Covid-19 Koronavirus - začasno čakanje na delo, dopust, odpovedi pogodb...

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.246
1.888
113
Če komu kaj prav pride, sem malo prebrskal kar se tiče delodajalcev - pravice in obveznosti iz delovnega razmerja.
Kolikor razumem bo to veljavno, ko bodo sprejeli interventni zakon, ali so ga celo že? - https://www.ozs.si/datoteke/ozs/interventni zakon javnofinancno podrocje.pdf

Tole je link, do zadnje verzije - https://www.ozs.si/datoteke/ozs/Pravice-in-obveznosti-iz-delovnega-20_mar_2020.pdf

Tukaj so vzorci dveh obrazcev - https://www.svetovanje.si/svetovanje/vzorci

Tukaj so tudi vzorci do, mislim da enakih obrazcev kot v prejšnji alineji - https://www.informiran.si/portal.as...domu-korona-virus&showMenu=1&showRightFrame=1

Če ima kdo še kakšne informacije naj nalepi v to temo, tista o korona virusu je preveč nepregledna.
Vsa mnenja, informacije, izkušnje so dobrodošle.

Jaz bom jutri dal sebe in moja zaposlena, na začasno čakanje na delo doma.

Kaj ste naredili ostali delodajalci? Ali so še kakšne druge opcije?

Razpišite se, pa prosim brez nepotrebnih komentarjev, druge svetovne vojne, janšata, šarca....
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.246
1.888
113
Še ena zadeva - tale obrazec za začasno čakanje na delo doma, sem našel in izpolnil, kam se pa to pošlje oziroma predloži pa pojma nimam - ali kdo ve?
Nekaj sem bral da pošlješ na zavod za zaposlovanje, oziroma ZZZS. Samo nisem našel mič konkretnega.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Pazi samo ,ker če boš dal na čakanje in zahteval sofinanciranje države za tri mesece (tak je sedaj časovni okvir), moraš (po predlogu) še najmanj 6 mesecev obdržat zaposlene.
 

Narodnjak

Majstr
20. jul 2007
10.248
267
83
38
Ljubljana
kaj je najboljše za direktorja/zastopnika doo, čakanje na delo doma (80 % plače, od tega naj bi delodajalec kril 60 %, ostalo država) ?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.115
6.483
113
Pazi samo ,ker če boš dal na čakanje in zahteval sofinanciranje države za tri mesece (tak je sedaj časovni okvir), moraš (po predlogu) še najmanj 6 mesecev obdržat zaposlene.

Verjetno pa lahko delavec vmes najde službo in jo zamenja? Ker drugače je to dvorezni meč.
Kako je potem odpovedni rok? Po kmečki logiki na čakanju ni potrebe za odpovedni rok, ali?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Gre za državno pomoč 40% plačila plače in prispevkov in v tem primeru moraš delavca obdržat, če pa on da odpoved pa nima pravice z "borze" nič dobit.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.115
6.483
113
Ja, to mi je jasno.
Razmišljam iz oči delavca. Če si vmes najde drugo delo, lahko brez problema prekine, čeprav je na čakanju, ali ga tudi kak odpovedni rok obvezuje? In kaj je potem s tistimi 6 meseci, je to samo obveza delodajalca, ali delavca tudi?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Kolikor spremljam je obveza delodajalca, delavec lahko dela kar hoče - nisem pa podrobno prebral vse solate, ki jo producirajo branjevke na Gregorčičevi.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.115
6.483
113
Potem še samo ostane vprašanje odpovednega roka.

Ker če me da delodajalec na čakanje, grem takoj iskat drugam, hvala za takšno "zvestobo".
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Po neki ZKP je čakanje že neke vrste odpovedni rok, tako da mislim, da bi moral bit delodajalec vesel, da se te znebi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.115
6.483
113
btw, če ima nekdo plačo + ogromno dodatkov, kako se odmeri teh 80% od plače? Se gleda samo 80% od neto plače?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.115
6.483
113
Dodatki so iz naslova "normalnih" dodatkov, torej delovna doba, stalna pripravljenost, povišan obseg dela, ipd. Ne neki čungalunga dodatek.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.115
6.483
113
Iz tega vidika si tudi obične plače ne zaslužiš, če nič ne delaš.
Pustiva, da ne bo preveč zasmetena tema. Torej samo od neto plače je 80%.
 

gas

Fizikalc
23. jul 2007
2.234
54
48
A kdo ve kako zgleda ce ti zmanjšajo delovno obveznost za -20%, torej da delas samo 4 dni. verjetno to pase isto kot čakanje :) Drugace je skoraj boljse če me dajo cisto na cakanje (kar se € tiče)
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
Ker če me da delodajalec na čakanje, grem takoj iskat drugam, hvala za takšno "zvestobo".
To je zanimiv pogled: res je odvisno od delodajalca, ampak ta ukrep je z vidika delodajalca smiseln. In če imaš sicer pošteno plačo za pošteno delo, bi rekel, da bodo v teh razmerah morali stisniti vsi in delodajalci in delavci. Ker dolaj redka podjetja bi preživel recimo dvomesečno plačilo vsega brez dohodkov. In le ti se ne bodo ustavili/zmanjšali za 2 meseca, ampak konkretno dlje. In če ti gledaš to kot na zvestobo si... Jaz gledam na to, kot na možnost da podjetje preživi in potem ob normalizaciji dela spet laho naprej. Je pa za to treba imeti malo soli v glavi in ne gledat samo na svojo rit za 5 dni naprej.

Posebej pa iz tega izključujem take delodajalce, ki bi dali delavce na čakanje, hkrati pa novega AmGja za 200.000 pripeljali pred podjetje. Pa novo jahto na Pag.
 
  • Všeč mi je
Reactions: pep, flip in BojanP

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.115
6.483
113
Se strinjam, ampak ko pridejo konec meseca položnice in obroki, mi to nič ne pomaga in bom moral od nekod dnar stegnit.

Poleg tega pa bo vedno tak priokus, da me bo delodajalec "dal na čakanj", ko zagusti. Ni ravno dober filing.

Mogoče bi bilo pametno pogledat situacijo na trgu, katera podjetja bodo normalno delovala v času krize zdaj, in iskati tam bolj stabilno prihodnost.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.551
685
113
Lahko si na čakanju celo na boljšem, kot, da si v "službi" in brez dodatkov. Delodajalec, pa tudi, ker država krije del stroškov.

Sicer pa vsak je svoje sreče kovač. Visoka variabila, ima svoje prednosti in slabosti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx in sad