E-poslovanje proračunskih uporabnikov

asko

Fizikalc
22. jul 2007
2.565
3
38
Vsi (no skoraj) vsi si želimo čimveč elektronskega poslovanja s podjetji, da ti pošiljajo e-račune ali vsaj PDF-je na mail..da se vsaj malo privarčuje na papirju...in gledam malo zakonodajo in vidim, da proračunski uporabniki NE smejo pošiljati e-računov izven sistema UJPNet

Ali lahko proračunski uporabniki pošiljajo račune v pdf obliki na elektronske naslove prejemnikov?

Proračunski uporabnik izdajatelj lahko izdaja eRačune izključno prek enotne vstopne in izstopne točke za eRačune, ki je vzpostavljena pri UJP, skladno s 26. členom Zakona o opravljanju plačilnih storitev za proračunske uporabnike (Uradni list RS, št. 59/10 in 111/13, v nadaljevanju ZOPSPU) in Pravilnikom o standardih in pogojih izmenjave elektronskih računov prek enotne vstopne in izstopne točke pri Upravi Republike Slovenije za javna plačila (Uradni list RS, št. 9/11 in 109/12, v nadaljevanju Pravilnik MF) ter pogoji, ki so objavljeni na spletni strani UJP http://www.ujp.gov.si/dokumenti/dokument.asp?id=258.
Pravilnik MF v 3. členu določa, da morajo biti eRačuni podpisani z elektronskim podpisom in v obliki e-SLOG, ki je enotna standardizirana oblika eRačuna in ga je definirala Gospodarska zbornica Slovenije. Pravilnik MF dovoljuje priloge eRačunom, ki so lahko tudi v pdf obliki, medtem ko pošiljanja oziroma prejemanja računov izključno v pdf obliki na elektronski naslov ne dovoljuje.
Navedeno pomeni, da proračunski uporabniki ne smejo pošiljati eRačunov mimo enotne vstopne in izstopne točke pri UJP npr. prek drugih ponudnikov elektronske poti, ki niso vključeni v sistem UJP, ali neposredno do fizičnih in pravnih oseb na elektronske naslove. Kršitev te prepovedi oziroma izmenjava eRačunov zunaj enotne vstopne in izstopne točke pri UJP se šteje za prekršek po četrti alineji prvega odstavka 31. člena ZOPSPU.
uf-1.gif


Pa kdo piše tako zakonodajo mi res ni jasno. Namesto, da bi država spodbujala e-poslovanje ga v bistvu zavira. Koliko nepotrebnega papirja se pošlje, ko bi se lahko poslal PDF ali celo pravi eRačun.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.914
816
113
Citat:
Uporabnik asko pravi:
...
Koliko nepotrebnega papirja se pošlje, ko bi se lahko poslal PDF ali celo pravi eRačun.
Kaj si hotel povedat?
Saj država zahteva od vseh proračunskih uporabnikov, da pošiljajo prave eRačune.
Al kaj si ti mislil pod "prave" eRačune?
 

asko

Fizikalc
22. jul 2007
2.565
3
38
Mislil to, da država oz. proračunsko podjetje meni, kot fizični osebi NE SME poslati eRačuna, vendar vse samo po papirju. Rad bi videl, da mi tudi proračunske firme pošiljajo PDF-je oz. prave eRačune, pa ne gre.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
sprasujem se.gif
Seveda lahko dobivaš eRačune. Jaz jih dobivam kar nekaj. Nekatere direktno v Klik, druge pa po mailu. Vse strogo po eSlog standardu. Xml in pdf, vse digitalno podpisano.
 

NeBluzi

Pripravnik
16. okt 2012
168
3
18
Asko,

Kam pa potem daš te prejete e-račune?
Ali jih kar pustiš v neki mapi na računalniku?
 

asko

Fizikalc
22. jul 2007
2.565
3
38
A od proračunskih podjetij? Tudi jaz dobivam na eMail (PDF + XML v eSlogu), samo ne od proračunskih (državnih) podjetij. Pri ostalih ni nobenega problema, proračunci pa zgleda, da lahko poslujejo samo preko UJPNeta.

Probaj se na eRačun oz. PDF naročiti na RTV-ju
evil.gif
 

asko

Fizikalc
22. jul 2007
2.565
3
38
Pustim na mailu in PDF-je shranim v neko mapo (katera se redno) arhivira. Sicer so pa bistvena plačila, katera so dosegljiva v spletni banki.
 

Piccadilly

Fizikalc
22. dec 2009
1.695
67
48
Tocno to sem gledal ta teden ko sem si hotel zrihtat eRacun na ZZZS. Seveda so edini od vseh ki jih prejemam ki ne podpirajo eRacuna. Gamad.
 

Ericssony

Pripravnik
2. sep 2007
210
0
16
Citat:
Uporabnik asko pravi:
...da se vsaj malo privarčuje na papirju...

A res? Prej so dobili račune že natisnjene zdaj pa si jih sami tiskajo, ko jih dobijo - dobesedno (poznam kar nekaj PU-jev, ki to dela). Toliko o elektronskem poslovanju.
Ta naš eRačun je eno veliko skropucalo...
 

asko

Fizikalc
22. jul 2007
2.565
3
38
NIč jasno...sem jim poslal vprašanje glede eRačuna in sem prejel odgovor, da ne smejo pošiljati izven UJPNeta --

"Proračunski uporabnik izdajatelj lahko izdaja eRačune izključno prek enotne vstopne in izstopne točke za eRačune, ki je vzpostavljena pri UJP, Pravilnik MF dovoljuje priloge eRačunom, ki so lahko tudi v pdf obliki, medtem ko pošiljanja oziroma prejemanja računov izključno v pdf obliki na elektronski naslov ne dovoljuje."

Kolikor sedaj razumem, lahko pošljejo direktno v spletno banko, ne smejo pa pošiljati PDF-je na e.naslove.Malo čudno spisano odgovor.