Madež na sliki !?

HITMAN

gps navigator
31. avg 2007
1.697
0
36
Pozdravljeni,

imam fotič Canon 1000D že nekaj časa (cca.9 mesecev) in sedaj sem opazil na slikah z morja, da se na slikah pojavlja madež, kar me je zelo razkurilo. Viden je samo tam, kjer je slikano nebo, ali kaj svetlega (skale, kamenje ....).

Povdarit moram, da sem se odločil za čiščenje vseh mojih objektivov in filtrov, ter danes naredil par poskusnih posnetkov neba in SPET isto. Nanj sem dal drug objektiv , ki ga nisem imel zraven na morju in je stvar ista.

Priznat moram, da nisem čistil notranjih ogledalc v fotiču (ko odstraniš objektiv so ogledalca - jasno), tega se nisem še lotil, zato raje prej vprašam. Predvidevam, da mora biti madež na enem od teh ogledalc, ki ga ob slikanju projicira na sliko.

Kako se naj lotim tega čiščenja, ali sploh kdo to počne .... itd.
Res bi bil vesel kakšnega nasveta od človeka, ki se spozna na zadevo, da nebom naredil več škode kot koristi.

Sam fotoaparat ima funkcijo : Sensor Cleaning --- tudi to sem večkrat naredil, ampak madež na sliki ostaja.

Povdarit moram, da s fotoaparatom počnem kot z svojimi očmi in takšne stvari izredno pazim, tako da ni prišel v stik z vodo ali čem drugim, prenašam ga pa strogo v torbici ... itd.

Torej, hvaležen bom za nasvet kaj naj storim, ali se ta ogledalca sploh čistijo, ter kako se naj če se, spravim k stvari.

Hvala vnaprej in lep pozdrav.

Hitman
 

brgo

Fizikalc
14. avg 2007
5.783
0
36
Milky way
Dobrodošel v klubu ljudi z resnimi težavami
wink-1.gif


Najbrž se ti je na senzor prilimala kakšna trdovratna dlakica ali pikica prahu. To se še posebej opazi, ko slikaš z malo bolj zaprto zaslonko in kakšne bolj enakomerno obarvane površine kot je npr. nebo. Prah na lečah in filtrih pa se na slikah itak praktično ne opazi,. Sama funkcija čiščenja senzorja v aparatu je, kar mogoče še nisi ugotovil, ampak zagtovo še boš, bolj za hec. Panike vsekakor ni. Obstaja več načinov čiščenja, za začetek pa probaj s primerno pumpico spihat senzor. Meni ta način reši večino težav.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.598
188
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
zrcala tu niso pomembna, tudi če je na njih umazanija, se zrcalo dvigne in med lečo in senzorjem ni več ničesar.

res je, kot je omenil Brgo - bolj ko zapiraš zaslonko (višjo cifro kot imaš pri F), bolj se prah pozna na senzorju. sam imam večji delec na senzorju, katerega žal ne morem spravit proč niti s pihalko, zato bom zdaj, takoj ko bo pač mogoče, riskiral 30€ in ga odnesel na čiščenje.

dejansko poznam zelo malo profijev, ki bi senzor čistili sami - raje dati 30€, kot pa uničiti senzor.

mimogrede - lahko paziš kolikor hočeš, vedno se bo najdel prahec, ki ti bo posvinjal senzor.
tongue-1.gif


skratka, resno najprej probaj spihat s posebno pumpico sam, če bo flek ostal, pa raje nesi na servis in naj ti ga ščistijo, dejansko je to dobro za fotoaparat.
smile-1.gif
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Prah na tipalu je problem pri vseh uporabnikih DSLR-jev, tudi tistih, ki nikoli (!) ne snemajo objektiva.
Razen v primeru, ko je ta objektiv s fiksno goriščnico ali notranjim ostrenjem, takrat je možnost da bi v notranjost jaška prišel prah manjša.
Čiščenj prahu pa je več vrst - samočiščenje aparata, ki deluje bolj tako-tako, oziroma v primeru mastnega prahu ne more pomagati, izpihavanje, ki je zopet bolj začasna rešitev, sesanje, kjer je potrebno uporabiti le namensko pripravo, čistilni čopiči, čistilna krpica in na koncu opcije mokrega čiščenja, kjer pa je zopet nekaj možnosti. Ena od njih je nakup čistilnih setov, najcenejša meni znana varianta so seti green-clean, nekaj več kakor 5€ in zadeva je zelo uspešna pri čiščenju tudi tistih 'zapečenih' delcev na tipalu. Nato pa so na voljo še čistilni seti vse do skoraj 100€. In tudi obisk servisa, kjer pa sploh ni nujno (odvisno od firme) da bodo očistili tako, kakor je treba.

Kaj v zadnjih letih, ko slikam z DSLR-ji počnem sam: izpihujem le, ko opazim prah med fotkanjem na terenu, takoj nato pa doma očistim s čistilnim čopičem, po vrsti najprej jašek in ogledalo, nato pa šele odprem zaklop (clean mode) in z na novo prepihanim čopičem očistim tipalo. Po potrebi postopek ponovim, večinoma samo tipalo. Vsakih nekaj mesecev pa najbolj trdovratne smetke očistim z že omenjenim green-clean-om. V vseh letih do sedaj ni bilo nikoli potrebe po kakšnem drugem postopku.
Predlagam pa, da vsak preden se prvič loti čiščenja malo pogugla, video in tekstovnih zadetkov je na tone...

LP
 
Nazadnje urejeno:

HITMAN

gps navigator
31. avg 2007
1.697
0
36
Hvala vam za obširne odgovore.
Če prav razumem se to zgodi in tukaj uveljavljat garancijo je nesmiselno ?

Hvala še enkrat in lep pozdrav.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.598
188
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
ne, ne, se ti bodo smejali.
smile-1.gif


@oriolus: ne vem, mene je strah ko satana, da bi šaril po samem senzorju ... mam eno zapečeno packo že dlje časa, vidna sicer šele nekje od f/6,3 naprej (redko grem do tja), bi se jo rad znebil, samo - sam ne upam.
redface-1.gif


imaš morda kje v "rokavu" kak link, kjer so najboljši nasveti za čiščenje senzorja? sem namreč že videl, kako hitro se lahko senzor fenta, zato me je strah ...
 

brgo

Fizikalc
14. avg 2007
5.783
0
36
Milky way
Slrji so zasnovani za menjavo objektivov. Vsakič ko menjaš objektiv je senzor neposredno izpostavljen in notri zaide nekaj prahu. Veliko sreče pri dokazovanju, da nisi objektiva nikdar dal dol. Najbrž se ti bojo smejali.
 

HITMAN

gps navigator
31. avg 2007
1.697
0
36
Naj mi prosim nekdo napiše, kako BLOKIRAM ZRCALO pri Canon 1000D, da bi lahko prišel do senzorja.
Brskam in brskam, ampak nikjer nisem našel, kje bi to pisalo.

No zasledil sem, da nastavim na sensor clean v meniju in pritisnem sprožilec, ampak se ne zgodi nič (to je bilo omenjeno za 50d).

Hvala.
 

HITMAN

gps navigator
31. avg 2007
1.697
0
36
Citat:
Uporabnik brgo pravi:
Slrji so zasnovani za menjavo objektivov. Vsakič ko menjaš objektiv je senzor neposredno izpostavljen in notri zaide nekaj prahu. Veliko sreče pri dokazovanju, da nisi objektiva nikdar dal dol. Najbrž se ti bojo smejali.

Verjetno bi se na koncu vsi smejali .... no, saj ni panike bom probal zadevo sam rešit, ko bom ugotovil z vašo pomočjo, kako odmaknit zrcalo od senzorja.
cheer.gif
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
@DizzyReed: fotomehanika na Dolenjski cesti v Ljubljani je edina firma, ki jo lahko priporočim. Vendar - če se tipala ne lotiš na 'kovaški način', ga z uporabo namenskih pripomočkov skoraj zanesljivo ne boš uničil. Čisti se namreč stekelce pred dejanskim tipalom, ki pa ni tako hudo občutljivo. Seveda, če te tak poseg ne mika, je servis boljša rešitev.
Morda še beseda na pripombo, ki jo je dal brgo: tipalo je med menjavo objektiva varno 'spravljeno' za zavesicami (zaklopom) in ni direktno izpostavljeno prahu. Ta kasneje med fotkanjem iz jaška zaide v prostor kjer je tipalo, zato je ena od možnosti tudi redno čiščenje jaška.

LP
 

HITMAN

gps navigator
31. avg 2007
1.697
0
36
Jaz nimam te funkcije.
Pod senzor cleaning je samo:

- Automatic cleaning (ob vsakem vklopu in izklopu fotiča)
- Clear Now

Samo to dvoje je v tem meniju kar se tiče čiščenja senzorja.

Še kakšna ideja ?
 

HITMAN

gps navigator
31. avg 2007
1.697
0
36
Citat:
Uporabnik oriolus pravi:
HITMAN: zrcalo se bo odmaknilo samo pri funkciji 'manual clean'

Se opravičujem, ko sem prestavil na drug program, se mi je odprlo še dodatno Manual Cleaning.

Hvala ti .... bom probal, kaj bo pač bo. Javim, kakšen bo efekt.
nahrung002.gif
 

HITMAN

gps navigator
31. avg 2007
1.697
0
36
Tistega madeža ni nikjer, je pa nastal en novi, ker sem se lotil čiščenja kar z bejbi palčko.
Si bom omislil prava čistila in se spravil k čiščenju bolj resno. Zdaj sem videl, da se z malo truda da zadevo rešit.

Vam pa, najlepša hvala za nasvete, ki so mi dejansko pomagali.

Lp
 

brgo

Fizikalc
14. avg 2007
5.783
0
36
Milky way
Normalno, da je nastal nov madež, če je pa bebi palčka pustila svojo svinjarijo. Zakaj nisi poslušal in probal najprej s pumpico spihat?
smile-1.gif
 

HITMAN

gps navigator
31. avg 2007
1.697
0
36
Fantje, hvala vam za nasvete in resnično obširne komentarje.

Če dam roko na srce, je že skrajni čas, da se je pokazal madež na sliki, ker verjetno bi ga v 8mih mesecih že itaq moral sčistit.
Sedaj bo prilika, da ga porihtam, potem bom pa večjo pozornost posvečal tudi temu. Priznam, da na to sploh nisem pažnje polagal.
redface-1.gif
Pa sem se nekaj novega naučil. Hvala še enkrat in lep pozdrav.