Planet Golob

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.307
789
113
Te primere pa poznam. Že kakih 20 let se dela na tem, da obstanejo le velike kmetije, male pa prenehajo z delom.

Zanimivo, ko so nam prišli izpraznit hlev, so povedali, da smo že (mislim da) četrti ta teden, ki smo spraznili (25 glav).
Pri nas v vasi (na robu Ljubljane je včasih vsaka hiša imela kak goveji rep).
Dva največja ki sta imela kolo 40 glav, danes nimata nobene več (prvi izpraznil po smrti očeta pred cca 10 let, drugi podobno pred 2 leti)... Ostaja šamo še en Zagamanc (vsi sosedje podobno mislimo), ki ima edini še okoli 25 glav...
Torej iz cca 100+ glav je šlo v 40 letin na 20... Evo vam Ekologijo
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.307
789
113
DA ne bi preveč na pamet - vir je https://taxfoundation.org/data/all/eu/corporate-tax-rates-europe-2024/

CountryCorporate Income Tax Rate
Malta (MT)
35,0%​
Portugal (PT)
31,5%​
Germany (DE)
29,9%​
Italy (IT)
27,8%​
France (FR)
25,8%​
Netherlands (NL)
25,8%​
Belgium (BE)
25,0%​
Spain (ES)
25,0%​
Turkey (TR)
25,0%​
United Kingdom (GB)
25,0%​
Luxembourg (LU)
24,9%​
Austria (AT)
23,0%​
Denmark (DK)
22,0%​
Greece (GR)
22,0%​
Norway (NO)
22,0%​
Slovenia (SI)
22,0%​
Slovak Republic (SK)
21,0%​
Sweden (SE)
20,6%​
Estonia (EE)
20,0%​
Finland (FI)
20,0%​
Iceland (IS)
20,0%​
Latvia (LV)
20,0%​
Switzerland (CH)
19,7%​
Czech Republic (CZ)
19,0%​
Poland (PL)
19,0%​
Croatia (HR)
18,0%​
Romania (RO)
16,0%​
Lithuania (LT)
15,0%​
Cyprus (CY)
12,5%​
Ireland (IE)
12,5%​
Bulgaria (BG)
10,0%​
Hungary (HU)
9,0%​
In ker smo znani po učinkovitosti seveda povprečna davčna stopnja pri nas ni 22, temveč seveda manj, ker smo mojstri izogibanj in imamo dovolj luknjićasto zakonodajo (samo NLB je recimo lani plačala manj davka na dobiček kot DH - ampak o tem seveda BB ne govori )
Spet en, ki prodaja bedarije...
Splošna stopnja DDPO je 22%
Olajšave za investicije so 40% in lahko znižajo DDPO za 63% (evo tole pišem iz glave). Včasih si lahko z investicijami popolnoma izničil DDPO, sedaj ne gre več.
Izgube iz preteklih let, tudi znižujejo DDPO...

Evo... Tole je vse legalo in NE to NI IZOGIBANJE davkom...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.925
5.832
113
Ja sori ne, nate je letel le prvi stavek o neprem. davku. Vlada je omenjala davek na premoženje, ki bo zajemal vse, ampak niso bili enotni pri višini. Simič zagovarja 3 promila, kar je za kmete, ki imajo npr. 20ha zemlje ocenjene po 3 eure, konkretni znesek, k ga bo treba plačat letno v tem primeru 1800eur. Zamisli si kmeta s 50 ha zemlje. Pa to je le zemlja, kje so še ostale nepremičnine, premičnine in drugo premoženje.
Mene osebno tole kar skrbi, če drugih ne, pa super in upam, da bo že kar po prvem predlogu scena.

Ampak se vseeno je to 3 promile ali kako? Lej kaj si nastel, ta kmet je milijonar. Koliko pa še subvencij pobere. Od kje pridejo?
 

B81

22. jul 2007
35.309
9.482
113
Pa recimo da je milijonar. Teh je vec, kot jih poznas.
Dal bo 3k samo od te zemlje (ki nanese mio, kar je enako 33ha). Njemu pristej tudi znesek, ki ga bos placala ti.

On ima premozenje zato, da lahko dela in ga rabi za obstoj.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.255
2.645
113
Ampak se vseeno je to 3 promile ali kako? Lej kaj si nastel, ta kmet je milijonar. Koliko pa še subvencij pobere. Od kje pridejo?
Pobere še 185 eur na ha subvencij. A je sedaj že miljarder?

Kaj pa, ko bi se namesto tega od kje subvencije pridejo vprašali raje kam grejo? Poganjajo namreč kar zajeten del eu gospodarstva.
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.807
2.128
113
komu je talal za prehladne dodatke?
Jaz pa te sprašujem kakšno odganjanje investitorjev je to če je (kot se strinjaš tudi sam) lažje na krompirjevi njivi postavit še osmi hofer kot na travniku dvignit kozolec za dve lati.
Da govoris o hoferju v tem smislu kot o investitorju govori predvsem o tem, da ti ni jasno kaj pomeni ustvarjati dodano vrednost in kaksno vrsto investicij potrebujemo
No ja pa saj smo itak navajeni da boste za svoj prav vedno zavajali in lagali
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.255
2.645
113
In če nadaljujem, se ponavadi na tem mestu pojavi izjava, potem pa naj proda, če ne more plačati tega davka. No v naših krajih se že pojavljajo premožnejši špekulativni kupci, ki iščejo zemljišča. Bojda podjetje nort energy, ustanovljeno letos maja. Zgleda, da gre za gradnjo sofinanciranih sončnih elektrarn na rastlinjakih. Torej kupiš zemljo, postaviš rastlinjak in na njega sončno elektrarno. V tem rastlinjaku ne bo zrasla niti ena paprika, paradižnik ipd... Energetski lobi si je pač pripravil teren za nadaljnje lomastenje po kmetijski zemlji s kar precej bednim izgovorom. Samooskrba pa samo strmoglavlja.

In kakršnokoli uvajanje davka na njive bo zgolj povzročilo to, da bo še več zemlje šlo za špekulacije ter zaraščanje in še manj za hrano, ker, kot sem že omenil, že sedaj z večino poljščin ne pokriješ niti stroškov, kaj šele, da bi si obračunal še delo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.925
5.832
113
On ima premozenje zato, da lahko dela in ga rabi za obstoj.

Ma nemoj... Ker mi ostali delamo zato, da nam ni dolgcajt. Obstoj je pa sam po sebi umeven.

P.s.
Jaz imam verban odritek, delam nic, dajem v brezplacen najem njive. V zameno za krompir in ostale pridelke, jajca ipd... Gozda nimam v najemu, ampak sosed rihta in se meni z vsemi (kar seveda zaracuna nekaj), meni samo na TRR prileti vsako leto parkrat tistile davek. Davki, ki ga s tega naslova placam so pa nikakvi. Ce bi imela kaj dosti dela in stroskov, bi ze zdavnaj prodala. Moji predniki so sicer kmetje tacga ranga, kot si gor opisal, porocal so se v še vecje kmetije. Od prodaje izdelkov se koliko pobere davscin? Napram drugim dejavnostim, npr...

Nic ne recem, borite se za cimmanjse davke, seveda, kdo jih pa rad plačuje, sploh ko se z njimi dela kot krava z mehom in zelim vam uspeh. Ampak, argumenti bodo mogli biti drugacni, ker vsi ostali fohi lahko samo z uho strižejo, ko se eden buni, da je 3 promile prevec, katastrski dohodek je mizerija, vse ostalo se pa ne ve in se tudi vse socialne transferje vlece zato.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77 in jest5

jello

Guru
22. sep 2008
9.825
3.687
113
komu je talal za prehladne dodatke?

Da govoris o hoferju v tem smislu kot o investitorju govori predvsem o tem, da ti ni jasno kaj pomeni ustvarjati dodano vrednost in kaksno vrsto investicij potrebujemo
No ja pa saj smo itak navajeni da boste za svoj prav vedno zavajali in lagali
Manualno razumevanje ekonomije te jebe, nič drugega. Milo rečeno. In čustva do hoferja. Je pa salama poceni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.255
2.645
113
Mislim, da je statistika propada treh kmetij vsak dan čisto dovolj zgovorna o dohodku na kmetijah. V končni fazi govorimo o hrani. Mislim, saj je fajn, če so police trgovin polne a včasih ne škodi razmišljati tudi malce na dolgi rok, kje boš dobil hrano.

Saj to kar si napisala je res, ni nekih davkov, razen tisti eksperiment s spremembo obdavčitve, NUSZ, gozdne ceste, KGZS prispevek, KD,. Ampak tak sistem je zgolj zato, ker tudi v praksi ni nekega prihodka.

Povej mi, zakaj misliš podjetja v tujini vezana direktno na kmetijsko branžo odpuščajo? Menda ne zato, ker bi šefi radi več dobička, ampak zato, ker je zadnjih par let kupna moč kmetij skupaj z vsemi subvencijami in razpisi drastično padla in ta spirala se ne bo kar tako ustavila. Nekaj rezerve je še v cenejših poljskih ali turških strojih, je pa tudi kvaliteta in vzdržljivost primerna ceni.

Kakšne socialne transferje, otroški dodatek in nižja cena vrtca? Huda bogatija od tega.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.925
5.832
113
Kakšne socialne transferje, otroški dodatek in nižja cena vrtca? Huda bogatija od tega.

Ce je to"bogatija", ti hudega ni... Samo vrtec in dodatki so takoj 500€ razlike na mesec. Pol pa se ironija tipa subvencionirane prehrane - pri pridelovalcu le te. Vse izvensolske dejavnosti, tabori, sole v naravi - subvencionirano.

Ce je to "nic", potem pac kmetje niste povsem v stiku z realnostjo, kako ostali živijo...
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.255
2.645
113
Imam kolega, ki je po tem eksperimentu s spremembo obdavčitve na kmetijah ostal v dvostavnem knjigovodstvu. Razen precej višjih stroškov računovodstva tako ni neke razlike proti sistemu po KD, ker pač dobička ni.

No, do lani vse ok, vrtec, mislim, da v drugi ali tretji skupini, otroški takisto. No letos pa dobi odločbo, da so njegovi ženi, za katero pač plačujejo prispevke pripisali fiktivni dohodek 75% ne vem sedaj ali minimalne ali povprečne plače. Posledično so padli v šesti razred, otroški pa so par eur.

Mislim, da se s podobnimi sitiacijami bolj soočajo razni SPji ampak kar mi ni jasno je, kako lahko nekomu kar pripišeš nek fiktiven neobstoječ dohodek in mu po tem izdaš odločbo.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.255
2.645
113
Ce je to"bogatija", ti hudega ni... Samo vrtec in dodatki so takoj 500€ razlike na mesec. Pol pa se ironija tipa subvencionirane prehrane - pri pridelovalcu le te. Vse izvensolske dejavnosti, tabori, sole v naravi - subvencionirano.

Ce je to "nic", potem pac kmetje niste povsem v stiku z realnostjo, kako ostali živijo...
Seveda so. In ravno to ti pravim, da na kmetijah ni prihodkov, da bi lahko to plačevali, pa ne razumeš. Ne kmetiji kjer živi ena družina, če živijo samo od kmetije v povprečju ne ostane niti 1000 eur na mesec za vse tri, dostikrat še manj. Če je tvoje mnenje, da lahko s tem prihodkom plačajo 500 eur vrtca potem pač otrok ne bo hodil v vrtec.

Toliko o stiku z realnostjo.

Kmetija pač ne nosi 2x po 1300+ eur neto prihodka vsak mesec, pa lahko to dejstvo obračaš kakorkoli želiš.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.925
5.832
113
Kmetija pač ne nosi 2x po 1300+ eur neto prihodka vsak mesec, pa lahko to dejstvo obračaš kakorkoli želiš.

Mariskatera nekmetija tudi ne. Predvsem, ker se jim trga malo vec kot 3 promile...

Fiktivni dohodek je tema zase, večkrat obdelana, tukaj pa pac kmetje niste izjema, bog pomagi...

BTW... V izogib nejasnostim in zavajanjem. Kmetija, ki jo opisuje B81 in bi placala 1800€ ni kmetija, ki zasluzi jurja neto na mesec...
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.255
2.645
113
Vsekakor, jaz imam lastne zemlje precej manj, nekih 16 hektarjev. Vrednost pa tam okrog 2 eur/m2. Torej bi plačal 1000 eur davka vsako leto, leto za letom. V 10 letih mi bo država pobrala 10k eur, jaz pa bom namesto, da bi mi ta denar predstavljal osnovo za zamenjavo 52 let starega traktorja (ja, imam tudi novejše in sicer 47 let, 21 let in najmlajši ima 12 let), lahko v novicah prebral, da je vlada pravkar odprla še dva nova razpisa za opolnomočenje NVO, kupila še par podrtij, ki jih bo še treba obnoviti, nove oklepnike, dobro uskladiščene prenosnike in povišala plače in zaposlitve v JU. Ali pa enostavno delila "covid" dodatke vsepovprek, saj ni neke razlike, za JS se zmeraj poskrbi. Prejšnji teden pa me je še nekoliko obdelala toča, da ne bom v skrbeh zaradi veliko pridelka, obenem pa se recimo soja in koruza že sušita zaradi vročinskega stresa in pomanjkanja padavin.

Jaz žal firme ne morem preseliti v tujino...

Sicer nisem spremljal kje je bila ta tema večkrat obdelanega fiktivnega dohodka dejansko obdelana, me pa vseeno zanima na kakšni osnovi ti država lahko obračuna prihodke, ki ne obstajajo. Razen pač za to, da ti še več pobere.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.925
5.832
113
Jaz tudi ne... Marsikdo je pa sploh nima.

To receno, takoj podpisem za 3promile vrednosti firme na leto + ocenjena neka nikakva vrednost dohodka za določitev analoga katastrskega dohodka. Ne vem zdaj, kje je kratek stik? A mislis, da drugi pa nimamo stroskov. Princip je isti kot pri tebi...

Moji zaposleni bodo sicer placali nic promilov, ampak saj tudi nic nimajo. Pa lahko to selijo v tujino.

NVOje placujemo vsi, eni malo bolj kot drugi, hvala za opomnik.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.825
3.687
113
Sama sreča, da ti dobro razumeš vse zapisano, le kaj bi brez tebe?
Z mano ali brez, kmet, ki se qrči nad pomanjkanjem tujih investicij je slovenski unikum. Oziroma je to samo vsak drugi post. V tistih vmes se qrči nad tem istim, pardom drugim, ampak istim tujim kapitalom. Razumi kdor more, neke vrste rasizem do "napačnih sort" investicij. Politični izum, ekonomija tega ne pozna.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.255
2.645
113
Lahko greva še v razčlenitev mesečnih stroškov tvoje firme in moje kmetije, da bo bolj razumljivo? Ker več kot očitno ti stroški na kmetiji niso poznani. Dokler lahko plačaš zaposlene, da opravijo nekaj dela namesto tebe je že nekoliko bolj vzdržna situacija. Jaz si tega ne morem privoščiti, ker, kot sem že parkrat dejal, teh prihodkov ni, pa bi mi bili izjemno fino, če bi nekdo opravil 50% mojega dela.
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco