Planet Golob

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.982
2.351
113
Pomurje
Pol pa napiši mesec. Imam, v prostem času šlogam iz kavnih skodelic, potem, ko jih parkrat prevržem po mizi. Prihodnost izgleda zmešana, sploh, ko jo kreira nekdo, ki nima 1 ure delovne dobe v realnem sektorju, kaj šele na kakšnem gradbišču. To bo še koga infarkt, ko bo iz 50 na soncu stopil v klimatiziran prostor na 25 in se napil mrzle vode.
To se ne bo zgodilo, ker bo ohlajen prostor samo na papirju, mrzla voda pa nekje daleč vstran od gradbišča.
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.982
2.351
113
Pomurje
Jaz pa te sprašujem kakšno odganjanje investitorjev je to če je (kot se strinjaš tudi sam) lažje na krompirjevi njivi postavit še osmi hofer kot na travniku dvignit kozolec za dve lati.
Jah, glej, kmetu je nepredstavljivo plačat gradbeno dovoljenje, prav tako je nepredstavljivo plačat stavbni prispevek, industrijsko elektriko, vodo, smeti itd.
Zato pa je kljub ogromno €€€, ki jih ponuja EU, bore malo modernih kmetij na mojem koncu.

Ti, ki so šli v dobre zgodbe, so pa sedaj gospodje kmeti in prav je tako!
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.250
2.630
113
Nisi, ampak predvidevam, da podpiraš tiste ki odganjajo investitorje in grenijo življenje državljanom.

Evo, da malo vidiš, ko drugi prerokujejo.
Kdo odganja investitorje?

Če povem samo za primer kmetijstva, ki je sicer bolj postranska stvar, kar se BDPja tiče, razen, če upoštevaš še vse sektorje vezane nanj, se je samo nam v zadnjih 15 letih zakon za kup različnih stvari spremenil tolikokrat, da več ne štejem. Eno leto so me obdavčili po normiranih dohodkih, ker se je nekdo odločil, da se v kmetijstvu "cedita med in mleko". Tisto leto sem komaj preživel, ker sem moral plačati 4k eur davka kot normiranec, čeprav so prihodki vsa leta praktično enaki, včasih malenkost višji, včasih malenkost nižji. No naslednje leto sem lahko iz tega obveznega sistema izstopil. Torej v treh letih so se 2x spremenili pogoji za delo. Birokracije bolje, da sploh ne omenjam, samo delo s papirji mi zagotovo vzame dobrih 14 dni na leto, evidence za to, evidence za ono, kontrole, inšpekcije,...

Kako šele mora biti v gospodarstvu, ki ima še kup dodatnih drugih predpisov in omejitev.
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.982
2.351
113
Pomurje
Kdo odganja investitorje?

Če povem samo za primer kmetijstva, ki je sicer bolj postranska stvar, kar se BDPja tiče, razen, če upoštevaš še vse sektorje vezane nanj, se je samo nam v zadnjih 15 letih zakon za kup različnih stvari spremenil tolikokrat, da več ne štejem. Eno leto so me obdavčili po normiranih dohodkih, ker se je nekdo odločil, da se v kmetijstvu "cedita med in mleko". Tisto leto sem komaj preživel, ker sem moral plačati 4k eur davka kot normiranec, čeprav so prihodki vsa leta praktično enaki, včasih malenkost višji, včasih malenkost nižji. No naslednje leto sem lahko iz tega obveznega sistema izstopil. Torej v treh letih so se 2x spremenili pogoji za delo. Birokracije bolje, da sploh ne omenjam, samo delo s papirji mi zagotovo vzame dobrih 14 dni na leto, evidence za to, evidence za ono, kontrole, inšpekcije,...

Kako šele mora biti v gospodarstvu, ki ima še kup dodatnih drugih predpisov in omejitev.
Podobno slabo je in kljub digitalizaciji, pišemo še več papirjev.
Ampak sem se sprijaznil in delam vse po pravilih.

Jebiga, hitreje pozabim nesmisle in se prej posvetim poslu.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.250
2.630
113
Jah, glej, kmetu je nepredstavljivo plačat gradbeno dovoljenje, prav tako je nepredstavljivo plačat stavbni prispevek, industrijsko elektriko, vodo, smeti itd.
Zato pa je kljub ogromno €€€, ki jih ponuja EU, bore malo modernih kmetij na mojem koncu.

Ti, ki so šli v dobre zgodbe, so pa sedaj gospodje kmeti in prav je tako!
Ja, meni je dobesedno nepredstavljivo, da bi ob nekih 100k letnega prihodka za celo kmetijo od katere živimo trije + 1 penzionist in 1 otrok plačal 25k ali 30k eur za komunalni prispevek za nek objekt, vodo, elektriko in smeti pa tako ali tako vsi plačujemo. To je naš celoletni prihodek brez kakršnihkoli stroškov, stroškov pa je tako na pamet tam okrog 85k eur. Pač dela si ne smeš obračunati in se računica še nekako izide. Modernih kmetij bo zmeraj manj.

Če te zanimajo še anomalije, v zadnjih razpisih je bilo objavljeno, da dobiš več točk, če imaš več kot 70 hektarjev zemlje. Koliko pa je takih kmetij v sloveniji in kako naj se male posodabljajo ob takih pogojih?

So pa tudi anomalije v nasprotno smer. Nekateri kmetje, med katerimi so verjetno tudi omenjeni "gospodje kmetje" imajo pač boljše pogoje ali pa boljše "veze, ko se pišejo pogoji" in tako so se tudi že dogajali primeri, ko je nekdo kupil stroj z eu sredstvi, ga imel 5 let v skladišču in ga po 5 letih prodal po nabavni ceni, ker so se vmes stroji podražili. Zaradi takih potem drugi sploh ne pridejo do sredstev.

Toliko o dobrih zgodbah.

Sicer se pa že pozna, da dobička na kmetijah ni več oziroma, da se iz rezerv samo krpa izguba. Recimo iz medijev:

Težave v kmetijstvu udarile po izdelovalcih kmetijske mehanizacije
Nižja kupna moč kmetov močno prizadela industrijo kmetijske mehanizacije.
Fendt znižuje kapacitete, delavci na skrajšanem delovnem času.
Pőttinger odpušča 200 delavcev, 450 na neplačanem dopustu....


Mogoče bi pa lahko nehali navijati cene zaradi EU sredstev...
 
  • Všeč mi je
Reactions: roCkY

B81

22. jul 2007
35.308
9.481
113
Fora. Računalnike bodo potalali in se hvalili vse do takrat, ko se jih bo opomnilo, da so jih lahko potalali šele po opozorilu novinarja iz Domovine :D
 

B81

22. jul 2007
35.308
9.481
113
So pa tudi anomalije v nasprotno smer. Nekateri kmetje, med katerimi so verjetno tudi omenjeni "gospodje kmetje" imajo pač boljše pogoje ali pa boljše "veze, ko se pišejo pogoji" in tako so se tudi že dogajali primeri, ko je nekdo kupil stroj z eu sredstvi, ga imel 5 let v skladišču in ga po 5 letih prodal po nabavni ceni, ker so se vmes stroji podražili. Zaradi takih potem drugi sploh ne pridejo do sredstev.

Toliko o dobrih zgodbah.
Te primere pa poznam. Že kakih 20 let se dela na tem, da obstanejo le velike kmetije, male pa prenehajo z delom.

Zanimivo, ko so nam prišli izpraznit hlev, so povedali, da smo že (mislim da) četrti ta teden, ki smo spraznili (25 glav).
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
10.188
3.820
113
Ljubljana
hmpg.net
DA ne bi preveč na pamet - vir je https://taxfoundation.org/data/all/eu/corporate-tax-rates-europe-2024/

CountryCorporate Income Tax Rate
Malta (MT)
35,0%​
Portugal (PT)
31,5%​
Germany (DE)
29,9%​
Italy (IT)
27,8%​
France (FR)
25,8%​
Netherlands (NL)
25,8%​
Belgium (BE)
25,0%​
Spain (ES)
25,0%​
Turkey (TR)
25,0%​
United Kingdom (GB)
25,0%​
Luxembourg (LU)
24,9%​
Austria (AT)
23,0%​
Denmark (DK)
22,0%​
Greece (GR)
22,0%​
Norway (NO)
22,0%​
Slovenia (SI)
22,0%​
Slovak Republic (SK)
21,0%​
Sweden (SE)
20,6%​
Estonia (EE)
20,0%​
Finland (FI)
20,0%​
Iceland (IS)
20,0%​
Latvia (LV)
20,0%​
Switzerland (CH)
19,7%​
Czech Republic (CZ)
19,0%​
Poland (PL)
19,0%​
Croatia (HR)
18,0%​
Romania (RO)
16,0%​
Lithuania (LT)
15,0%​
Cyprus (CY)
12,5%​
Ireland (IE)
12,5%​
Bulgaria (BG)
10,0%​
Hungary (HU)
9,0%​
In ker smo znani po učinkovitosti seveda povprečna davčna stopnja pri nas ni 22, temveč seveda manj, ker smo mojstri izogibanj in imamo dovolj luknjićasto zakonodajo (samo NLB je recimo lani plačala manj davka na dobiček kot DH - ampak o tem seveda BB ne govori )
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.250
2.630
113
Te primere pa poznam. Že kakih 20 let se dela na tem, da obstanejo le velike kmetije, male pa prenehajo z delom.

Zanimivo, ko so nam prišli izpraznit hlev, so povedali, da smo že (mislim da) četrti ta teden, ki smo spraznili (25 glav).
Tako pač je, z živalmi je izjemno veliko dela, samo iz polja pa je pri trenutnih cenah praktično nemogoče preživeti oziroma pač moraš vlagati iz drugih virov, kar pa je nesmiselno. Malce pomaga le, če imaš reden šiht, ker potem vsaj prispevkov ne plačuješ vsak mesec, kar nanese trenutno 4032 eur letno za enega na kmetiji. Večji bojo še en čas lahko vlekli ampak spet vprašanje kako dolgo. Potem se pa naj spomnijo še kakšnega nepremičninskega davka na zemljišča in drugih modernih pogruntavščin pa smo v strmi spirali navzdol.
 

B81

22. jul 2007
35.308
9.481
113
Davek na premoženje se itak obeta, to bo norišnca.

DA ne bi preveč na pamet - vir je https://taxfoundation.org/data/all/eu/corporate-tax-rates-europe-2024/

CountryCorporate Income Tax Rate
Malta (MT)
35,0%​
Portugal (PT)
31,5%​
Germany (DE)
29,9%​
Italy (IT)
27,8%​
France (FR)
25,8%​
Netherlands (NL)
25,8%​
Belgium (BE)
25,0%​
Spain (ES)
25,0%​
Turkey (TR)
25,0%​
United Kingdom (GB)
25,0%​
Luxembourg (LU)
24,9%​
Austria (AT)
23,0%​
Denmark (DK)
22,0%​
Greece (GR)
22,0%​
Norway (NO)
22,0%​
Slovenia (SI)
22,0%​
Slovak Republic (SK)
21,0%​
Sweden (SE)
20,6%​
Estonia (EE)
20,0%​
Finland (FI)
20,0%​
Iceland (IS)
20,0%​
Latvia (LV)
20,0%​
Switzerland (CH)
19,7%​
Czech Republic (CZ)
19,0%​
Poland (PL)
19,0%​
Croatia (HR)
18,0%​
Romania (RO)
16,0%​
Lithuania (LT)
15,0%​
Cyprus (CY)
12,5%​
Ireland (IE)
12,5%​
Bulgaria (BG)
10,0%​
Hungary (HU)
9,0%​
In ker smo znani po učinkovitosti seveda povprečna davčna stopnja pri nas ni 22, temveč seveda manj, ker smo mojstri izogibanj in imamo dovolj luknjićasto zakonodajo (samo NLB je recimo lani plačala manj davka na dobiček kot DH - ampak o tem seveda BB ne govori )

A če bi posnemali zgornje države, bi bili uspešnejši ali kaj si hotel s tem pokazat? Da mi manj davka plačujemo? Razmišljanje po lukovo.

Plačujemo še kaj drugega ali je to to?
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.823
3.685
113
Kje točno v tem jamranju pridejo na vrsto tuje investicije, ki bodo odrešile kmetijstvo? Pardon, grdi tuji kapital, ki potaplja kmetijstvo. Oziroma, kaj že točno? Aha, že vem, dopoldne v visokotehnoški startup šiht, gnan s tujimi investicijami, ki bo odrešil gospodarstvo, popoldne pa flikat krajec s koncem v mikro eko kmetijstvo, da ga ubraniš pred povampirjenim tujim kapitalom, ki krade zemljo in niža cene mleka in krompirja.

Vsakih pet minut druga plošča, na eni zdrava pamet na drugi kmečka logika. Vmes pa stena.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.250
2.630
113
Se mi zdi, da ti še najraje vse skupaj pomešaš in na koncu v kupu besed ne napišeš ničesar uporabnega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

B81

22. jul 2007
35.308
9.481
113
Se mi zdi, da ti še najraje vse skupaj pomešaš in na koncu v kupu besed ne napišeš ničesar uporabnega.
Ja sori ne, nate je letel le prvi stavek o neprem. davku. Vlada je omenjala davek na premoženje, ki bo zajemal vse, ampak niso bili enotni pri višini. Simič zagovarja 3 promila, kar je za kmete, ki imajo npr. 20ha zemlje ocenjene po 3 eure, konkretni znesek, k ga bo treba plačat letno v tem primeru 1800eur. Zamisli si kmeta s 50 ha zemlje. Pa to je le zemlja, kje so še ostale nepremičnine, premičnine in drugo premoženje.
Mene osebno tole kar skrbi, če drugih ne, pa super in upam, da bo že kar po prvem predlogu scena.
 

B81

22. jul 2007
35.308
9.481
113
DA ne bi preveč na pamet - vir je https://taxfoundation.org/data/all/eu/corporate-tax-rates-europe-2024/

CountryCorporate Income Tax Rate
Malta (MT)
35,0%​
Portugal (PT)
31,5%​
Germany (DE)
29,9%​
Italy (IT)
27,8%​
France (FR)
25,8%​
Netherlands (NL)
25,8%​
Belgium (BE)
25,0%​
Spain (ES)
25,0%​
Turkey (TR)
25,0%​
United Kingdom (GB)
25,0%​
Luxembourg (LU)
24,9%​
Austria (AT)
23,0%​
Denmark (DK)
22,0%​
Greece (GR)
22,0%​
Norway (NO)
22,0%​
Slovenia (SI)
22,0%​
Slovak Republic (SK)
21,0%​
Sweden (SE)
20,6%​
Estonia (EE)
20,0%​
Finland (FI)
20,0%​
Iceland (IS)
20,0%​
Latvia (LV)
20,0%​
Switzerland (CH)
19,7%​
Czech Republic (CZ)
19,0%​
Poland (PL)
19,0%​
Croatia (HR)
18,0%​
Romania (RO)
16,0%​
Lithuania (LT)
15,0%​
Cyprus (CY)
12,5%​
Ireland (IE)
12,5%​
Bulgaria (BG)
10,0%​
Hungary (HU)
9,0%​
In ker smo znani po učinkovitosti seveda povprečna davčna stopnja pri nas ni 22, temveč seveda manj, ker smo mojstri izogibanj in imamo dovolj luknjićasto zakonodajo (samo NLB je recimo lani plačala manj davka na dobiček kot DH - ampak o tem seveda BB ne govori )
aja BB ti tudi pove, zakaj so najeli informatike v Srbiji in koliko mora zanj plačat pri nas in koliko država pobere tam in seveda da to ni po jusu :evil:
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.250
2.630
113
Ja sori ne, nate je letel le prvi stavek o neprem. davku. Vlada je omenjala davek na premoženje, ki bo zajemal vse, ampak niso bili enotni pri višini. Simič zagovarja 3 promila, kar je za kmete, ki imajo npr. 20ha zemlje ocenjene po 3 eure, konkretni znesek, k ga bo treba plačat letno v tem primeru 1800eur. Zamisli si kmeta s 50 ha zemlje. Pa to je le zemlja, kje so še ostale nepremičnine, premičnine in drugo premoženje.
Mene osebno tole kar skrbi, če drugih ne, pa super in upam, da bo že kar po prvem predlogu scena.
Jellotu sem odgovarjal, ki je ali nezmožen slediti debati ali pa namerno vse pomeša, da ustvarja zmedo.