marles-ke

PrePro

Pripravnik
1. nov 2007
414
0
16
Citat:
Uporabnik grajbos pravi:
Citat:
Uporabnik tony pravi:
No, ko ravno pišeš o tem, jaz poznam pa cel kup nezadovoljnih lastnikov nikoli dokončanih, prevelikih, in zanič narejenih (ker so jih sami zidali
evil.gif

No, pa da vidim tvojo montažno pop'n'dekl hiško, ko se bo pojavilo neurje, kakršno je prizadelo Kamnik in vas Gozd.
Pa potem ob istem neurju poglej hišo, kakršno boma z mojo prej ko slej začela zidat... Opeka, beton, betonirano ostrešje z zalepljenimi oz. zabetoniranimi strešniki na podlago (tako kot to delajo na primorskem)... Pa se na koncu na zunaj ne bo nič kaj razlikovala od tvoje pop'n'dekl hiše. Hja, pa še pol cenejša bo najina na koncu...

Skozi gradnjo zbiraj vse račune + to kar boš plačal fušarjem in za hrano in na koncu seštej. Potem pa še enkrat zapiši, da je bila tvoja pol cenejša.

Pisal si o neurjih. Daj, zapiši še nekaj o potresih.
 

grezilo

Fizikalc
13. avg 2009
246
28
28
No tudi Marleske niso slabe; se pa najdejo slabi podizvajalci pri vseh ponudnikih mont. hiš; ne govorim na pamet , verjemite sem imel možnost kot nadzorni videt nekaj izvedb.
Kar se tiče trajnosti : Marleska stoji v moji bližini že 25 let b.p. ( tudi katera druga izvedba mont. hiše; Lumar, Pegy dom, Jelovica)!! Zidana po 15 letih popravljajo ker so imeli šalabajzerje!!???
Nekdo sprašuje po trajanju???
Odvisno od samega izdelka in vzdrževanja. Protipotresno se bolje obnese montažna. Ob neurju : Streho odnese ali z ene ali z druge!!
Fasada ob toči : Poškododovana tu ali tam!!
Predost montažne :Hitra gradnja in kvalitetna; zidana res ima daljšo življensko dobo a gradnja traja tudi dlje.
Sama prednost pri motažni: prihranek pri energiji!!
Slabost : Ko se odločiš ne moreš več spreminjat tlorisa (sten ali podbone stvari; slaba volja investitorja).
Nadzor je pa potreben pri obeh načinih gradnje; povem iz prve roke!!

Lp in Srečno 2010
 

grajbos

Fizikalc
23. mar 2009
2.098
0
36
Glede na to, da nimam dveh levih rok, ne bom potreboval toliko fušarjev... Imam dosti frendov, ki prav tako nimajo dveh levih rok...
wink-1.gif

Pa jaz nisem govoril o marleskah izpred 20, 25 let, ker tiste hiše so čisto drugačne od današnjih montažnih hiš.

Citiram:
Citat:
Osnovna nosilna konstrukcija Marles hiše je lesena okvirna konstrukcija. Sestavljajo jo leseni okvirji iz stebrov in prečk različnih dimenzij.

Kot zunanjo in notranjo oblogo na stenah uporabljamo plošče iz mavca, vode in celuloznih vlaken, ki so pridobljeni s procesom reciklaže. Takšne plošče imenujemo mavčno vlaknene plošče. Stropne konstrukcije sestavljajo leseni stropni nosilci različnih prerezov, z oblogo iz mavčnih plošč na spodnji strani in lesno ploščo na zgornji strani.

Glede na to, da gips plošče niso večne (papir prej ko slej razpade), pa tudi les se sæasoma spremeni, sta po mojem opeka in beton material za bistveno daljše obdobje.
In neurje z vetrom npr. 170km/h bo takšno hišo dobesedno odpihnil, tako kot v ZDA, ko takšne hiše kar frčijo po zraku... Žal je v Sloveniji iz leta v leto več vremenskih ekstremov, neurja si sledijo iz tedna v teden, toča je tedensko na sporedu ipd.

Protipotresna gradnja je gradnja z armiranim betonom, seveda kvalitetno narejena. Glede na lego Slovenije je pri nas bistveno nevarnejše neurje oz. orkan kot pa potres. In glede na načrt gradnje z labodjo streho z max 15% naklonom iz armiranega betona namesto lesenega ostrešja z zelo kratkim "foršprungom" me res zanima, če je pri nas možno, da se pojavi tako močan veter, da bi odpihnil takšno streho, kot sva si jo mi2 z mojo zamislila.

Jaz sem pač podal svoje mnenje, nikogar pa ne želim prepričat v nasprotno. Glede na to, da moraš pri montažni hiši sam uredit osnovno ploščo (ponavadi ima vsaka hiša tudi klet), in šele nato se pripelje in postavi hiša, je eden največjih stroškov itak že mimo (papirologija, zemljišče, izkop, inštalacije do hiše, prispevki ipd.), potem pa še recimo 80.000 eur za marlesko, pa še na koncu oprema...
Seveda je pa potrebno v prvi vrsti računat tudi na vremenske nevšečnosti in ekstreme... In temu je že sedaj potrebno prilagodit gradnjo, da ne bo potem joka in stoka in panike...

EDIT:
Ob neurju : Streho odnese ali z ene ali z druge!!
Kot sem napisal zgoraj, jaz se ne bi odločil za leseno strešno konstrukcijo, temveč bi jo vlil z armiranim betonom in nanjo prilepil strešnike. Pa zelo kratek "foršprung". Ma ni ga vetra, ki bi odnesel takšno streho.
Fasada ob toči : Poškododovana tu ali tam!!
Ni čisto res... Pri Demit in podobne fasadah to drži, ampak te so že out. STO fasada je takšna, ki je odporna na točo in ostale udarce. Ampak nisem še zasledil, da bi bila kakšna "marleska" s takšno fasado.

Predost montažne :Hitra gradnja in kvalitetna; zidana res ima daljšo življensko dobo a gradnja traja tudi dlje.
Hitra ja, kvaliteta je vprašanje. Rajši hišo gradim nekaj mesecev dalje, pa vem, kako je narejena, in kar je pomembneje, cenejša je.

Sama prednost pri motažni: prihranek pri energiji!!
A misliš, da pri klasični gradnji ne moreš zgradit energetsko varčne hiše? Še lažje je, ker lahko po svojih željah dodaš elemente in napeljavo, kot so npr. kolektorji, strešne veternice (tudi s tem se lahko napaja toplotna črpalka za ogrevanje hiše in vode) in podobno.
 
Nazadnje urejeno:

shift

Guru
20. jul 2007
9.896
2.282
113
za šankom
ksz...

kolikor sem opažal so montažne hiše recimo belgija,nemčija(od drugje nimam izkušenj)pol cenejše kot zidane pri na je skoraj ravno obratno če se malo znajdeš in kaj postoriš tudi sam.ampak kvaliteta tistih montažnih hiš v B in D je na veliko višjem nivoju kot naš marles ali jelovica.dejansko sem imel občutek da bi tisto znalo zdržati tudi 100 let.že v štartu pa so bolje izolirane kot klasične zidane z 15cm izolacije,tudi zvok se ne prenaša kot po kartonu(primer jelovica).
 

gas

Fizikalc
23. jul 2007
2.237
54
48
Kar jest vem ima Jelovica kar nekaj hiš postavljenih v Belgiji in Nemčiji...... vsaj tako mi je govoril monter pri meni...... sploh v Belgiji imajo ogromno hiš, ki so jih samo prodali, sestavili so jih pa naročniki sami, pod nadzorom tega fanta iz Jelovice (jih je ceneje prišlo)
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.968
1.850
113
tudi marles je prisoten v pol evrope in prodaja gre odlično. je pa čisto možno da tak kot je pri nas milka in nutela za qurac, pa pemperske pa še marsikaj, tudi pri montažnih hišah uporabljajo slabše materiala kot v Z evropi. tako domači, kot tuji proizvajaci

sicer pa ima vsak tip gradnje svoje prednosti in slabosti. in da je zidana bajta tukaj v absolutni prednosti, kot nekateri mislijo, seveda ne drži niti približno. cenonvno si na podobnem, ker obnova stare bajte čez 50 let ne pride kaj dosti manj kot rušenje popondekl bajte in postavitev nove. In koliko prišparaš na račun energije (ki je montažne požerejo pol manj) v 50 letih, rajši sploh ne grem računat
smirk-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

shift

Guru
20. jul 2007
9.896
2.282
113
za šankom
pa bi bilo možno da gre gor hiša za manj denarja in boljše kvalitete
confused-1.gif


kolegu so jo pripeljali iz BIH in tudi oni so jo postavili.cena za 140m2 je bila takrat v tolarjih 8mio sit
bonk.gif

edino zahtevo so imeli da 15 delavcem iz BIH uredi prenočišče lahko hotel, doma oziroma kjer koli.200k sit je še dodal za prevoz iz BIH v SLO.za en mesec je najel 4 sobno stanovanje zanj odštel 100k sit da so delavci notri spali.zaenkrat po 5 letih je za kartonasto hišo zelo solidno narejena.v bistvu ni razlike med marlesko.bom pobrsakl za sliko pa jo nalimam
 

dsf

izbrisani
6. sep 2007
10.019
1
36
Taka je bila pred štirimi leti..... A je krivaja ? Ker vem za eno Krivajo katera je živa katastrofa se v takšno avanturo ne bi spuščal.....
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.896
2.282
113
za šankom
ni krivaja-firme sploh ne poznam.tudi danes je taka.pa ne boš verjel že takrat je bila ene 2-3 leta stara ko sem jo fotkal.vglavnem kar sem hotel povedati je to da je ta hiša bila 50% ceneje od našega kartona.vem pa da firma večino svojih hiš izvozi v nemčijo.

zdej sem najdu firmo

http://www.promo.ba/
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.775
170
63
ksz

se mi zdi, da je v našem prostoru še vedno precej velik predsodek napram montažnim hišam. Res je, da mora cena še precej pasti, mislim pa, da so vseeno cenovno na enakem ali nižjem nivoju od zidanih.
Kolikor sem se sam v zadnjem času zanimal, so bile zidane hiše vse dražje od montažne s tem, da je montažna precej bolj varčna. Vprašanje pa je, koliko ima kdo spet predsodkov do kvazi oporečnih materialov.
Prednost zidane hiše bi naj še bila, da je precej bolj fleksibilna kar se tiče kasnejših predelav. Zdaj me pa zanima koliko predelav in kakšne so vaši starši delali?
Prednost montažne hiše pa med drugim omenjenim tudi v tem, da je cena in izvedba vnaprej znana. Pri zidani ne dobiš nobenega predračuna pa še kasneje te ogoljufajo, če nisi stalno na gradibšču.
Skratka, zidana je za ljudi, ki imajo veliko časa, imajo prijatelje iz gradbene stroke ter imajo denar.
Montažna je za ljudi, ki imajo denar pa želijo enostavno priti do hiše.
Verjetno je res tudi to, da je investitorjem v zidano hišo ta življenjski projekt, investitorjem v montažno pa je to zgolj sredstvo za bivanje, sicer pa imajo še kako druge interese v življenju.

lp
 

gas

Fizikalc
23. jul 2007
2.237
54
48
Citat:
Uporabnik shift pravi:
pa bi bilo možno da gre gor hiša za manj denarja in boljše kvalitete
confused-1.gif

Po pravici povedano nimam pojma.... vem pa da je Jelovica postavila celo naselje hiš v VB (kao Riko hiše
smile-1.gif
) in ap da so potem od mene šli v Ukraino al pa Belorusijo....

jest sem dal delat predračune za hišo v Jelovico in pa potem tudi drugim firmam (za zidano in tudi montažne). Pa je bla montažna veliko cenejša kot zidana... so mi pa hišo samo postavili (brez fasade in dimnika) in pa pokrili....drugo je blo pa vse z mojimi mojstri....
 

grezilo

Fizikalc
13. avg 2009
246
28
28
Tudi Marles postavi hišo do lll. gr.faze ali podaljšane lV. Podobna situacija je tudi v drugih montažnih firmah.
Vse je odvisno, kako se dogovoriš kot investitor oz. koliko imaš financ zanjo ali interesa sam dokončat.
 

Alan

Fizikalc
22. jul 2007
2.031
19
38
42
Ljubljana
Kako mate pa mnenje o hišah iz ytonga? Pa cenovno, kam se uvrščajo proti zidani iz "cegla" ali pa proti montažni.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.778
5.930
113
Pri cenah je treba računat tudi na to da ima redkokatera zidana hiša enako kvadraturo kot montažna. Velikokrat imajo zidane večjo klet, garažo, dva nadstropja itd. Seveda se take hiše ne morejo primerjat z cenami montažnih.
Sam sem sicer zagovornik zidane, ker se velikokrat znajdem v kaki marleski, in nisem nič kaj navdušen.
 

reality

Vudu lešinar
24. jul 2007
4.731
0
36
to seveda ni res.... ne boš verjel ampak montažno hišo je težko zadihtat in imajo precejšne težave z vlago...., povem ti lahko kako jih dihtajo po robovih z lepilnimi trakovi....

seveda obstajajo seveda dobre montažne bajte, ki pa so zelo drage, naprimer riko...., ampak tam je tudi cena krepko od 100 jurjev naprej.....

in še nekaj, slavni projektant lumarjevih bajt je kot projektant men priporočil raj zidano bajto iz ytong (predvsem zaradi hitre vselitve) ali iz modularca... Ti dve gradnji je lažje narest nizkoenergetske oz lahko tudi pasivne in so cenejše, seveda če ravno ne izbereš vse najdražje...

poceni montažne pa so največji pofl od bajt, če hočeš neko kvaliteto, jo boš pa plačal..., ker folk špara se to pozna tudi na teh bajtah... Montažne imajo še eno slabost, če izvajalcem kakšen svoj materjal vsiluješ, dobijo ošpice, ker imaš (če se gre gradnja na ključ) možnost da v isti vrednosti kupiš recimo drugo opremo...

skratka pr montažni je sto in ena fora... priporočljivo je da imaš zraven enga nadzornega, ki se spozna na montažne bajte, da je zravn, predvsem ko jo skup dajajo (spoji, streha)....

Ytong je pa boljša rešitev in hitra gradnja in tudi ni umazanije...., čeprav osebno bi se odloču vseno za modularca, sam problem tega je samo ta, da morš pustit bajto vsaj 1 leto, da se presuši...
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.775
170
63
Tesnenje vsake hiše lahko enostavno preveriš s tlačnim preizkusom. Če ni diht, zavrneš plačilo. Simpl. Je pa to, da je diht pomembno pri vseh tipih gradenj in povsod se uporabljajo lepilni trakovi na spojih PE folije. Problem montažne hiše je na spojih sten, kjer pridejo stene skupaj sešraufane. AMpak kot rečeno, če ti izvajalec oz. ponudnik garantira 50Pa tlaka, to enostavno preizkusiš in, če ni je pač reklamacija. Predvsem zaradi tega tesnenja se praktično vse nizkoenergetske hiše prisilno prezračuje. Pri klasični zidani, kjer ti zmanjka denarja za kvalitetna okna in vhodna vrata, se hiša prezračuje sama od sebe.

Montažnih hiš je več vrst, Riko ima drugačen pristop kot recimo Marles zato te hiše niso direktno primerljive. Imamo ponudbo od Riko za 115kEUR za na zunaj končano hišo. Potrebno je vložit še 50-80kEUR za komplet končano hišo.

Ne vem, zakaj bi pri montažnih vsiljeval nek svoj material. Ponudnikov je ogromno, izbereš tisto, ki ti je všeč. Imaš pa od plastičnih hiš do 100% naravnih.

Zidane bajte pa ne rabiš pustit vsaj 1 leto, da se suši. Če paziš, da ti ne dežuje v modularce potem je 3 mesece dovolj. Se pa dostikrat zidano bajto pusti, da se "suši" zato, ker zmanjka denarja. Ker je zidar rekel, da bo pod streho za 25kEUR, v resnici je pa za 50kEUR.
Pri montažni je bajta 150kEUR in pika. Vsi materiali in detajli so definirani tn to imaš podpisano pol leta preden hiša stoji. Pri zidani te pa majstri zavajajo s cenami, kradejo ti material, vsak je najbolj pameten in vsi se za svojo nesposobnost zgovarjajo ne prejšnega majstra. Stvar osebnih preferenc, v vseh hišah se pa na koncu da živet. Bistvo je koga not pripelješ.

lp
 

reality

Vudu lešinar
24. jul 2007
4.731
0
36
Kako lahko trdiš, da v zidanih bajtah vse lufta... Mi imamo, sicer ni modularc ampak ytong, rekuperator in troslojna okna.... Zadihtajo jo pa lažje kot pa z lepilnim trakkom, ker jo strojno omečejo...

Druga stvar vsaka modularc se more sušit... ker četudi je cegu suh, gor vlijejo plato in v potokih teče voda dol po ceglu, očitno ti še nisi vidu nobene gradnje....

Za klasično zidano, te pride cegu cca 2500 do 4000 jurje, itong varjanta pa cca 13 jurjev, lahko vzameš še plate..... okna pa daš tako kot v montažni lahko kvalitetna ali nekvalitetna......

suma sumarum je cenejš zidana če se znajdeš...., gradnja pa niti ni tako počasnejša, predvsem če zidaš z ytongom ali pa porotermom, ali pa celo hotblock varjanto..

Kr se tiče majstrov je isto kot pa pri montažnih, veliko montažnih ni na ključ, tko da je situacija ista, dandanes pa veliko majstrov pride kuj, glede na krizo in trg.......

Skratka mal na prst ocenjuješ vse.... je pa dejstvo da nama je projektant lumarjevih bajt svetoval zidavo, sploh ker sva bolj v vlažnem področju....
ne pravijo motažnim bajtamzastonj - bajta iz vrečke... o skeletnih bajtah, ti pa so za moje pojme precej boljše od montažnih in so v tujini tudi precej bolj razširjene..., vendar tud ni poceni
 
Nazadnje urejeno:

reality

Vudu lešinar
24. jul 2007
4.731
0
36
modularc je mišljen navaden zidak opečnat.......... ne ytong zidak pa ni modularc - ker je postopek izdelave drug, pravzaprav ima najbolj primerljivo ime firma gasbeton......
stupid-1.gif

če ti še kej ni jasno vpraš?