eKolesa

damirj

Guru
9. maj 2012
4.978
2.174
113
Zanimivo, v Švici sem letos prevozil z avtodomom nekaj prelazov čez 2000 metrov in nisem opazil niti enega e kolesa v tisti množici kolesarjev.
eKolesa so bila masovno uporabljena v turističnih krajih (oziroma bližini) po dolinah.

Kakšni so pa bili ti kolesarji? Običajniki z malo kondiciji ali že kar natrenirani rekreativni kolesarji? Če sklepam po prelazu Vršič, so to bili vsi v tej zadnji skupini, letos samo ena žena 50+ na elektriki lani in še prej pa noben.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.679
6.064
113
pri taščici
Zadnjic je znanec pri 60+ objavil fotko z vrsica kamor sta pribrcala z zeno s kolesom(klasik kolo z bafang motorjem) . Kot vem nikdar nista kaj prevec.kolesarila, sta pa bila obcasno na kolesu "celo zivljenje".
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.282
4.794
113
Kakšni so pa bili ti kolesarji? Običajniki z malo kondiciji ali že kar natrenirani rekreativni kolesarji? Če sklepam po prelazu Vršič, so to bili vsi v tej zadnji skupini, letos samo ena žena 50+ na elektriki lani in še prej pa noben.
Za tiste prelaze moraš biti kar natreniran :). Še za avto so dolgi.
V resnici na ljubi v vsej masi kolesarjev si tudi res izjemoma videl koga, ki je bil z drugim tipom kolesa kot specialko ali mogoče gravel.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.224
1.851
113
A ti to misliš na prave letne čase? V čem je tukaj smisel pomladi/jeseni?

Koledarske ja. Gledam z vidika (svojega seveda), da meni v 'mrazu' ni za it na specialko (da ga je.. mi ne potegne)..mora bit vsaj 20+ stopinj, ker z njo delam daljše ture in da te ne nahladi na polno (sploh ko zaideš v kako zatišno lego, ob vodi..kar je na naših koncih pogosto - kjer temperature še bolj padejo).

Ko je hladno greš na kak bližnji hrib, kjer prej ni dolge ravnine, v klanec teče od tebe, dol prideš še v segretem stanju..in taka tura je lahko po makadamu....ker e.kolo bo najverjetneje treking ali MTB, na katerem se tudi laže izdatno oblečeš, poleg tega je večja verjetnost da bo cesta usrana/mastna/polna peska. In da ne obupaš v prvem resnem klancu..imaš pomočnika med nogami :fredi: .

Jaz bom spomladi videl...ko pride pomlad štartam z e.mbt.jem, potem imam namen narediti prehod na specialko - me zanima, kako bom lahko štartal s slednjo (zadnja leta nisem nikakor). Kje je tu point? Vsaj dva meseca prej bom šel na kolo (in zdaj lahko grem kamor hočem brez vsakršne kondicije!) In če grem, bom imel že nekaj osnove torej bo štart s specialko povsem drugačen (utrjena rit, nekaj kondicije, nekaj moči). Tak je plan.

Osebno: Poleti paše višja hitrost (specialka - da te hladi), pozimi nižja hitrost z več klanci (mbt).
 

KStoner

Majstr
31. dec 2007
2.099
166
63
Na večini alpskih prelazov videvamo predvsem specialkarje. No, jaz grem z e-kolesom mirno zraven zmedo delat, ampak v splošnem so tam specialkarji.
zato ker 'nam' je to izziv....čez zimo in poletje potreniram zato, da poleti osvojim kakšne prelaze....
ne vem če ti je to lahko izziv, da greš na te prelaze z e-kolesom...pač lahko rečeš da si bil gor, tako kot si bil tudi gor z avtom.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe in ales85

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.788
5.729
113
Ko sem imela mal casa poleti sem se odpravila z mtbjem s kramparcami za foro s druge strani Kranja na Jezersko na Radler ob jezeru. So me cestakarji cudno gledali, da je to noro pocetje, da to se gre s cestnim, ker se drugace prevec matras. Zdaj me pa zanima algoritem oziroma pravila, kdaj se preveč pa kdaj premalo matras.
 
Nazadnje urejeno:

damirj

Guru
9. maj 2012
4.978
2.174
113
zato ker 'nam' je to izziv....čez zimo in poletje potreniram zato, da poleti osvojim kakšne prelaze....
ne vem če ti je to lahko izziv, da greš na te prelaze z e-kolesom...pač lahko rečeš da si bil gor, tako kot si bil tudi gor z avtom.

Sej vem, da ne boš razumel, poskusim pa lahko; nimamo vsi istih ciljev niti ne izzivov.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sass in krava

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Ko sem imela mal casa poleti sem se odpravila z mtbjem s kramparcami za foro s druge strani Kranja na Jezersko na Radler ob jezeru. So me cestakarji cudno gledali, da je to noro pocetje, da to se gre s cestnim, ker se drugace prevec matras. Zdaj me pa zanima algoritem oziroma pravila, kdaj se preveč pa kdaj premalo martras.
Hehe to so bili eni pametni specialkarji. Meni je bistvo, da za isti trud pač pridem dlje, ker imam lažje višjo povprečno hitrost.
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.618
301
83
www.kacnje.eu
zato ker 'nam' je to izziv....čez zimo in poletje potreniram zato, da poleti osvojim kakšne prelaze....
ne vem če ti je to lahko izziv, da greš na te prelaze z e-kolesom...pač lahko rečeš da si bil gor, tako kot si bil tudi gor z avtom.
Vidim, da je DAMIRJ že podobno odgovoril.
Smo različni. Jaz s svojo debelo medicinsko kartoteko nisem tako pripravljen, kot ste običajni Alter kolesarji tukaj. Pa mi vseeno kdaj paše, da se zapeljem na Jezerski vrh (ali kakšen drug prelaz). Grem za užitek, ne tekmujem z vami. Zapeljem, kamor me takrat duša potegne. Fantje, nič ni narobe s tem - no, upam.
 
  • Všeč mi je
Reactions: damirj
27. jan 2022
5.225
1.956
113
Zanimiva ta Švica, jaz sem poleti prevozil Dolomite in Livigno, pa čez Passo Stelvio sem šel - seveda z avtodomom, so pa bili v Dolomitih e-bicikli v veliki večini, čez Stelvio recimo 1/3 ejev, v Livignu pa spet v večini.

Me pa spominjate na lanskoletni Istrski maraton kjer smo prvič (uradno) vozili z e-kolesi. Ko sem na njihovi strani vprašal ali smo dobrodošli tudi e-kolesarji so organizatorji rekli seveda, ni problema; potem pa se je vsulo v komentarjih po nas, kaj se gremo, pa če ne zmoremo naj ne gremo na kolo,.... No na koncu so bili specialkarji srečni ker jih noben e-bike ni ogrožal v njihovi dirki, tudi na tistem kronometer vzponu smo bili že po defoltu zadaj, pa še prosili so nas, da pač povemo da smo na elektriko, da nas izločilo iz tekme za kralja vzpona.
 

KStoner

Majstr
31. dec 2007
2.099
166
63
Vidim, da je DAMIRJ že podobno odgovoril.
Smo različni. Jaz s svojo debelo medicinsko kartoteko nisem tako pripravljen, kot ste običajni Alter kolesarji tukaj. Pa mi vseeno kdaj paše, da se zapeljem na Jezerski vrh (ali kakšen drug prelaz). Grem za užitek, ne tekmujem z vami. Zapeljem, kamor me takrat duša potegne. Fantje, nič ni narobe s tem - no, upam.
Absolutno te razumem. Verjemi.

Res pa, da ne razumem tistih mladih in fit... brez kartoteke.
Sj pravim....absolutno se mi pa zdi napačno, da se kupuje e-poganjalčke, e-kolesa otrokom oz mladini.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77 in krava

Zanzibar

Majstr
16. sep 2007
1.063
123
63
da je to noro pocetje, da to se gre s cestnim, ker se drugace prevec matras

Ne sekiraj se. Greš itak za sebe.

Btw, jaz sem že delal 70 in več km po asfaltu z gorcem na konkretnih kramparcah s cca 1,5 bar pritiska.
Je pa res, da sem mi ni čisto nič mudilo ;)

Aja, pa modna policija bi me najverjetneje zaprla :valjamse:
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.139
793
113
Absolutno te razumem. Verjemi.

Res pa, da ne razumem tistih mladih in fit... brez kartoteke.
Sj pravim....absolutno se mi pa zdi napačno, da se kupuje e-poganjalčke, e-kolesa otrokom oz mladini.
česa ne razumeš? da se nekateri vsedejo na kolo, ker se radi vozijo s kolesom po naravi, ne pa zato, da bi se dokazovali ali premagovali izzive?
 
  • Všeč mi je
Reactions: damirj

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.679
6.064
113
pri taščici
Vrsic v jutranjih urah (med 8 in 9) mi ni dal toliko misliti kot Kum opoldne.
Pa do vzpona na Kum sem se ene 20km naredil. Vrsic je sel iz kranjske gore.
 

ptice

Fizikalc
23. jul 2011
231
175
43
Dober večer, imam možnost ugodno dobiti ta model kolesa


Ali lahko kdo, ki se spozna na te reči, pokomentira izbiro glede na ceno? Namen je občasna raba, ekolo zaradi klancev.

Hvala.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.828
1.738
113
Kolko je to ugodbo?
Na linku sploh ni nobenih podatkov o opremi. Sicer pa za ta denar dobiš že top znamke kot so Specialized, scott, giant