Klima z montažo?

zakon

Guru
16. maj 2008
8.624
718
113
toti Maribor
Tako na pilota, kot na klimo ne sije nič. Imam izbrano zgolj opcijo hlajenje. Ko je zunaj vroče hladi, ko zmešana proti večeru, pa začne hlajenje popuščati. V navodilih piše, da če je izbrana funkcija I Feel meri temperaturo okolice pilota in ta pošilja klimi temperaturo. Kakorkoli je nastavljeno vklop ali zklop I Feel, ona dela kar po svoje. 24°C premrzlo 25°C prevroče. Bom testiral.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.459
1.089
113
Celje
Tako na pilota, kot na klimo ne sije nič. Imam izbrano zgolj opcijo hlajenje. Ko je zunaj vroče hladi, ko zmešana proti večeru, pa začne hlajenje popuščati. V navodilih piše, da če je izbrana funkcija I Feel meri temperaturo okolice pilota in ta pošilja klimi temperaturo. Kakorkoli je nastavljeno vklop ali zklop I Feel, ona dela kar po svoje. 24°C premrzlo 25°C prevroče. Bom testiral.

kupi en "pameten" termometer in posnami krivuljo temperature v stanovanju. Tako po občutku ni najbolj merodajen podatek.

Je pa seveda normalno, da ko je zunaj vroče klima deluje močneje, ker rabi več vročine iz stanovanja ven spraviti.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.459
1.089
113
Celje
Imam termometer in na podlagi tega ravno pišem o problemu.

klime imajo načeloma senzor temperature na zgornjem delu, kjer vleče zrak v notranjo enoto. Poglej, če je na svojem mestu. In tam klima izmeri temperaturo na podlagi katere se odloča ali je v prostoru dovolj hladno/toplo. Boljši modeli znajo meriti z raznimi IR pomagali po celi sobi in bolj natančno določiti temperaturo. Tudi inverterji so različni. Najcenejši imajo pač samo nekaj različnih hitrosti kompresorja/ventilatorjev, dražji modeli pa imajo regulacijo zvezno. To spet vpliva na bolj konstantno temperaturo v prostoru. Še največ pa za konstantno temperaturo v prostoru narediš, da klime v teh vročih dneh ne ugašaš. Pač naj deluje ves čas na želeni temperaturi.

Odstopanje kakšno stopinjo gor/dol od nastavljene je po moji oceni sprejemljivo.
 

birca

Pripravnik
26. okt 2007
410
17
18
Igi,pravkar sem želel prijatelju svetovati naj vzame Micko Ap35 kot je moja, pa vidim da je že njen naslednik zunaj AY35. Kaj je za vzeti, stari preverjeni model ali tega novega?
 
  • Všeč mi je
Reactions: MieleFan

MieleFan

Fizikalc
7. sep 2014
1.034
79
48
Igi,pravkar sem želel prijatelju svetovati naj vzame Micko Ap35 kot je moja, pa vidim da je že njen naslednik zunaj AY35. Kaj je za vzeti, stari preverjeni model ali tega novega?
AP35 imam jaz.Uporabljam jo cele 2 leti .Pozimi se skoz grejem z njo...poleti laufa skoz do jeseni.Do danes brez enega problema.Deluje PERFECT.Res mi ni žal,da sem tolk odštel za njo.Mislim da,se tud z novim modelom nima kaj zgodit.Ni to neka čunga lunga...Med delovanjem je zelo tiha.In tudi zunanja enota ne moti sosedov.Lahko pa na daljincu aktiviram,še tišje delovanje.Do zdej ni bilo potrebe...ker je res tiho SILENCE delovanje :zmaga: :zmaga: :zmaga:
 
  • Všeč mi je
Reactions: birca in Primus

Narodnjak

Majstr
20. jul 2007
10.288
283
83
38
Ljubljana
 

borelij

Pripravnik
20. feb 2008
101
17
18
Vprasanje glede multisplit: v dvosobnem stanovanju je ena soba 17m2 cisto locena in bi jo moral hladiti loceno od ostalih prostorov.
Gledam multisplit klime in je enaka cena ali drazje, kot ce kupim eno sibko in eno normalno klimo…

V cem je fora? Tudi montaza multi split bo verjetno enaka kot 2x obicajna.

(emundia = najcenejsa MS klima 2200€ + montaza 500+€).
 

TomBd

Zelenc'
20. jun 2023
8
3
3
Klimo nastavi na najnižjo temperaturo, srednja moč pihanja in po kakšnih 15 minutah s termometrom pomeri koliko hladen zrak piha iz klime (meri čimbolj pri loputicah, a ne pregloboko, da ne boš polomil turbine). Če imaš kak merilec poraba izmeri še porabo v takšni situaciji.

Tu boš potem hitro videl pri čem si.

Če se bo izkazalo, da je plina premalo, pa polnjenje ni dovolj... Obstaja razlog, zakaj ga ni in tega je potrebno najti in odpraviti. Največkrat je to kakšna pretegnjena matica, ki poči oziroma na splošno slab spoj.

Načeloma pa inverter ne bo tako hladno pihal kot stara on/off klima. Ker pač to je namenjeno, da je vklopljeno ves čas in ne, da čakaš, da je v stanovanju 35 stopinj, potem pa bi želel na hitro zbiti temperaturo na 22. Pač uporabniku prijazno/nežno ohlajanje... Seveda pa to ne pomeni, da klimi ni potrebno hladiti :)
Sem pomeril temperaturo zraka pri loputi in ta je bila po 20 minutah hlajenja na najnižji temperaturi praktično identična kot v prostoru (26 stopinj). Tako da to, kar imam trenutno v stanovanju ni klima, pač pa le precej drag ventilator ;-)
Mi je pa začela naprava javljati napako (C4 22), tako da nekaj definitivno je narobe.
V petek sem bil s serviserjem dogovorjen za ogled, pa ga zaradi preobremenjenosti ni bilo, danes se mi ne javlja na telefon. Imam občutek, da bo še kar trajalo, da tole spravim v red... :-(
 
  • Wow
Reactions: MieleFan

igi

Guru
13. okt 2007
5.459
1.089
113
Celje
Sem pomeril temperaturo zraka pri loputi in ta je bila po 20 minutah hlajenja na najnižji temperaturi praktično identična kot v prostoru (26 stopinj). Tako da to, kar imam trenutno v stanovanju ni klima, pač pa le precej drag ventilator ;-)
Mi je pa začela naprava javljati napako (C4 22), tako da nekaj definitivno je narobe.
V petek sem bil s serviserjem dogovorjen za ogled, pa ga zaradi preobremenjenosti ni bilo, danes se mi ne javlja na telefon. Imam občutek, da bo še kar trajalo, da tole spravim v red... :-(
tole se ti dogovarjaj raje s prodajalcem... ni to "reklamacija", da boš ti to čakal 45 dni, da pride nekdo pogledati... Ne se no hecati, ti si to kupil, ker ti je vroče.

Napiši jim mail, da boš imel nekje zabeleženo, da si jih obvestil o težavi.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.191
275
83
Vprasanje glede multisplit: v dvosobnem stanovanju je ena soba 17m2 cisto locena in bi jo moral hladiti loceno od ostalih prostorov.
Gledam multisplit klime in je enaka cena ali drazje, kot ce kupim eno sibko in eno normalno klimo…

V cem je fora? Tudi montaza multi split bo verjetno enaka kot 2x obicajna.

(emundia = najcenejsa MS klima 2200€ + montaza 500+€).
Multisplit ima zunaj samo eno enoto, pa če hladi hladita obe notranji (ne moreš eno greti, drugo pa hladiti, kot lahko pri dveh ločenih - ampak dvomim da boš v eni sobi hladil, v sosednji pa grel :cool: pri isti zunanji temperaturi). Ko sem jaz prvič kupoval sem vzel dve ločeni neodvisni, je bila ista cena oz. mislim da celo nekaj ceneje (malenkost sicer), ko sem micko drugič jemal sem pa eno zunanjo in dve notranji dobil ceneje. Drugače pa če so performanse iste je verjetno odvisno kaj dobiš ceneje. Pa mogoče je multisplit verjetno malenkost bolj šparovna bi rekel na pamet, pa manj delov ko gre lahko narobe, zaradi včeje obremenite pa seveda zunanja enota bolj trpi.
Pod črto: težko reči kaj je bolje, vse ima svoje prednosti in slabosti. Lahko pa potrdim da z multisplit micko ne boš falil... mislim celo, da je zunanja enota večja po kapaciteti, jaz imam 2 notranji pa nisem čisto ziher če nima možnosti da tri notranje gor obesiš... preveri če je tako, pa lahko mogoče po potrebi še v 3. sobo daš eno brez večjih muk (ok, stvar napeljave).
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.191
275
83
Kot sem napisal - oboje ima (teoretične) prednosti in slabosti, izpostavljati eno je stvar preferenc posameznika. Če imaš split pa ti crkne karkoli na zunanji enoti (od elektronike dalje) ne bo delala nobena, pri dveh ločenih pa sta neodvisni ena od druge. Pa podobnih primerjav je še kar nekaj. Kot sem napisal, jaz imam oboje, v štuku 3 ločene klime, v mansardi pa split dveh - po pravici povedano mi spodnje delajo (beri stojijo, ker jih moja ne prenaša) že 17 let, zgornje pa so zaradi dejstva mansarde in otrok precej v uporabi (sicer ene 6 ali 7 let), predvsem za hlajenje, manj za ogrevanje.
Napisal sem "teoretične", ker v praksi priznam, da do sedaj nisem izrabil nobene prednosti niti slabosti. V spodnjem štuku bi moral dati vsaj dve, na eni strani bi lahko dal split, pa imam dovolj prostora na balkonu za 2 škatli plus ceneje je bilo, pa sem pač dal to. V praksi torej verjetno ne boš opazil razlike, vsaj jaz je nisem, ostalo je stvar smole uporabnika...
 

TomBd

Zelenc'
20. jun 2023
8
3
3
tole se ti dogovarjaj raje s prodajalcem... ni to "reklamacija", da boš ti to čakal 45 dni, da pride nekdo pogledati... Ne se no hecati, ti si to kupil, ker ti je vroče.

Napiši jim mail, da boš imel nekje zabeleženo, da si jih obvestil o težavi.
Klimo sem kupil direktno pri monterju (legalno, z računom), tako da sem žal odvsen samo od njega. Ko gledam za nazaj, je bila to verjetno napaka. Bi bilo bolje, da bi jo nabavil pri kakem večjem trgovcu, ki ima v razmerju do podizvajalcev v rokah veliko več moči in jih lahko bolj učinkovito 'disciplinira' kot jaz posameznik. Če kak Harvey Norman (navajam samo kot primer) monterju zagrozi, da bo z njim prekinil sodelovanje, je to čisto druga pesem, kot če se jaz 'bunim' po forumih.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.459
1.089
113
Celje
Če kak Harvey Norman (navajam samo kot primer) monterju zagrozi, da bo z njim prekinil sodelovanje, je to čisto druga pesem, kot če se jaz 'bunim' po forumih.
No to ti jaz iz prve roke povem, da ni cisto tako :). HN in podobni so precej prosili za montaze, sploh, ko so cenejši “tujci” kaj zahebali.

saj monter/prodajalec ima enake pravne obveznosti do tebe kot neka vecja firma. še tezje si privošči slabo reklamo in kazen.
napisi mu mail, da si jo naj pride dol vzeti, ce ne uredi do konca tedna…
 
  • Všeč mi je
Reactions: MieleFan

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.322
2.002
113
Sem pomeril temperaturo zraka pri loputi in ta je bila po 20 minutah hlajenja na najnižji temperaturi praktično identična kot v prostoru (26 stopinj). Tako da to, kar imam trenutno v stanovanju ni klima, pač pa le precej drag ventilator ;-)
Mi je pa začela naprava javljati napako (C4 22), tako da nekaj definitivno je narobe.
V petek sem bil s serviserjem dogovorjen za ogled, pa ga zaradi preobremenjenosti ni bilo, danes se mi ne javlja na telefon. Imam občutek, da bo še kar trajalo, da tole spravim v red... :-(
Šalabajzerska montaža očitno. Če kličeš istega ki ti je montiral, ga 100% ne bo nazaj
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.999
1.278
113
No to ti jaz iz prve roke povem, da ni cisto tako :). HN in podobni so precej prosili za montaze, sploh, ko so cenejši “tujci” kaj zahebali.

saj monter/prodajalec ima enake pravne obveznosti do tebe kot neka vecja firma. še tezje si privošči slabo reklamo in kazen.
napisi mu mail, da si jo naj pride dol vzeti, ce ne uredi do konca tedna…
Meni kot laiku se tole bere kot da monter že ve zakaj ne dela...
 

TomBd

Zelenc'
20. jun 2023
8
3
3
TomBd
Ja, nobene moci nimas pri monterju.
Sploh dokler ne poves njegovega imena.
Ce pa se njegove ime veckrat pojavi na spletu, ga pa tudi Google potem najde.
Sem klical na centralo podjetja, ki mi je prodalo napravo. Obljubili so mi, da pride jutri druga ekipa, ne tista, ki mi je montirala. To šanso jim še dam. Če jih ne bo, bom napisal ime podjetja, da ne bi še kdo 'nasedel', tako kot sem jaz.