Kater fotoaparat za cca 200 €?

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.657
219
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
hehe ...
smile-1.gif

večna dilema.

če bi rad nekaj za v žep, je prvi primernejši, če te velikost ne moti, je bolje imet DSLR, normalno.
grin1.gif
samo ... če fotkaš samo na avtomatiki, je zopet spet bolje imeti malega, ker je namenjen k temu, da se uporablja avtomatika in ma le-to bolj nafrizirano. če avtomatike ne boš uporabljal, potem je spet glas na strani DSLR-ja, saj imaš večjo kontrolo nad fotografijo (npr. bi rad portet nekoga pred kakšno znamenitostjo, lahko narediš to znamenitost lepo blurano - se še vedno ve, kje je bila fotka narejena, lahko pa zapreš zaslonko in sta oba bolj ostra - pač banalen primer, kaj DSLR lahko naredi in česa kompakt ne more).

če misliš veliko fotkat v slabih pogojih, je spet fotka na strani DSLR-ja, saj najslabši novi DSLR v visokem ISO-tu kratkomalo potolče najboljšega kompakta ... čudna izbira besed, ker sem mnenja, da nad 200, 250€ slabih fotičev ni več, ampak, za razumevanje bo, a ne?
smile-1.gif


upam, da sem vsaj malo pomagal ...
tongue-1.gif


sam imam odličen DSLR, pa vseeno čakam digitalca od Casiota, da ga bom mel za v žep ...:)
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.611
5.811
113
Na enaa ga imajo na zalogi. Moj je baje že na pošti. Jutri javim če ga bom dobil.
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.405
3.799
113
davorinm.wordpress.com
Poročaj.
smile-1.gif
Jaz sem še zmeraj v dilemi. Canon SX200

ali

DSLR Canon 1000D ali čez kak mesec Canon 450D, ko pride 500d ven in bodo padle cene.

Raje bi DSLR, moram smo razmislit koliko EUR sem pripravljen odšteti...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.831
657
113
Pri SLRjih se ponavadi stroški z nakupom fotoaparata še ne končajo
grin1.gif

Če te veseli fotografija pa če ti ne bo problem zraven nosit malo večje mašine, pol kar nabavi SLR.

V štartu si mogoče malo razočaran nad slikami (ker pri kompaktih je za avtomatiko še polno nekih filtrov in ostalih izboljšav), ampak ko skužiš nastavitve pa je čist kul
smile-1.gif
 

Smjs

Fizikalc
9. dec 2007
1.399
4
38
Včeraj sem na enaa dvignil SX 200.
Sicer še nisem kaj dosti fotkal z njim, ker se čakal, da se baterija nafila ampak ene parkrt sem pa stisnil.
Amaterska primerjava s mojim starim S2. S2 je bolj sedel v moje ogromne šape ampak mislim, da se bom že znašel. Predvsem me moti, da je fleš popolnoma na levi strani aparata in nimam kam prst leve roke postavit. Drugač mi je pa všeč, da ima kar nekaj teže, da veš da je v roki ne pa razne fotke k stisneš prožilc pa se vse premakne.
Drugač pa hitrost odzivanja aparata je super (no saj prosti S2) in zaenkrat sem kar zadovoljen.
Aja pa prosti S2 ga imam vsaj kam za pospravit. Vedno se najde kje kakšen prazen žep.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.611
5.811
113
Evo jaz sem ga tudi danes prejel. Pa sedaj polnim baterijo.
smile-1.gif


Par stvari ki sem jih probaval me je impresiralo. Recimo makro skoraj od leče naprej, se pravi maksimalno približan. Image stabilization dela super. Edino mislil sem da se da sharpnes in kontrast nastavit preko vseh scen ampak se ga da samo preko manual programa in podprogramom custom color. Pa ok.
Fleš me ne moti da se dvigne, ker ostane za flešom še dovolj prostora za prste.
Zum med filmanjem je samo digitalni, pa me ne moti ker itak več slikam kot pa filmam.
Edini tekmec temu aparatu je Panasonic TZ7, ki je v nekaterih področjih boljši. Recimo optični zum med filmanjem. Samo pa med zumiranjem fokus malo dlje časa rabi za izostritev, tako da eni tudi to grajajo. Pa tudi Panasonic ima večji šum, kar je bistveni razlog zakaj sem kupil Canona. Namreč z mojo babnco veliko hodima po izletih, kjer se dostikrat znajdeš v situaciji, ko ni ugodno prižigat fleša (cerkve, gradovi). To rešiš seveda z velikim ISOtom. Manjši šum je seveda tu dobrodošel (moja edina zamera staremu IXUSu je bil ogroooomen šum že pri iso 200, pa še crknil je
frown-1.gif
).
No potem je tukaj še ročno upravljanje, ki ga Panasonic nima, kar je tudi fajn recimo, če se hočeš malo umetniško izražat.

No treba je seveda vedet da je to vseeo kompakt, 1000D pa je vsaj en razred višje. To se seveda pozna na ceni. Spet pa moraš pretehtat kaj rabiš. DSLR ali kompakt. Kot sem že rekel meni več pomeni mobilnost na izletih in potovanjih.
 
Nazadnje urejeno:

Gamero

Majstr
13. avg 2007
5.067
136
63
okolica mesta
Prosim, če mi lahko kdo na kratko razloži (ali pa poda kako povezavo, kjer je o tem malo več napisano), kako je s tem isotom, kdaj je dobro da ga je veliko in kdaj malo. Kakor sem slikal z novim ixusom860IS, se iso stalno giblje med 200-250 (avto) in moram rečt nisem razočaran nad kvaliteto slik
smile-1.gif


Hvala
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.831
657
113
ISO je občutljivost senzorja na svetlobo - torej manj je svetlobe -> višji ISO je potreben za spodobno fotko (časa ne moreš v nedogled podaljševat, fleš pa ima omejen doseg).
Ker je to dejansko navijanje senzorja, pomeni večji ISO tudi več šuma.

Zunaj na soncu ti avtomatika ne bo nastavila tako visokega ISO, drugo pa je na kakih partyjih, kjer je malo (ali pa skoraj nič) svetlobe.
Jaz imam na mojem kompaktu kar ročno nastavljen ISO na 50 (že pri 100 se opazi šum, 200 pa je itak že katastrofa
crazy1.gif
)
 

Smjs

Fizikalc
9. dec 2007
1.399
4
38
Eno vprašanje za vas majstre.
Pri SX 200 sem opazil, da pri slikanju v avto nastavitvah pri slabši svetlobi aparat velikokrat javi, da se aparat trese, iso pa nastavi na 400 in več. Slika je potem malo zamaknjena sploh če slikaš kaj premikajočega. Če pa preklopim na program za slikane otrok in živali, se iso spusti na okoli 200 in slika je OK.
Sem kaj narobe nastavil v nastavitvah ali je čas za branje navodil
smile-1.gif
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.611
5.811
113
Normalno se mi zdi da se iso pri slabi svetlobi veča. Pri izbiri avto se iso v primerjavi z programom P postavi na višjo vrednost. Ne znam si pa predstavljat kaj misliš da je slika zamaknjena.
Sam še nisem sprobal programa kids&pets, sem pa bil ravno ta vikend v Italiji in ogromno slik je nastalo v cerkvah, brez uporabe fleša. Včasih sem slikal na auto, včasih na P z isotom 800 ali celo 1600 če je bila res tema. Pa moram rečt, da so fotke kar lepo uspele, glede na to da sem slikal kar z eno roko, torej se nisem trudil z obema rokama.
 

Smjs

Fizikalc
9. dec 2007
1.399
4
38
Ja pišuka zgleda, da se mi roke tresejo. Bom moral zjutraj enga ruknt pol pa foto
smile-1.gif

Če slikam v auto se opazi, da se pri premikajočih zadevah (pa ne ravno hitro premikajočih) slika zamakne (al kako bi to imenoval, se razvleče kot bi slikal hiter avto). To se pozna že če slikaš osebo ki hodi. Če je pa še slabša svetloba se pa kar fino pozna. Tega S2 ni počel. Sej s programom kids&pets se to lepo reši ampak ko slikam na brzino ponavadi pozabim pogledat kaj imam nastavljeno.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.611
5.811
113
Aha.
To pa si jaz tako razlagam: Gibajoči objekt je razmazan, ker se v času slikanja premakne za nekaj cm. To se sploh opazi, če so dolgi časi odprtja zaradi slabih svetlobnih pogojev. Logično je da se objekt potem razmaže čeprav je ozadje še vedno lepo izostreno.
No pri programu kids&pets, verjetno aparat poveča iso na maximum in s tem omogoči čimkrajši čas odprtja senzorja. To lahko sprobaš če sam nastaviš iso na 1600.
Spet druga malo manj verjetna opcija pa je da image stabilizator sledi gibaječemu objektu in ne stacionarnemu, samo to se mi zdi že skoraj neverjetno.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.611
5.811
113
Ok naj ti bo
smile-1.gif


Max zoom:




Katedrala Sv. Petra, relativno slabi svetlobni pogoji, iso 400, čas odprtja kar dolgi, kar se vidi pri premiku osebe na desni strani (problem ki ga ima Smjs)




Pa še Pompei, lepo vreme, sonce...







Bo dovolj, or you want some more?
 

Smjs

Fizikalc
9. dec 2007
1.399
4
38
Bom nalepil kakšno fotko pa da vidim vaše mnenje. Bom pa proba isto zadevo slikat na auto in na kids&pats, da se bo videla razlika.

Sam sem pa tudi smotan. Pogledal sem kakšen je iso pri avto in kakšen pri kids nastavitvah, nisem po pogledal koliko časa je odprta zaslonka.
Pa pri avto se neda nastavljat isa in koliko časa je zaslonka odprta.
 

Smjs

Fizikalc
9. dec 2007
1.399
4
38
E točno takšne slikce dobim ko je je t drugo prilepil MrDaco, samo da sem slikal v prostoru na manjši razdalji.
Kaj si pa mislil po to da image stabilizatpor sledi gibajočemu objektu? Se da to kaj nastavit oziroma vklopit in izklopit pa sem zaj...?
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.611
5.811
113
Ne to se ne da nastavljat koliko jaz vem. To je bila samo moja domneva, tako da v bistvu ne vem kateri trik Canon uporablja pri kids&pets.