Desno v rdečo

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.886
805
113
Eno bolj teoretično/pravniško vprašanje:

A je kje napisano, da v primeru zavijanja desno pri rdeči (in znaku) NE velja desno pravilo?
Da se mi ne bo kdo zapeljal pred avto, potem pa se zgovarjal, da ima po desnem pravilu prednost?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Eno bolj teoretično/pravniško vprašanje:

A je kje napisano, da v primeru zavijanja desno pri rdeči (in znaku) NE velja desno pravilo?
Da se mi ne bo kdo zapeljal pred avto, potem pa se zgovarjal, da ima po desnem pravilu prednost?
Mislim, da bo treba osnove CPP ponovno obdelat. Ko dela semafor ni pravila desnega!!! Zelena puščica na črnem polju pa je dovoljena izjema, s tem, da imajo tisti z zelenim semaforjem ABSOLUTNO PREDNOST!

Mimogrede: včeraj prvič izkoristil ta znak pri zavijanju s Heroja Staneta na Trg generala Maistra (pri občini v MB) in je en Audi pripičil za mano iz smeri Prešernove (omejitev cona 30) ter me malo čukasto gledal ker sem mu "kao vzel prednost".
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.092
733
113
Eno bolj teoretično/pravniško vprašanje:

A je kje napisano, da v primeru zavijanja desno pri rdeči (in znaku) NE velja desno pravilo?
Da se mi ne bo kdo zapeljal pred avto, potem pa se zgovarjal, da ima po desnem pravilu prednost?
ZPRCP 99. člen
(svetlobni prometni znaki)
(1) Udeleženci cestnega prometa se morajo ravnati po barvah luči na semaforju, ki imajo naslednji pomen:
1. rdeča luč – prepovedana vožnja vozil oziroma hoja pešcev;
2. rdeča luč in prometni znak za vožnjo desno ob rdeči luči na semaforju – dovoljena vožnja desno ob rdeči luči na semaforju, če je smer prosta;
 
  • Všeč mi je
Reactions: Ginginova
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ne razumem vas. Kmalu bo 40 let kar sem šofer in veljalo je, da "desno pravilo" nastopa SAMO v križišču enakovrednih cest. Sicer desnega pravila ni.
Že nekaj let vas poslušam, ko se sklicujete na desno pravilo, pa nastopa v življenju zelo redko. Ker je zelo malo takih križišč.

Se je morda vmes kak zakon spremenil in sem ga prespal?
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.092
733
113
ne vem sicer, kaj je veljalo pred 40 letimi, ampak v aktualnem ZPRCP desno pravilo velja za vozila na istem prednostnem nivoju (torej tudi za primer, da glavna cesta pelje v L smeri in iz obeh stranskih ulic prideta vozili naravnost, tako da se njuni poti sekata)

3. člen (pomen izrazov)
4. »desno pravilo« ureja prednostna razmerja med dvema voziloma v prometu in velja, če se njune poti križajo, če sta na istem prednostnem nivoju, in če si pripeljeta bočno;
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in gr69
I

Izbrisan uporabnik #9334

Tisto kar sass razlaga, prikazuje križišče s prednostno cesto, kjer prvi pelje tisti na prednostni, ko je izpraznjena pa preostala dva iz stranskih cest po desnem pravilu.

Bo tako prav?

Primer je dober, toda takrat v kameni dobi temu nismo rekli "desno pravilo", ker torej desno pravilo obstaja samo v križišču enakovrednih cest.

Ja bi bilo dobro izvajati obdobne obnovitvene tečaje, npr na 10 let, definitivno bi pripomoglo k varnosti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.726
-3
113
Tisto kar sass razlaga, prikazuje križišče s prednostno cesto, kjer prvi pelje tisti na prednostni, ko je izpraznjena pa preostala dva iz stranskih cest po desnem pravilu.

Bo tako prav?

Primer je dober, toda takrat v kameni dobi temu nismo rekli "desno pravilo", ker torej desno pravilo obstaja samo v križišču enakovrednih cest.

Ja bi bilo dobro izvajati obdobne obnovitvene tečaje, npr na 10 let, definitivno bi pripomoglo k varnosti.
Koliko pa se zgodi nesreč, zaradi neznanja desnega pravila in pravila srečanja?
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.788
6.073
113
Isti prednostni nivo in križišče enakovrednih cest je ista stvar...
Ne ni!

1631527220986.png


Se strinjaš da to ni križišče enakovrednih cest, kjer seveda velja pravilo desnega?

Vozili ki se znajdeta pred trikotnikoma sta na istem prednostnem nivoju, pa to še zdaječ ni križišče enakovrednih cest, ki dandanes ne vem če še sploh kje obstajajo, ali pa mogoče obstajajo samo zato da avtošole pokažejo učencem kako izgledajo.
 
Nazadnje urejeno:

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.788
6.073
113
Eno bolj teoretično/pravniško vprašanje:

A je kje napisano, da v primeru zavijanja desno pri rdeči (in znaku) NE velja desno pravilo?
Da se mi ne bo kdo zapeljal pred avto, potem pa se zgovarjal, da ima po desnem pravilu prednost?

Ne razumem, zakaj bi takem zavijanju veljalo desno pravilo?

Zavijanjese iz rdeče lahko samo in izključno ko je križišče prazno. Tisti na rdeči je zadnji ki lahko zapelje v križišče. Komu bi pa potem vzel prednost?
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.369
4.367
113
49
Na sončni strani ALP
Ne ni!

Poglej priponko 48392

Se strinjaš da to ni križišče enakovrednih cest, kjer seveda velja pravilo desnega?

Vozili ki se znajdeta pred trikotnikoma sta na istem prednostnem nivoju, pa to še zdaječ ni križišče enakovrednih cest, ki dandanes ne vem če še sploh kje obstajajo, ali pa mogoče obstajajo samo zato da avtošole pokažejo učencem kako izgledajo.

V kolikor prihajata vozila samo iz cest katere niso prednostne (narobe obrnjen trikotnik), potem sta na enakovrednih cestah in velja pravilo desnega?!
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Seveda. Enako za vozili na prednostni. Prvo se “zmenita” vozili na prednostni, nato vozili na stranskih.

edit: “zmenita” pomeni določita prednost glede na desno pravilo in pravilo srečanja, v primeru, da gre prednostna naravnost.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.886
805
113
Ne razumem, zakaj bi takem zavijanju veljalo desno pravilo?

Zavijanjese iz rdeče lahko samo in izključno ko je križišče prazno. Tisti na rdeči je zadnji ki lahko zapelje v križišče. Komu bi pa potem vzel prednost?
Saj meni je jasno, ampak sprašujem, ali obstaja kakšna "luknja", da se rdeče-desno zavijajoči zgovarja. In mogoče celo uspe.
Če sodnik dobi malo motivacije, se hitro najde kakšna alternativna razlaga.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.788
6.073
113
V kolikor prihajata vozila samo iz cest katere niso prednostne (narobe obrnjen trikotnik), potem sta na enakovrednih cestah in velja pravilo desnega?!
In na sliki še vedno ni križišče enakovrednih cest. Ti dve cesti ki pa jih ti omenjaš pa so cesti na enakovrednem nivoju. Kakorkoli, jasno je da pravilo desnega velja še kje drugje kot samo na križišču "brez označb", kot je nekdo trdil.;)
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Ce bi v zgornjem kriziscu imel crni in rdeci avto, ki bi peljala v smeri puscic bi imel tisti z rdeco puscico prednost zaradi pravila desnega. A o tem govorimo?
 

Priponke

  • SmartSelect_20210913-214430_Chrome.jpg
    SmartSelect_20210913-214430_Chrome.jpg
    96,7 KB · Ogledi: 76

sass

Guru
1. sep 2007
5.092
733
113
Vozili ki se znajdeta pred trikotnikoma sta na istem prednostnem nivoju, pa to še zdaječ ni križišče enakovrednih cest, ki dandanes ne vem če še sploh kje obstajajo, ali pa mogoče obstajajo samo zato da avtošole pokažejo učencem kako izgledajo.
tule je en primer križišča enakovrednih cest, ki dobro funkcionira. včasih je bila središka ulica prednostna, pa so bile tu pogosto nesreče, odkar je STOP znak z vseh štirih strani, nesreč ni več.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Kaki faking Stop znak iz vseh 4 smeri????

Tole je možno samo v deželi, kjer živijo sami nesposobni vozniki ali egoistični milenijci. V normalnih državah je to križišče enakovrednih cest in vsakemu jasno, da je treba pogledati kdo ima prednost.