Okolju prijazni avtomobili

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.122
1.168
113
www.adriamedia.si
K je VW rukno ven e-upa za 12 jurjov (pa je to 2 klase nizji avto kot golf) se je folk dobesedno stepu za njih, ker jih je blo dokaj malo za slovenijo...

Podobna zgodba z id3 nekaj časa nazaj, k so pucal zaloge in si dobil tudi malo bolje opremljn modeli ali z večjo baterijo za 28k€....

Trg za poceni EVje je, sam proizvajalci se nočejo ukvarjat s tem trgom, ker ti raje prodajo ICE kanto za nekaj več in vlečejo bistveno večje marze..

Kaj mislte da so dodatn carine na kitajce kr tako za brezveze? To bi bil masaker za evropejce, če bi začel delat dumping, kot ga delajo na domačem trgu... Povprečen folk kr naenkrat nebi bil več tolk brand aware...
Si moreš mislit, da so EU proizvajalci proti tem carinam ...
ID.3 je tudi zdaj pod 28K, ko subvencijo odbiješ.
 

Najbolji

Guru
20. feb 2008
4.444
984
113
Jst ne vem o čemu sedaj govorimo, ampak recimo Toyota Mirai, ki mislim da se je prodajal celo pri nas je imel 120l tanke za vodik v katerega je šlo celih 5kg vodika. 1kg vodika ima energijsko kapaciteto 33kwh, kar pomeni da je v 5kg več energije (170kwh) kot jo je v "longrange" teslah ki imajo tonske baterije. Tud če na zanemarimo da je tank vodika zaradi varnosti ene 3 slojni pa ima lastno maso okoli 100kg, pa da je izkoristek gorivnih celic 70% je to še vedno boljše od bilokatere tesle.

Aja 5kg vodika se fila okoli 3min enostavno z ročko kot smo navajeni. Dejanskega filanja je manj kot 1min, ostali čas se porabi za prezračenje sistema (izpihavanje z dušikom).

Ne moreš verjet tole je stalo 15 let nazaj na enem petrolu pri nas, čisto BP bi se postavilo na vsak petrol:
vodikovapolnica.jpg


Glede distribucije in hranjenja, vodikove jeklenke 200 ali pa 500 barske se da kupit v vsaki večji štacuni z plini. Kupiš, naložiš v avto in pelješ kamor te je volja. A misliš da se vodika ne uporablja kje v industriji?

Teh avtov na cestah ni oz. se za vzorec ne. Kako to?
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun

Najbolji

Guru
20. feb 2008
4.444
984
113
Drgac pa zanimiv clanek o kitajcih, ki naj bi bili zaplankani in dobri samo za poceni izdelke (tako je misljenje pri nas). Ignoranca je hudic, kar na1x se bomo zbudili v enem cisto drugem casu / poslovnem okolju.

 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.278
5.577
113
Ne teraj mak na konac. Vse avte kar sem jih v zadnjih 40 letih vozil, sem tiscal gas do daske po AC uro ali vec, tudi v klance. Preziveli so vsi, razen enega 2.016V fiata s 300kkm in 2 masin v jugo 45. Seveda verjetno pri teh podvigih ni bil avto na max moci zaradi rezima menjalnikov, ampak v globalu je to to.
Poglej si malo od Charoudina videje iz Nordschleife pa oni odsek ko je navzgor in leti z polnim gasom. Ni niti 10 minut tega pa more pri marsikaterem avtu gas spustit, ker se začne pregrevat.
Tak da raje vnukom pravljice o medvedkih beri kot da nam pravljice o max gasu eno uro prodajaš.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77 in Najbolji

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.468
6.811
113
Tam se vozijo zverine, jezek pa govori o 2.0 tdi mlinckih, to jaz verjamem da lahko vozis kar nekaj casa pod max mocjo, ker je ta moc tako mizerna da pac ne pride do pregrevanja tako hitro kot pri 300KM+ mrcinah
 
  • Haha
Reactions: sad

luka51

Guru
16. avg 2007
14.278
5.577
113
Vozi tudi nepredelane original avte ki ne zdržijo. Noben osebni avto ni delan za max dolgotrajno obremenitev. Niti nima smisla ker tega v realni uporabi ni. Vsak ko je pa že na polno obremenjen avto (prtljaga ali prikolica) v dolgi strm breg z polnim gasom vozo pa ve kaj se zgodi s temperaturo.
verjamem pa da jezek z 1.0 motorjem vlece tono pa pol na vršič brez vsakega problema. Se karton da cez hladilnik da prej toplo zapiha.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Najbolji

Steve

Guru
13. avg 2007
9.929
1.816
113
To je isti tip novice, kot smo jih brali 2019, 20: 2025 bodo vsi še samo evje delali, ki bodo blazno poceni.
Toyota na vodik je fail. Zakaj nebi bil fail, če to delajo skupaj z bmw?
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
4.057
694
113
EU
Da, vse to s Teslo vred so isti tip novic, tako kot danes ne bi kupil EVja, tud avta na vodik ne bi.
Tako da novice zgoraj nisem prilepil zato, ker vas želim prepričati, da morate vsi zdaj nujno kupovati bmwje na vodik, ampak le kot zamimivost na tem področju; tako nekako kot novica o možni vodi na Marsu, to verjetno ne pomeni, da morate že pakirati kufre :p
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.929
1.816
113
Mojster blefiranja Musk spet naklada na polno

"Tesla shares outperformed this week after Tesla AI, an affiliate of Tesla, wrote on X that its Full Self-Driving (FSD) advanced driver assistance software will be rolled out across China and Europe in the first quarter of 2025. "

Tega seveda ne bo, tako kot ni taksijev in kaj jaz vem še kaj je obljubljal. Zakaj naklada? Odgovor je zgoraj v prvem odstavku. Vedno se gre samo za pumpanje delnice
 
  • Všeč mi je
Reactions: NekdoK