Madež na sliki !?

wacko

Fizikalc
18. jul 2007
5.450
0
36
V 3A je prvo čiščenje senzorja za aparate v garanciji zastonj, tako da najbolje da tja pelješ, če je kakšen res moteč prah na senzorju. Jst bom še počakal ene 4 mesce in ga potem peljal tja, da mi ga še spucajo pred iztekom garancije.
 

HITMAN

gps navigator
31. avg 2007
1.697
0
36
Ta naš servis za Canon 3A ni resen.
Mail sem jim poslal že včeraj, ampak do danes še nobenega odgovora.
Na njihovi strani piše, da jih lahko kontaktiramo preko maila, prav tako za naročilo na servis je posebej obrazec, me zanima katerega leta bi mi odgovorili če bi ga izpolnil !?

Madeže mi je uspelo odpravit, vidi pa se še prahec, ampak ne na slikah, temveč ko pogledam v kukalo se jih vidi, na sliki pa ne.
A mislite, da je ta prahec na senzorju ali na ogledalcu ?

Ko se ogledalce zapre (pri manual senzor cleaning), pokrije zgoraj nekakšno steklo ali plastiko, ne vem kako se naj izrazim, a če je tam prah se tudi vidi na kukalu ?

Jutri dobim čistilni set, ki sem ga naročil pri MIXIju, upam, da bom popolnoma odpravil te prašne delce.
 

wacko

Fizikalc
18. jul 2007
5.450
0
36
Ne zatopim točno o kakšni plastiki ti govoriš ampak če vidiš prah samo v kukalu je verjetno na ogledalu ali na samem steklu kukala. V obeh primer to ne vpliva na sliko. Ti skozi kukalo ne moreš videt praha na senzorju, ker ogledalo sliko preusmeri v prizmo potem pa ob proženju dvigne ogledalce in sliko "spusti" na seznor. Tako da se ne obremenjuj preveč če se na slikah ne vidi prahu.
 
Nazadnje urejeno:

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
To, kar sedaj vidiš v kukalu, je prah na dveh možnih lokacijah - na ogledalu ali na medlici. Medlica je tista plastika, ki jo pokrije ogledalo pri dvigu in je bolj verjetna lokacija za prah.
Čiščenje medlice pa je zelo delikatna zadeva, ker je bistveno mehkejša od ogledala ali tipala, jo lahko zelo hitro spraskaš, potem boš gledal te praske ves čas. res da njena menjava in cena nista ne vem kako hudi, pa vseeno...
Priporočam uporabo pihalke.
 

disco

Fizikalc
21. jul 2007
1.102
0
36
A je res potrebno prej posesat prasne delce z vakumom, preden gres z GreenClean "copicem" senzor pucat? Tko pise na njihovi strani.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Vsekakor je predsesanje bolj varno, v primeru trdih delcev, bi se stekelce pred tipalom lahko spraskalo.
Vendar to le v primeru zelo grobega, krepkega potega s prvo, vlažno krpico.
Na srečo pa ti trdi delci v veliki večini prej odpadejo, zalepijo se le mehkejše snovi, ki pa jih ne moremo odstraniti drugače, kakor po mokrem postopku.

Sicer pa 'ziher je ziher' je rekla nuna, ko je nataknila kondom na banano
wink-1.gif
in tako tudi predsesanje tipala ni tako brez pomena.
 

HITMAN

gps navigator
31. avg 2007
1.697
0
36
Citat:
Uporabnik oriolus pravi:
To, kar sedaj vidiš v kukalu, je prah na dveh možnih lokacijah - na ogledalu ali na medlici. Medlica je tista plastika, ki jo pokrije ogledalo pri dvigu in je bolj verjetna lokacija za prah.
Čiščenje medlice pa je zelo delikatna zadeva, ker je bistveno mehkejša od ogledala ali tipala, jo lahko zelo hitro spraskaš, potem boš gledal te praske ves čas. res da njena menjava in cena nista ne vem kako hudi, pa vseeno...
Priporočam uporabo pihalke.

Točno to sem mislil, kar si napisal.
Žal teh izrazev fotografskih ne poznam (se nisem podrobno spuščal v to) in od tod tudi moje neznanje.
redface-1.gif


Sem že kontaktiral servis, tako da bom dal Medlico zamenjat, čiščenje je pa itaq prvič zastonj, tako da naj to opravi strokovnjak.
Do naslednjega osebnega čiščenja se bom pa bolj pripravil z znanjem in pripomočki.
Tudi vaše pisanje oz. odgovori in nasveti so mi pri vsem tem pomagali in odprli obzorje, da je treba fotič odznotraj tudi kdaj pa kdaj ščistit. Jeb*t ga, če nebi bilo madežev na sliki bi jaz še kar naprej veselo fotkal.

Škoda, ker se pač na slikah z morja vidijo na nekaterih madež, tako da moram čez vikend nazaj na Pag, da poslikam še enkrat vse (hec ....
hysterical-1.gif
) .

Hvala vam in lep pozdrav.

P.S.
Več glav več ve !
nahrung002.gif
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Če nisi s kakšno trdo zadevo drgnil po medlici, potem ji verjetno nič ne manjka.

Namig za fleke na fotkah: 'clone tool' v kakšnem od grafičnih programov, oziroma 'retuširaj' v slovenski Picasi
wink-1.gif

P.S.: fotografi so retuširali ves čas od začetkov fotografije, nekoč s čopiči, danes z miško
 
Nazadnje urejeno:

monsi

Pripravnik
15. feb 2009
40
2
8
Si bom malo temo sposodil.
Meni se je najprej ena packa prijela na medlico točno na sredino zraven af točke. Ker me je živcirala sem z doma improvizirano "puhalko" spihal to smet, vendar sem pa poslabšal situacijo, ker imam zdaj 4 nove smetke na senzorju
smile-1.gif
. Zdaj sem pa naročil tale set http://www.mimovrste.com/artikel/1440018321/istilni-set-vanguard-3v1, a mislite da bo primeren vsaj za prvo silo?
Drugače sem pa nekje prebral, da nekateri čistijo kar z palčko za ušesa in metanolom, samo meni se ne zdi to ravno primerno.

Aja, imam pa Nikon D40.
 
Nazadnje urejeno:

monsi

Pripravnik
15. feb 2009
40
2
8
Ja, drži.
Zgleda, da so bile na steni v jašku pa so potem dol padle na senzor.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
OK potem poskušaj najprej s pihanjem s puhalko ki jo imaš naročeno.
Vendar previdno - ne se dotikat s konico puhalke (ki ne izgleda ravno nežno) tipala.
Še vedno pa me malo zanima - kako veš da so smeti na senzorju? Se jih vidi samo na posnetku, ali jih morda vidiš čez kukalo?
Ker med tem, ko si pihal na medlico, je bil senzor zaprt za zavesico, tako da zaradi samega pihanja se to ne more zgodit. Prah pride na senzor (tipalo) le v trenutku sproženja, sicer pa je tisti del jaška kar dobro tesnjen.
 

monsi

Pripravnik
15. feb 2009
40
2
8
Slikal sem modro nebo in se vidijo na posnetku. Drugače niti niso toliko moteče, ker se poznajo nekako od f8 naprej, samo mene motijo ker vem da so tam :D.