ni večjega problema)
Uh, a smo našli posel, ki ga poznaš? A bejžnobejž?