Ogrevanje s klimo ali plinom?

casio

Pripravnik
19. nov 2014
528
15
18
Kmalu s punco menjava najemno stanovanje, kjer sva se lani grela na plin letos pa je situacija malo drugačna(dražja).

Novo stanovanje ima ogrevanje vode in prostorov na plin. Pri topli vodi nimam izbire, pri ogrevanju pa je lastnik letos dal vgraditi klimo. Ne vem znamke, vem samo, da je 3.5kW in delovanje do -15.

Zjutraj, ko se zbudiva se ponavadi kuri, potem med službo, ko ni nikogar doma je ugasnjeno in popoldan, ko se vrneva domov zopet prižgeva gretje. Za vikende je vse odvisno od tega če sva doma.
Ker ne poznam situacije s klimo me zanima kaj se nama bolj splača. Berem, da je klima na nek način mini toplotna črpalka in nastaviš na 21/22 stopinj in ne ugašaš. Eni pišejo, da so potem položnice za elektriko ogromni itd. Stavba ima debele zidove brez izolacije z novimi okni v stanovanju.

Nasveti?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Mr_Globus

Fizikalc
1. dec 2011
235
26
28
Ne na nek nacin. Klima je toplotna crpalka. Cena pri ogrevanju s klimo je cca 1/3 cene Kwh elektrike dokler ni premrzlo, ker potem se porablja ekstra energijo za odtaljevanje reber.

Če je kw plina drazji od 1/3 cene kw elektrike potem je ogrevanje s klimo cenejse (vsaj dokler ni fajn pod nulo zunaj)
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.836
5.081
113
Klima naj laufa skos. Ker če izklaplaš more najprej na polno da zagreje na željeno temp. Če pa laufa skos pa po potrebi prilagaja moč.
 
  • Všeč mi je
Reactions: visek_izobrazbe
Kmalu s punco menjava najemno stanovanje, kjer sva se lani grela na plin letos pa je situacija malo drugačna(dražja).

Novo stanovanje ima ogrevanje vode in prostorov na plin. Pri topli vodi nimam izbire, pri ogrevanju pa je lastnik letos dal vgraditi klimo. Ne vem znamke, vem samo, da je 3.5kW in delovanje do -15.

Zjutraj, ko se zbudiva se ponavadi kuri, potem med službo, ko ni nikogar doma je ugasnjeno in popoldan, ko se vrneva domov zopet prižgeva gretje. Za vikende je vse odvisno od tega če sva doma.
Ker ne poznam situacije s klimo me zanima kaj se nama bolj splača. Berem, da je klima na nek način mini toplotna črpalka in nastaviš na 21/22 stopinj in ne ugašaš. Eni pišejo, da so potem položnice za elektriko ogromni itd. Stavba ima debele zidove brez izolacije z novimi okni v stanovanju.

Nasveti?

in kje se nahjata vidva s tvojo predrago? namreč če bodo zuanje temperaure -12, 13 C bo skotr zir treba rabt plin, če na Primorskem ,kjer maš minusa glih tolk da morš ššipe na avtu spucat pa ne bo problema gret s klimo

kot so ti že napisali naj ti laufa cel cajt, tko bo najmanj porabla, pa tudi na ljudi ne bo negativno vplivala ( pihanje, prevelike temperaturne razlike)

ja klima je TČ....pobira toploto in jo po potrebi odvaja ali dovaja preko delovnega sredstva - plin (R410 ali R32, čeprav sem pri enih TČ videl tudi naveden plin R470 nekje med 410 in 32 )
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.143
329
83
38
drugače tudi če je premraz zunaj dela... pa ne porablja ne vem kolk... energijo vzame iz prostora in naredi obratni proces da se odtaja... drugače ima vsaka klima cop faktor in verjetno tudi graf kakšen izkoristek ima...

jaz imam tudi 3,5kw in sem dal na max gretje pri 0 stopinjah in je delala z 0,65 kw/h... pa verjetno ne dela skoz na max, ko doseže temperaturo...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Fly

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.142
5.753
113
pri taščici
Kar klimo laufaj dokler bo dohajala izgube objekta.
Klima je po COP faktorju lahko celo boljša od TC lahko.
Klima jenisto oot tc, samo da mora tc toploto iz zraka spraviti v vodo, klima jo pa spravi v zrak.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Saj si že vse izvedel..klimo uporabljaš čim več. V prehodnih obdobjih 100 %, ko je pošteno mraz pa bi jaz vseeno svetoval uporabo radiatorjev/talnega, da temperiraš prostore (s tem da klimo pusti stalno rpižgano, zjutraj in zvečer pa za par ur vklopiš še centralno ogrevanje). Ker še se bojo stene preveč nahladile bosta dobila plesen po vogalih (saj si v najemu, da si lahko rečeš 'boli me' a je ta plesen precej škodljiva zadeva (tu izolirano stanovanje/blok zelo pomaga).

In ja..klima je TČ zrak/zrak..če niso zmontirali najslabše z lahkoto dosega izkoristek COP3 (za 1 kWh vložene el. energije do do sebe 3 kWh toplote).

Lastnik vama je šel očitno na roko z vgradnjo klime.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi in piagolo

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
ne razumem tega, da naj bo klima nonstop vklopljena.
recimo da hočeš samo malo zagret stanovanje, recimo plin za radiatorsko bi zalaufal za 20 minut, samo toliko da se radiatorji zagrejejo. Namesto tega naj raje klima laufa 12 ur? al je dovolj da klimo zalaufaš za 2 uri, in pol spet naslednji dan za dve uri?
vprašam, ker z klimo še nisem ogreval.
 

Krop

Pripravnik
15. avg 2019
95
22
8
Klima naj laufa 24/7, ker če je premrzlo se zelo mantra, da pride na željeno temp. Če je skoz prižgana potem samo temperira
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.218
3.369
113
ne razumem tega, da naj bo klima nonstop vklopljena.
recimo da hočeš samo malo zagret stanovanje, recimo plin za radiatorsko bi zalaufal za 20 minut, samo toliko da se radiatorji zagrejejo. Namesto tega naj raje klima laufa 12 ur? al je dovolj da klimo zalaufaš za 2 uri, in pol spet naslednji dan za dve uri?
vprašam, ker z klimo še nisem ogreval.
Razumi to tako kot lepo lagano z avtom na morje tam cca 70 do 80 kmh na uro celi dan , ali pa puni gas 200 kmh na uro 2 uri.

Kdaj bo avto več pokuril za isto pot ???
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
ne razumem tega, da naj bo klima nonstop vklopljena.
recimo da hočeš samo malo zagret stanovanje, recimo plin za radiatorsko bi zalaufal za 20 minut, samo toliko da se radiatorji zagrejejo. Namesto tega naj raje klima laufa 12 ur? al je dovolj da klimo zalaufaš za 2 uri, in pol spet naslednji dan za dve uri?
vprašam, ker z klimo še nisem ogreval.

Po logiki in zdravi pameti...če je zunaj 10 stopinj, čez dan bo 17, tebi je pa malo hladno zvečer..jo boš seveda vklopil za uro, dve da pogreje.

Ko bo zunaj okoli niče, pa čez dan 10 stopinj pa ne bo dolgo notri nad 20 stopinj in bo potrebno toploto nadomestiti>.i takrat ura do dve več ne bosta zadoščali. Zato takrat pustiš da lavfa po nekaj ur (zjutraj 4, zvečer 4...ne vem..na pamet) ko pa stisne zima pa jo enostavno vklopiš in naj lavfa 24 h dnevno, ker če boš grel samo s plinom bo aua, ko boš videl znesek na položnici.
(ne pozabi redno čistiti fitra na notranji enoti..nekje na 300 ur delovanja).
 
  • Všeč mi je
Reactions: zino in Hanzi

sad

Guru
24. avg 2007
20.458
9.153
113
Mene tudi nekaj matra glede te matematike, v obratni smeri. Torej, če je zunaj 36 stopinj in cel blok pregret, bi moral tudi laufat klimo cel dan ali kaj?
Jaz recimo pridem domov ob 18.00, prej mi timer vžge klimo ob 17.30 in imam lepo prijetno noter, ko pridem. Ne vidim računice, da bi bilo cenejše hlajenje cel dan, ker zidovi so itak pregreti do konca.
Isto potem obratno. Klima je pač samo zrak in to ti relativno hitro segreje notranjost na prijetno temperaturo. Da bi mi pa pri zunanji temperaturi 0 prišlo noter na 10 stopinj pa. Hm, še nisem doživel, pa se cel vikend ni kurilo. Je bilo tam 16-17 stopinj. Klima pol ure in je bilo rešeno. Je pa res, da je verjetno odvisno tudi od izolacije.
 
27. jan 2022
4.701
1.675
113
Gretje deluje malo drugače, ker če je samo zrak topel in vse ostalo mrzlo je grozen občutek.

S stališča varčevanja energije pa je bolje da laufa cel dan na minimum kot pa 2 uri na max.
 

Success

Fizikalc
5. sep 2010
531
164
43
Kmalu s punco menjava najemno stanovanje, kjer sva se lani grela na plin letos pa je situacija malo drugačna(dražja).

Novo stanovanje ima ogrevanje vode in prostorov na plin. Pri topli vodi nimam izbire, pri ogrevanju pa je lastnik letos dal vgraditi klimo. Ne vem znamke, vem samo, da je 3.5kW in delovanje do -15.

Zjutraj, ko se zbudiva se ponavadi kuri, potem med službo, ko ni nikogar doma je ugasnjeno in popoldan, ko se vrneva domov zopet prižgeva gretje. Za vikende je vse odvisno od tega če sva doma.
Ker ne poznam situacije s klimo me zanima kaj se nama bolj splača. Berem, da je klima na nek način mini toplotna črpalka in nastaviš na 21/22 stopinj in ne ugašaš. Eni pišejo, da so potem položnice za elektriko ogromni itd. Stavba ima debele zidove brez izolacije z novimi okni v stanovanju.

Nasveti?

Sem bil nekoč na podobnem, le da sem jaz montiral klimo v svoje stanovanje. Kupil sem klimo, ki je najbolj primerna za ogrevanje in če se ne motim, je bilo razmerje 1:6, torej porabi 1kWh in daje/greje 6kWh. (Ker se iskreno na to ne spoznam najbolj, upam, da nisem kakšne bedarije napisal :D )

V glavnem.. Za klimo sva se odločila zaradi visokih položnic plina. Klima je grela SUPER. Večinoma sva imela prižgano vsak dan 24 ur na dan, razen, če se je našel kakšen toplejši teden. Na položnici za elektriko se je poznalo le 10-15€ več. Še sam nisem mogel verjeti.

Je pa tako, ko klimo izklopiš, te kmalu začne zebst, ker klima segreva le zrak in ne zidov.

Ko sva z mojo dobila otroke, klima pa je premočno pihala, sva se grela na plin. Takrat sem imel že boljšo plačo in je šlo skozi. Ugotovil pa sem, da je bila položnica za plin največja takrat, ko sem šparal (21-22 stopinj). Ko sva z mojo grela na cca 24-25, sva plačevala isto ali celo manj.

Na koncu sva v tisto stanovanje dala kamin na drva in pa plinsko peč zamenjala za navaden bojler za vodo, ker nama je na koncu že samo za ogrevanje vode peč potrošila za 30€+ plina.. Toplota stanovanja z ogrevanjem na drva je nekaj extra..

Lp, SSS
 
  • Všeč mi je
Reactions: visek_izobrazbe

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
zino smo na testu inteligence, kajne ;)
niti pod razno, in počasi se že kaže to kar sem dvomil. v teh prehodnih obdobjih, ko rabiš za dogret malo, je bolje tiste pol urce kot pa 12 ur.
ko je veni -13°C pol verjamem, da je ogrevanje preko klime podaljšano na recimo 10 ur.
to me je zanimalo.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
Po logiki in zdravi pameti...če je zunaj 10 stopinj, čez dan bo 17, tebi je pa malo hladno zvečer..jo boš seveda vklopil za uro, dve da pogreje.

Ko bo zunaj okoli niče, pa čez dan 10 stopinj pa ne bo dolgo notri nad 20 stopinj in bo potrebno toploto nadomestiti>.i takrat ura do dve več ne bosta zadoščali. Zato takrat pustiš da lavfa po nekaj ur (zjutraj 4, zvečer 4...ne vem..na pamet) ko pa stisne zima pa jo enostavno vklopiš in naj lavfa 24 h dnevno, ker če boš grel samo s plinom bo aua, ko boš videl znesek na položnici.
(ne pozabi redno čistiti fitra na notranji enoti..nekje na 300 ur delovanja).
e, to me je zanimalo, in potrdil si mojo bojazen in razmišljanje.
lani je bilo decembra, ko se največ kuri in imamo najbolj toplo plin 90, letos bom pa temu malo pridružil klimi. me zanima kolko bo letos plin. za avgust je bil 15, kar je nekje enako lani +1€, morda 2€.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.142
5.753
113
pri taščici
niti pod razno, in počasi se že kaže to kar sem dvomil. v teh prehodnih obdobjih, ko rabiš za dogret malo, je bolje tiste pol urce kot pa 12 ur.
ko je veni -13°C pol verjamem, da je ogrevanje preko klime podaljšano na recimo 10 ur.
to me je zanimalo.
Nimam izkusenj z ogrevanjem. Imam pa precej izkušenj s hlajenjem mansarde na obali.
Ce si vsakih nekaj ur v stanovanju (se pravi nisi odsoten od jutra do vecera) nima smisla ugasati klime. Tudi ponoci dela celo noc. Ce sem dlje casa odsoten potem eventuelno
(ce se spomnim in se mi da) dvignem temperaturo za eno dve C in potem ob prihodu znizam. Sicer pustim na nastavljeni temperaturi.
Ogrevanje terminsko pa povzroca podhlajevanje povrsin katerih kasneje ne ogrejes v uri ali dveh preden se vrnes domov.
Lahko segrejes nazaj na sobno temperaturo, ampak stol, pult, miza.... Imajo pa se vedno precej nizjo temperaturo. In na mrzlo skoljko se z nago ritjo ni prijetno vsesti ko prides domov