Brskalnik za Windows XP

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
Saj jast mam komp ( Dell), gre se mi za nostalgijo, ker je prvi katerega sva z ženo kupila. Rad bi ga, če se seveda da, tolk obudil, da bi bil še za kaj. Je bolj priročen ker je 15".
ok, razumem, melanholija pa to. ampak, vedno ne bo šel. kot vsaka tehnološka stvar bo shodil slejkoprej. tudi 60 let starega fička lahko še vedno voziš. kao, prvi avto pa to (ne leti nate osebno). ampak...you know the drill :)
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
... razumem, melanholija pa to. ampak...
nostalgija pa to, jest tudi razumem.

Sem pred desetletjem poslal eni moji bivši sosedi, ki se je preselila s familijo v Kanado, sys-bekap za njen ex IBM laptop s 486 in samo FD, ker sem ga imel na enem disku izpred 20 let ... da se njeni otroci igrajo s starino. Po mejlu z vsemi instrukcijami za restore in po enem mesecu je javila, da vse dela :zardelalter: kot se spomni ...

Sam imam tudi en bivši 20 let frendov laptop, bil z Win2k in amd-K-400 ter samo FD, baterija hin. Sem sicer dal gor w98liteSe in ga rabil za "wardriving" nekoč, in še vedno lahko restoram njegov OS. Pač stoji v enem kotu, podobno kot še ena moja P233mmx kišta z Win98seLite ... če mi ta moja trenutna oldtimer mašina crkne, da lahko grem na net za silo in pogledam za rezervo ... da nisem preveč cajta brez ...

Jebi ga, vsako tele ima svoje vesele :zardelalter: ...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo in Leon2007

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
no, to se še meni valja v servisu en star pentium z w2k. a več kot to, da dela, ne morem reči...uporaben ni popolnoma nič :) razen kot obtežilnik papirja hehe
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
...meni valja v servisu en star pentium z w2k........uporaben ni popolnoma nič :) ...
Well, za kaj zna bit uporaben :zardelalter: ... jest sem se par zadnjih dni zezal spet z Linux-i ter W98SeLite in WinXPsp2 na moji dinozavr kanti ... s katere berem ta forum :cheer: ... Porabil ves večer za na hitro prebrat, kar ste od nedelje napacali na forum :gorjaca: ...

No tako za XP (brez SP3) ... Browser tatamata : Opera Portable - Legacy12 (direct DL 20Mb)
https://portableapps.com/redirect/?...=s&d=pa&f=OperaPortableLegacy12_12.18.paf.exe ... razpakirana 54Mb - startana + klik levi na O slikco zgoraj odpre nastavitve! Redko se vsuje (če je res slaba koda kake strani), hitro naloži od nule etc. ...

Drugi browser, ki je interesanten je tudi K-Meleon74-Goanna (port je tudi na Win98!, meni še ne dela tam). Je edini, ki se mi ne vsuje nikoli in edini prav v celoti prikaže ta forum, poleg K-meleona75.1 (oba na XP delata tudi brez instalacije kot portable: prvi ima slabih 90MB , drugi 100 s cache vred. Tazadnji ima tudi knofe za izklopit JS, pa se hitreje naklada ta forum, ma se mi vsuje na isti problematični strani kot ona Opera.... Taprvi (20MB DL) https://nsaneforums.com/topic/350755-k-meleon-74-on-goanna-22-palemoon-265-for-win2000/ ....

Potem sem našel še ... Mali mail program Reach-a-Mail (3MB zip) manj kot 8MB razpakiran in dela kot portable tudi ... Lahko mu nastaviš Porte (jest tu imam #25 odhodni blokiran - T2 dinamic).... https://www.fileguru.com/Reach-a-Mail/info .. dela tudi na w98, ma si ne zapomni nastavitev mail raćuna ... bom probal rešit enkrat :zardelalter: ....

Ps.: sem usposobil "RetroZilla 2.2 https://github.com/rn10950/RetroZilla/releases/tag/2.2 na Win98 in SSL z nekim NEKJE pobranim Hackom z Web-a v nastavitvah :

2. Go to about:config
3. Right-click on white area. Click New->Boolean
4. Add the following and set each to true:
security.ssl3.ecdhe_ecdsa_aes_128_gcm_sha256
security.ssl3.ecdhe_rsa_aes_128_gcm_sha256

Ta trik pali na vseh starih Mozilla browserjih (tudi na FF4 na Linux Hiren's.BootCD.14.0), kateri pri mojem dinozavru najde in dela ves hardware BP :cheer: .. Ta distribucija pa ima disfunkcionalne boot LiveXP-je sicer.. (crash po izbiri) ...

.... Zdej lahko berem in postam na vseh ostalih straneh/forumih, razen postanja na tem forumu (moram it v XP-je zanj) .... tudi druge strani večinoma delujejo kot se šika zdaj na w98 .. jest Happy :zmaga:
.... ...
------------------------------------
" ... I'll Be Back ..." :zardelalter:



 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
spajky, jaaa, če maš veselje. jest sm znanje w98 in 2k že zdavnaj pozabil in zaprl v en predal tam v glavi :) z linux fintami se pa ne mislim hecati...
 

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
pa vas nič ne skrbi kaj bi lahko spustili v svoje okolje? XP
Mene ne, imam Lite verzijo, z dodatno zmanipuliranimi services in registrom (manualno). (pride prav tudi knjiga "mastering WinXP registry!), pa dodatno sem to napravil preden sem jih priklopil na internet :zardelalter: pred leti ... da o "špijonskih" zadevah v nekih sistem fajlih in registru niti ne govorim :evil: ... pa vsi kritični fix-i zame ročno vneseni in izklop auto update :zardelalter: ... Glede Win98seLite ENG - sem jim "vnesel" kar lepo število fajlov iz Win2k, pa so rock stable :zmaga: ... Oba sistema zaZipana z vsemi mojimi (tudi odvečnimi) programi vred skupaj komaj presegata 1GB (vsak na en CD bekap!). Pa restavriram jih lahko iz MicroWin95osr2 (napravil "liveCD zase slabih 20MB) ....

Vse se da, če se hoče, je pa malce mukotrpno ... in časovno potratno. Ne razumem teh tipov, da več ne uporabljajo principa "if works, dont fix it" in "keep it simple stupid"...Zgleda da so že pred več kot desetletjem "stari programerji" pobrisali med server administratorje (money!), novi pa samo "zlagajo kocke" z vizualnimi orodji, pol pa je koda ogromna in z miljon neodkritimi bugi še iz prejšnjih let etc. Pol se pa danes išče penzija programerje izpred 2k leta za pomoč za mastne pare (če so še živi) :valjamse: ...

Kar pa se tiče Linux ... tile programerji so tako v svojem ozkem balončku večinoma ; kot sem izprobal raznih LiveCD distibucij, so postale bloatware kot Ms-Win ... sem jih škartiral vse nad 700Mb.iso in ki ne znajo laufat solidno na starem hardware. Pa ti "butasti" Distribucijski sestavljalci bi se lahko naučili dat na njihov web site login in pass za Live distrote ali pa v read_me.txt v ISO-tu. Tako sem Škartiral več kot pol distribucij, ker nisem prišel več kot do login-a (sprobal brdo klasičnih login kombinacij, tudi po info iz Web-a)... Kot da bi morali mi ostali brat misli nekih tipov :gorjaca: ...

... in ker je vse danes "mastodontsko", rabiš najnovejši hardver, a stvari laufajo počasneje kot kot nekdaj :eek: ... Ja, za običajnejže pač kupi novi hardware in naloži zadnjo verzijo OS in programov ... mater so ratali vsi "money" požeruhi ... Napredek je, ampak proti dobičkom Mega kompanij bistveno premali :gorjaca: (remember "WinTel" zarota?) ... potrošništvo je zjebalo večino stvari, ali pa sem jest postal malce preveč konzervativen ... EMŠO pa to ... zna bit to :fredi: . Pa z nečem se treba ukvarjat ... pa ne moreš non-štop v TV buljit ! ...

Ps.: evo še en mikro programček (dela na win98 in WinXP) za peko (dirDL 1MB) - uporabljam sam že leta : http://www.schaft.com/ftp/Win95/Micro20.exe ... no install :) ..
------------------------------------
" ... The Truth Is Out There ..." :zardelalter:
 
Nazadnje urejeno:

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
825
269
63
Mene ne, imam Lite verzijo, z dodatno zmanipuliranimi services in registrom (manualno). (pride prav tudi knjiga "mastering WinXP registry!), pa dodatno sem to napravil preden sem jih priklopil na internet :zardelalter: pred leti ... da o "špijonskih" zadevah v nekih sistem fajlih in registru niti ne govorim :evil: ... pa vsi kritični fix-i zame ročno vneseni in izklop auto update :zardelalter: ... Glede Win98seLite ENG - sem jim "vnesel" kar lepo število fajlov iz Win2k, pa so rock stable :zmaga: ... Oba sistema zaZipana z vsemi mojimi (tudi odvečnimi) programi vred skupaj komaj presegata 1GB (vsak na en CD bekap!). Pa restavriram jih lahko iz MicroWin95osr2 (napravil "liveCD zase slabih 20MB) ....

Vse se da, če se hoče, je pa malce mukotrpno ... in časovno potratno. Ne razumem teh tipov, da več ne uporabljajo principa "if works, dont fix it" in "keep it simple stupid"...Zgleda da so že pred več kot desetletjem "stari programerji" pobrisali med server administratorje (money!), novi pa samo "zlagajo kocke" z vizualnimi orodji, pol pa je koda ogromna in z miljon neodkritimi bugi še iz prejšnjih let etc. Pol se pa danes išče penzija programerje izpred 2k leta za pomoč za mastne pare (če so še živi) :valjamse: ...

Kar pa se tiče Linux ... tile programerji so tako v svojem ozkem balončku večinoma ; kot sem izprobal raznih LiveCD distibucij, so postale bloatware kot Ms-Win ... sem jih škartiral vse nad 700Mb.iso in ki ne znajo laufat solidno na starem hardware. Pa ti "butasti" Distribucijski sestavljalci bi se lahko naučili dat na njihov web site login in pass za Live distrote ali pa v read_me.txt v ISO-tu. Tako sem Škartiral več kot pol distribucij, ker nisem prišel več kot do login-a (sprobal brdo klasičnih login kombinacij, tudi po info iz Web-a)... Kot da bi morali mi ostali brat misli nekih tipov :gorjaca: ...

... in ker je vse danes "mastodontsko", rabiš najnovejši hardver, a stvari laufajo počasneje kot kot nekdaj :eek: ... Ja, za običajnejže pač kupi novi hardware in naloži zadnjo verzijo OS in programov ... mater so ratali vsi "money" požeruhi ... Napredek je, ampak proti dobičkom Mega kompanij bistveno premali :gorjaca: (remember "WinTel" zarota?) ... potrošništvo je zjebalo večino stvari, ali pa sem jest postal malce preveč konzervativen ... EMŠO pa to ... zna bit to :fredi: . Pa z nečem se treba ukvarjat ... pa ne moreš non-štop v TV buljit ! ...

Ps.: evo še en mikro programček (dela na win98 in WinXP) za peko (dirDL 1MB) - uporabljam sam že leta : http://www.schaft.com/ftp/Win95/Micro20.exe ... no install :) ..
------------------------------------
" ... The Truth Is Out There ..." :zardelalter:

Nobena kolicina tweakanja, izklaplanja servisov in urejanja registrov te nebo ubranila pred kaksnimi nedokumentiranimi ranljivosti, ki so del sistemskih komponent, ki tecejo tudi na tvojem ultra oskubljenem windowsu. Enako velja za stare brskalnike, ti so sploh leglo za kaksne exploite.

Zato je vedno dobra praksa imet posodobljen sistem in brskalnik, ce je to masina, ki se uporablja vsakodnevno. Za taksno igrackanje je pa dost smiselno ustvarit svoj vlan, da se ti vsaj kaksen malware nemore sirit naprej po mrezi.

Kar se pa tice linuxa; tam imas lahko zelo mikroskopske in oskubljene distrubicje, sam pogledat je treba dalj od tipicnih debianov in ubuntojev. Distrubicje brez GUIja se da stisnat tudi v 2MB flash, ce je treba (dd-wrt recimo).
 
  • Všeč mi je
Reactions: philips

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
825
269
63
Kar se tice desktop linuxa je recimo Q4OS z trinity desktopom ali pa tiny core ce si res hardcore linuxas kr dober zacetek. Obstaja tudi XPQ4, ki emulira videz XPjov zelo dobro in je tudi osnovana na q4os.

Vsekako bolje kot pravi xpji, ce se gremo varnost.
 
Nazadnje urejeno:

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.874
5.459
113
Q4OS je men katastrofa......še na nobenem laptopu ni zaznal WiFi kartice.....
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
Userspace driverji? Kaki pa so to driverji? Ndiswrapper misliš?
Drgač pa ljudje kaj ga serjete s temi no name distribucijami. Glejte (predvsem novinci), da ima distribucija fajn wiki in dobre forume. Kaj boste, ko zagusti? Q4OS spletna stran je joke.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.874
5.459
113
Sem že rešil......z Mintom :D Deluje kot mora....

EDIT: sem drugače tud že "težil" IT kolegu......in je rekel.....da se.....sam boš moral hackat po vsakem updejtu....tko da najdi si bolj kompatibilen Linux ;)
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
825
269
63
Userspace driverji? Kaki pa so to driverji? Ndiswrapper misliš?
Drgač pa ljudje kaj ga serjete s temi no name distribucijami. Glejte (predvsem novinci), da ima distribucija fajn wiki in dobre forume. Kaj boste, ko zagusti? Q4OS spletna stran je joke.
malo butasto sem napisal. Mislil sem seveda driverje, ki jih zloadas eksterno (torej naklikas preko apt-get) in jih ni treba vkjucevat direktno v kernel.
realtek mrezne so sploh tecne, kar se tice linuxa in marsikaksna ni vgrajena v poljuben distro.

Ceprav linux pozna seveda tudi userspace driverje, seveda z svojimi omejitvami.
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
Zelo malo driverjev je vgrajenih direktno v kernel. Večina distribucij jih ponudi kot module. Ene imajo malo širši default izbor spet druge ponudijo driver kot paket za instalacijo. Imo, dobra distribucija za širšo publiko naj bi imela v svojem osnovnem kernel paketu vključenih čimveč driverjev.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
Nobena kolicina tweakanja.... posodobljen sistem in brskalnik, ce je to masina, ki se uporablja vsakodnevno.
Zna držat, ampak očitno sem dovolj pameten, da ne klikam vsepovsod ali samo next/next etc. Že skoraj desetletje se mi ni nič zgodilo, pa že 5 let nimam niti AV-ja. Imam pa za vsak slučaj AdGuard DNS-je, pa kdaj skoči opozorilo ven o nevarnosti kake Web strani ... Če mi je kak fajl sumljiv, pa ga pošljem na OL scan. ... Sem pa večinoma na Win98SeLite, pa se kaka web zadeva/exploit "pobuni", da ne more delat na tem OS :evil: :valjamse: ... "security by obscurity" princip :zardelalter: ... Pa ker toliko nekaj "čaram" vsaketoliko, je Full System Bekap nuja seveda :zmaga: ...

Sem bil vedno nekaj posebnega, kar je zame večinoma dobro, well, včasih pa tudi ne :jok: ...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N