Citat:
Na začetku povem, da ne maram ne Appla, ne macfagov. Gre za precenjeno robo, ki je bolj statusni simbol, kot karkoli drugega. Verjetno ni naključje, da največ telih napravic vidiš v rokah visokopetnih bjond in v knjižnici pravne fakultete. Poleg tega Apple prisega na zaprt, nadzorovan ekosistem, ki krni svobodno izbiro potrošnikov. Vse to je znano, zato dovolj o tem.
Ampak celo jaz, zapriseženi hejter Appla in vsega, kar je z njim povezano, sem moral v preteklosti med zobmi priznati, da Apple skorajda lastnoročno vleče industrijo naprej. Najprej na področju prenosnih mp3 naprav. Le-te so sicer obstajale že pred iPodom, ampak so bile zanič. Nato pri telefonih - prvi iPhone je spremenil telefonsko zgodovino. Dovolj je pogledati pametne telefone pred in po iPhonu. Vse tovrstne naprave so danes v svojem bistvu (osnovnih lastnostih) kopija prvega iPhonea. Vsi ostali koncepti pametnega telefona, ki so obstajali pred tem, so šli rakom žvižgat. Brez iPhonea in iOSa Androida ne bi bilo, oziroma bi bil povsem drugačen. Skorajda mimogrede je Apple vmes revolucionaliziral še glasbeno industrijo - iTunes je bila prva uspešna digitalna prodajalna glasbe. Če k temu pridodamo še iPad, ki je izključno odgovoren za pojav tablic in izumrtje netbookov (kar je sicer škoda, saj bi bila njihova največja rak rana - počasnost - z novimi Atomi odpravljena), lahko ugotovimo, da je bil Apple med letom 2001 (iPod) in letom 2010 (iPad) trendsetter tehnološke industrije, ki so mu sledili prav vsi. Čez par desetletij se bodo naši potomci čudili, da je iPod, iPhone, iPad in iTunes na trg spravilo isto podjetje in to v obdobju enega manj kot desetih let. Vsak od njih je industrijo v temelju spremenil oziroma obrnil v novo smer, vsak na svojem področju. Moj Nexus 5 je boljša naprava od kateregakoli iPhonea, s šestko vred. Ampak se zavedam, da ga brez iPhonea ne bi bilo.
Da sem prejšnji odstavek napisal v pretekliku, ni naključje. Applove dobe je namreč nepreklicno in za vse čase konec. Leta 2011 je namreč umrl človek, ki je bil IMHO zaslužen za vse naštete Applove uspehe. Jap, macfagi kričijo, da Apple ni (bil) le Steve Jobs. Ampak poglejmo dejstva. Od predstavitve iPada leta 2010 Apple še ni predstavil prav ničesar novega in prelomnega. Nasprotno. Spremenil se je iz trendsetterja v sledilca ostalih. iOS, ki je dobil funkcije, že od prej poznane iz Androida in WP8. Večji ekrani. To je bolj ali manj to. Sicer pa - naj mi nekdo pove eno samo prelomno in revolucionarno stvar (hardver ali softver), ki jo je Apple predstavil po Jobsovi smrti. Eno samo, ki bi se lahko vsaj od daleč primerjala s predstavitvijo iPoda, iPada, iPhonea, ali iTunes.
Poglejmo včerajšnjo predstavitev. Oba iPhonea nista omembe vredna. Gre za napravi, ki sta (hardversko) v srednjem razredu, tj. tam, kjer je npr. Moto G. Apple Watch (AW) je bolj zanimiv iz preprostega razloga, ker so macfagi zelo dovzetni za napravice, ki so stalno na vidnem mestu. Applove naprave v precej (večini) primerih opravljajo funkcijo nakita, za kar je ura zelo primerna. iPhone si moral vzeti iz žepa, da so drugi videli, kaj imaš. AW bo stalno na roki in zato bodo vsi že na prvi pogled videli, kako sophisticated in moden si. Poleg tega so bili androidni poskusi (ja, Apple ni bil prvi) do sedaj prav patetični, rezultati pa neuporabni. AW bo požel mnogo več uspeha, ampak IMO pri dokaj ozkem krogu ljudi. Industrije ne bo spremenil, saj se bo IMO izkazalo, da „pametna ura“ nima neke velike uporabnosti. Živi bili, pa videli.
Apple je bil Steve Jobs. To mora biti sedaj res vsakomur jasno. Ko ga je vodil Jobs, je Apple prosperiral, ko ga ni, je stagniral. Jobs ga je ustanovil, pod njegovim vodstvom je družba napravila Apple II in Macintosh. Leta 1985 so ga zabrisali iz firme. Apple je potem stagniral deset let. Ko se je v sredini devetdesetih Jobs vrnil v Apple, je tam našel pogorišče, družbo, ki je bila par let pred stečajem. Michael Dell je takrat izjavil, da bi bilo za Apple najbolje, če ga zaprejo in denar razdelijo med delničarje. Potem se je pod Jobsom zgodil iMac, iPod, iTunes, iPhone in iPad. Seveda je Jobs delal tudi napake. Ampak bil je človek (berite Isaacsonovo biografijo), ki je znal prepoznati dober proizvod. Vedel je, kaj bo uspešno in kaj je shit. In to naravnost povedal. Takega človeka Apple nima več. Bil je tečen, zoprn, neprijeten in diktatorski. Ampak brez njega je z Applom konec. Leto 2011 je bilo za Apple ponovno 1985. Ampak Jobs se tokrat ne bo vrnil.
Bo Apple jutri propadel? Ne bo. Bo čez deset let še relevanten? Ne bo. Za Apple je to slabo, za vse ostale pa pravzaprav dobro. Zaprt ekosistem, ki ga strogo nadzoruje eno samo podjetje (en sam človek!) ni dobro ne za industrijo, ne za potrošnika. Apple je v osemdesetih porazil Microsoft. Tokrat ga bo Google.