Citat:
Uporabnik ferdo pravi:
Dajmo še enkrat razčistiti:
Sberbank Ljubljana d.d. je slovenska banka, ki je bila ustanovljena po slovenski zakonodaji in spada v slovensko jamstveno shemo. Res je, da je njen lastnik trenutno ena največjih ruskih bank. Ampak pred 2 leti je bila pa Volksbanka, ravno tako tuja banka. Če bi se Sberbank iz katerikoli razloga že, odločil banko prodati, likvidirati ali zapreti, to lahko stori skoraj čez noč (primer Bawag - še ene tuje banke).
PS. S tem ne namigujem, da kaj o tem vem, niti ne namigujem, da to kdo namerava storiti.
Res je tudi (100% vem), da ima Sberbank dovolj kapitala, da bi z lahkoto dokapitaliziral svojo slovensko banko, če bi bilo treba. Res je tudi (100% vem) da imajo dovolj virov, tako da še vedno kreditirajo in da depozitne obrestne mere niso pretirano visoke.
Rad bi samo poudaril, da tuje lastništvo, načeloma zagotavlja popolnoma enako varnost kot katerikoli drugo. V tem trenutku je celoten slovenski bančni sistem bolj kot ne v riti.
Se strinjam skoraj z vsem napisanim. Pri čemer je Sberbank Rusija kupila Volkbank International in je prek tega nakupa prisotna tudi v Avstriji, Hrvaškem, Srbiji, Turčiji... Res je, da se lahko vsak trenutek umaknejo - kar sicer ničesar ne ogrozi - dvomim pa, da se bo to naredilo iz dveh razlogov; verjamem, da so naredili ustrezno anlizo, da se jim to splača in da imajo jasen načrt organske rasti in kot drugo s tem nakupom si je Ruski kapital odprl pot v EU.
Je pa res kar navajaš, da vse tuje banke v Sloveniji delajo po zakonodaji, ki jo predpisuje Banka Slovenije. Drugače ne gre. Kar se pa tiče jamstvene sheme sem pa o tem enkrat že pisal. Če gre npr. banka v bankrot država določi banke naslednice, ki bodo varčevalcem izplačale privarčevana sredstva do zajamčene vsote 100.000,00 EUR. Verjetno ne rabim razlagat, da če se to zgodi NLB d.d. vse banke v Sloveniji skupaj nimajo dovolj sredstev, da bi poplačale vse depozite. Ob tem je potrebno povedati, da tuje banke ne bodo za to dobile dodtnih sredstev iz matičnih bank v tujini ampak se to pokriva iz denarja, ki ga tuje banke generirjao v Sloveniji. Torej, ker je to nemogoče tukaj nastopi država. In s čim bo to poplačala država?
Tega denarja enostavno ni, česar se zaveda tudi ECB, ki je sprenija zakonodajo v smilslu, da bodo morale banke del sredstev od depozitov nakazovati na poseben jamstveni račun. Do takrat je pa v res črnem scenariju garancija edino, da država izda obveznice. Seveda pa je potem vprašanje vnovčljivosti in zapadlost teh obveznic.
Še nekaj zanimivige: hipotetično imaš na banki 100.000,00 nezapadlega kredita in 50.000,00 EUR depozita. V primeru, da gre banka v stečaj si še vedno dolžan 100.000,00 EUR med tem, ko se depozit rešuje posebej. Želim samo povedati, da tukaj avtomatski pobot med depozitom in nezapadlim kreditom ne deluje.
Sicer je pa po mojem tudi NLB d.d. relativno varna banka. Namreč, če gre NLB d.d. h vragu potem gre tudi naša finančna suverenost in verjamem, da tega nobena vlada ne bi dopustila.