Koronavirus števec!!!

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Pričakujem da sodelujete vsi!

Sašo Knez:

Danes je sreda, ne? Dan, ko štarta števec, ne?

JA. JAAAA! ŠTEVEC JE ŠTARTAL.

Ajmo najprej eno dejstvo. Kompliciran svet v letu 2020 ne morš spravit v 280 znakov. Tko, da me boste moral spet mal več brati.
Števec je fertik in je odprt za tvoj vnos.

Jaz sem mojega že naredil. Hvalabogu smo pri nas vsi brez znakov. Zato sem odsurfal na števec, ter sem izbral ikonco, da nimam simptomov. Torej ne kašljam, kiham, ne diham težko, nimam glavobola niti vročine. Pa saj razumete, kdaj normalno kašljate zaradi čikov, kdaj vam teče iz nosa ker ste alergični na mačke in kdaj vas boli glava, ker vam ta'stara najeda.

Če bi bilo kaj kar ne bi spadalo glih v to normalo, potem bi kliknil, da mogoče imam simptome. Ker sem ok in so tudi moji brez simptomov, lahko z enim vnosom naklikam noter celo familijo, da ne kucam noter štirikrat. Ampak pazi, to jim povem, da sem jih jaz naklikal na števec in da njim ni treba. Pravzaprav ne smejo. Da nas ne bo naenkrat štiri milijone, a?

Potem moram vpisat moj EMŠO. Ta EMŠO se nikamor ne hrani. Je samo vstopnica, da nam v naš števec ne pišejo vnose računalniški roboti, al pa Avstrijci, al pa tetka iz Doboja. Ne težit. Tko to je. Kolk pri vsakem nakupu podatkov nakucate v Amazon al pa Alibabo? Da enega EMŠO ne boste vtipkali? Itak, da boste. Kdor je pa programer pa naj pogleda kodo in bo videl, da se EMŠO ne shranjuje nikamor, če mu je to glih v veselje.

Števec bo dober, če bo veliko, poštenih vnosov. Zato se bo začel prikazovati, ko bo dosegel 200.000 vnesenih ljudi. Da še enkrat ponovim za tiste v zadnji klopi: ŠTEVEC RABI VELIKO, POŠTENIH VNOSOV.

No in kje je zdaj poanta. Buhnedaj, ampak recimo, da se tale drek začne hitro širit. Recimo da čez tri dni začutim neke nenormalne simptome. Potem grem spet na števec in se poklikam, da imam simptome. Če se mi spremeni stanje, potem to javim na števec.

To je to. Vsa umetnost. Ni glih kvantna mehanka. Danes vtipkate svoje trenutno stanje. Če dobite simptome, spet vtipkate novo stanje. Kapiraš?

Če bo veliko, poštenih vnosov, potem bo to izredno uporaben radar za virus. Vsak dan bo imela stroka in tudi vsi mi na pregled kje smo dejansko s tem sranjem. Vas to stane minuto, dve časa. Vrednost podatkov je pa lahko neprecenljiva. Najboljša stvar: to je naš skupni števec in to so podatki, ki smo jih noter vnesli prostovoljno, s samoporočanjem in v dobrobit vseh. TO JE NAŠE IN JE NEODVISNO.

Če se tisti s simptomi ali pa potrjeno okužbo ne boste klikali noter, potem bo radar podcenjeval nevarnost in smo v *****. Če boste pri vnosih hipohondrični, potem bo precenjeval nevarnost in smo spet v *****. Zdaj je vse odvisno od nas. Nimamo ne Dunaja ne Beograda, da bi ga lahko/morali okoli prinašat. Kolk dobro bomo to sfural je čisto v naših rokah.

Klikajte, delite – ne pozabit – rezultati se bodo začeli prikazovat šele pri 200.000 vnosih. Lahko delite to objavo, ker vem, da vas je do sedaj že vsaj dvakrat nasmejala (in trikrat razjezila) ali pa delite samo povezavo. Karkoli. Samo vnesite podatke v števec in link delite naprej.

Števec najdete tukaj: https://covid-19-stats.si/

Tako kot v petek, vas vse še enkrat prosim za delitev te objave.
Zdaj pa še par vrstic za tiste, ki ste se kdaj pregurali čez bralno značko in vas po eni minuti branja ne začne bolet med sencami. Bom povedal eno zgodbico. Leta 1909 sta brata Rusjan naredila prvi avion. Rusjan brothers sta na rep letala z črnimi, mastnimi črkami napisala EDA 1. Eda je bilo ime letala – skrajšano za Edvard Rusjan. Ampak, pazi, napisala sta EDA 1, ne samo EDA. Zavedala sta se, da bo prva verzija šit in da bo kmalu sledila EDA 2, EDA 3. Točno tko je bilo.

Točno tko bo tudi s tem števcem. V teh dneh ste se nam javljali zdravniki, pravniki, web-developerji, programerji, znanstveniki, obramboslovci, managerji. In skoraj vsi z eno samo idejo: ''če me karkoli rabite, z veseljem pomagam.'' Gladko smo vas zignorirali vse, ker je bilo potrebno veliko fokusa, da smo naredili prvo verzijo in jo tako ekspresno spravili ven.

Oprostite mi, oprostite nam za ta molk.

V tem trenutku se projekt odpira za nove sodelavce. Na spodnji strani števca je mail naslov. Pišite, ponudite svoje znanje in delo. Pravilo za sodelovanje je simpl: števec je v dobro naroda. Nihče svojega dela ne obračunava in ga nikoli ne bo. Podatki bodo vedno prosti in neodvisni.
Karkoli lahko pomagate – vsaka pomoč bo dobrodošla. Predvsem verjetno najprej potrebujemo enega dobrega, izkušenega managerja, ki bo projekt strukturiral.

Pa naj čimprej mine.

#koronastevecsi

https://covid-19-stats.si/
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Še nekaj - ker verjamem, da vas večina ni prebrala celotne klobasarije: če izpolnite za vse člane gospodinjstva oni ne smejo še enkrat - da nas ne bo 4 milijone naenkrat. ;)
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Kakšen datum vpisuješ?

Meni ravnokar dela normalno.

Rezultatov pa ne bo, dokler ne bo 200.000 vnosov, trenutno jih je 40.000+ in raste.
 
  • Wow
Reactions: navlixx

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Sem zdaj malo sledil, v par minutah + 1.000 vnosov - tako da čisto možno, da bi se komu linija obesila vmes.

Edit: noro kako se dviguje 20, 30 na 10 sekund. :cheer:
 
  • Wow
Reactions: navlixx

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Tako je, če pride do spremembe narediš na novo.

Mislim, da se bo aplikacija še spreminjala, da nebi prihajalo do podvajanj.
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.221
5.143
113
EMŠO se verjetno res ne hrani (se pa lahko ponovno izračuna). Pošlje se leto rojstva, kraj in seveda IP, operacijski sistem, brskalnik.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Glej jaz osebno nimam težav vpisat svoj emšo - na toliko brezveznih stvari sem ga že moral vpisat, da me sploh več ne gane. Itak imamo čisto preprost sistem emšojev: rojstni datum DDMMLLL moški 500 ( ali 501 če se ne motim) ženske 505 (ali 506) pa zaporedna številka.
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.110
438
83
Emso se sicer hrani, ampak ne v standardni obliki, temvec se hashira in poslje na backend. Hashiranje je seveda enosmerno, tako da iz hasha ni mogoce nazaj dobiti emsota, pri vnosu istega pa se bo zopet generiral isti hash.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.551
685
113
Emso se sicer hrani, ampak ne v standardni obliki, temvec se hashira in poslje na backend. Hashiranje je seveda enosmerno, tako da iz hasha ni mogoce nazaj dobiti emsota, pri vnosu istega pa se bo zopet generiral isti hash.

Vsakomur, ki je vsa malo informatika je jasno, da to ni niti "a" od anonimnosti...


In drugo EMŠO ni kar ena številka

EMŠO je torej enolični identifikacijski znak, ki posameznika nedvoumno določi. To pa pomeni, da je s tem osebnim podatkom potrebno ravnati še posebej skrbno. EMŠO namreč razkrije tudi dan rojstva, starost in spol.
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.729
2.614
113
Ja zadnja številka pri EMŠU je kontrolna. Ampak si zašalo skreiraš fejk EMŠO, ki bo delala.


Če so v celici A1 podatki (prvih 12 števk EMŠO), lahko izračunamo kontrolno vsoto (zadnja števka) po formuli:


= IF(11-MOD((7*(MID(A1;1;1)+MID(A1;7;1)) + 6*(MID(A1;2;1)+MID(A1;8;1)) + 5*(MID(A1;3;1)+MID(A1;9;1)) + 4*(MID(A1;4;1)+MID(A1;10;1)) + 3*(MID(A1;5;1)+MID(A1;11;1)) + 2*(MID(A1;6;1)+MID(A1;12;1)));11) = 11; 0; 11-MOD((7*(MID(A1;1;1)+MID(A1;7;1)) + 6*(MID(A1;2;1)+MID(A1;8;1)) + 5*(MID(A1;3;1)+MID(A1;9;1)) + 4*(MID(A1;4;1)+MID(A1;10;1)) + 3*(MID(A1;5;1)+MID(A1;11;1)) + 2*(MID(A1;6;1)+MID(A1;12;1)));11))

 
  • Všeč mi je
Reactions: krava

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.076
3.565
113
Marlbor
Ali ta njihova anonimnost oz. hashiranje moje emšo številke onemogoča pred naslednjim scenarijem:
Ali lahko neka oseba čez čas vnese mojo emšo številko v nek program, ki bo hashiral emšo številko in preveril v bazi, če sem izpolnil to anketo in kakšne podatke sem vnesel?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.800
3.819
113
Ali ta njihova anonimnost oz. hashiranje moje emšo številke onemogoča pred naslednjim scenarijem:
Ali lahko neka oseba čez čas vnese mojo emšo številko v nek program, ki bo hashiral emšo številko in preveril v bazi, če sem izpolnil to anketo in kakšne podatke sem vnesel?

Teoretično da.

Sicer pa vneseš zadnje (3) cifre nekaj na random, noben ne bo vedel da tisto ni veljaven emšo! ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx in McGiver

zino

Guru
3. sep 2007
6.678
2.472
113
Ali ta njihova anonimnost oz. hashiranje moje emšo številke onemogoča pred naslednjim scenarijem:
Ali lahko neka oseba čez čas vnese mojo emšo številko v nek program, ki bo hashiral emšo številko in preveril v bazi, če sem izpolnil to anketo in kakšne podatke sem vnesel?
kaj pa se skriva tukaj...
jaz zadnji teden vsaka 2 dni malo smrkam, drugih simptomov nimam, če sem okužen?- pojma nimam. to sem vnesel. če bo kdo čez tri tedne videl to moje stanje, jaz bom pa takrat zdrav, mi je prav vseeno. če sem okužen, po moje nisem edini v slo, ziher je še kdo...
in zakaj bi se to skrivalo?