Covid-19 Koronavirus - začasno čakanje na delo, dopust, odpovedi pogodb...

gr69

Guru
15. dec 2009
11.373
2.457
113
še v SLO - ampak komaj
Jabe
Upam, da si dojela, da je bil moj post mišljen predvsem sarkastično.
Da ne bo kakšne pomote - upam, da se boste vsi samozaposleni, vsi “mali sp-ji, ki zaposlujete po nekaj ljudi in zidi, da bo večina firm iz te norišnice izšlo s čimmanj škode.
Ampak me je strah, da našim v Ljubljani ni najbolj jasno kaj bi gospodarstvu dejansko pomagalo. Vsekakor mu zmedeni ukrepi, odločitve “sedaj za nazaj” ne pomagajo (koji k. je bilo v zakonu potrebno zapisati “april in maj” potem pa10.04., ko je večina normalnih firm imela plače že izračunane uveljaviti mimo dikcije zakona še za nazaj - pa idi ti zdaj popravljaj izračune za 500 zaposlenih - računovodstvo dela od doma, IT tudi - FURS blage veze nima - vesela velika noč! Pa bi bilo tako enostavno - jasno povedati, da so ukrepi dodatkov veljavni za plačo april - izplačilo maj in da se bo marec poračunal z izplačilo v maju - kupiš si s tem najmanj dva tedna, da se vsi pripravijo. Ker teh 100,- EUR v izplačilu april ne bo bistveno vplivalo. Mejne primere pa naj socialna prevzame - tistim, ki dejansko imajo finančne težave zaradi +/-100 EUR pri plači, teh nimajo zaradi korone, ampak zaradi nasplošno slabe finačne situacije - tu os naj država pač “na hitro pomaga” - BMK če bomo zaradi tega spičkali 50-100k državnega denarja. Škoda s to sedanji kolobocijo je vsaj za faktor 10 večja.
Pa še nazaj na moje jamranje - vseeno je nekaj resnice v tem kar sem spisal - a rade volje še malo stisnem zobe - a bom moral v kratkem videti luč na koncu predora, drugače bom dejansko rekel “ko vas j..., zdaj grem na bolniško, poleti pa na morje”.
In ne - nisem v javni upravi, in ne - ni mi do tega, da bi delodajalca izkoriščal, in ja, zavedam se, da bom moral junija biti vesel, če bom imel še šiht. In ja - že sedaj sem mentalno pripravljen, da izplačila bonusa za leto 2019 ne bo - “sitnica od 20% mojega letnega dohodka”.
Bonus 2020 pa sem že pozabil.

edit: ta sedanji lockdown bom sam z širšo družino brez večjih težav dal skozi. Tudi firma bo najverjetneje prišla skozi z enim plavim okom (20% zaposlenih bo žal brez službe) - jesenskega me privatno tudi še ni strah (je zaenkrat dovolj rezerve), kar se bojim je, da firme več ne bo ozr. bom med tistimi 50%, ki bomo odveč.
 
  • Všeč mi je
Reactions: gas

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.618
5.605
113
Vse OK... Mi je pa res sarkazem ušel... Nisem več ta prava po več kot enemu mesecu doma. Že od porodniške se nisem šla več tega, pa se takrat sem lahko šla malo naokoli, kar je tudi za psiho bolje, pa čeprav sem bila crknjena.
 

gas

Fizikalc
23. jul 2007
2.236
54
48
Jabe
Upam, da si dojela, da je bil moj post mišljen predvsem sarkastično.
Da ne bo kakšne pomote - upam, da se boste vsi samozaposleni, vsi “mali sp-ji, ki zaposlujete po nekaj ljudi in zidi, da bo večina firm iz te norišnice izšlo s čimmanj škode.
Ampak me je strah, da našim v Ljubljani ni najbolj jasno kaj bi gospodarstvu dejansko pomagalo. Vsekakor mu zmedeni ukrepi, odločitve “sedaj za nazaj” ne pomagajo (koji k. je bilo v zakonu potrebno zapisati “april in maj” potem pa10.04., ko je večina normalnih firm imela plače že izračunane uveljaviti mimo dikcije zakona še za nazaj - pa idi ti zdaj popravljaj izračune za 500 zaposlenih - računovodstvo dela od doma, IT tudi - FURS blage veze nima - vesela velika noč! Pa bi bilo tako enostavno - jasno povedati, da so ukrepi dodatkov veljavni za plačo april - izplačilo maj in da se bo marec poračunal z izplačilo v maju - kupiš si s tem najmanj dva tedna, da se vsi pripravijo. Ker teh 100,- EUR v izplačilu april ne bo bistveno vplivalo. Mejne primere pa naj socialna prevzame - tistim, ki dejansko imajo finančne težave zaradi +/-100 EUR pri plači, teh nimajo zaradi korone, ampak zaradi nasplošno slabe finačne situacije - tu os naj država pač “na hitro pomaga” - BMK če bomo zaradi tega spičkali 50-100k državnega denarja. Škoda s to sedanji kolobocijo je vsaj za faktor 10 večja.
Pa še nazaj na moje jamranje - vseeno je nekaj resnice v tem kar sem spisal - a rade volje še malo stisnem zobe - a bom moral v kratkem videti luč na koncu predora, drugače bom dejansko rekel “ko vas j..., zdaj grem na bolniško, poleti pa na morje”.
In ne - nisem v javni upravi, in ne - ni mi do tega, da bi delodajalca izkoriščal, in ja, zavedam se, da bom moral junija biti vesel, če bom imel še šiht. In ja - že sedaj sem mentalno pripravljen, da izplačila bonusa za leto 2019 ne bo - “sitnica od 20% mojega letnega dohodka”.
Bonus 2020 pa sem že pozabil.

edit: ta sedanji lockdown bom sam z širšo družino brez večjih težav dal skozi. Tudi firma bo najverjetneje prišla skozi z enim plavim okom (20% zaposlenih bo žal brez službe) - jesenskega me privatno tudi še ni strah (je zaenkrat dovolj rezerve), kar se bojim je, da firme več ne bo ozr. bom med tistimi 50%, ki bomo odveč.
Se kar najdem v tvojem opisu,... s tem da kar se sedaj pripravljamov Evropi,.. da ne bo tako hudo (-50& ljudi),... bo jih pa nekaj res moglo iti. Mi je pa vsec ko se vidim da se po Evropi odpirajo podjetja, predvsem proizvodnje nazaj. Močno upam, da denar ki ga sedaj talaljo da ne bo šel na borzo itd,.ampak v stvari ki rabijo proizvodnjo.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.618
5.605
113
Če prav razumem poklapanost parih kolegic, za starše na polovičnem delavniku ni sprememb?
 

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
Super. Kako je potem z zapiranjem s.p.-ja? Se dobi odškodnina na zavodu? Nadomestilo?
 

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.760
597
113
Če prav razumem poklapanost parih kolegic, za starše na polovičnem delavniku ni sprememb?

Temeljni dohodek (aprila 350 evrov in nato dva meseca po 700 evrov) bi prejemale tudi osebe, ki so jim priznane pravice iz naslova starševskega varstva in družinski pomočniki.


To je c/p z rtvslo, če bo to tako, potem to razumem kot pomoč za spje na polovičnem delovnem času zaradi otroka.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
Torej, računovodja pravi, da moramo mi popoldanski s.p.-ji plačati komplet prispevke za marec, v edavkih pa imam vse 0, ravno sem preveril. Kako je s tem?
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.582
9.261
113
Torej, računovodja pravi, da moramo mi popoldanski s.p.-ji plačati komplet prispevke za marec, v edavkih pa imam vse 0, ravno sem preveril. Kako je s tem?
Nekdo mora to v edavke vnest, a ni tako? Vprašaj računovodkinjo, če je že vnesla noter. Lahko pa, da še niso sprocesirali.
In ja, prispevke je za plačat do danes, jaz malo prej porihtal zadevo.
Kaj si pa sploh preverjal? Jaz imam tudi vse 0 pod Ekartica0
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.582
9.261
113
Seveda, imajo tam enega študenčiča za vsakega s.p.ja posebej ;)...
Se ti bo pokazalo pod Ekartic0, ko boš v zamudi :).
 

Peror

Majstr
5. mar 2015
1.678
216
63
Bil sem prepričan, da je v kartici zavezanca podatek od fursa. Zakaj študenta, lahko bi šlo avtomatsko ane
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.618
5.605
113
Opa, furs pa za nas spje to sam naredi. Počakaš na 10. V mesecu in zdownloadas upnje
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.618
5.605
113
Koliko je treba plačat... Zdele imam še par minut časa. A naj kar polne pa jo pol dobropis
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Kako pa naj avtomatika ve kaj vnašat? OK popoldanski s.p. ko je za vse enako, kaj pa ostali?

Jabe ja za pavšalce na minimumu javijo podatke.
 

JakeOnBreak

Majstr
18. jun 2012
730
296
63
Kako pa naj avtomatika ve kaj vnašat? OK popoldanski s.p. ko je za vse enako, kaj pa ostali?

Jabe ja za pavšalce na minimumu javijo podatke.
Za s.p. že par let FURS avtomatsko naredi obračun prispevkov na minimlani osnovi. Če želiš višjo osnovo, pa še naprej sam vlagaš.
sad, ne vem od kje ti podatki, da se za to potrebuje študent za vsak s.p. posebaj?

Vir: https://www.fu.gov.si/poslovni_dogo...socialno_varnost_fizicne_osebe_z_dejavnostjo/
Davčni organ na podlagi podatkov, s katerimi razpolaga, sestavi predizpolnjen obračun prispevkov za socialno varnost (POPSV) in ga vroči zavezancu elektronsko prek portala eDavki najkasneje do 10. v mesecu za pretekli mesec. Prispevke za socialno varnost mora zavezanec plačati najpozneje do 20. v mesecu za pretekli mesec.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad