Plača v javnem sektorju

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.053
1.132
113
www.adriamedia.si
Ne enostavno imas cistilka III, cistilka II in cistilka I, znotraj tega pa napredovanje ker se trudi pri delu
Spet: bedarija. Če mora vedno enako spucat vedno enake prostore (al pa enaka norma), napredovanje ni potrebno. Če se trudi in puca bolje, je za to nagrajevanje, ne plačilni razred. če ima bolj zahtevno delo, naj bo za to drugačno delovno mesto.
Enostavno ni popolnoma nobene logike, da bi imeli 2 čistilki, ki opravljata popolnoma enako delo, različno plačo samo zato, ker je ena dlje v službi in je pač prakrat napredovala v nekih razredih.
Seveda pa je lahko čistilka II delovno mesto, na katerem pucaš samo tla, na DM čistilka I pa pucaš tudi aparate (kar zahteva več znanja, je bolj zahtevno in je tudi odgovornost večja).
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

wilburxxx

Guru
29. sep 2010
5.198
1.075
113
niti ni lastna ocena, pri nas pač nič ne funkcionira kaj bi naj, prva penzija pride pol leta kasneje, nakazilo ob rojstvu otroka pride ko je otrok star 4 mesece, itd.
pa je tega ogromno, in to so dejstva, ne pa stvar pogleda.

niti slučajno ni mentaliteta taka da VSI lenuharijo, jih je pa definitivno večji procent kot v gospodarstvu, ker se je lažje skrit.

je pa naša mentaliteta, da radi rečemo ... sej pa država da denar, ob tem pa ne pomislimo, da smo to mi sami.
A zato eni tako radi bone delijo, pa raznorazne bombončke pred volitvami?

in tako se večji procent zaposlenih v ju pač obnaša. kot da je denar fairydust oni pa od boga poslani, mi smo pa samo tečnobe ki jih motimo.

v bistvu so pa oni servis za nas, oz bi naj bili.

že v gospodarstvu marsikdo ne zna zračunat svoje vrednosti in stroška za delodajalca, v ju pa sploh ne. niti se nihče ne sprašuje o tem.
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.468
1.845
113
na temni strani lune
Daj mi pliz kak primer. Ker poznam kar dosti velikih firm, pa tega ne poznam (če pa je, je pa bedarija).

Vsaka resna firma z korporacijsko strukturo. Tako doma in v tujini. Če ne poznaš še ne pomeni, da ne obstaja...
Spet: bedarija. Če mora vedno enako spucat vedno enake prostore (al pa enaka norma), napredovanje ni potrebno. Če se trudi in puca bolje, je za to nagrajevanje, ne plačilni razred. če ima bolj zahtevno delo, naj bo za to drugačno delovno mesto.
Enostavno ni popolnoma nobene logike, da bi imeli 2 čistilki, ki opravljata popolnoma enako delo, različno plačo samo zato, ker je ena dlje v službi in je pač prakrat napredovala v nekih razredih.
Seveda pa je lahko čistilka II delovno mesto, na katerem pucaš samo tla, na DM čistilka I pa pucaš tudi aparate (kar zahteva več znanja, je bolj zahtevno in je tudi odgovornost večja).

V JS ne obstaja možnost nagrajevanja bolj zavzetih kadrov. Žal tako je. Že tako je težko obdržati kvaliteten kader, brez teh napredovanj bi bilo pa še težje.
Od začetnega do končnega plačilnega razreda lahko npr čistilka napreduje za cca 10 razredov, kar prinese 100 do 150€ dodatno netto. Da doseže MAX razred potrebuje najmanj 15 let. Ti rečem prava bogatija.

Sicer višje rangirani poklici malce bolj napredujejo v plači, razlika med začetno in končno pa ponavadi ni ravno za "dol pasti". Pač višje je začetek, višje je konec. Glede na to, da plačilnim razredom proporcionalno raste vrednost, si zaključke lahko vsakdo sam povleče....
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.861
6.479
113
Daj mi pliz kak primer. Ker poznam kar dosti velikih firm, pa tega ne poznam (če pa je, je pa bedarija).
Torej jaz naj tebi primere iscem oz predstavljam da bos ti meni lazje argumentiral kaka bedarija je to? A beres za seboj?

poklici kadrovnike teh velikih firm pa naj ti sistemizacijo posljejo pa lahko sam analizo naredis.
Kot ti je trigger napisal - vsa vecja podjetja imajo velikokrat delovna mesta razdeljena v nazive z namenom vertikalnega napredovanja in razpon plac z namenom horizontalnega napredovanja. Kaj je smisel tega in od kje ideja pa bo moral kdo z znanjem iz teorije upravljanja kadrov razlozit, nisem pravi naslov za to, samo vem pa da JU ni neka posebnost na tem podrocju
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.690
9.347
113
Od začetnega do končnega plačilnega razreda lahko npr čistilka napreduje za cca 10 razredov, kar prinese 100 do 150€ dodatno netto. Da doseže MAX razred potrebuje najmanj 15 let. Ti rečem prava bogatija.
ZAKAJ bi snażilka s 15 let delovne dobe za ENAKO opravljeno delo dobila 150 eur več? Torej delata isto delo, enako uspešno.
Meni to enostavno ni jasno. Podjetje ima od njiju enako, prva pa stane 300 eur več. Ne razumem.
Vem, sem butelj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: BuDi

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.065
399
83
44
dolenska
Pri nas imamo že kr dolgo časa zunanje izvajalce. skoraj 10 let mislim da. Bojda je ceneje, kot če je v naši JU firmi, zaposlena čistilka.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.861
6.479
113
Pomoje ni ceneje, se pa resis vseh nepredvidenih dogodkov - bolniskih, porodniskih, dopustov… placas samo opravljene ure in ce nisi zadovoljen prekines pogodbo in srecno. Ce ste prej imeli zaposlene s po 14 dni bolniske na mesec potem pa je tudi ceneje ja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: msenjur in Pepe

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.065
399
83
44
dolenska
Super, zdaj samo še ostale ljudi nadomestite pa bodo mogoče tudi davkoplačevalci imeli kaj od tega.
Vidim, da imaš malo več pameti, kot drugi. Bi bil naš zastopnik? Res rabimo enega takega, kot si ti, ker rabimo enga, ki bi pravosodne iz dreka potegnil? Al se celo opcija, da se pravosodne odpusti in se privat firmo da notri? Varnostnike, ki imajo nebroj bivših obsojencev zaposlenih? No, take idej ima naše vodstvo. Da bi pravosodnim pomagal varnostniki. Policija je naše itak že zdavnaj odjebala.
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.468
1.845
113
na temni strani lune
ZAKAJ bi snażilka s 15 let delovne dobe za ENAKO opravljeno delo dobila 150 eur več? Torej delata isto delo, enako uspešno.
Meni to enostavno ni jasno. Podjetje ima od njiju enako, prva pa stane 300 eur več. Ne razumem.
Vem, sem butelj.

Kot kaže ti ne potrebuješ ne dobrega ne lojalnega kadra. Vse jasno.

Tujina in tudi "najtrša" kapitalistična podjetja poznajo napredovanje po horizontali ter vertikali. Tako "gojiš" svoj bodoči vodstveni kader in skrbiš za to, da bodo najuspešnejši ostali pri tebi. V praksi imaš kup npr. zdravnikov/policistov/učiteljev/trgovcev/čistilk/.... z popolnoma enakimi zadolžitvami in hudo različnimi plačami. Zakaj je to potrebno?

Če človek nikoli ni opravljal vodstvenega dela ali bolje rečeno DOBRO opravljal vodstvenega me ne čudi, da mu te stvari niso jasne oz so nepotrebne.
 

wilburxxx

Guru
29. sep 2010
5.198
1.075
113
Razlike v plači, za enako delo so s strani vodstva potrebne le za eno stvar, lažje vodenje in manipuliranje. Če maš ekipo jo je težko manipulirat, ker držijo skupaj, če jih pa prej skregaš pa je to precej lažje.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.341
1.359
113
Na splošno vidim, kako je v SLO javni sektor nek nebodi ga treba in bi ga vsi kar ukinili. A pozabijo, da brez JS pač ne bi bilo države, ne bi imel šol, policije, predvsem pa nikakršnih storitev, ki jih pač nudi javna uprava (osebne, gradbena dovoljenja, inšpekcije...). ČE se gremo državo to pač rabimo.
Zagotovo ni sistem v JS optimalen in ga je možno še zelo optimizirati, ampak dokler bomo mi kot državljani takšni kot smo bo tudi JS deloval kot deluje.
Pričakujemo delo brez napak, očitamo, da smo mi tisti, ki jih plačujemo, pričakujemo, da bodo ob 8 urnem delovniku delali 7 ur in 59 minut, ipd. Ni čudno, da se potem s težavo odločajo, da vsak dokument 10x preložijo in pregledajo na 100 oddelkih. Da ne govorimo o tem, da so itak za vse preveč plačani in bi jih vsi dali na minimalca. Pozabimo pa, da se moramo, za to kar smo danes in za to kar znamo v veliki meri zahvaliti prav JS, saj so nas učiteljice in prfokse v veliki meri naučile tega kar znamo...
V glavnem tisti, ki mislite kako je vse super in fajn, probajte in boste videli, da ni tako veliko zabušavanja, kot se vam/nam zdi od zunaj.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.690
9.347
113
Kot kaže ti ne potrebuješ ne dobrega ne lojalnega kadra. Vse jasno.

Tujina in tudi "najtrša" kapitalistična podjetja poznajo napredovanje po horizontali ter vertikali. Tako "gojiš" svoj bodoči vodstveni kader in skrbiš za to, da bodo najuspešnejši ostali pri tebi. V praksi imaš kup npr. zdravnikov/policistov/učiteljev/trgovcev/čistilk/.... z popolnoma enakimi zadolžitvami in hudo različnimi plačami. Zakaj je to potrebno?

Če človek nikoli ni opravljal vodstvenega dela ali bolje rečeno DOBRO opravljal vodstvenega me ne čudi, da mu te stvari niso jasne oz so nepotrebne.
Si spregledal nekaj: pišeš o najuspešnejših: če nekdo opravlja enako delo bolje kot drugi je seveda logično, da dobi višjo plačo skozi uspešnost, ne pa z drugim nazivom. Sem napisal enako uspešno.
To glede različnih plač za enako uspešnost in enako delo je pa samo manipulacija. Ponavadi imajo višje plače bolj gobčni, pridni in tihi pa nič.
Če se premikaš po horizontali je zame to, da opravljaš drugo delo in potrm je tudi plača lahko druga. To, da pa nekoga premikaš na papirju po horizontali, dejansko dela pa isto delo, je pa bullshit in ga v privat sektorju še nisem videl. Sem pa že videl, ko je podrejeni imel višjo plačo od nadrejenega, ker je bila njegova dodana vrednost za podjetje konkretno višja. Pa za to ni potreboval fancy horizontalnega/vertikalnega napredovanja in nazivov 1, 2, 3, žnj.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.690
9.347
113
Še tole: ob prehodu v multinacionalko kot sveži kader sem se dogovoril za plačo x. Pot je bila jasna: po pol leta se naredi revizija. Če vse ok, se gre v zaposlitev za nedoločen čas in se plača korigira navzgor za x%. Če ni vse ok, se pogodba ne podaljša.
Čez 1 leto me je nadrejeni konec leta poklical v pisarno in mi rekel, da so sklenili, da mi plačo dodatno korigirajo navzgor zaradi uspešnosti. Brez mutenja z nazivi, itd. In imel (baje) sem višjo plačo od starejšega sodelavca ZARADI USPEŠNOSTI in dodane vrednosti za podjetje. Ne pa zaradi tega, ker sem bil na večih sindikalnih, zraven pa sviral k… In ja, če bi uspešnost padla, bi verjetno šel nazaj dol s plačo, še bolj verjetno pa dobil knjižico, kar je v JS praktično nemogoče skoraj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tomi

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.468
1.845
113
na temni strani lune
Še tole: ob prehodu v multinacionalko kot sveži kader sem se dogovoril za plačo x. Pot je bila jasna: po pol leta se naredi revizija. Če vse ok, se gre v zaposlitev za nedoločen čas in se plača korigira navzgor za x%. Če ni vse ok, se pogodba ne podaljša.
Čez 1 leto me je nadrejeni konec leta poklical v pisarno in mi rekel, da so sklenili, da mi plačo dodatno korigirajo navzgor zaradi uspešnosti. Brez mutenja z nazivi, itd. In imel (baje) sem višjo plačo od starejšega sodelavca ZARADI USPEŠNOSTI in dodane vrednosti za podjetje. Ne pa zaradi tega, ker sem bil na večih sindikalnih, zraven pa sviral k… In ja, če bi uspešnost padla, bi verjetno šel nazaj dol s plačo, še bolj verjetno pa dobil knjižico, kar je v JS praktično nemogoče skoraj.

To kar si tu opisal, je praktičen opis horizontalnegs napredovanja?

Tako da po eni strani trdiš da situacije ne poznaš in ti ni jasna, po drugi strani pa koristiš le to. V JS in uspešnih gospodarskih družbah, se dela evaluacija delavca 1x ali več letno, po 3 do 5 letih, se mu v skladu z povprečno oceno korigira plača.
Kaj kdo muti z sindikatom, sindikalnimi izleti, sviranju kurcu ipd je pa zgodba zase in ima dolgo brado tako v JS kot privat podjetjih.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.690
9.347
113
To kar si tu opisal, je praktičen opis horizontalnegs napredovanja?

Tako da po eni strani trdiš da situacije ne poznaš in ti ni jasna, po drugi strani pa koristiš le to. V JS in uspešnih gospodarskih družbah, se dela evaluacija delavca 1x ali več letno, po 3 do 5 letih, se mu v skladu z povprečno oceno korigira plača.
Kaj kdo muti z sindikatom, sindikalnimi izleti, sviranju kurcu ipd je pa zgodba zase in ima dolgo brado tako v JS kot privat podjetjih.
Kako je isto? Če prav razumem, v JS nekdo napreduje v razredih po x letih, kar je neumno iz večih razlogov. Zakaj šele po x letih, če je bolj uspešen od sodelavca sedaj? In zakaj za stalno napreduje? Ker potem pride do tega, da recimo džombe v šolstvu z max razredom in nazivom svirajo k…, pa jim nihče nič ne more, novinci pa se utapljajo v delu za minimalca.
Če bi jaz začel svirat k.., bi takoj najmanj plača šla dol za uspešnost. Ker naziv in “razred” sem obdržal enak, jaz nisem nič “napredoval” na papirju. Samo (netrajni) dodatek za uspešnost sem dobil, ki sem si ga moral vsako leto prislužit. Če je pa to zate horizontalno napredovanje, pa naj bo.

Sicer pa točno to sranje s trajnim napredovanjem na x let povzroča to, da uspešni kadri spokajo drugam, ostanejo pa vemo kdo. In NE, ne pravim da so v JS samo lenuhi in nesposobni. Jih je pa konkretno več kot v privat sektorju.
 
  • Všeč mi je
Reactions: cvetka2 in Marxon