Novo pri Tušmobilu IX.

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

SvetIdej

Majstr
20. dec 2011
4.008
339
83
www.svetidej.com
Meni je današnje omrežje čisto ok. Letos so v Ljubljani in druga večja mesta nadgrajevali omrežje na HSPA+, izven mest pa nadgrajujejo na UMTS 900.

Poceni paketi so tisti s katerim danes Tušmobil dela skoraj čisti dobiček. Če poceni paketov ne bi bili Tušmobil ne bi imel 260.000 uporabnikom, ampak pod 50.000. Seveda omrežje ni tako razkošno kot pri Mobitelu in Si.mobilu, ker optimizirajo od A do Ž da bi začeli delovati z dobičkom. So na pravi poti, da Tušmobil začne nesti zlata jajca, s tem bo tudi vlaganje v omrežje večje.

Še en razlog zakaj ima Tušmobil "probleme" pri UMTS-u. Za 2100 MHZ ima samo 10 MHz spekter, medtem ko ga imajo ostali 35 MHz ali več.
http://www.svetidej.com/informacije/mobilna-telefonija/85-frekvence.html

Če bi Tušmobil imel 20 ali 30 mio € čistega dobička in tako omrežje bi pa bilo skrb vzbujajoče.
 
Nazadnje urejeno:

map

Guru
6. jul 2008
7.836
1.961
113
najrajš na babi
Ne vem sicer kaj pomeni UMTS 900, ampak UMTS načeloma ne ponuja nekih groznih hitrosti. Je malo boljše kot EDGE. Če že nekaj nadgrajujejo 3g bi bilo bolj smoterno kak HSPA/HSPA+/HSUPA, kot pa UMTS. Mislim da je to preživeto. Zadnjič sem en test naredu na terasi McDonaldsa v NM. Hitrost skoraj 5M download, upload pa samo 0,35. Praktično nikjer nisem prišo čez 0,35 uploada. To jih jebe. Simobil recimo konstanto čez 1M ali 2M. Stem da ma TUŠ tudi 2g v kurcu. Še nisem dosegel EDGE hitrosti. Zadeva bolj deluje v GPRS Enkrat sem prišu do 0.1 M download in 0,08 M upload. Drugače dela okoli 0,02 dol in 0,01 gor. Vglavnem tako salbo, da gmail aplikacija na androidu ven meče, da ni povezave, moreš ene 10x kliknt da zagrabi, potem pa čakaš ko budalo, da kak mail naloži. Kakšen filmček recimo za nekja MB je misija nemogoče. Res podn, oz. ceni paketov primerno. Da ne govorim, da na območju Brežic, naj bo 3g ali 2g skoraj nemogoče opravit klic daljši od 5 minut. Vsak 3. ali 4. klic ker ven vrže, prekine, števc pa laufa, klic se ne prekine, samo utihne. Tudi nihanje signala. Na isti lokacije, enkrat na ful, drugič 2 ali ena črtica. Edin kar majo recimo boljše kot SM je da ko zmanka 3g takoj preklopi v 2g, pri konkurenci recimo včasi traja tudi minuto, ko si brez signala.
 
Nazadnje urejeno:

SvetIdej

Majstr
20. dec 2011
4.008
339
83
www.svetidej.com
Moraš vedeti:
- omrežje če ni čisto zgrajeno. V brežicah je v centru mesta predvidena bazna postaja. Dokončano omrežje (podobno SI.mobilovem) je samo na Štajerskem, Prekmurju in Koroškem (tam bi bil lahko izklopljen m@ roaming). Drugje so še potrebne bazne postaje.
- Tušmobil špara na relejnih linkih. Uporablja pogosto 7 MHz velikosti, medtem ko sta Si.mobil in Mobitel nadgradili na 28 MHz. Problem je tudi, da APEKu morajo za 1 leto vnaprej sporočiti katere relejne linke bodo nadgrajevali in za koliko.

Jaz živim med Novim mestom in Krškim in vem kakšni so problemi, a vem tudi razloge in rešitve za to. Na Dolenjskem in Posavju omrežje še ni zgrajeno. Tukaj je tako stanje že 2 leti (od Novega mesta do hr meje). So pa v zadnjih mesecih našopali UMTS bazne med Ljubljano in Novim mesto, tako da si skoraj vedno na UMTS omrežju. Na Blanki so vključili GSM in UMTS bazno postajo.

Dokler ne bo omrežje na Dolenjskem in Posavju zgrajeno tako, da bi lahko izklopili m@ roaming bodo problemi z prekinjenjem lahko prisotni. Če me sprašuješ kdaj bo ta konc pokrit. Ne vem, glede na to da so v zadnjih mesecih pokrili Blanco in Dobrepolje upam da se v jeseni finišira pri nas.

Priporočam, da spremljaš zemljevide novih baznih postaj:
http://www.mobilna-telefonija.com/bazne-postaje/

Predvsem:
Tušmobil > GSM novo (zadnji meseci)
Tušmobil > UMTS novo /zadnji meseci)
Tušmobil > v gradnji

Kako so prejšnje leto podenali Štajerske in okrog pa:
Tušmobil > GSM novo (2007 - danes)
Tušmobil > UMTS novo (2008 - danes)

Se pa bazne postaje postavljajo predvsem jeseni.
 

map

Guru
6. jul 2008
7.836
1.961
113
najrajš na babi
Sej se da shajat, ni vse tako črno. Ampak če že nekaj gradijo in nadgrajujejo naj to naredijo pošteno, drugače je škoda denarja. Sedaj je stanje 2g/3g zadovoljivo in ali 3g doterajo "u nulo" da bo vsepovsod delovalo tako kot more, recimo da primerljivo z mobitelom ali pa naj se posvetijo 4g in to v doglednem času pokrijejo cca 90 posto prebivalstva. Te UMTS zadeve so res preživete, škoda denarja.

Tako kot si napisal, trenutne bilance so OK. Ampak sedaj se je veliko ljudi vezalo na TM za obdobje 2 let in če ne bo čez 2 leti na periferijah kej boljše kot zdaj je lahko pričakovati odhod uporabnikov drugam, takrat bodo pa spet bilance bolj v k ..... Nekaj takega se je zgodilo SM.

Ne rečem, da je bil z pokritostjo problem kakšno leto ali 2 po prevzemu omrežja od Vege, ampak po tolko letih bi pa že lahko kej več naredili.
 
Nazadnje urejeno:

SvetIdej

Majstr
20. dec 2011
4.008
339
83
www.svetidej.com
Problem je v birokraciji. 10 let nazaj sta Mobitel in Si.mobil postavljala bazne skoraj brez dovoljenj. Sedaj pa od želje do realizacije bazne postaje traja več kot 2 leti. Prav tako, da nadgradiš kapaciteto zaradi birokracije traja vsaj 1 leto. Potem malo štej gospodarsko krizo. Samo za primer, da je Mobitel v Novem mestu zaradi birokratizacije gradil bazno kar 8 let.

LTE se ne splača uvajati dokler je 1800 MHz (draga oprema, zanič pokrivanje). Februarja 2014 bo licitacija za frekvence 800 MHz. Te frekvence bodo podeljene 1.7.2014 in bodo uporabljene za LTE. Šele od takrat je prav vlagati v LTE (pocenitev opreme, na podeželju je smatrno pokrivati le z 800 MHz).

Tisti, ki bodo imeli 800 MHz bodo morali (še ni potrjeno) pokriti 99% prebivalstva v roku 3 let in zagotoviti minimalno hitrost 2 Mbit/s.

Za Tušmobil sta pomembni 2 stvari: delati dobiček ter čim prej dokončati omrežje (vsaj z GSM). S tem pride ukinitev m@ roaminga, kar pomeni več denarja za vlaganje, nisi več odvisen od drugih in hitrejši razvoj omrežje zaradi več denarja in večje zadovoljnosti uporabnikov.

PS: omrežje Vege (okoli 320 baznih postaj) sta kupila Mobitel in SI.mobil. Tušmobil je od Vege dobil le frekvence. Tušmobil ima več kot 100 baznih na prikolicah, ker ne dobi tako hitro gradbenega dovoljenja za gradnjo stolpov. Tušmobil ima 535 baznih postaj, za "normalno" pokrivanje celega dela Slovenije jih pokrije okrog 700, končna številka bo verjetno okrog 900 baznih postaj.
 

map

Guru
6. jul 2008
7.836
1.961
113
najrajš na babi
Aha, OK. Sem mal pobrkal glede Vege. Hvala za razjasnitev, vsak dan se kej novega naučimo. Da ne bomo sam grajal, imam pa še eno dobro izkušnjo. Zadnjič sem z motorčkom potegnu čez Vahto do Črnomlja, Vinice, ter od tam ob Kolpi do Starega trga, Fare, Osilnice, ter Kočevska reka, Dvor in nazaj. Povsod zadovoljiva pokritost. Ob Kolpi polni signal, sicer 2g, vendar je edge deloval u nulo. Maili in ostala navlaka delal BP. samo v Osilnici ni blo TM signala, drugod ob pavzah povsod. To je pomembno, tudi če se za kak izlet ogneš glavnih prometnic, da zadeva zadovoljivo dela.
 
22. jul 2007
13.269
1.574
113
124
O sploh nisem vedel-opazil, da so na Blanci zgradili UMTS 900
aplauz.gif
 

SvetIdej

Majstr
20. dec 2011
4.008
339
83
www.svetidej.com
Verjetno je celo na optiki bazna. Bi bilo potrebno stestirat če je HSPA+. Me je tudi mene presenetilo, da so istočasno aktiviral GSM 900 ter UMTS 900.
http://www.svetidej.com/inform...-spremembe.html

Glede na aprilske relejne linke bo mogoče letos UMTS 900 tudi na Koglem (Šmarješke Toplice) ter Vahti (Težka voda). Bomo videli.

WeWatchingYou: Ker imate v občini Sevnica optiko do zidanic (ki nimajo elektrike) bi znale biti vse bazne v občini Sevnici na optiki v roku 3 leti
wink-1.gif
Do RTV Sevnica (SE653) je napeljana optika.
 
Nazadnje urejeno:

Wolf

Zelenc'
28. jul 2007
29
0
1
Ko se ravno omenja pokritost štajerske, je le ta že praktično pokrita in bi se izklop roaminga že lahko zgodil. Tudi 3G je dobro pokrit, sicer nekoliko manj kot pri simobilu (tudi hitrosti so tam kjer so relejni linki res nekoliko nižje od simobilovih, ampak dobrih 2 mbit je kljub temu čist spodobno). Za primerjavo, mobitel se zadnjih nekaj let na štajerskem praktično ni premaknil, 3G še vedno le v večjih krajih, drugod le EDGE.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Se strinjam glede Mobitela, luknje ostajajo enake že 10 in več let. Pri Simobilu in predvsem Tušmobilu imaš vsaj upanje, da bodo še postavili bazno v tvojem kraju, Mobitel pa zgleda večinoma le kapacitete povečuje (dodatne bazne v mestih).
 

sylver

Fizikalc
21. okt 2008
3.338
27
48
Izola, Ljubljana
Enako (ukinitev gostovanja na Mobiteli) velja za obalo (Bertoki, Ankaran, Koper, Izola, Piran, Portorož, Lucija, Sečovlje...). To je vse pokrito s 3G omrežjem (polne črtice), nekje pa GSM omrežje. Hitrosti na 3G pa od 1 in tudi do 8 Mb/s download (upload seveda počasnejši - okoli 0,80 Mb/s ali manj). Ne vidim več smisla, da bi gostovali na Mobitelu..

Meni gmail in vse aplikacije, vezane na prenos podatkov, delujejo takoj in brez težav (npr. mail s priponko video posnetka velikega nekje 5MB nalaga nekje 20 sekund). Povsem zadovoljivo. Tudi streamanje youtube-a ne povzroča težav. Tudi v poletnih dnevih (kot je recimo danes), omrežje sploh ni preobremenjeno z uporabniki (nikoli se mi še ni zgodilo, da bi mi klic prekinilo).

Tako da...res ne vem, kakšne težave imajo nekateri s temi klici? Če najdete lokacijo, kjer vam prekinja, dejte to sporočit na njihov support 080 700 700 in povejte, da prijavljate težavo. Bodo dali v preverbo na tehniko in vas obvestili nazaj, kaj je v planu. Vsaj mene so tako obvestili, ko sem dal poizvedbo za nadgradnjo omrežja (3G) na določeni lokaciji, da je v planu nadgradnja omrežja in res je v začetku tega leta tudi bila
smile-1.gif
 

SvetIdej

Majstr
20. dec 2011
4.008
339
83
www.svetidej.com
Mobitel letos glede nadgradenj dela tole:
- bazne, ki imajo le UMTS 2100 only dodaja tudi GSM 900
- Na vse GSM bazne, ki še nimajo UMTS-a dodaja UMTS 2100 (predvsem v vukojebinah)

To sem opazil letos prek SI Lokatorja, kar prejšnja leta nisem pri Mobitelu.
 

SvetIdej

Majstr
20. dec 2011
4.008
339
83
www.svetidej.com
Glede na nove relejne linke bodo kmalu aktivne bazne postaje:
- v Brežicah (center)
- relacija Žiri - Škofja Loka (s tem bo pokritost v tem delu enaka SI.mobilovi in Mobitelovi)
 

SvetIdej

Majstr
20. dec 2011
4.008
339
83
www.svetidej.com
Nimam pojma. Na zemljevidu pod skupno gradnjo mora biti že 2 leti. Če niso spremenili lokacije bazne in če nimajo težav morala biti aktivna letos.

Če ti kaj pove, ko je bila dodana ta bazna (oziroma bila definirana kot skupna gradnja) so bile dodane tudi tiste bazne postaje, ki so jih letos že aktivirali oziroma jih še bodo (SE652 - druga lokacija, SE685).
 

SvetIdej

Majstr
20. dec 2011
4.008
339
83
www.svetidej.com
Če primerjam zemljevid s Si.mobilom in Mobitelom manjka bazna samo v Dravljah. S tem je število baznih postaj enako s Si.mobilom. Mobitel jih ima več samo zaradi kapacitete.

Tako na uč ko gledam zemljevide.
 

natko45

Fizikalc
1. nov 2010
1.017
3
38
Meni v Podutiku na lokaciji Pod Kamno gorico lovi signal čisto normalno in nimam težav
smile-1.gif
 

milos621

Pripravnik
29. apr 2008
913
10
18
V Ljubljani pri Stari cerkvi imamo težave s Tušmobil signalom. Morda ker se preklaplja med dvemi postajami. Mislim da je ena pri Lesnini (Bežigrad) in druga na pošti v Šiški (pri Kinu Šiška).
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.