Omejeno poslovanje Sberbanke

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.859
1.316
113
Saj vemo, da, ce se ta zadeva ne bi ugodno in hitro rešila bi to znala biti prelomna tocka za izgubo volitev.

Po drugi strani je pa pohvalno je institucija kot je BS končno učinkovito reagirala in zaščitila premoženje/prihranke ljudi. Upam samo, da ke bilo vse zapeljano skladno z vso zakonodajo.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Premoženje bi bilo zaščiteno v vsakem primeru. Saj tudi za to banko velja garancijska shema.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.220
3.370
113
Za podjetja je malo malo da imaš par milijonov in dobiš samo 100 000 eur koliko je zavarovano.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.222
5.239
113
Mislim, od vseh veš glasnih o 100k€ sheme... Vse kar gre po buči, je fousija. Od kje denar za te sheme? Pa nič hudega, važno da sosed izgubi kar ima več... Do tu seže Janezu, ki morebiti še ne ve, da je njegov delodajalec na sberbanki, pa plače ne bo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.194
3.351
113
Kakorkoli tole obračate, če se lastnik ne strinja s kupnino je to kraja, v tem primeru je to zaplen oz vojni zaplen.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.437
113
Za podjetja je malo malo da imaš par milijonov in dobiš samo 100 000 eur koliko je zavarovano.
Nehajte nabijat s temi 100k, še nobena firma (niti fizična oseba) ni ostala brez 1 eur, pa so banke propadale, ne samo menjale lastnika. In nič ne kaže da bi v naslednjih sto letih. Še enkrat, konkurence je dovolj, banke se tepejo za komitente. V časih ko je denarja ko dreka in to zastonj se sicer bolj grebejo za tiste, ki denar rabijo, kot za tiste, ki ga imajo, ampak vseeno.
 

Zebdi

Fizikalc
11. dec 2017
434
137
43
Nehajte nabijat s temi 100k, še nobena firma (niti fizična oseba) ni ostala brez 1 eur, pa so banke propadale, ne samo menjale lastnika. In nič ne kaže da bi v naslednjih sto letih. Še enkrat, konkurence je dovolj, banke se tepejo za komitente. V časih ko je denarja ko dreka in to zastonj se sicer bolj grebejo za tiste, ki denar rabijo, kot za tiste, ki ga imajo, ampak vseeno.
Ciper?
 

Zebdi

Fizikalc
11. dec 2017
434
137
43
Od kje denar za te sheme?
Sklad za jamstvo vlog financirajo banke same, po potrebi pa lahko začasno sredstva zagotovi tudi državni proračun. Smisel je v tem, da se prepreči panika v bančnem sistemu in posledično bank runi - računaj, da denarja v fizični obliki ni niti približno toliko, kot ga obstaja na bančnih računih.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.222
5.239
113
seveda je v končni fazi državni proračun. to je bil moj point. od kje pa ta denar dobi? ne gre samo za par deset taužnt komitentov sberbanke. vsi plačujejo na koncu, kot da še ni nismo imeli teh fint...

pa tudi pol klinca pomaga, da na koncu vsi vse dobijo nazaj. a naj se življenje na pavzo da tačas... bomo malo počakali s plačami, hrano, računi, bomo na koncu jedli pa tak. in ko gledaš kako hitro je "zaplenjen" ves denar (pa magari začasno), pogledaš, da orban ni kaj hudo kontra rusiji, kaj če še njega sankcije čakajo npr, katere so madžarske banke... konec koncev, saj pol na nobeni banki ni denar varen, grem takoj iskat... takle bank run je čista panika, ki je ne moreš ustaviti, ko zaštarta. spomnite se kvasa 2 leti nazaj. pa v življenju nobeden kruha ni pekel. zdaj gre pa za denar... Račun za tole seveda še pride, ampak je bilo pa treba takoj nekaj narediti.
 

Zebdi

Fizikalc
11. dec 2017
434
137
43
seveda je v končni fazi državni proračun. to je bil moj point. od kje pa ta denar dobi? ne gre samo za par deset taužnt komitentov sberbanke. vsi plačujejo na koncu, kot da še ni nismo imeli teh fint...

pa tudi pol klinca pomaga, da na koncu vsi vse dobijo nazaj. a naj se življenje na pavzo da tačas... bomo malo počakali s plačami, hrano, računi, bomo na koncu jedli pa tak. in ko gledaš kako hitro je "zaplenjen" ves denar (pa magari začasno), pogledaš, da orban ni kaj hudo kontra rusiji, kaj če še njega sankcije čakajo npr, katere so madžarske banke... konec koncev, saj pol na nobeni banki ni denar varen, grem takoj iskat... takle bank run je čista panika, ki je ne moreš ustaviti, ko zaštarta. spomnite se kvasa 2 leti nazaj. pa v življenju nobeden kruha ni pekel. zdaj gre pa za denar... Račun za tole seveda še pride, ampak je bilo pa treba takoj nekaj narediti.
Ampak od te končne faze smo še zelo daleč :) Bi rekel, da bo prej intervenirala ECB s financiranjem sklada, kot pa da bi breme padlo na državni proračun. Sberbank sploh ni poslovala slabo, pa so morali zaradi zunanjih dejavnikov omejiti odliv sredstev. Zadeva je bila rešena v dveh dneh brez neke panike, zaradi vstopa NLB v lastniško strukturo pa niti ni bilo potrebno aktivirati sklada za jamstvo vlog.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.222
5.239
113
Ja, zdaj je bilo dva dni... Na, nič ne rečem, malo sporen način, ampak to se bo potem reševalo. Zato, da ni bilo panike...
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.437
113
Odlična primerjava. Približno in dokaj točno tržno vrednost audija dobiš z dvema klikoma. Za oceno vrednosti banke revizijske hiše rabije mesece, ko ocenijo vrednost pa je zraven še zvezek z upoštevanimi predpostavkami in primeri ko je vrednost lahko 3x višja ali 2x nižja. Alter seveda tudi vrednost banke oceni tako kot vrednost audija, v trenutku ve ali je nekdo plačal preveč ali premalo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: krko

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
Odlična primerjava. Približno in dokaj točno tržno vrednost audija dobiš z dvema klikoma. Za oceno vrednosti banke revizijske hiše rabije mesece, ko ocenijo vrednost pa je zraven še zvezek z upoštevanimi predpostavkami in primeri ko je vrednost lahko 3x višja ali 2x nižja. Alter seveda tudi vrednost banke oceni tako kot vrednost audija, v trenutku ve ali je nekdo plačal preveč ali premalo.
A res?
No dej mi povej tržno vrednost mojega Audija A6.
Evo, dva klika:

:)

Drugače pa, ko nekaj dobiš za drobiž (torej ne z 10% diskontom, dejansko ZA DROBIŽ), pač tvegaš. Sploh če si NLB in če se izkaže, da je vrednost negativna, bomo pač davkoplačevalci reševali.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.437
113
Še eden, ki ne pozna lastništva NLB-ja in ne ve kaj je v pasivi banke.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.859
1.316
113
Odlična primerjava. Približno in dokaj točno tržno vrednost audija dobiš z dvema klikoma. Za oceno vrednosti banke revizijske hiše rabije mesece, ko ocenijo vrednost pa je zraven še zvezek z upoštevanimi predpostavkami in primeri ko je vrednost lahko 3x višja ali 2x nižja. Alter seveda tudi vrednost banke oceni tako kot vrednost audija, v trenutku ve ali je nekdo plačal preveč ali premalo.

Pa zanimivo, da je ravno NLB kupila. Kaj pa ocena prevladujočega deleža itd. Niso te agregacije nekaj, kar bi se zgodilo čez noč, temveč trajajo par mesecev. Poslušam iz različnih bank, da niso ravno srečni, da se je to zgodilo na takšen način.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.194
3.351
113
NLB je edina, katera je imela dovolj kritja, če bi se zgodil masovni odlivni stampedo strank.