Zamenjava oken

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
nisem vsega prebrala, samo prvi post, pa da odgovorim...

okna imamo inetrnormova. takrat so bili edini, ki so ponujali kombinacijo pvc-alu. po 10ih letih ni niti enega problema, ki tebe skrbi. Res sem že malo stik zgubila, kaj je danes trendi. takrat je bila neka obsesija, da okno na zunaji rob ni dost, da mora še malo ven gledat. osnovno vodilo je - okno mora biti na zid pritrjen z vijaki, in ven se vleče lahko toliko, da je to še izvedljivo. špalete naj bodo izolirane ali naj bo okvir oken izoliran. v vsakem primeru izgubiš po obodu 2-3cm in s tem svetle odprtine, ampak nimaš pa plesni zaradi toplotnih mostov. Ko boš izbral okna, se pozanimaj ali je profil izoliran. Potem ti stirodura ali kaj dajejo po špaletah ni treba limat in ožat luknje, drugače pa. Montaža je RAL. Saj ne vem, danes je najbrž to že standard, 10 let nazaj jih pa ene par znali to narediti, kot se za gre. spet gre se zato, da nekje v kaki luknji spet prveč ne vleče in potem tam okoli plesni.


senčila... ne vem, boš imel škatlo na zidu ali z okni skupaj. nadokenske ali predokenske? če delaš na novo tudi fasado in nočeš manjšati svetle luknje, najbrž predokenske? kakorkoli žaluzije vs rolete. tukaj imaš dva pola. jaz osebno rolet nočem, ker je samo 0/1. celo poletje imam lahko temo v bajti pol. Brez veze potem imeti tok šip. žaluzije se lepo nagiba in imaš senčeno in svetlo.

stekla. obvezno 3slojno. zdaj boš slišal, kako eni razlagajo, da se dajejo spet 2slojna na jug, kar ni res. oziroma je, ker spet vse nekaj na pol. gre zaradi g-ja.
tule si preberi: https://www.m-sora.si/blog/zakaj-je-g-vrednost-tako-pomembna/
torej odgovor na izbiro stekel je: 3 slojna s čim večjim g. na račun gja je pa lahko tudi malo manj izolativno steklo. Moraš pa vedeti, da tale g enako dobro dela tudi poleti, zato je zunanje senčenje toliko bolj pomembno. 3slojna so svoj čas imela g=cca0,5, 2slojna pa 0,6 in od tega pride, da raje dvoslojna na jug. ampak tudi 3slojna so z g= 0,6, ki so pa potem najbolje iz obeh svetov.
 
  • Ljubezen
Reactions: sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
okna imamo inetrnormova. takrat so bili edini, ki so ponujali kombinacijo pvc-alu. po 10ih letih ni niti enega problema, ki tebe skrbi. Res sem že malo stik zgubila, kaj je danes trendi. takrat je bila neka obsesija, da okno na zunaji rob ni dost, da mora še malo ven gledat. osnovno vodilo je - okno mora biti na zid pritrjen z vijaki, in ven se vleče lahko toliko, da je to še izvedljivo. špalete naj bodo izolirane ali naj bo okvir oken izoliran. v vsakem primeru izgubiš po obodu 2-3cm in s tem svetle odprtine, ampak nimaš pa plesni zaradi toplotnih mostov. Ko boš izbral okna, se pozanimaj ali je profil izoliran. Potem ti stirodura ali kaj dajejo po špaletah ni treba limat in ožat luknje, drugače pa.
E, hvala ti. Internorma se nisem mogel spomnit. Dve desetletji nazaj, ko sem nazadnje gledal, so bila ta daleč najbolj kvalitetna za moje oko. Res pa tudi najdražja.
- okno mora biti na zid pritrjen z vijaki, in ven se vleče lahko toliko, da je to še izvedljivo. špalete naj bodo izolirane ali naj bo okvir oken izoliran. v vsakem primeru izgubiš po obodu 2-3cm in s tem svetle odprtine, ampak nimaš pa plesni zaradi toplotnih mostov. Ko boš izbral okna, se pozanimaj ali je profil izoliran. Potem ti stirodura ali kaj dajejo po špaletah ni treba limat in ožat luknje, drugače pa.
Super nasvet, to recimo se dogaja sedaj v stanovanju. Ker je bilo vse šalabajzersko vgrajeno. :(
Itak bom zraven pri montaži, ampak na to bom še ekstra pozoren, tudi pred naročilom.
Še vprašanje: to glede okvirja izoliranega, to misliš, da je v okvirju noter v enem prekatu dodatna izolacija (pena oz. karkoli že je)?
Recimo ta siv del tukaj:
a_kst_KF410.jpg
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
da, v okvirju je izolacija. v tem primeru ni potrebno dodajati izolacije na špalete, morajo pa te vseeno biti ometane na lepo. ne da je vse luknjičasto in piha mimo. opeka ni homogena.

ja, tisto sivo. jaz imam tela (no, najbrž so v 10 letih kaj potwikana) in je lepo označeno: https://www.internorm.com/sl-si/produkti/okna/umetna-masa-okna/kf-410-1/homesoft

p.s.
domnevam, da imate zidano hišo iz kakega modularca ali podobne opeke.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Jaz bi špalete odštemal, itak bo en kup ometa odletelo pri odstranitvi starih oken. Potem ti zapurpenajo nazaj, eventuelno dopolni, če kaj ne boš zadovoljen in daš nov, notranji omet Rofix Reno Plus. Zaščitiš okno in zarajhaš preko okvirja. Zunaj izolacija fasade preko okvirja. Če se bolje počutiš, še t.i. ral trak lepiš preko ali naročiš fasaderju. Za notranje police dorajhavat boš tudi potreboval omenjeni omet.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
No saj, to je bilo tudi vprašanje, kaj narediti. Ker tiste plastične letvice okrog oken gledat, se mi obrača želodec. Dejansko si bom res vzel čas in zadevo sam uredil. Dveh levih rok pa tudi nimam, da bi tako zaj...
Koliko pa izolacijo fasade daš čez rob okna. Recimo 1cm?
RAL trak gre torej na zunanji strani?
 
Imamo že kakih 10 let okna Jelovica Jelowood star 7800. 3 slojna pasivna les-les, ker za les-alu ni zneslo, tretji šipi pa tudi nismo želeli odreči. Pač 1x do 2x letno jih z voskom premažeš (zunanja stran), pa v primeru kake bolj močne toče je alu vseeno bolj odporen. Kolegu je recimo zadnja točka opraskala polkne.....

ne glej samo št šip glej kake izgube majo..sta lahk 2 šipi boljše kot 3....pa okvir tud nekaj spusti čez....

Nam so lesena okna super tudi občutek je drugačen bolj prijeten. V kuhinji mamo plastično mikovo troslojno. Les za kuhinjo žal ni. Pod črto, če bi še enkrat kupoval okna bi vzel les-alu, za kuhinjo plastik fantastik. Za bivalne prostore (dnevna, spalnica, kabineti itd) je les top šit odločitev. Ni pa poceni.

Preveri tudi če majo okna prezračevalne sisteme ala gekko pri miku...tistoo utegne pridt prav. Rolete in komarniki so obvezni del

glede montaže..Jelovica je slovela kt tista ki je mela res obupne monterje. Upam da se je kaj popravilo. Nam so montirali monterji tipa A je to.....

Mikovo okno montiral Montaža Mare, ni da ni u nulo. Kapo dol in poklon monterjem
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad
Zakaj ni les za v kuhinjo:sprasujemse:
plastika je lepa gladka površina, se lepo, enostano čisti v nasprotju z lesom. Recimo tam kjer je kljuka, kjer se vrata prijemajo je vidno če redno ne čistiš. Tega pri plastiki ni. Če k temu dodaš še kako paro (če je okno zraven kuhališča kot pri nas, para iz pomivalca itd)...te zadeve niso najbolj kompatibilne med seboj. Isto je potrdila tudi zaposlena na Mik Celje, enota/podružnica NG, kjer smo okno naročili

smo imeli pred menjavo leseno okno in leseno okensko polico...saj gre sam če je mogoče raje plastika. Že samo čiščenje utegne biti adijo pamet
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.330
5.848
113
pri taščici
Zaenkrat ja. Zakaj bi vzel kaj drugega?

Kje si pa vzel? In kakšna? Troslojna?
Troslojna ja. Sem bil bolj v vlogi "inziniringa" ;) in pripravil "razpis" izvajalca pa potem izbrala skupaj z narocnikom ;)
Upam da ne bodo preveckrat rosna na zunanji strani (trojne sipe)in da tista imitacija cim dlje ostane cimbolj podobna prvotni.
Sicer pa cene niso preveč odstopale.
Vsaj ne pri tistih ki vgrajujejo "poljska okna"
Za vsak primer sem naročil pri lokalcu se okna SLO proizvajalca pa so bila več kot cetrtino drazja.
Ker poznam dva "forumasa"(ne vem ce je kater na alterju) ki sta v tej branzi, je na koncu dobil posel eden od njiju.
Pa pogoj naročnika je bilo placilo 50,30, 20%
100% avansa ne dam niti "forumasu". Zakaj bi jaz njemu tolk zaupal, ce on meni ne.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.330
5.848
113
pri taščici
Cenovna razlika med dvoslojnim in troslojnim pri enakem profilu (76) je bila pri nas nekje do 500 evrov . Vrednost oken 13k.
Ce dobis ponudnika ki pravi da je 76 profil za dvoslojno šipo in za troslojno rabiš mocnjesega ((86?) Se pa zadeva lahko podrazi tudi za četrtino.
Izbrani ponudnik dela z istim profilom (edino ne vem ce ni za troslojnega močnejša ojačitev v njem, eden vem da mi je to kazal)
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
Glede slojnosti ni debate sploh, bodo trislojna.
Potem, ko sem se izgubil v čudovitem svetu spleta, sem prišel do teh zaključkov. Popravite, če se kje motim.
Smiselno je dati okno na zunanji rob špalete, da se zmanjša/prepreči toplotni most. Bom videl kaj to pomeni za podometni roletnik oz. koliko cm mora potem biti debela fasada. Zunanje police se ne potrebuje nosilne, tako da to ne bo panike, če bodo samo “naslonjene” na fasado. Drugače bi bilo potrebno vgraditi nosilce na zid, drži?
Sedaj pa vprašanja:
- noter bo potrebno špaleto na novo pozidati, ker je sedaj okno na sredini špalete. Ali glede na točko montaże oken (zunanji rob) vseeno dodam še kaj izolacije na notranji strani špalete. Meni se ne zdi smiselno, ker bo že fasada izolirala. Enako vprašanje za notranje police, je sploh smiselno potem dati spodaj še izolacijo?
- RAL montaža z dvema samolepilnima folijama je še vedno smiselna, drži?
- ker bo fasada izvedena šele čez kakšno leto, dve ali je potrebno zaradi montaže oken na zunanjo stran špalete, dodati kakšno začasno zaščito oken, da ne bo zamakanja, itd. Ali je tista folija pri RAL montaži dovolj?

Še dve dodatni vprašanji:
- nad nekaj oken bi rad dodal manjši nadstrešek (20-30cm), namen senčenje. Kaj predlagate?
- sem preverjal ponudnike oken in imajo zgoraj omenjeno dodatno izolacijo v profilu le redki oz. zgolj pri dražjih oknih. Moram še preveriti, kaj to cenovno pomeni (to se sicer preferira), ampak če bo potrebno narediti kompromis in vzeti okna brez tega, ima kdo kakšen podatek koliko to dejansko izboljša izolacijo oz. ali je to v primeru montaže na zunanji rob manj učinkovito oz. bolje rečeno manj pomambno, kot pri montaži na sredino špalete.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
razmišlja o PVC oknih, tako da dvomim.
Zdaj, da bi ti tale moment znala v cifre dati, žal ne morem, vem pa, da jaz bi obvezno izolirala špalete in dala okna na zunanji rob. dol mi maha za varčnost, ki se vedno daje na prvo mesto, šele nekje na 3. ali 4. se pa pojavi tisto, kar bi mene bilo strah - toplotni most, ki bo kondenziral. in potem se v tistih kotkih tudi zrači slabše in...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
To sem že precej prepričan, da bo montaža na zunanji rob, tako da to sploh ni več debate. Točno zaradi tega.
Ekosklad odpade ker so PVC okna, čeprav lesenih še nisem čisto dokončno odpisal. Ima kdo kakšno okvirno izkušnjo v zadnjem času, kakšna je cenovna razlika med PVCin lesenimi okni?
Še vprašanje glede montaže na zunanji rob špalete. Stare hiše imajo čez cigle še omet. A je smiselno montirati okno še čez omet ali le vzporedno s ciglom? Ker sem videl, da nekateri celo montirajo okna še malo čez zunanji rob.
 

Seba81

Majstr
25. avg 2009
2.034
118
63
Doma
Ral montaža in okna na zunanji rob (za drugo nisem 100%) so pogoj za ekosklad, sam imam dva predračuna za alu-les (cena za tronadstropno hišo 31.000-38.000€), fasaderje še čakam za predračun….
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
To sicer nič kaj ne pomaga, ker je vse odvisno od št. oken ;). Imaš morda primerljivo ponudbo za PVC okna?
Od katerih ponudnikov si dobil za les? Jelovica verjetno, kdo še?