Ej. Vsaka firma ima lastnika. Pri manjših firmah je lastnik in direktor pogosto ena in ista oseba. Odgovarja sam sebi saj upravlja s svojim kapitalom in ga lahko tudi mirno zafura. Poskrbeti mora za poplačilo obveznosti do delavcev in upnikov, a še to v prisilni poravnavi oziroma s stečajno maso. To je vse.
Večje firme imajo bodisi nadzorni svet, bodisi upravni odbor. V prvem primeru so člani in predsednik nadzornega sveta izvoljeni s strani delničarjev. Zastopajo njihove interese in izvajajo nadzor nad vodstvom podjetja. Ne posegajo pa v operativne posle ker za to nimajo pravic. Pri upravnem odboru pa gre za enotirno upravljanje in v teh primerih podjetje dejansko formalno vodi upravni odbor, ki najame izvršnega direktorja. V obeh primerih direktorji odgovarjajo bodisi nadzornemu svetu, bodisi upravnemu odboru. na tej relaciji se razčiščuje slabo poslovanje, nedoseganje planov ipd. Upravni odbor ali nadzorni svet je le podaljšana roka lastnikov kapitala.
Delavci pa so najeta delovna sila. Imajo pogodbo o zaposlitvi, ki definira dolžnosti in pravice delavca ter delodajalca. Delavec za svoje delo dobi plačo. Nima pa on kaj nastavljati ali odstavljati direktorja. To je pravica lastnikov firme, ne pa najete delovne sile.
Je pa bilo v socializmu drugače saj so takrat delavci komandirali celo firmo. Danes podobno skušajo sindikati, predvsem z izsiljevanji s stavko.
Pa postavite se v vlogo lastnika firme in direktorja, ki upravlja z njegovim kapitalom. Mogoče mu je v interesu da čim več zasluži. Zakaj pa ne? S tem ni nič narobe. Konec koncev je podjetje njegovo in logično je, da ga ima z namenom služenja denarja. Drugače je bolje, če bi imel cash na vezani vlogi s 5% obrestno mero in bi se celo leto praskal po jajcih.
Delavci? Ja. Nujno zlo. Nekdo pač mora delati. In njegov output mora biti večji od stroška njegovega dela. Če output ni večji od stroška je zaposlitev takšnega človeka za podjetje izguba in se ga odpusti. Ko firma nima več dovolj poslov, da bi lahko obstoječi delovni sili zagotovila dovoljšen obseg dela, se izvajajo krčenja delovne sile. Po kakšnem modelu? To je stvar delodajalca, ki mu je v interesu tudi dolgoročni obstoj firme.
jaz točno vem, da bi v svoji firmi počistil, če bi bil pred izbiro 50% delavcev ali celotna firma, kasneje pa vsi delavci. Direktorji in lastniki dobro vedo, da če ne bodo nagnali xy% zaposlenih, bodo čez nekaj mesecev zabredli tako globoko, da bodo ogrožena prav vsa delovna mesta, tudi tista, ki bi jih sicer lahko ohranili. Poleg tega bo ogrožen tudi kapitalski vložek lastnika, to pa ni v interesu niti direktorja, niti lastnika.
Še enkrat. Odpuščanja so in še več jih bo. Tam kjer se ne splača bodo ljudje šli na zavod in tega ne more preprečiti živi bog, ne sindikati, ne Pahor, niti EU. Namesto z jamranjem se je treba raje posvetiti vprašanju alternativnih načinov služenja denarja. Torej kaj ostane odpuščenim delavcem da pridejo do svojega denarja. kaj lahko delajo in kako, da ne izgubijo socialne.