Električni daljnovod na parceli

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.833
211
63
Slovenija
kupil sem parcelo, preko katere pa poteka električni daljnovod (steber na parceli je tak navaden, lesen, do prve sosednje hiše)
seveda bi se ga rad znebil, tako da bi ga vkopali v zemljo, do priključka na robu moje parcele.
Elektro nima nobene služnostne pravice na parceli, kabli pa celo gredo skozi vejevje ene hruške.
Seveda pa bi rad da to elektro naredi na svoje stroške, ne na moje.
smile-1.gif
Ve kdo, kak postopek je primeren za to?
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.265
2.500
113
v lokalni ostariji
naredi tako kot en moj sosed: precvikaj jim kabel, ko pridejo pa jim zateži da naj ti močno plačajo drugače ne smejo na tvojo parcelo...

in bojo raje kabel prestavili;)
 

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.833
211
63
Slovenija
jaz sem razmišljal o manj drastični potezi; sporočil bi jim da je moja hruška v slabem stanju in da se bo kmalu porušila in potegnila kable s seboj
smile-1.gif

ampak rad bi vseeno vedel če je kakšna normalna pot do tega, preden pričnem z "izsiljevalsko"
 

roCkY

Majstr
2. sep 2007
2.485
378
83
Prvo ti želim enga dovzetnega sogovornika.
Na njihove stroške je težka kaj doseči. Kake variante z dogovorom se še da. Vkolikor pa se čaka na kake papirje pa pozabi. Pri nas so ustne obljube, da se celo območje spravi v tla že skor 10 let. Pa vsaj 3 leta še ne bo nič, čeprav so celo kanali že v tleh. Letos sem lepo sofinanciral postavitev droga (seveda na svoji parceli) in kabel (prej so bile žice), da smo prestavili iznad hiše zaradi adaptacije... Drugač bi samo čakal in čakal... Do dvorišča pa imam tudi svoj kabel od trafota v tleh, ker je na onem zgoraj bilo premalo moči...

Na elektru najdi sogovornika, se dogovori za sestanek in do njega. Potem pa vztrajaj in nato tečnari. Dvomim da ti bodo kar roko ponudili. Morda boš pa imel srečo. Če boš gradil se bo premaknilo saj jim je interes porabnike priklopit... z vkopom pa je lahko hud problrm pri sosedih. Nimajo namena dvorišča razkopavat, števca na fasado dajat... Skratka, če boš gradil najbolje da premaknejo drog na sprejemljivo mesto dajo kabel (če so še žice) in pozabiš na vseskupaj.

Hruško bodo pa samo obžagat prišli. In to zelo hitro. Kakih služnosti pa jasno da ni. te zadeve se delajo le v zadnjem obdobju.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.643
6.046
113
pri taščici
Jah sumim da bo tudi monopolni elektro moral začel uvajat služnosti.... ker verjemite da jo v ceni elektrike že pošteno vkalkulirajo...
Sicer pa zapostavitev daljnovoda elektro lepo plača zemljjo (služnost za nedolečen čas). Kako je z vaškimi štangami pa ne vem.
bi pa tudi mene zanimalo.
Že deseteletja opazujem kako jim kabel visi kak meter pod/nad kljuko na štangi. Pa sem prelen da bi jih opozoril (čeprav bi ob strganju bil sam brez elektirke), sami pa očitno tudi "odlično" vzdržujejo infrstrukturo....
 

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.833
211
63
Slovenija
Ja, saj jaz bi tudi rad sprva zlepa kaj dosegel, zato si res moram poiskati kakega pametnega sogovornika.
Za sosede me ne skrbi, oni imajo iz kandelabra na moji parceli el. kabel speljan v zemljo, tako da to ne bo problem.
S hruško pa bi seveda tako izsiljeval da bi jih pisno opozoril na to, da lahko pade, hkrati pa bi jim pisno prepovedal dostop na moje zemljišče. Kolikor vem imajo dostop samo če je na parceli služnostna pravica, sicer gre za motenje posesti. (seveda upam da je res tako).

Je pa kandelaber na tej parceli že kakih 30 let, motiti me je začel seveda ko sem parcelo kupil...
smile-1.gif


mimogrede, na istem kablu je tudi telefonski kabel, če se dogovorim z elektrom, mi je v bistvu čisto vseeno za njih, ne?
 

Borca

Pripravnik
21. jul 2007
372
13
18
Kopivnik
Pa si razmislil, ali je mogoče prejšnji lastnik dal služnost za omrežje? In če potem kupiš tako parcelo se služnost avtomatsko prenese iz prejšnjega lastnika na novega - vsekakor pa najprej probaj lepo, kajti še vedno velja, da lepa beseda lepo mesto najde. Če pa boš delal finte kar na nož, pa čeprav prijazno, bodo oni lepo "prijazno" s teboj delali. Pojdi na Elektro in povej da bi rad gradil na tej in tej parceli - imej lastniško pravico zraven pa po možnosti že kar projekt za PGD in potem se pogovori z njimi. Terenc bo prišel pogledat stanje na terenu in takrat se lepo z njim zmeniš da bi ti skopal in tak, če bodo oni tak dobri da vržejo kabel v zemljo, ker je pač tebi drog v napoto. Ne pozabi na soseda (kaj žlahta - sosed ti prvi priskoči na pomoč, ker je najbližji) in si pripravi takšno priključno omarico, da bo še njegov kabel šel iz tvoje omarice in ti povem da boš uspel.
Mislim da je taka pot najboljša in ne tista kaj je zaj umaknite to sranje iz moje parcele dol, če ne bom podrl pa kaj te mislite da ste......
Boris
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.376
160
63
Če kandelabr tok cajta stoji dvomim da ma elektro kakšno soglasje/služnost.
V tistem času so radi izsiljevali na način če ne daš ne dobiš, vpisov pa vsaj po večini mislim da ni.

Če je parcelo kupil tako ve kakšne služnosti ma gor vpisane.

Vprašanje pa je, če tok časa gor stiji kaj je z kakšnim priposestvovanjem. Sicer pa ponavadi lepa beseda lepo mesto najde.
 

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.833
211
63
Slovenija
Na srečo nimam vpisane nobene služnosti, preverjeno na sodišču. Se pa popolnoma strinjam s tem, da grem sprva s prijazno besedo na dan.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
10.100
3.788
113
Ljubljana
hmpg.net

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.833
211
63
Slovenija
ve kdo, če to velja tudi za električarje in podobne, malce namreč dvomim da bi to veljalo tudi za njih...
 

Roby11

Pripravnik
16. nov 2007
501
0
16
Maribor
Jaz sem imel 3 droge na svoji parceli. Vendar ti drogi so bili za javno razsvetljavo, kateri pa so bili last občine. Stvar sem rešil tako, da sem poslal dopis, na katerem zahtevam da prestavijo dol s parcele kajti zato nimajo nobene služnosti. v mesecu dni je bila stvar urejena!
 

rokjakob

Zelenc'
23. jan 2010
6
0
1
Pozdravljeni
Zanima me kako ste rešili situacijo z elektrom, sam imam namreč enak problem samo da še nisem kupil parcele, skozi katere gre po sredini 5-20 kv daljnovod, na elektro sem povprašal kako je z ukopom kablovoda v zemljo, prav tako nimajo služnosti čez parcelo ( odgovora nisem še prejel, načeloma pa tega ne delajo da gre na enem drogu v zemljo na drugem pa ven, neuradna cena prestavite v kablovoda v zemljo med 20-30 tisoč evrov), malo sem tudi razmišljal da glede na to da je stanga v slabem stanju, da bi nesrečno padla in jih nato malo prisilil, da bi lahko delno tudi z mojim stroškom izkop, kabel stvar dali v zemljo nato bi jim dal tudi služnost.

lp
Rok
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.958
3.071
113
5-20 kV daljnovod ?? ne lahko in po vsej verjetnosti je samo 20 kV ker 5 kV ne obstaja. Kaj te moti pri njem?...verjetno izgled parcele
 

rokjakob

Zelenc'
23. jan 2010
6
0
1
Nazivna moč je napisan 5-20 kv, torej je to 20 kv, daljnovod poteka skoraj po sredini parcele, od celotne parcele je dradbene cca 1300m2, od tega je zaradi daljnovoda neuporabene cca 550 m2, zaradi soglasje, načeloma je varnostni pas min 8m, samo jaz sem sivzel raje 15 m, skratka hišo bi moral postaviti precej bolj desno, ne pa po sredini parcele kot sem si zaželel. Pat udi žič nebi rad gledal celo zivljenje. Skratka kaj predlagate...

lp
Rok
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.643
6.046
113
pri taščici
Daljnovod na kakšni štangi?(nisem čisto na jasnem kakšne štange so za 20 kv)
Mogoče prestavitev nekam na rob parcele, ker močno dvomim da ga boš samo za tvojo parcelo "vkopal"
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.958
3.071
113
Za 20 kV daljnovode so ponavadi lesena štange se pa najdejo tudi betonski stebri. Mi imamo isti problem kot ti rokjakob sam pri nas s te moke nebo kruha upam da tebi bolje uspe
 

roCkY

Majstr
2. sep 2007
2.485
378
83
Če je drog zrel za menjavo se ga da prestavit za nekaj metrov vzdolž linije. Kaj več je pa glede na izkušnje nemogoče doseči. Če pa se linija slučajno lomi pa ni šans. Vklop v tla pa je pomoje krepko prehud strošek. Sami pa tega nikakor ne financirajo vkolikor ni nekih političnih interesov. zagotovo pa ne prek ene parcele.

Stavbo čimbolj umakni. Druge variante ni. Ali išči drugo parcelo.
 

bisnen

Pripravnik
9. maj 2008
400
0
16
ksz
Ne kopuj parcele, če te moti dalnovod ali drogovi. Daljnovod je postavljen že toliko časa, da ne boš nič dosegel. Poznam odvetnika, ki je delal za elektro podjetje. Pa vem, da ljudje niso dosegli ničesar, če je stvar že dalj časa na parceli, kot je v tem primeru. Da se, če se zmeniš z elektrom, da to naredijo na tvoje stroške, hkrati se pa potem tudi vpišejo služnost. Včasih so bili ljudje veseli, ko so dobili elektriko, zato takrat nihče ni potavljal pogoje elektro podjetjem, pa tudi časi niso bili primerni za postavljanje pogojev. Sicer pa tudi sedaj še ponekod delajo precej volutersko, in dajejo drogeve ter ne postavljajo pogjev za traso, samo da dobijo elektriko (vikendi, vinske kleti).