Evo kopiram nekdanjega zaposlenega v meku:
No, pa je le prišel čas, ko nisem več finančno odvisen od ameriške megakorporacije na slovenskih tleh. Ker mi je pred dobrim mesecem dni le uspelo najti delo, s katerim lahko odplačam vse stroške, povezane s študijem, sem lahko brez problema in skrbi odkorakal z restavracije in končno spet vdihnil svež zrak, na katerega sem skoraj že pozabil. Ker ne pomnim, da ne bi smel razkriti procedure dela v največji restavraciji hitre prehrane pri nas, jo bom kar objavil na svojem blogu. Pa poglejmo, če veste, kaj vam McDonald's prodaja.
Rok uporabe
Rok uporabe je datum, katerega določi proizvajalec, da prepreči zastrupitev s hrano. Logično je, da ko rok uporabe enkrat preteče, se produkt zavrže. Pa se tega v naši restavraciji držijo? Seveda.... ko je prisoten inšpektor, kar je cca 2x na mesec po nekaj ur. Vseh drugih 28 dni se tega ne dela.
Spodaj imate na levi strani tabele roke uporabe, ki jih priporočajo proizvajalci. Na desni strani pa je McDonald'sovo "upoštevanje" teh rokov.
Ime produkta Rok uporabe Presežen čas
Omake 2 dni 3 dni
Kumarice 2 uri 12 ur
Dehidrirana čebula 4 ure 12 ur
Sveža čebula 2 uri 12 ur
Big Mac solata 2 uri 48 ur
Paradižnik 2 uri 14 ur
Sir 2 uri 6 ur
Slanina 16 ur 30 ur
Mešana solata 8 ur 48 ur
Krof 12 ur
Čokoladni biskvit 24 ur 72 ur
Pomfrit 7 minut 60 minut
Chicken meso 10 minut 120 minut
CCH Nuggets 20 minut 120 minut
Fish meso 10 minut 240 minut
Krompirjev polpet 10 minut 60 minut
Pite 1 ura 30 minut 6 ur
Narejeni sendviči 10 minut 120 minut
Po moje bi prva reakcija večine vas bila, "Pa kaj.. saj to se dogaja povsod." Vendar pa je hrana popolnoma drugačna. Dvomim, da bi v navadni restavraciji že po enem kosilu vase spravli vsaj približno enako količino maščob, kot tukaj. Zraven tega pa vam za tistih ušivih €5 postrežejo še s potečeno hrano, tako da tudi če je vaš sendvič svež, ker ste ga naročili brez kumaric, obstaja velika verjetnost, da bodo vse ostale sestavine pretečene.
Sestavine za sendviče se polnijo po potrebi (se pravi, ko enkrat zmanjka, se samo dolije, s čimer pa se pomeša z že potečenimi sestavinami na mizi), nalepke pod solatami enostavno odlepijo in prilepijo nove ter tako "podaljšajo" rok uporabe (isto je pri čokoladnih biskvitih). Pretečene Big Mac solate si vodilni spravijo v pisarno (v primeru prihoda inšpekcije, da v hladilniku ne bi našla pretečenih produktov) ter ko jo je treba spet napolniti, jih enostavno vzamejo iz svojih predalov, kjer je bila na sobni temperaturi +20 stopinj tudi po več ur, namesto v hladilniku pri 4 stopinjah max. Čeprav je pomfrit treba zavržt po sedmih minutah zaradi njegove strukture (poglejte si SuperSize Me in vse vam bo jasno), seveda tudi tukaj ni tako. Pomfrit lahko stoji tudi do 60 minut, piščančjega mesa kljub nevarnosti zastrupitve s salmonelo ne zavržejo, kot jim to predlagajo proizvajalci, pite pa se enostavno previjejo iz ene škatlice v drugo in tako podaljšajo rok uporabe za naslednjo uro in pol.
Higiena
McDonald's se ponaša s tem, da imajo higieno na najvišji ravni. Po kuhinji se jim nabirajo ščurki, nad postajo pri Fishu se nabira mast (ki tu pa tam tudi pade na kakšen kruhek), če pa katera stvar pade na mastna tla (od raznih klešč in lopatic, do ostalih naprav), se jo spere le z vodo in vrne na svoj položaj... ker vodilni zaradi prevelikih stroškov šparajo s čistili.
Zato vam tudi odsvetujem nakup sladoleda oz. shakea, ker če se čiščenja loti nesposoben in skopušen manager (kar se v 90% tudi zgodi), naprave ne očisti tako, kot jo je treba. Se pravi, da lahko v vašem slastnem sladoledu dobite bakterije, ki so se nabirale tudi po več tednov.
Čeprav bi si delavci, ki delajo s hrano, morali roke umivati na pol ure in tako še dodatno preprečili širjenje raznih bolezni, se tudi tu kršijo pravila. V praksi si delavec v kuhinji roke umiva na 2 - 4 ure, v primeru gužve pa sploh ne. Blagajna je pa zgodba zase.
Delo
Delo v McDonald'su samo po sebi niti ni tako napačno. Sodelavci so enkratni in zaradi tega tudi hitro mine čas. Vendar pa se vodilni v večini primerov do njih obnašajo kot do sužnjev. Zahtevana je brezpogojna poslušnost svojega nadrejenega (pa čeprav ti ta zabiča, da potopi roko v olje), prisotne so tudi žalitve na podlagi let in spola, tako da vas naj ne čudi, če vas delavec na blagajni ne sprejme z nasmeškom. Pred kratkim se je tudi zgodilo, da so delavca odpustili, ker si na blagajni ni želel slečti pulovra, pa čeprav je zaradi odprtega okna v kuhinji bil močan prepih. Toliko o tem.
McDonald's je, in vedno bo, kričal po mlajših in naivnih. Kvalitete ni, možnost za zastrupitev s hrano je (vsaj po praksi sklepajoč) ogromna, vendar pa zaradi svoje velikosti žal noben ne podvomi v samo proceduro dela. Če se preko študentskih servisov odločate za delo, vam tega močno močno odsvetujem, kajti zaradi totalitarističnega režima v njihovem sistemu obstaja velika verjetnost, da boste po dobrem tednu dni postali zamorjeni, depresivni, v hujših primerih imeli tudi daljša obdobja nespečnosti in hudih bolečin v hrbtu.