Covid-19 Koronavirus - začasno čakanje na delo, dopust, odpovedi pogodb...

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.452
5.458
113
si ti v minusu ali oni?
če ti piše znesek v minus je bržkone preplačilo... in imam problem, kot rečeno včeraj, mi QR kode ne prebere pravilno. v sklicu mi številke za davčno številko ne prebere, jaz sem se pa zatipkala. in imam ta znesek zaveden pod nerazporejeno, namesto pod ZPIZ. to oni na roko sami potem razporedijo (vse ostalo je prav, v namenu, za kateri mesec ipd, kot pač piše na položnici) ali moram pisati in razlagati?
 
  • Všeč mi je
Reactions: crashednburnt

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Mogoče odgovor na kašno vprašanje:

Prvi rok za oddajo izjave za pridobitev izredne pomoči in oprostitve plačila prispevkov za vsa obvezna socialna zavarovanja za samozaposlene, verske uslužbence in kmete je bil 18. april, obrazec pa lahko posamezniki na portalu eDavki oddajo do konca maja. Peter Jenko, generalni direktor Finančne uprave Republike Slovenije, pojasnjuje, da so za zdaj prejeli manj izjav samozaposlenih za pridobitev izredne pomoči, kot so pričakovali, a verjame, da se bo število na koncu približalo predvidenemu: “Predvidevamo, da je del zavezancev od vlaganja izjave odvrnilo tudi to, da bo izjava javno dostopen podatek. V petek bomo seznam upravičencev, ki so oddali vlogo, tudi objavili. Pa tudi bojazen, da bo treba prejeto pomoč vračati.”

“Bolje je prejeti pomoč in jo potem vrniti, kot da je v prvi vrsti sploh ne prejmemo oz. zanjo zaprosimo.”
Veliko je specifičnih primerov, ki se bodo presojali vsak posebej, se pa z novelo, ki jo bo danes obravnavala vlada, pogoji glede obsega poslovanja spreminjajo in obravnavajo tudi mejne primere, zato se bo lahko pomoč zagotovila še večjemu obsegu zavezancev. Zakon je spisan na splošno in vsebuje splošna pravila, zato je nemogoče, da bi v dveh ali treh členih zakonske določbe zavzeli vse posebnosti.

Kaj se zgodi, če je nekdo že oddal izjavo in v njej zaprosil za pomoč za vse tri mesece, potem pa bo maja poslovno uspešen? Se še lahko pravočasno odjavi od prejema pomoči?

“Izjavo je mogoče spremeniti oziroma na neki način popraviti. Upošteva se zadnja izjava. Če je bilo vmes izplačilo že izvedeno, je predvidena možnost, da se FURS obvesti in se prejeta pomoč vrne.”
Se je v zadnjem času odprlo več poti za sivo ekonomijo, samozaposleni prikrivajo svoje prihodke, da lahko pridejo do izredne pomoči?

“Vsak poseg v zakonodajo s seboj prinese tudi negativne posledice. Prepričan sem, da ko bo nekoč vzpostavljeno normalno poslovanje tako z vidika zavezancev kot FURS in nadzora nad poslovanjem in bo mogoče takšne primere tudi zaznati in jih naknadno preveriti.”
Peter Jenko končuje, da bo nadzorniško razmišljanje za nekaj časa treba postaviti v kot in obljublja, da bodo na FURS na vsak način skušali biti življenjski. Po včerajšnjem odprtju nekaterih dejavnosti v storitvenem sektorju pa na finančni upravi že opažajo, da se, potem ko se začnejo ukrepi sproščati, poslovanje hitro dvigne na tisto raven, ki se bila pred njihovo uvedbo.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
So dali kar obvestilo na prvo stran edavkov, da stanja na eKartici pri nekaterih zavezancih niso realna:
Razlog za pozitivna stanja na eKartici
#eDavki
Pri preverjanju stanja na eKartici na mobilnih ali eDavkih so nekateri zavezanci naleteli na pozitivno stanje, ki ga niso pričakovali. Tudi če niste upravičeni do odloga oziroma oprostitve prispevkov, ali zanje niste zaprosili, in morate poravnati prispevke za mesec marec (z zapadlostjo 20. april), obračun za prispevke (OPSV) za mesec marec zaradi prilagoditve programske podpore v FURS še ni evidentiran. Zaradi tega je lahko na eKartici stanje še vedno pozitivno. Rok zapadlosti obračuna 20. v mesecu ni spremenjen, zato ohranite pozitivno stanje na kartici do razjasnitve, ali ste upravičeni do ukrepa oprostitve ali odloga v izogib zamudnim obrestim.

Pozitivno stanje na eKartici izkazujejo tudi pravne osebe, ki ne morejo še vložiti REK obrazcev. Razlog je v prilagajanju programske opreme po interventnih zakonih.

Predvidevamo, da bodo knjižbe za obračune prispevkov za socialno varnost za mesec marec 2020 pripravljene do sredine maja 2020.
 
  • Všeč mi je
Reactions: JakeOnBreak

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.452
5.458
113
a mi zna zdaj kdo povedati... za starše, kot razumem, je sedaj oprostitev prispevkov in sorazmerni delež UTDja. Vse lepo in prav. Kaj pa s temi 10% na letni ravni. Tista polletja in primerjava z marcem še držijo? Za koga? Torej kaka so zdaj pravila za upravičenost tega UTD.

Izjava na edavkih je še vedno stara... ne vem, zdaj če velja za mene...
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Če govoriš o spremembah po 3. (al 2. paketu tu je malo zmešnjave, ker vsi pravijo 2. jaz pa mislim, da je 3. saj je bil 1. že v marcu) - Zakon še ni sprejet!
 

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
a mi zna zdaj kdo povedati... za starše, kot razumem, je sedaj oprostitev prispevkov in sorazmerni delež UTDja. Vse lepo in prav. Kaj pa s temi 10% na letni ravni. Tista polletja in primerjava z marcem še držijo? Za koga? Torej kaka so zdaj pravila za upravičenost tega UTD.

Izjava na edavkih je še vedno stara... ne vem, zdaj če velja za mene...

Kakšen naj bi bil ta delež? Polovica od 700?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
A ste dobili danes 350€ na račun?

Glih za gorivo do Dalmacije pa kamp in nazaj bo (čez prvomajske). :valjamse:
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.314
-8.448
113
Jp. Sicer pa sej smo že navajeni, kako je z držanjem rokov, ko mora država kaj dati od sebe