Minerji skrbijo za generiranje novih blokov glede na težavnost generiranja. Algoritem je napisan tako, da se pogleda "hitrost" generiranja zadnjih 2016 blokov in izračuna novo težavnost. Več računske moči kot se vključi v omrežje, hitreje se lahko bloki generirajo , kar lahko pomeni preveč novih bitcoini v omrežju (trenutno vsak blok in 6.25novih BTCjev, vsake cca 4 leta se nagrada v novem bloku razpolovi), če so bloki hitreje kot na 10 minut. Seveda se težavnost prilagaja tudi na dol, ampak mislim da največ 25% na 2016 blokov.
Pooli (ki so hkrati tudi btc nodi) kjer ljudje priključijo svoje mašine, pa skrbijo, da poberejo čakajoče transakcije (ponavadi tiste z največ feeja) in ko dobijo od minerjev pravi rezultata glede na težavnost, ki je predvidena za trenutni blok, vključijo v blok rezultata minerjev + transakcije in jih čimhitreje pošljejo do drugih nodov.
Klasični nodi dobijo blok preko omrežja in naredijo kontrolo vsebine bloka in če je vsebina ustrezna, ga potrdijo in pošljejo naprej v omrežje drugim nodom, da tudi oni preverijo, če je blok ok. Klasični nodi so najpomembnejši za varovanje BTC omrežja, saj oni skrbijo, da so pravila upoštevana, četudi minerji "goljufajo".
to je na kratko, na dolgo pa preberite kakšno knjigo.