Klima z montažo?

Marxon

Majstr
24. feb 2009
707
368
63
Tudi moj glas gre za Mico (višji model) po dveh letih. BP.
Prej sem živel z nekim low budget Daikin, ki še vedno deluje super, samo mene ni več v stanovanju.
 
  • Všeč mi je
Reactions: MieleFan
Katera znamka klim je v 2023 recimo prepoznana kot dober nakup?
Logično, da obstajajo modeli z funkcijami, ki vplivajo na ceno. Zanima me bolj, v katero smer naj gledam, da že v začetku sfiltriram ološ ven.

Hvala in LP,
Matjaž
zavisi tudi od cekinov
recimo če nema pre lahk poglčedaš za kakim gree jem če gledaš vrh ponudbe ne boš dosti zgrešil cena bo pa nekoliko nižja
pa recimo kaki italijani (argo, aermec, pogojno kak ariston) znajo tidi biti okej

drugače pa še k sveti trojici komot dodaš še panasonica
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.315
1.973
113
Bauhaus je prodajal klime, katere si sam zmontiral s hitrimi spojkami. Plin je itak v zunanji enoti, ocitno se s pravilnim vrstnim redom odpiranja ventilov zadeva zmontira brez vakuma/dodajanja plina
Ja veš da...

Po novem se ne sme več prodajat naprav ki vsebujejo ¨freonske pline˝ fizičnim osebam, kar je edino pravilno.
Skrajni čas, da se naredi red na tem področju, da ne bo vsak pek montiral klim, toplotnih ...
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.759
1.322
113
Kaj veš da? "Je prodajal" v slovenštini znači da jih ne več... Če nisi vedel.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.457
1.084
113
Celje
No, igi povej! Se da brez vakumiranja?

Po protokolu se vse vakuumira. Načeloma bi pred vnosom plina v sistem moral delati še tlačni preizkus, ampak pri malih klimah to redko kdo dela.
Z vakuumiranjem iz sistema spraviš zrak in vlago. Če je v sistemu zrak, ta poslabša mešanico plina in posledično delovanje klime (pri kratkih ceveh ne bistveno), če pa ostane v sistemu vlaga je pa sploh težava.

Še največkrat se to zgodi pri predpripravljenih instalacijah, kjer cevi kakšno leto visijo zunaj na dežju. Potem pa na to mojstri obesijo klimo.
Tu je edina prava smer "preventivno" izpihovanje cevi z dušikom in res DOLGOOOOO vakuumiranje. Jaz sem se tega žal naučil na relativno drag način takoj ob prvih montažah. In od takrat naprej sem vakuumiral vse brez izjeme.

Pa tudi kakšno večje puščanje hitro opaziš pri vakuumiranju.

Se pa nekateri poslužujejo obvoda. Na zunanjo enoto priklopiš samo eno cev, drugo pa samo pripraviš in pustiš odvijačeno. Potem pa malenkost odpreš ventil za plin na cevi, ki je priklopljena. Ta ti načeloma potem iz sistema potisne zrak. Je bolje kot nič, ni pa to tisto, kar bi se naj uporabljalo.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.390
5.675
113
igi
Še največkrat se to zgodi pri predpripravljenih instalacijah, kjer cevi kakšno leto visijo zunaj na dežju. Potem pa na to mojstri obesijo klimo.
Tu je edina prava smer "preventivno" izpihovanje cevi z dušikom in res DOLGOOOOO vakuumiranje.


Pomoje lahko na prste ene roke preštejemo monterje, ki imajo s seboj tudi jeklenko dušika.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.457
1.084
113
Celje
igi




Pomoje lahko na prste ene roke preštejemo monterje, ki imajo s seboj tudi jeklenko dušika.

hja... jaz sem prav za ta namen nabavil takrat manjšo ALU jeklenko, da sem jo lahko nosil zraven. In ja vedno je bila v avtu :).
Me je velikokrat rešila, ko sem iskal kakšno puščanje. Pa tudi kakšno trdo lotanje cevi brez, da v cev vpihuješ dušik ni OK, ker preveč oksidira vse skupaj.
In jaz bi to dodal v obvezno opremo vsakemu monterju.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.224
1.850
113
Katera znamka klim je v 2023 recimo prepoznana kot dober nakup?
Logično, da obstajajo modeli z funkcijami, ki vplivajo na ceno. Zanima me bolj, v katero smer naj gledam, da že v začetku sfiltriram ološ ven.

Hvala in LP,
Matjaž

Na splošno imaš (garantirano) tri proizvajalce, kjer ne boš falil (vrstni red naključen):
- Mitsubishi
- Toshiba
- Daikin

Idealno, da ne vzameš vstopnega modela (še bolj idealno, da vzameš top iz ponudbe.plačaš - itak, a veš kaj si plačal, ko jo imaš).

.......................
Aha..je že Shift napisal :).
 
  • Všeč mi je
Reactions: MieleFan

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.775
5.720
113
Se kaki panasonic in fujitsu, npr. Malo manj reklamirana, ampak vse tam tam. Vsaka ima v vsakem rangu kako, ki si "konkurirajo"
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.457
1.084
113
Celje
Sam imam sicer same micke...ampak neke znanosti tu ni. Klima je ena bolj primitivnih zadev....nekega posebnega razvoja ni, zadeve laufajo po 30 let....
res je. So pa občutne razlike v materialih. Dosti "kitajčkov" po 10 letih skoraj ne upam več odpreti pokrova, ker se plastika kar drobi, lopute praviloma ne delajo več, ker so polomljene. Na drugi strani pa najcenejši model micke pa 10 letih nima teh težav.

Bistvena razlika je v regulaciji moči kompresorja, glasnosti in s tem udobja. V osnovi pa ja, kot si napisal. Princip je vsepovsod enak.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.656
9.311
113
Moja izkušnja: spremljam dve klimi od blizu, ena Micka, druga nek Kitajc. 15 let.
Obe delata, ampak Micka dela kot prvi dan, Kitajc pa je občutno glasnejši in se čaka, kdaj bo zadeva dokončno odpovedala, nek elektronski del je že zahteval menjavo.

Glede na to, da tukaj ne gre za potrošni proizvod in pri katerem je meni osebno zelo pomembna dolgotrajnost in neproblematičnost (delno tudi bolj učinkovito in tišje delovanje), za mene razen top kvalitetnih znamk, ostalo ne obstaja več. In to kljub 2 do 3x višji začetni ceni. Pač nisem tak TCO frik kot Jabe, da bi tako zadevo menjaval na 10 let in računal, koliko sem prišparal.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.775
5.720
113
katero klimo pa imam jaz? :sprasujemse:

seveda je klima potrošni material. tudi še kaj večjega. TČ in pa tudi avti. kvaliteta nonstop pada v smislu dolge življenjske dobe. nič ni več narejeno, da dela nepredstavljivo dolgo časa. zahteve so - dela toliko in toliko let (pri neki povprečni rabi), toliko in toliko ciklov, toliko in toliko km. odvisno pač za katero stvar gre in kako se meri življenjska doba. pa to ni nekaj novega. od nekdaj je bila postavka "od", zdaj so samo še dodali "do".
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.656
9.311
113
Imaš prav.
Tudi človek je konec koncev potrošni material.
Edino ti nekaterim nam zavzeto trdiš, da vse crkne in je isto, če kupiš poceni in vmes 2x menjaš (ali pa morda ne bo treba), kot da preplačaš top znamko.
No, igi in jaz sva povedala dve izkušnji, ko to iz prve roke ne drži. Pa jaz te ne prepričujem, da je moj način pravi. Če boš dobro pogledala sem zgoraj dvakrat poudaril, da meni osebno ;). Vsak se pa sam odloči. ;)
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.775
5.720
113
Tudi človek je konec koncev potrošni material.

nikoli... da je to treba posebej poudarjati, je še posebej žalostno in dokaz kako smo zavoženi.

klima je zelo neposrečen primer za to debato. ena izmed dokaj čislanih znamk klima tehnike. gledam zdele po netu 1200 + ddv + montaža. daleč od vrha ponudbe sicer, še dlje od podna. nisem doktoratov delala. sam rekla, naj prinese nekaj, pa da bo tiha pa bajto razfajhtala. pa je privlekel po svoji pameti znamko, model in cenovni rang. edini hudič, ki se mi je pokvaril še v garanciji. so popravili, se zgodi. izzvala je pa situacija seveda ciničen nasmešek.

ne kupujem vedno P/P, v resnici precej redko, je pa to najbolj racionalen pristop, kot že samo ime pove. jaz si samo ne lažem, da je bil nekaj pameten nakup in ne iščem izgovorov drugih, kot "hotela sem imeti", zato da nakup opravičim. v takih debatah se seveda javim, ker je običajno vprašanje tako zastavljeno: kaj naj kupim, da bo delalo pa da ne preplačam... P/P, torej... tudi seveda, če imam na temo kaj povedati, če sem se z njo kdaj ukvarjala. Ker takrat pa res najdem voljo in se ji posvetim in imam kaj za povedat.

raje 2x menjam? od kje to? jaz nisem še ničesar menjala, kar bi moralo po mnenju znalcev nikdar prav dobro delati in že zdavnaj do kraja crkniti. definicija P/P. se je že kdaj kaj pokvarilo? seveda, ampak če je bila zadeva koristna, se je popravljalo. Včasih pa izkoristim kot izgovor, da lahko novo kupim, ampak si ne lažem, da temu ni tako. je pa vedno bolj poredko, ker mi stvari in brandi ne nosijo več nekega silnega zadovoljstva in lažnega občutka statusa. staram se, jebiga.

Težko mi je pa prodati strah, ker skoraj vsako reč lahko 2x kupim in to je pa res osebna nota - na organ mi gre, da mi nekdo hoče nekaj prodati pod pretvezo, da mi nekaj ne bo delalo potem bom pa na robu obupa lačna/zmrzovala/peš hodila ipd. še bolj, ko se zavaja folk, ki mu dobesedno pulijo zadnje evre najbolj zanič krede, ki pa si dejansko ne upa "se zafrkniti", ker nima nobenega maneverskega prostora in to se izkorišča in izrablja. ali pa na koncu, ko vsi ostali iz riti potegnjeni argumeti odzvenijo: "boš pa ja, ker če si za xyz odkartala normalnox2 ali pa 3, se pa pritiče, da zunaj stoji ne vem kaj". kontra efekt, ampak to je res, kot si rekel, vsak ma malo drugače strune uglašene.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

sad

Guru
24. avg 2007
20.656
9.311
113
nikoli... da je to treba posebej poudarjati, je še posebej žalostno in dokaz kako smo zavoženi.
Fajn, da načrtuješ živeti večno.

Še o strahu: nikjer nisem o nobenem strahu pisal. Napisal sem mojo osebno izkušnjo z dvema klimama. Lahko pa ti filozodijo vlečeš v dejstva.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.775
5.720
113
Clovek ni potrosna roba!

Saj sem ti jo. Meni je ravno klima crknila. Edina stvar, ki je bila kupljena na tvoj nacin. Zal ne gre za filozofiranje in teoretiziranje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85