Pogodba o prodaji Tušmobila že podpisana, Tuš Holding verjetno iztržil 150 milijonov evrov.
Ljubljana - Pogodba o nakupu Tušmobila je že podpisana, realizirana pa bo, ko bo kupec nakazal kupnino, lahko že v začetku septembra, poroča Delo.
Tuš bi lahko po neuradnih informacijah časnika za operaterja iztržil celo skoraj 150 milijonov evrov, kupec pa naj bi bil eden največjih telekomunikacijskih igralcev iz EU.
Najverjetnje Orange
Najverjetnejši prevzemnik je po informacijah časnika francoski Orange, omenjali pa so se tudi nekateri drugi evropski operaterji, med njimi švedski Tele2 pa tudi Deutsche Telekom. Pogajanja za nakup in skrben pregled podjetja naj bi trajali eno leto.
Mirko Tuš
Mirko Tuš
Če bo holding Tuš za mobilnega operaterja res iztržil okoli 150 milijonov evrov, bo s tem po mnenju poznavalcev telekomunikacij napravil zelo dober posel, navaja Delo. Ta cena je namreč po nekaterih ocenah precej visoka za podjetje, ki ima nekaj več kot osemodstotni tržni delež in je poslovalo negativno. Zadnji dostopni podatki so sicer za leto 2008, ko je imel Tušmobil 37 milijonov evrov prihodkov in skoraj 22 milijonov evrov izgube.
170.000 uporabnikov
Po zadnjih podatkih ima Tušmobil, ki je na trg vstopil jeseni 2007, nekaj več kot 170.000 uporabnikov.
Znamko Orange za svoje mobilne in internetne operaterje po svetu uporablja francoski telekom, ki je peti največji telekomunikacijski operater na svetu s skoraj 190 milijoni uporabnikov. Med drugim ima svojega mobilnega operaterja v Avstriji, medtem ko v nekdanji Jugoslaviji še ni prisoten, posluje pa na Slovaškem in v Romuniji, še poroča časnik.
Širitev trgov
Znamko Orange za svoje mobilne in internetne operaterje po svetu uporablja francoski telekom, ki je peti največji telekomunikacijski operater na svetu s skoraj 190 milijoni uporabnikov (večji od njega so China Mobile, Vodafone, Telefonica in América Móvil). Med drugim ima svojega mobilnega operaterja v Avstriji, medtem ko v nekdanji Jugoslaviji še ni prisoten, posluje pa na Slovaškem in v Romuniji. Po drugi strani je Tele2 (skupno dobrih 28 milijonov uporabnikov) eden od treh operaterjev na hrvaškem trgu, medtem ko je v Avstriji mobilni del prodal in ponuja le še fiksne storitve. Za oba bi vstop v Slovenijo pomenil širitev trgov. Kljub visoki prevzemni ceni bi lahko v Sloveniji poslovala precej poceni. Večino procesov bi lahko opravljala iz katere od držav, kjer sta že prisotna, poleg tega zaradi velike ekonomije obsega opremo lahko kupujeta precej ceneje od manjših, samostojnih operaterjev.
Priključitev Tušmobila skupini Orange bi verjetno pomenila spremembo v ponudbi storitev in cenah tega operaterja. Orange v Evropi velja za operaterja, ki večinoma ne uvaja tehnoloških novosti kot prvi, ima pa širok nabor ponudbe in dodatnih storitev, še zlasti je večinoma zanimiv za mlade. Za razliko od njega je Tele2 operater, ki večinoma privablja z nizkimi cenami, tako kot je do zdaj Tušmobil. Po mnenju večine poznavalcev je slovenski trg premajhen za tri resne mobilne operaterje. Četrtemu (T-2) tako ali tako še ni uspel pravi preboj na trgu. Prav domnevni prevzemnik Orange se je v Veliki Britaniji, enem največjih evropskih trgov, pred kratkim združil z britansko podružnico nemškega T-Mobila, s čimer je nastal največji operater v Britaniji z novo znamko Everything Everywhere. Velika Britanija je imela pred to združitvijo štiri močne operaterje, zdaj pa ima tri (še O2 in Vodafone). Po drugi strani bi vstop resnega tujega igralca na slovenski trg lahko marsikaj spremenil in morda tudi zamajal še vedno prevladujoči položaj Mobitela.
Spomnimo: Telekom Slovenije je za operaterja v Makedoniji s 30% tržnim deležem (enak velik trg kot v Sloveniji) plačal 190 mio €.