Normiranci adijo?

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.505
5.503
113
V čem je zadnji problematičen? Prispevki in davki se pač plačajo glede na višino zaslužka in se noben ne sprašuje ali delaš 30 ur, 40 ur, 48 ur ali pa 80 ur. Realno, če več ur dela dobi več plače.

si tole ziher? delaj manj kot 40h/teden, pa povej če boš pri prispevkih in davkih naletel na kake težave...
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.682
1.019
113
si tole ziher? delaj manj kot 40h/teden, pa povej če boš pri prispevkih in davkih naletel na kake težave...
Ziher. Delal sam 3 leta krajši delovni čas 32/40 pa ni bilo nobenih težav. Le regres je bil 80%. In pač delovna doba ne teče polna.

Pri Hoferju se pa 32 celo šteje za poln delovni čas.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.505
5.503
113
Kar se pa ostalega tiče... sistem pri nas je socialen in solidaren. Kar je po moje prav. Kdor ima več, prispeva več in kdor ima manj prispeva manj in kdor nima dovolj, se ga ne pusti crknit na cesti, milo rečeno. Ljudem se pomaga. To rečeno, vedno pridemo do tega, kdaj se nekomu pomaga in kdaj nekdo izkorišča. In tudi meni se zdi, s čimer se pa tudi ne strinjam, da je pri nas neka huda težnja k uravnilovki (kar pa ni enako socialen in solidaren), kar pa pomeni - spet izkoriščanje, samo da neke druge grupe.

v delovno dobo ti gre 40h delovnik ali 32? Si razliko 8h kako drugače pokrival?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Najbolji

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.682
1.019
113
v delovno dobo ti gre 40h delovnik ali 32? Si razliko 8h kako drugače pokrival?

Nisem pokrival. Delovna doba se je v mojem primeru štela 32/40 torej se je beležila 80%.
Malce sem jezen za nazaj, da se nisem zmenil za fiktivno polno zaposlitev ampak je firma pač želela vse po regelcih. Plačal bi iste prispevke in davek, le delovna doba bi se štela 100%. Plača je bila seveda precej nad minimalno.
ZZZS je bil pa polno pokrit. Menda kar je več kot 50% krije celotno zavarovanje. Vsaj tako so mi rekli.

01.01.201831.10.2021Delovno razmerje324003-00-24
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.879
3.403
113
40
Lj
Kar se pa ostalega tiče... sistem pri nas je socialen in solidaren. Kar je po moje prav. Kdor ima več, prispeva več in kdor ima manj prispeva manj

Wrong, smo svetlobna leta od solidarnosti. Kdo npr. solidarno pomaga mladim do stanovanj? Noben. Koliko prispevajo tisti ki imajo največ denarja, in sicer v obliki premoženja, nepremičninah, kripti, itd.? Nič. Tako da prosim ne o neki solidarnosti, ker je ni.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: tomi in Ateis

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.505
5.503
113
delavec44
torej vendarle nekdo vpraša, če delaš manj kot 40h/teden. In posledično prispevki in davki niso ravno enaki. Če bi hotel 40h in enake "pravice", bi moral doplačati 8h vsaj v višini minimalnih prispevkov, kar je več prispevkov in davkov.

Če hoče hofer šteti 32h kot polni delovni čas, potem je človek zaposlen uradno 40h. te fore so pa tudi meni dobro poznane, ker sem kot normiranec veselo plačevala polne prispevke za dejanski 20h delovnik, ker je bilo tako ceneje... Pa bi mi CSD doplačevala preostalih 20h, ne sama... 40h/teden je kar resna meja pri nas in še še kako sprašuje.

Wrong, smo svetlobna leta od solidarnosti. Kdo npr. solidarno pomaga mladim do stanovanj? Noben. Koliko prispevajo tisti ki imajo največ denarja, in sicer v obliki premoženja, nepremičninah, kripti, itd.? Nič. Tako da prosim ne o neki solidarnosti, ker je ni.

ti bi uravnilovko. Ki pa ni solidarna, ker bi teral sposobne in pametnejše, da delajo, zato da bi ti živel enako dobro kot oni. Nau šlo... nikoli. Ker pač...so pametnejši od tebe in te bodo vedno nadmudrili. če ne drugače, se pa lahko delajo še bolj glupe kot si ti in boš po tej tvoji logiki ti njih živel. S pripomočki in tehnologijo, ki bi jo tvoj kaliber bil sposoben skupaj sklamfat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek in tomi

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.682
1.019
113
delavec44
torej vendarle nekdo vpraša, če delaš manj kot 40h/teden. In posledično prispevki in davki niso ravno enaki. Če bi hotel 40h in enake "pravice", bi moral doplačati 8h vsaj v višini minimalnih prispevkov, kar je več prispevkov in davkov.

Čisto enako bi plačeval jaz in podjetje ali sem zaposlen za 32 ur ali pa za 40 ur. Le v prvem primeru imam jaz manj od tega in bi moral kot pišeš doplačevati še dodatno, če bi mi bila penzija pomembna.
Podobno, če so delovne sobote se 48 ur enako šteje za polni delovni čas in ne več od tega.

Tudi ni "fer", da se nekomu z minimalno plačo šteje polna delovna doba, če pa pri 32 ur plačaš 3x več prispevkov kot on, se šteje pa 80%. Zato je bil predlagan zakon s strani levice, da bi se tudi 30 ur na teden štelo za polni delovni čas.
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.682
1.019
113
Pa primarna debata je okoli tega, da bi z 80 ur na teden plačeval dvojno za enako storitev od države.

In zagovarjam obe poziciji. Tako da bi se 30 ur štelo za polni delovni čas in ne bi rabil doplačevati, kot tudi da dovolijo 2 redni zaposlitvi za polni ali delni čas. V obeh primerih bi delovna doba tekla 100%, davek in prispevke bi plačali pa na sumo bruto plač (razen fiksnih, ki bi jih odvedel glavni delodajalec kot je že sedaj, če delaš pri 2 delno).
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.767
6.362
113
Še vedno ne vidim kje ne prideva skupaj.

Direktor 40 ur, 5000€ plače, recimo plača 2500€ davkov in prispevkov.
Zaposlen v enem podjetju 40 ur, 2500€ plače, recimo plača 1200€ davkov in prispevkov (ne me lovit za cifre).
Zaposlen v enem podjetju 40 ur + 40 ur "nadur", 2500€+2500€ plače, plača 2500€ davkov in prispevkov.
Zaposlen v 2 podjetjih v vsakem za 40 ur, 2500€+2500€ plače, plača 2500€ davkov in prispevkov.

V čem je zadnji problematičen? Prispevki in davki se pač plačajo glede na višino zaslužka in se noben ne sprašuje ali delaš 30 ur, 40 ur, 48 ur ali pa 80 ur. Realno, če več ur dela dobi več plače.
Ni problematicen. Ce je tebi fetis v skupno blagajno vplacevat pa magari se doniraj kar ti ostane konec meseca.
Hint: nic prej ne bos sel v penzijo, nic visja ne bo in zdravstvo bo enako kot ce bi samo en siht delal
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.682
1.019
113
Seveda bo višja penzija, če imaš večjo plačo. Tako tudi nekateri sp sami plačujejo višje prispevke, ker imajo pač fetiš po tvoje.

Po tvoje vsi na minimalca, ker drugače imaš fetiš plačevati več za isto zdravstvo in storitve. V čem točno je razlika ali delaš več za manjšo urno postavko ali manj za večjo urno postavko?

Poleg vsega napisanega imaš pri 2 plačah seveda tudi višji neto kot pri eni. Ne vem se mi zdi, da se lovimo okoli logičnih zadev.
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.682
1.019
113
Ravno to kar zgleda ti zagovarjaš, minimalno plačo in vse ostalo na popoldanski sp, mene moti. Ja, v tem primeru plačaš najmanjše davke in prispevke. Pokojnina bo sicer minimalna vse ostalo je pa enako. Ampak ali je to pošteno?
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.767
6.362
113
Wrong, smo svetlobna leta od solidarnosti. Kdo npr. solidarno pomaga mladim do stanovanj? Noben. Koliko prispevajo tisti ki imajo največ denarja, in sicer v obliki premoženja, nepremičninah, kripti, itd.? Nič. Tako da prosim ne o neki solidarnosti, ker je ni.
Pa o cem sanjas? A ves kdo mladim solidarno pomaga do stanovanj? Banke. Sam mores se odlocit da bos mel stanovanje in zato ne bos mel avta za 20k in dveh potovanj letno. In pol ni tezav. Vsak si lahko nekaj privosci
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.682
1.019
113
Posteno je bolj, je pa manj solidarno...
Potem se je za vprašati ali je pošteno, da nekdo z 2x višjo plačo plača več.

Saj vse opcije ostanejo. Kdor bo lahko delal na popoldancu (mogoče bolj omejenem) bo lahko, kdor pa želi 2 redni službi jih pa ne sme imeti? Kaj če ne izpolnjuje pogojev za sp ali želi prednosti redne zaposlitve?
Meni bi v preteklosti že prišlo prav, da bi bil za 80 ur na teden zaposlen pri dveh delodajalcih. Pa če za 2 meseca, pa za 2 meseca. Tako pa moraš čakati v stari službi odpovedni rok preden se lahko zaposliš v novi, problem je z koriščenjem dopusta itd.
 

Holobist

Fizikalc
8. jul 2023
855
-251
43
Wrong, smo svetlobna leta od solidarnosti. Kdo npr. solidarno pomaga mladim do stanovanj? Noben. Koliko prispevajo tisti ki imajo največ denarja, in sicer v obliki premoženja, nepremičninah, kripti, itd.? Nič. Tako da prosim ne o neki solidarnosti, ker je ni.
Pri nas je preveč solidarnosti, oz. se jo zelo izkorišča.
Moji starši niso od države dobili nič, ne stanovanja, ne kredita. Tudi sam nisem dobil od te države dobil nič razen brezplačnega šolstva, ki pa ga dobi vsak, tudi vsak prišlek.
Ne bodite nevoščljivi ljudem, ki delajo, šparajo, da kaj ustvarijo, medtem ko se vi zakajate, opijate, trošite denar po tujini,...
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.882
1.331
113
V večini gre ravno za popoldanska štrikanja. Ampak ker izstopa nekaj grdih primerov, pač vsi govorijo le o tem in čisto po slovenceljsko navijajo za to, da se to raje ukine, kot da bi se polovilo tiste, ki zlorabljajo.
Jaz ne bi ukinil. Zelel pa bi si, da je delo z redno zaposlitvijo prioriteta plus konkurenčna klavzula recimo itd. No, saj je nekaj taksnih "iznajdljivih" že dobilo pozdrav iz kadrovske. Se stvari urejajo in spremljajo.