Cene bencina pri ........

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.879
1.330
113
tole je krneki...

avtoceste, tuneli, gorske panoramske ceste pa bohved kaj še vse... primerjava, ki ne pove natanko nič...

Trst - Ventimiglia je recimo 60€ za 650 km pa Italije ni nikjer na spisku

Strinjam. V Švici ti tudi vzamejo 20 EUR plus, zato, da se zapelješ po nasipu HE. Pa ne vem, če je 1 km.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Misliš rečt 1,039€? Po toliko sem namreč danes gor tankal...
Eno je da grejo cene na svetovnem trgu gor, drugo pa da nas nategujejo, ker pač ni konkurence + vlada je lepo sprostila cene navzgor.

Smo v situaciji ko velja, da je najdražji diesel (izven AC) v Avstriji cenejši kot najceneši pri nas. Ob seveda tam ~2x višjih plačah zaposlenih (tudi tistih na pumpah) v Avstriji. Res žalostno, kam nas je Jajo pripeljal.
Pripeljal nas je v razviti svobodni svet, kjer država ne dirigira cene ene od dobrin in s tem spravlja v priviligiran položaj nekatere. Razumem, da je to zelo zelo težko nekaterim razumeti.
Ima pa seveda vlada vse vzvode, da pridemo s ceno goriva nižje. Zniža lahko trošarino, ukine dodatne davke na gorivo, ki jih je sproducirala domišljija prejšnjih vlad. Zniža lahko DDV. To so stvari, ki jih lahko očitamo tej vladi, da ne naredi. Vsekakor pa je prav naredila, da je ustavila določanje cene goriva, ki bi na kakem sodišču EU tako ali tako padlo in bi na koncu plačali še kako kazen zaradi omejevanja svobodne konkurence in prostega trga, če bi se kdo od ponudnikov spustil v resen pravni boj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

Vadim

Guru
2. jul 2020
3.978
5.185
113
vidim in živim situacijo iz prve roke

Pišeš pa kot en slovencelj, kateri ni šel dlje od Ikeje.

Meni se ni prav nič poznalo viška iz Salzburga. Kar sem privarčeval na nafti in vinjeti pa je šlo za tunelščine. Verjamem pa, da nekateri, ki bi pri nas delali za minimalca tam dobijo višjo plačo. Sploh ITjevci iz nekih naših levih višjih šol za informatiko.

PS: Se spomnete pod prejšnjo ne-Janša vlado, ko je Logo oil prodajal gorivo 5 centov cenejše od konkurence (cena goriva + 8 centovmarže), pa je potem "država" koregirala, da se več kot 3 cente ceneje ne sme prodajati?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

semnov

Pripravnik
19. feb 2009
189
17
18
Tu mi manjka podatek koliko je cena na km. Za A je posebnost da še zraven vinjete plačamo tunele skoraj na vseh večjih odsekih. Pri nas plačaš vinjeto in nič več. No ja mogoče cesta na Mangrt.
Še odgovor nekaj zapisov nazaj.Sem bil v Avstriji in še Nemčija in še malo Amerika in še kje. Generalno smo tukaj na najboljšem. Ne menjam z nikomer.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.065
1.272
113
Marsikaj je v Sloveniji top, le vecje place bi bile potrebne in gamad v politiki pocistiti pa se ene par odlocitev.

Je pa Dunaj izbran ze N-to leto zapored za mesto z najkvalitetnejsim zivljenjem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

ptice

Fizikalc
23. jul 2011
225
174
43
Pri nas se plača tudi predor Karavanke. V Avstriji obstaja tudi letna vinjeta za npr. Tauern, ki stane tri povratne predornine. Ob kupljeni letni vinjeti za AC.
 

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.762
359
83
Vipavska dolina
ksz
Janezek dela.
Kakor ste bili glasni takrat ko je bila cena 1€ ko je bila nafta na svetovnem trgu še nižja ni treba sedaj nabijat da je pa cena tam višja. S sprostitvijo je samo dosegel tole, cena bo vedno višja ker ne da ni konkurence, tudi če bi bila bi bila cena tam-tam, brez kartelnega dogovarjanja.
Ko bomo prišli na raven najvišje v zadnjih ohoho letih potem mu pa še spomenik postavite.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

cappy

Guru
8. apr 2010
8.155
4.483
113
Pišeš pa kot en slovencelj, kateri ni šel dlje od Ikeje.

Meni se ni prav nič poznalo viška iz Salzburga. Kar sem privarčeval na nafti in vinjeti pa je šlo za tunelščine. Verjamem pa, da nekateri, ki bi pri nas delali za minimalca tam dobijo višjo plačo. Sploh ITjevci iz nekih naših levih višjih šol za informatiko.

PS: Se spomnete pod prejšnjo ne-Janša vlado, ko je Logo oil prodajal gorivo 5 centov cenejše od konkurence (cena goriva + 8 centovmarže), pa je potem "država" koregirala, da se več kot 3 cente ceneje ne sme prodajati?
čak mal, tisto je država urgirala?
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.155
4.483
113
ksz
Janezek dela.
Kakor ste bili glasni takrat ko je bila cena 1€ ko je bila nafta na svetovnem trgu še nižja ni treba sedaj nabijat da je pa cena tam višja. S sprostitvijo je samo dosegel tole, cena bo vedno višja ker ne da ni konkurence, tudi če bi bila bi bila cena tam-tam, brez kartelnega dogovarjanja.
Ko bomo prišli na raven najvišje v zadnjih ohoho letih potem mu pa še spomenik postavite.
ja konkurence res ni, žal. petrol je bil vsa leta v preferiranem položaju ker je vsaka vlada kaj od tam potegnila. bo še trajalo da se znormalizira trg.
ampak prej al slej moraš in takrat ko boli. dlje časa kot čakaš (mi smo predolgo saj nam trgovci odhajajo) bolj bo bolelo.
 

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.762
359
83
Vipavska dolina
Nisi razumel.
Tudi če pride deset novih trgovcev bo cena tam tam. NIHČE ne bo "socialen" pa ponujal bistveno nižjo ceno ker ve da itak se bo tankalo pri nekom.
S sprostitvijo bi lahko začeli že trideset let nazaj pa bi biulo isto, država si vzame lep kos pogače, zdaj si pa lep delež lahko vzame še prodajalec. In tisti delež je lahko vsak dan višji, cent po cent, konec leta bo pa že lepa cifra.
Vsakič ko grem tankat je druga, tega prej ni bilo, pa še bolj pogosto sem prej tankal, letos sem na račun prepovedi vsaj pri gorivu "privarčeval". Ampak bodo z regulacijo tudi to verjetno "porihtali".
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Nakladate u tri pm ... Skupno temu nakladanju brez enega argumenta pa je, da bi naj država regulirala ceno prav na tem področju. Zakaj ne na drugih?
Zakaj hudiča je država ne regulira cen vsaj pri komunalnih storitvah in pitni vodi, kjer gre za državna podjetja? m3 pitne vode po enotni ceni za celo Slovenijo. In
zagotovljeno nižji od vseh držav v radiu 1000 km. Zakaj o tem ne pisarite?
Zakaj država ni takoj odreagirala, ko je IKEA definiral dve coni dostave za Slovenijo? Ne, iz davkov plačani mediji so ji še zastonj reklamo delali.
 

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
Tu mi manjka podatek koliko je cena na km. Za A je posebnost da še zraven vinjete plačamo tunele skoraj na vseh večjih odsekih. Pri nas plačaš vinjeto in nič več. No ja mogoče cesta na Mangrt.

V tisti tabeli manjka marsikaj. Oziroma vse skup je kr tko mal... Recimo tista poljska cesta na 10 mestu, je konkretno na km dražja od hrvaške. Da o panoramskih/turističnih gorskih cestah, ki na takem seznamu nimajo kaj iskat niti ne govorimo...

Kar se Mangarta tiče - tistih 5€ ni cestnina, ampak ekološka taksa. :cool:

Če bi pa rekorderje na km iskali, bi se pa po mojem naši vrli Bohinjci z 12€ do planine Blato kar visoko uvrstili...
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.329
2.273
113
Nekateri od nas smo usmerjeni k Italiji. In tam, tam! je cena bencina Cena bencina!
Je pa tko.
Nemčija in Avstrija dobita nafto rinfuzo pri kitajcih. Mi (SLO) smo vezani na francijo in ameriko. Daaaaaaa!
 

Vadim

Guru
2. jul 2020
3.978
5.185
113
Nekateri od nas smo usmerjeni k Italiji. In tam, tam! je cena bencina Cena bencina!

In potem imamo take scene, kjer eni še napolnijo dve kanti v prtljažniku:

1042522524_1.jpg
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Nakladate u tri pm ... Skupno temu nakladanju brez enega argumenta pa je, da bi naj država regulirala ceno prav na tem področju. Zakaj ne na drugih?
Zakaj hudiča je država ne regulira cen vsaj pri komunalnih storitvah in pitni vodi, kjer gre za državna podjetja? m3 pitne vode po enotni ceni za celo Slovenijo. In
zagotovljeno nižji od vseh držav v radiu 1000 km. Zakaj o tem ne pisarite?
Zakaj država ni takoj odreagirala, ko je IKEA definiral dve coni dostave za Slovenijo? Ne, iz davkov plačani mediji so ji še zastonj reklamo delali.

Cene vode regulirajo občine, in čeprav vsaka po svoje, to ne pomeni, da regulacije ni.

Neke sorte regulacijo rabimo predvsem pri zadevah, kjer ni mogoče zaresne konkurence, ali pa je konkurentov tako malo, da je v resnici ni. Tak primer je tudi bencin, saj je število lokacij bencinskih pump strašno omejeno (in ni šans, da bi jih v naslednjih 10ih letih npr. povečali za 2x), potrošnik pa nima izbire. (Okej, lahko gre tankati v avstrijo - za 99% procentov ljudi to ni opcija).

Zgodovina je pokazala, da se v takšnih primerih dogajajo le še višanja cen do amena. Primer so zdravila v Ameriki, kjer te ena tableta lahko iz ljubega košta par sto dolarjev (proizvodna cena pa je nekaj 10 centov).

Včasih se zgodi kakšen disruptor, kot je vstop igralca iz tujih trgov, ampak Hofer& Lidl sta lahko zidala nove štacune po državi, pumpe tako postavljati pa ni mogoče...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Najbolji in sad

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Ostajamo torej pri mnogo nakladanja in nič pametnega. Kaka državna regulacija je pri pitni vodi? Ni je. Ne mi o regulaciji vsakega vaškega šerifa za sebe, ker to ni nič in prebivalcev Slovenije ne postavlja v enakopraven položaj. Kot jih pri gorivu ne postavlja bližina prave meje. Je pitna voda pomembnejša od bencina? Obstaja konkurenca? Precej manj kot pri gorivih.
Zdravila so dober primer tudi v Sloveniji. Ker ni dovoljena prava svobodna konkurenca in imamo bolj ali manj samo javne lekarne, ki "skrbijo" za naš interes, boš za marsikatero zdravilo plačal več kot v Avstriji, da se s kako BiH sploh ne primerjamo.
Pri zagovornikih regulacije, kaj bi bila rešitev? Naj imamo državne bencinske? Aja, to smo pravzaprav imeli, zato smo sedaj v večjem sranju kot ostali okrog nas. Prej skineš pretirano regulacijo, ki drži gor monopol, prej se bo stanje za silo uredilo. Nikakor z danes na jutri. Z danes na jutri bo dražje. Lahko samo cincamo, kdaj je pravi trenutek, da se to zgodi. Moral bi biti pred vsaj 30-imi leti. Ampak ni bil. Torej je boljši danes kot jutri, ker bo sicer še slabše.