Okolju prijazni avtomobili

Najbolji

Guru
20. feb 2008
4.366
958
113
Saj po navadi se ne strinjam s Kalbom pa se strinjam s tabo, ampak naše omrežje ni tako nikakvo in katastrofalno. Je v EU kup držav (tudi bolj razvitih) s slabšim.

Verjamem, se je vceraj videlo. Sam primerjanje s kako Romunijo, Crno goro, HR, BIH oz. karkoli ze imas v mislih ni sprejemljivo, je sam opravicilo.
Trenutno omrezje se mi zdi kot molzni stroj + na meji delovanja. Cemu sicer omejitve, bloki, strasenja? Najbolj vesel bi bil, da bi bilo nasprotno, verjemi. Zal pa nas bojo samo zmolzli, tako kaze.
 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.919
658
113
EU
Izraz dratarji je uproabljen namerno. Namenjen je energetikom, ki vidijo le "žice in trafote" in ne razumejo pomena digitalizacije in vsega, kar ta omogoča, poleg tega pa ne razumejo, da se stvari v sodobni družbi spreminjajo 10x hitreje kot nekoč in se je temu, hočeš-nočeš, prilagodit in sledit. Takšnim, kot si ti, po domače.
Dobre energetike (in pri nas jih je kar nekaj, ampak premalo in imajo dratatrji še vedno prevelik vpliv) pa spoštujem in z njimi, ne boš verjel, super sodelujem. In ne zanikam, da energetiko poznajo veliko bolje od mene. Ampak: so odprti za nove ideje, razumejo digitalizacijo ipd ...
Digitalizacija je bila magična beseda in utopična rešitev za vse, tako kot je danes umetna inteligenca. Ampak pri energetiki ti bo zelo malo pomagalo, če nimaš porihatne infrastrukture v ozadju, skratka točno te “žice in trafote”.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Steve

Guru
13. avg 2007
9.821
1.729
113

Korak v pravo smer, pač s 5 letno zamudo. Živi bog ne rabi 3t SUV na baterijo, z dosegom 250km. Te male EV jajce pa so mogoče celo koristne in uporabne.

Me pa res zanimajo prodajne številke 5ke na štrom. Upam trdit da so mizerne. Ker 5 je autobahn kruzer, po možnosti pri visokih hitrostih. Doseg 5ke pri 160kmh je verjetno nikakvi
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.998
6.700
113
Proizvalacem se je snelo, ko so videli kako dobro se prodajajo "težke EV krave". Tam nekje po klasičnem ioniqu je šlo še samo dol, kar se tega tiče.

Ioniq je recimo bil zelo lušten avto in prvi EV ki ni bil videt "grozno", kot so to recimo bili leaf, zoe, ipd... i samo z 28kWh baterijo je zmogel dobrih 200km poleti. Če bi tole nadgradili in dali not 80 baterijo ali večjo...1000km brez problema.

Ampak šli so v drugo smer, ioniq 5 velika krava za veliko denarja, poraba pa itak višja kot pri tesli...
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.043
1.129
113
www.adriamedia.si
Verjamem, se je vceraj videlo. Sam primerjanje s kako Romunijo, Crno goro, HR, BIH oz. karkoli ze imas v mislih ni sprejemljivo, je sam opravicilo.
Trenutno omrezje se mi zdi kot molzni stroj + na meji delovanja. Cemu sicer omejitve, bloki, strasenja? Najbolj vesel bi bil, da bi bilo nasprotno, verjemi. Zal pa nas bojo samo zmolzli, tako kaze.
Sem napisal tudi bolj razvitih. In s tem nisem mislil na te, ki si jih naštel, ampak zahodno od nas.
Zakaj novi omrežninski sistem? Ker je prav da se ga prilagodi temu, kar res obremenjuje omrežje.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.043
1.129
113
www.adriamedia.si
Digitalizacija je bila magična beseda in utopična rešitev za vse, tako kot je danes umetna inteligenca. Ampak pri energetiki ti bo zelo malo pomagalo, če nimaš porihatne infrastrukture v ozadju, skratka točno te “žice in trafote”.
A tule se obvlada samo 1 in 0? Bela in črna? Nič vmes?
Sem lepo napisal, da lahko digitalizacija veliko pomaga pri tem, koliko denarja bo treba vložit v omrežje in kako je to izkoriščeno.
Ni pa to magična paličica, ki bi nadomestila vlaganja v fizično infrastrukturo. Ampak če so lahko vlaganja 20% nižja, pa ni s tem nič narobe, ali kaj? In če lahko sedanjemu omrežju olajšamo delo, tudi ne, ali kaj? In si doma znižamo stroške?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.946
9.131
113
A tule se obvlada samo 1 in 0? Bela in črna? Nič vmes?
Sem lepo napisal, da lahko digitalizacija veliko pomaga pri tem, koliko denarja bo treba vložit v omrežje in kako je to izkoriščeno.
Ni pa to magična paličica, ki bi nadomestila vlaganja v fizično infrastrukturo. Ampak če so lahko vlaganja 20% nižja, pa ni s tem nič narobe, ali kaj? In če lahko sedanjemu omrežju olajšamo delo, tudi ne, ali kaj? In si doma znižamo stroške?
Prvič, digitalizacija je pretvorba signala v podatke sam 1 in 0 če smo čist tehnično natančni. ;)

Drugič pa... ja madona, kaj pa govorimo že cel čas tukaj? Da tvoje škatlice niso magična palčka, kar v teh debatah rad predstavljaš. Sej prodajat znaš, to ti priznam. Take škatlice so povsod kjer je potrebna regulacija in kot take niso nič posebno novega. Včasih je šlo to analogno, zdej gre digitalno. Pa bom dal čist banalen primer, ko sem "digitaliziral" beri pametno zreguliral ogrevanje z eno škatlico, je padla poraba za 20%. Fizično je pa še vedno ogenj gorel v peči, da je bla na voljo topla voda za v radiatorje. Ena taka škatlica zdaj še nadzira in regulira gorenje, da je vedno iblizu idealnega. Če bi imel premajhno moč gorilca/kurišča/TČ mi tista škatla tam ne bi prav nič pomagala. Elektroenergetski sistem je pa poleg tega kompleksen še zato, ker mora bit v stalnem ravnovesju.
 
27. jan 2022
5.185
1.931
113
Brez zamere in RIP mrtvim, ampak glede na velikost in stanje, to glih ni bil nek resen plajer v tem poslu.

Prej bi rekel, da gre za baterije za skiroje in poceni bicikle.