Kratek dokumentarec o nategu z dizlom v EU

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.029
4.020
113
Ciljal sem na to, da kadarkoli, vzamem raje varianto brez zvoka, pa naj bo še taka sinfonija pod havbo, me ne prepriča, ker vsake simfonije se enkrat naveličaš, spremeniti je pa ne moreš. OK, morda se ne naveličaš, če se v avto vsedeš samo za vikend, če se pa dnevno furaš, po možnosti še v kakšni gužvi (nizka hitrost, stanje na mestu), te pa zvok motorja (kakršenkoli) začne delat živčnega.
V bistvu je zvok ICE dosti blizu "belega šuma" in 99.99% ljudi ta zvok naravno pomirja, čista tišina (fizikalen pojem, v naravi težko to dosežeš) pa človeka ubije oz. dokazano ti precej zjebe psihično stanje v zelo kratkem času.

BTW, za razliko od belega šuma (široko pokrivanje vseh slišnih frekvenc), ki ga proizvaja ICE je zvok EV vozila med vožnjo v dosti ožjem spektru frekvenc tako da če ni šuma od vetra/gum/ventilacije je tak zvok večini ljudi moteč.

Sicer pa ne vem kateri avto zadnjih 20 let od srednjega ranga dalje še v kabino med stanjem prenaša kakšen resen hrup, še dizel ga samo prvih 5 minut pri mrzlem zagonu potem pa bolj slišiš ventilacijo pa zunanji promet kot pa lasten avto. S SS sistemi ali pa hibridnimi vozili pa na mestu ICE itak ne deluje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jezek in Kamele0N

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.861
5.623
113
Tako je. Ne, nebi priklopil glasbe. Zvok motorja imam raje, bencinskega motorja s kakšnim cilindrom več.
Vsekakor. Pod 6 cilindrov še nisem imel.
Ampak dizlu za moj okus tudi več cilindrov ne pomaga..
Oh....kaj pa ekologija :sprasujemse: smradiš več kot kak 2.0 TDi

Meni je pa pri TD všeč zvok turbine....sploh pri večjih kubaturah....tm 3.0 TD al pa JTd...

LCjka je še tastara.....EURO2 brez DPF in ostale ekologije.....tam turbino slišiš na 20m :srce::srce::srce:
 
  • Ljubezen
Reactions: visek_izobrazbe

hermann

Guru
19. mar 2014
9.581
6.379
113
Zanikat, da dizli ropočejo je brezveze, ker dejansko ropočejo. Sploh 4 cilindraši. Pa sam dizel smrdi, to tudi ni treba zanikat.

Ampak normalni moderni dizli so tako zvočno izolirani, da tega v kabini ne občutiš, razen, če si vnaprej prepičan, da te to enostavno mora motit. Sploh pa pri izvenmestnih in avtocestnih hitrostih je izpod haube samo malo žuborenja in tihega klokotanja pri relativno nizkih obratih. Zame neutrujajoče, za nekoga drugega pa moteče, ker se ne dere.

Sem za elektriko, ampak ne za nedoraslo in predrago tehniko kot se zdaj vsiljuje. Pa še laži, da je čista.

Še vedno pa ne vem zakaj je vodik propadel. Pol pa jamrajo, da ne vejo kam bi čez dan z elektriko iz sončnih elektrarn.
 

Vadim

Guru
2. jul 2020
4.753
6.193
113
Saj na zunaj ga tudi ne "slišiš", razen v prostem teku s svojim zvokom. Ampak tako traktorsko že moderni GDI motorji zvonijo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

sad

Guru
24. avg 2007
20.885
9.549
113
Ciljal sem na to, da kadarkoli, vzamem raje varianto brez zvoka, pa naj bo še taka sinfonija pod havbo, me ne prepriča, ker vsake simfonije se enkrat naveličaš, spremeniti je pa ne moreš. OK, morda se ne naveličaš, če se v avto vsedeš samo za vikend, če se pa dnevno furaš, po možnosti še v kakšni gužvi (nizka hitrost, stanje na mestu), te pa zvok motorja (kakršenkoli) začne delat živčnega.
Jaz pa ne. Večinoma za dnevno cijazenje, seveda raje vzamem brez zvoka.
Za ostalo pa ni šans. Poščijem se na EV, ko se ICE dere proti 8.000. In mi še na kraj pameti ni prišlo, da bi ta zvok želel spremeniti. :valjamse:
Sicer pa, če ga želiš spremeniti, obstajajo aftermarket homologirane zadeve. Ja vem, je…, ker ne moreš s klikom na ekranu ga spremeniti. :valjamse:
 
27. jan 2022
5.788
2.272
113
Jaz pa ne. Večinoma za dnevno cijazenje, seveda raje vzamem brez zvoka.
Za ostalo pa ni šans. Poščijem se na EV, ko se ICE dere proti 8.000. In mi še na kraj pameti ni prišlo, da bi ta zvok želel spremeniti. :valjamse:
Sicer pa, če ga želiš spremeniti, obstajajo aftermarket homologirane zadeve. Ja vem, je…, ker ne moreš s klikom na ekranu ga spremeniti. :valjamse:
Če je proti 8000 = 2-3000 ajde, me pa resno zanima kolikokrat TI z avtom turaš na 8000?
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.593
1.378
113
Emona / Carnium
Jaz pa ne. Večinoma za dnevno cijazenje, seveda raje vzamem brez zvoka.
Za ostalo pa ni šans. Poščijem se na EV, ko se ICE dere proti 8.000. In mi še na kraj pameti ni prišlo, da bi ta zvok želel spremeniti. :valjamse:
Sicer pa, če ga želiš spremeniti, obstajajo aftermarket homologirane zadeve. Ja vem, je…, ker ne moreš s klikom na ekranu ga spremeniti. :valjamse:
Jaz te izzive z vibracijami, zvoki ali odsotnostjo zvokov rešujem z aftermarket modulom Šemsa & Južni Vetar.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.885
9.549
113
Če je proti 8000 = 2-3000 ajde, me pa resno zanima kolikokrat TI z avtom turaš na 8000?
Ko se vozim s tem kričačem, je na vsaki vožnji do blokade z MANO za volanom. Pa ne enkrat. :fredi: Potem, ko se ogreje na delovno temperaturo seveda.
Kot rečeno, ga pa izjemno, izjemno redko uporabljam za vsakodnevne opravke. Za to so apliance-i top, pa še škoda jih ni, da km nabijajo.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.252
1.875
113

V 80ih se je začelo enostavno zato ker si prišel pri dizlu iz porabe cca 8 litrov na 5 litrov, Če si točil še kurilca, si bil vsaj 2 x na boljše kot dandanes z elektriko :).

(vem, ko je foter leta 1982 kupil takratnega Golfa (TAS, prva izvedenka z zadaj širokimi lučmi, 1.6D 55 konj) se je igral s porabo in je imel 4.6 litra povprečja na 100 km na tank, pred tem je prodal hrošča 1300 S, ki je imel porabo med 11 in 13 litri (45 konj?).

Če primerjaš vožnjo s 50 konjskim dizlom iz tistih časov in 70 konjskim benciranjem, si bil z dizlom mnogo bolj zadovoljen ob normalni vožnji, ker je le ta imel višji navor, torej v resnici v uporabnih vrtljajih večjo moč (vsaj moje izkušnje iz takrat).

Ko se je na motor nataknila še turbina pa je bil pohod na prvo mesto prodaje neminoven.

Na koncu je vse še stvar povpraševanja, ki mu bo sledila ponudba.

Stoenka je imela trakrat 8 litorv porabe če je bil frgazar dobro naštelan, drugače raje 10...tako je bilo dejansko stanje...nafta cenejša..če si vrgel razliko v ceni med dizlom in benciranjem na papir, ter da boš npr. v 10ih letih naredil 200 jurjev kilometrov, si dobil zanimive številke + dizla si lažje in po višji ceni prodal.,
Čista ekonomska računica.

Ekologija? Ta je moderna danes (predvsem se gleda druge, sebe noben ne vidi)... takrat je bil svinec v bencinu....in se ni noben sekiral.
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.406
2.161
113
Po treh straneh brezveznega krega vam lahko povem da je EV zakon. Next level.proti vsemu dreku z notranjim izgorevanjem.
Govorim o avtih, da se ne bo kdo vžigal.

Pri motorjih je druga pesem