Desno v rdečo

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
V novem predlogu zakona je tudi možnost zavoja desno pri rdeči na semaforju in sicer tam, kjer bo nameščen dodaten znak.
Kaj menite o tem? V Ameriki (določene države) zadeva deluje odlično.
Sam podpiram in upam, da bo to sprejeto, saj bo povečalo pretočnost prometa.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Saj to imamo že sedaj v vsaj pol križiščih. Ali je dodatna zelena luč na semaforju, ali pa obvoz v desno z utripajočo oranžno in znakom, da nimaš prednosti.
A se pripravlja še kaj drugega?
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Men je to itak logično zato podpiram. Čeprav je vse skupaj čisto logično in preprosto se malo bojim, da nekaterim spet ne bo nič jasno. Tudi krožna križišča so čisto preprosta za uporabo pa vemo kako je....

V Postojni so zdej naredili tako butasto krozisce, da je joooj mene joooj. Konstrukterja oz. projektanta bi za j...
Kdo sploh odobri tako nelogicno krozisce...faaak.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ne razumem. To že imamo vsaj 30 let in ne zastopim, kako bo z nekim novim zakonom pretočnost kaj drugačna. A dosedajšnja rešitev ni imela zakonske podlage :sprasujemse: ?
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.877
8.895
113
EU
Ne. Sedaj v desno ne smeš zaviti, če je na semaforju rdeča luč. Kako je zgoraj napisano, zaviješ v desno samo če ima semafor dodatno zeleno puščico za v desno, ali ima cesta pred semaforjem kratki odcep v desno z znakom za odvzem prednosti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ja, saj to sem omenil zgoraj. V čem je torej nov predlog zakona?
 

Corvette

Majstr
6. nov 2008
391
261
63
V ZDA to deluje, ker je tam vozniška kultura na "malo" višjem nivoju kot pri nas. Pri nas sem skeptičen, kako bo to laufalo v kombinaciji s sanjači, nepozornimi vozniki in tistimi, ki bodo to izkoristili za izsiljevanje prednosti (podobno kot se ti včasih "userjejo" na kakšnem stranskem izvozu, čeprav zadaj ni nobenega vozila in potem cincajo dalje).
 
  • Všeč mi je
Reactions: KStoner in kemb
I

Izbrisan uporabnik #9334

Pri nas je ta rešitev že od zdavnaj popolnoma lepa in operativna. Problem je samo desni mrtvi kot, ko imaš istočasno pešce na prehodu. Zavijanje v desno v križiščih ima praviloma vedno dodaten znak, da nimaš prednosti. Tu je vse popolnoma jasno in mislim, da imamo vozniško kulturo na mnogo višjem nivoju kot pa butasti yenkiji. Pri njih pa res nikoli ne veš. Se lepo vidi, ko pride kak auslender malo na obisk od tam in ga cel mesec fjukle in preseneča.
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.712
4.198
113
V ZDA to deluje, ker je tam vozniška kultura na "malo" višjem nivoju kot pri nas. Pri nas sem skeptičen, kako bo to laufalo v kombinaciji s sanjači, nepozornimi vozniki in tistimi, ki bodo to izkoristili za izsiljevanje prednosti (podobno kot se ti včasih "userjejo" na kakšnem stranskem izvozu, čeprav zadaj ni nobenega vozila in potem cincajo dalje).

kakšne nebuloze da je pri njih vozniška kultura na višjem nivoju, glavna razlika je v tem, da to tam že dolgo uporabljajo in so seveda vozniki
tega navajeni...

Tako spremembo je treba dobro predstaviti, preko medijev ipd... ker nekateri bodo vedeli zato, nekateri ne bodo in ker niso navajeni tega jih
bo ali strah na začetku, ali pa se ne bodo zavedali in bodo čakali...

Bo kar zanimivo to opazovati, kako se bo odvijalo...
 

Corvette

Majstr
6. nov 2008
391
261
63
Garfildd in Demz, kdaj sta nazadnje vozila v ZDA? Kdaj smo pri nas postavili krožišča in se marsikdo še zmeraj ne znajde v njih, ali pa ne uporablja žmigavcev ob izhodu?
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
Saj ravno to je napisal. Tam laufa bp, ker že dolgo to uporabljajo (in krožišča tudi), pri nas so pa te stvari nove in je zmeda.
Itak čičo star 80 let, ki vozi po vukojebini in prvič v življenju vidi krožno, vun pade in pojma nima kaj mora naredit.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.133
2.210
113
Dovoljeno DA, obvezno NE. Nič hudega, če kdo 'mečka'.
Pri nas mora biti svetlobni signal - samo zelena desna puščica. Zardi jasnosti/nejasnosti!
 

Corvette

Majstr
6. nov 2008
391
261
63
Ne me hebat, v Žalah imajo krožišče že od leta 1989 in še danes, 30 let kasneje, ljudje ne znajo vozit po njem (razvrščanje, žmigavci, občasno izsiljevanje). Tomačevo so pa spedenali, ker je semafor in ločilna črta, tako da moraš bit res ekstra klasa, da ga poserješ.

Kdor se je vsaj malo vozil po ZDA se bo večinoma strinjal, da je tam vožnja mirnejša in manj stresna, manj je živčnosti, izsiljevanja, agresije ... in kar se mene tiče, to spada pod vozniško kulturo. Samo št. nesreč in umrlih pa je v ZDA višje, medtem ko je št. nesreč na prevožen km primerljivo z našimi številkami.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
Ne me hebat, v Žalah imajo krožišče že od leta 1989 in še danes, 30 let kasneje, ljudje ne znajo vozit po njem (razvrščanje, žmigavci, občasno izsiljevanje). Tomačevo so pa spedenali, ker je semafor in ločilna črta, tako da moraš bit res ekstra klasa, da ga poserješ.
No, dej to povej čičotu iz Vinice, pa mu zraven še pojasni, kje so jeb... Žale. Ali pa moji materi, ki je prvič krožišče videla 10 let nazaj in sedaj celo zna vozit po njem. Niso vsi svetovni popotniki, ki so bili v Ameriki in to vse znajo.

Nekaterim vam izgleda ni jasno, da jebe... Ljubljana NI cela Slovenija.

Je to isti k... kot ko Ljubljančan pride v hribe, potem se pa naredi vlakec zadaj, da ga še 80 let star čičo v 20 let stari Suzuki Vitari preklinja.
 
Nazadnje urejeno:

sixpower

Guru
22. sep 2011
2.912
2.366
113
Lublana
Obišči stran
Pri nas je ta rešitev že od zdavnaj popolnoma lepa in operativna. Problem je samo desni mrtvi kot, ko imaš istočasno pešce na prehodu. Zavijanje v desno v križiščih ima praviloma vedno dodaten znak, da nimaš prednosti. Tu je vse popolnoma jasno in mislim, da imamo vozniško kulturo na mnogo višjem nivoju kot pa butasti yenkiji. Pri njih pa res nikoli ne veš. Se lepo vidi, ko pride kak auslender malo na obisk od tam in ga cel mesec fjukle in preseneča.

Pa ravno ti si najbolj pameten, ki očitno ne razumeš za kaj se gre. Ne, zavijanje v desno pri rdeči luči v Sloveniji še nikoli ni bilo dovoljeno. Zelena puščica ali utripajoča rumena ni zavijanje pri rdeču luči.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Apollo8 in tomi
I

Izbrisan uporabnik #9334

Krožišča so fizično pri nas postala popularna zadnjih .. 25 let, ko sem pa sam hodil v avtošolo itd, jih je pa tudi že bilo par v Sloveniji. Ko sem bil pa še napol v plenicah in je pokojni ata delal izpit za avto, so pa tudi bila v prometnih pravilih in v prometu. Samo tako pogosta niso bila pri nas.

Bolj bi bilo pametno malce pogledati, kako danes učijo mladino v avtošolah, ker današnja mladež misli da so angleži in redno taborijo na levem (prehitevalnem) pasu in mislijo, kako so pametni itd. :nigladek: Za krožišča in zavijanje v desno so pa stari vozniki zagotovo bolj disciplinirani kot pa mladina.

Trdim.
 

kdk

Pripravnik
25. feb 2014
188
23
18
okoli MB
Ja, saj to sem omenil zgoraj. V čem je torej nov predlog zakona?
1598800803960.png


Namesto semaforja z dodatno zeleno lučjo v obliki puščice, ki se prižge po programu bo "nalepka", ki velja vedno