Normiranci adijo?

hadghah

Zelenc'
21. feb 2021
27
7
3
Nima veze z levičarstvom, ampak preprosto zavistjo, da ljudje ne privoščijo nekomu, ki se znajde in organizira bolje kot oni in na ta račun tudi več zasluži. Ob predpostavki, da ne krši zakonodaje.
pa to velja za celo to temo, ne konkretno za primer Jakliča.
 
  • Všeč mi je
Reactions: trance0 in jest5

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.943
1.098
113
www.adriamedia.si
Si zelel kaj smiselnega napisati ali samo odgovoriti z vprasanjem?
Čisto smiselno sem napisal. Lepo sem zastavil vprašanje, ali je to, da bprogremer popoldne malo štrika in to prodaja preko sp, pohlep (in nategovanje redne službe)? Pa si napisal, da v službi dobiš certifikate in izobraževanja. Pa me zato zanima, kaj ti certifikati (sklepam, da misliš na razna programerska/IT izobraževanja /certifikate) imajo s popoldanskim štrikanjem? Kako pomagajo pri njem, da bi človek lahko rekel, da se ta izobraževanja zlorablja za popoldanski zaslužek?
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.132
941
113
Emona / Carnium
Najbrž ni zanemarljivo število situacij, kjer na šihtu programiraš v Cobol-u ali pa Delphi-ju :evil: , kot popoldanc pa razvijaš mobilne aplikacije z modernimi programskimi jeziki.
In tudi tu ne vidim težave. Vidim pa težavo tam, kjer kot popoldanc izvajaš konkurenčno STORITEV, kot tvoj delodajalec.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.390
5.421
113
Vidim pa težavo tam, kjer kot popoldanc izvajaš konkurenčno STORITEV, kot tvoj delodajalec.

kaj pa če tako delodajalec kot delavec ne vidita težave? Jaz sem tako delala 6 let. Povsem identično storitev sem za svojega delodajalca delala v redni zaposlitvi, potem pa še za druge "popoldne". Vsi vedeli eden za drugega, v bistvu mi je delodajalec povedal za enega izmed njih, da išče pomoč. Kasneje sem šla na polni sp in je tudi delodajalec postal eden izmed naročnikov, kot ostali. In tako nadaljnjih 6 let. V čem je težava?

zdaj sem na oni strani in sem se tudi že "zagovarjala" v eni temi, ker me ne moti, da bi moji zaposleni delali enako drugje. Kar 'če, kjer 'če. Njihove naloge, dolžnosti in odgovornosti pri meni so jasne in če jih opravi, mi je popolnoma vseeno, kaj počne, magari denar služi, drugje.
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.132
941
113
Emona / Carnium
To je "self explainatory" vprašanje, kjer se odgovor skriva v "ne vidita težave" in se bere kot super zgodba, kako sem postal podjetnik. Ugibam, da je malo takšnih delodajalcev, ki združujejo tri značilnosti, da so podjetni, lastniki in hkrati tudi človeški ali razumni. Prednosti takega dogovora so nedvomno na obeh straneh...kaj si tretja stran misli o tem, pa nikogar ne zanima.

Moj komentar je v bil spisan luči problematiziranja téme o popoldancih in drugih..."pohlepnežih". Problematično je popoldansko izvajanje, bom tako rekel: KONKURENČNE storitve, brez dogovora z delodajalcem. Mali s.p. ima lahko zaradi tega čez noč ogromno težav...:zavijazocmi:
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.879
1.330
113
Čisto smiselno sem napisal. Lepo sem zastavil vprašanje, ali je to, da bprogremer popoldne malo štrika in to prodaja preko sp, pohlep (in nategovanje redne službe)? Pa si napisal, da v službi dobiš certifikate in izobraževanja. Pa me zato zanima, kaj ti certifikati (sklepam, da misliš na razna programerska/IT izobraževanja /certifikate) imajo s popoldanskim štrikanjem? Kako pomagajo pri njem, da bi človek lahko rekel, da se ta izobraževanja zlorablja za popoldanski zaslužek?

Zamesal si me glede pohlepa. V večini se ne gre za popoldanska strikanja, temveč za konkretne projketje v času službenega dela. Peščica njih se dogovori z delodajalcem, hkrati pa ni neznano, da ta isti sp dela za neposrednega konkureta itd.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.943
1.098
113
www.adriamedia.si
Zamesal si me glede pohlepa. V večini se ne gre za popoldanska strikanja, temveč za konkretne projketje v času službenega dela. Peščica njih se dogovori z delodajalcem, hkrati pa ni neznano, da ta isti sp dela za neposrednega konkureta itd.
V večini gre ravno za popoldanska štrikanja. Ampak ker izstopa nekaj grdih primerov, pač vsi govorijo le o tem in čisto po slovenceljsko navijajo za to, da se to raje ukine, kot da bi se polovilo tiste, ki zlorabljajo.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.390
5.421
113
Omejiti zaslužek? Včasih se vprašam, če folk premisli preden reče. Le zakaj bi kdorkoli omejil zaslužek, če je pri zdravi pameti? Več zaslužka, več davkov. So pa postavili omejitve glede obdavčitve. Pri popoldancu normirancu se orenk obdavčitev začne pri 12,5k€, pri polnem sp pa pri 50k€ na leto.

prej 50k€ za popoldance oziroma "nepolne" in 100k€ za polne sp. niso dovolj "omejili"?
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.660
1.005
113
Odgovarjal sem SJTV1, ki pravi da so popoldanci večinoma štrikanja in izstopa par ekscesnih primerov, ki jih je treba uloviti. Večini bi bilo tako potem dovolj 12,5k€. Pač alternativa ukinitvi.

Jabe, potem te moti tudi trenutna omejitev 300k€ v 2 letih? Kdo pri zdravi pameti bi omejeval.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.390
5.421
113
Dovolj, ne dovolj... Vsak tak brainstorming prisili tiste, ki bi presegali, da se obrnejo in pristanejo na vseh štirih. Ostali pa itak ne presegajo. Pobere se pa na koncu od teh manj, samo všecno se sliši vsem tistim, ki se jih to niti ne tice in opazujejo od dalec. Jaz sem po novem na dejanskih, s ciljem na pozitivni nicli. Bi bilo boljs pustiti 100k€, kar se davkov tice... Pa 50k€ za popoldance, ko pride do moje mocnejse polovice. Zdaj se gremo pa lahko tudi druzinsko pomoc, samo razširim dejavnost... In ker nisem vec normiranec, se me 300k€ v dveh letih ne tika vec. Povsem regularno.

Point je, da tisti, na katere ciljajo, se prilagodijo novim razmeram, od strikarjev pa kaj dosti itak ni. So pa večinski. Nagaja se samo njim, ki že zdaj štukajo. Oziroma pobira se vedno na mnozici zapakirano, da se lovi tiste, ki motijo. Pa to govorimo samo o tistih, ki kljub vsemu še vedno manevrirajo znotraj legalnega. Marsikoga pa po teh pronicljivih manevrih pahnejo v črno brez slabe vesti. Davek je lahko pobran samo, ce je racun izdan.

Verjemi mi, da so pobrali od razbremenilne davcne politike ob uvedbi normirancev bistveno vec kot ob nenehnih restrikcijah. Enostavno se ni splačalo telovaditi, prevec dela za premalo profita in prevelik riziko kazni. Normiranci svojcas so bili praktično edini, ki so vse davke placali (poleg glde glde JS), zdaj pa še ti ne bodo vec. "Brez računa" bo še bolj zasidrana in utrjena folklora. Ki je ze tak ali tak pri nas sinonim za "znajti se" in povsem družbeno sprejemljiva, namesto stigmatizirana. Jaz sem bila ze nebrojkrat tudi tu oznacena kot skrajno glupa, ker vedno delam vse z racunom tudi kot stranka. Vsak se vedno znajde na obeh straneh... Pa naj pove tukaj vsak, kolikokrat je pripravljen placati davke, ce vzame racun ali bi raje malo ceneje brez. In ce obdavcis onega, ki dela, še malo bolj in bo razlika z ali brez racuna se malo vecja, kaj se bo zgodilo? Ta davek VEDNO placa stranka. Ali z računom ob naročeni storitvi ali pavsalno preko obremenitve plac, ker pobralo se bo...

Vedno eni in isti nasrkajo in vedno eni in isti nepoškodovani ven pridejo. Ampak ni dovolj... slovencelj, ki ne vidi koraka naprej, hodi vedno nazaj po še. Dejansko me skrajno fascinira, kako folk navija po se večjih davkih. Da ti Svodoba zmaga potem, ko v "program" da, da se ne bo razbremenilo plac in se bo davčilo vsevprek še bolj, mi je fascinantno. Se bolj, ko to naredi in folk se vedno ploska. Ma kdo res misli in verjame, da se nagaja eliti? Vedno vec imajo. Na racun koga? Ampak dejmo se malo razmisliti, no. Na kaj še lahko kaki davek ali vsaj malo vecjega pripopamo? In kdo ga bo na koncu plačal?!