Še malo o .....
Par-nepar je bila ureditev, ki je nekaj časa veljala v socializmu. Na nekatere dni so se lahko vozili samo tisti, katerih številka na tablici se je končala s parno številno, druge dni tisti, ki so imeli neparno. Znanec, obrtnik, si je pač kupil še en avto. Občutek imam, da se vračajo tisti časi...
siol.net
Like a Turk style:
"Revanšizmu in rehabilitaciji medvojnega sistema sledi njegova restavracija. Seveda ne bomo znova uvedli okupacijskih zakonov iz leta 1941, bomo pa demokratično zakonodajo obravnavali v duhu bana Natlačna in Emilia Graziolija. Po tistih zakonih so bile vse sile usmerjene v obrambo pridobitev okupacije, zdaj so pa pač vse sile usmerjene k izgradnji pravičnejšega, predvsem pa neodvisnega in apolitičnega sveta.
Večina Slovencev ni ponotranjila osnov liberalne in demokratične družbe. Z veseljem izpustim Slovenke, ker jih imam za dovolj pametne, da se znajdejo tudi med Slovenci, z nelagodjem pa uporabim besedo ponotranjiti. Ampak ni boljše besede, ki bi govorila o nečem, kar je v glavah, a se tega sploh ne zavedamo. Gre za stvari, ki bi morale biti intuitivne in instinktivne, pa niso. Gre za stvari, ki bi morale biti v vodi in v zraku, pa niso.
Država ne potrebuje ne sodišč ne pravne države. Ima davkarijo, policijo in vojsko. Ljudje pa potrebujemo sodišča, ki bodo razumela, da je država pač ena od strani v postopku. Ne pa, da sodniki in tožilci včasih še vedno skupaj vstopajo v dvorano, do nedavnega pa v sodnih dvoranah tožilstvo in obramba nista imela enakopravnega sedežnega reda.
Sodstva, tožilstva in policije nimamo zato, da bi varovali državo in oblastnike pred ljudstvom. Medijev nimamo zato, da bi hvalili oblast. Tako je v diktaturah, kjer oblastnikov nihče ne mara in si morajo organizirati sile in sredstva, da preprečujejo upor in dušijo napačne misli. Tako so si zadeve organizirali Tito in njegova partija. Bilo je povsem normalno, da so policija, tožilstvo, sodstvo in politična delovali skupaj proti državnim sovražnikom. In to normalnost je potrebno vzpostaviti, vendar v pravi smeri.
Poizkus rušenja oblasti brez demokratičnih volitev je skoraj totalen. Bivši predsednik države poziva k državljanski vojni, da polarizacija ustavnega sodišča ni dobra in da s svojimi pristaši ne bo priznaval odločb ne ustavnega ne drugih sodišč, bo pa ob prihodu na oblast poskrbel da bodo v prihodnje bolj usklajenih mnenj. Ali pa vsaj, da tisti, ki bodo drugačnega mnenja, tega ne bodo povedali preveč glasno. Kot glasu ni povzdigoval Edvard Kocbek?"